ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.08.2015
ÎNSCRIS: 10.03.08
JUL-2015

Ammolithos Beach = Sophia

Prima parte a mult asteptatei vacante de vara am inceput-o in Stavros unde am ales sa stam pentru o saptamana in vila Ammolithos Beach. Am ales aceasta vila deoarece era aproape de mare, iar referintele despre ea pe booking erau foarte bune, vila obtinand de la alti calatori nota 9,7.

Este situata la intrarea in Stavros, intr-o zona cu multe constructii noi si frumoase. Distanta pana la mare cred ca era in jur de 50 de metri. Coordonatele GPS au fost bune astfel ca nu am avut probleme de localizare.

De cum am oprit in fata vilei, am fost intampinati si imbratisati de gazda noastra Sophia si invitati la o bere sau un suc rece din partea casei. Tot atunci am facut cunostinta si cu Kanelo, cainele gazdei (rasa chow chow). Cuminte catel. Nu l-am auzit o data latrand. Doar la plecare cand ne-a vazut cu bagajele parca ii parea rau ca plecam era trist si il apucase un discret chelalait.

Dupa aceasta primire calduroasa am urcat la etaj sa vedem camerele. Aveam rezervate doua camere. Una pentru noi si a doua pentru prietenii nostrii.

Cele doua camera erau situate la etajul intai si erau una langa cealalta. In fata camerelor era un balcon comun unde fiecare familie a avut cate o masuta cu cate doua scaune si cate un uscator de rufe. De pe balcon se putea vedea marea. Camerele erau destul de mari, insa una din ele era un pic mai mare ca cealalta. Si marimea bailor difera un pic.

Dupa ce am confirmat ca ne plac cele doua camere, am coborat la masina sa luam bagajele. In clipa cand am inceput sa scoatem bagajele din portbagajul masinii, Sophia impreuna cu fica ei (studenta) au si luat o parte din bagaje si fuga cu ele la camerele noastre. Dupa ce am terminat de dus toate bagajele, am coborat la masina sa o mut in parcarea vilei. Parcarea este chiar vis a vis de vila. Este intr-o curte inchisa, cu multi pomi si cu o poarta culisanta la intrare. Fiecare avea locul lui de parcare. In aceasta curte, langa intrare, gaseai si un gratar dar si o masa cu vreo 10 scaune.

Intors in camera am pornit aerul conditionat si am ajutat la despachetat si aranjat lucrurile. Camera era foarte curata iar pe patul dublu erau aranjate frumos prosoapele de baie. Fereastra camerei dadea spre balcon deci spre mare si avea plasa de tantari si rulou. In camera am avut si o mica chicineta pe care noi nu am folosit-o. Am vazut ca avea cateva farfurii si ceva vesela. Ca dotari am avut AC, frigider si Tv led cu diagonala mica. Alimentarea cu energie electrica se facea cu ajutorul unei cartele prinsa la chei. Aceasta se putea scoate din inelul de la chei si astfel puteai lasa pornit aerul cat timp nu erai in camera. Si credeti-ma chiar nu se putea altfel din cauza temperaturilor foarte ridicate de afara. Am prins zile chiar si cu 38 de grade.

Baia era curata si potrivita ca marime, iar apa calda am avut nonstop. La baie aveam geam care dadea direct spre exterior si astfel nu erau problem cu aerisirea. Am avut la dispozitie cate doua prosoape si articole de toaleta. Singurul neajuns la baie a fost ca dusul desi avea cadita nu avea nici macar o perdeluta iar cand faceai dus apa sarea peste tot.

Curatenia era facuta in camera zilnic iar prosoapele si lenjeria erau schimbate la fiecare doua zile.

Internetul wi fi a mers bine.

Zilnic Sophia statea de vorba cu noi, si ne intreba cu ce ne poate ajuta si daca mai dorim ceva.

Aceasta vila avea si o mica curte interioara prevazuta cu mese scaune si umbrele, care era impartita in doua printr-un gard. Aici se gasea si un micut bar. Ulterior am aflat de la Sophia ca jumatate din vila era a ei iar cealalta jumatate a surorii ei. Jumatatea Sophiei se numea Ammolithos iar jumatatea surorii ei se chema Rodolithos.

Astfel aceasta vila in forma de litera U era impartita simetric intre cele doua surori.

La inceput distanta dintre cele doua parti laterale nu mi s-a parut prea mare iar asta parca i-ti lua din intimitate. Dupa aceea m-am acomodat cu aceasta apropiere de vecini si nu am mai avut nicio problema.

In dreptul vilei erau mai multe plaje amenajate cu umbrele si sezlonguri pe care le puteai ocupa fara sa platesti inchirierea lor. Singura conditie era sa faci consumatie de la barul lor de pe plaja. De exemplu o bere era 4 euro, un frappe, plus o sticla mica de apa, 3 euro, o pizza 5 euro. Pe plaja netul mergea slab sau nu mergea deloc.

Taverne gaseai o multime inspre sau in centru statiunii. Portiile erau mari iar preturile un pic mai mari fata de anul trecut, asta si datorita cresterii tva-ului ca urmare a crizei. Un restaurant cu o locatie deosebita si cu o panorama superba este pe deal, in satul vechi. Mancarea este foarte buna iar locul este minunat. Patronul de aici vorbeste romaneste. Apropos de criza. Nu am observat nici o schimbare in rau care sa-ti aminteasca de criza. Am platit cu cardul la supermarket, si nu erau cozi la bancomate, mancare sau combustibil. Liniste si relaxare totala ca in toti anii trecuti.

Poate am avut asteptari prea mari de la aceasta vila datorita notelor mari primite. Ramane totusi o locatie buna, linistita si foarte curata dar care nu se ridica insa la o nota asa de mare. Parerea mea.

Inca o data spun : e o. k., insa nu de nota 9,7.

Va doresc la toti vacante minunate oriunde ati ajunge.

Trimis de cristimicle in 17.08.15 06:07:46
Validat / Publicat: 17.08.15 10:17:23
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 3338 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cristimicle); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P16 Rasarit pe plaja
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com

webmasterX [17.08.15 10:17:03] »

Bună recomandarea. Şi nu pot să nu remarc echilibrul impresiilor

Mutat în rubrica "Ammolithos Beach Appartments [Stavros], NEA VRASNA" (nou-creată pe sait)

cristimicle [17.08.15 16:00:47] »

@webmasterX - Coordonatele sunt o. k.

ioana74 [26.08.15 17:17:59] »

@cristimicle - Mi-a placut acuratetea descrierii. Cum e plaja din zona? Ma intereseaza daca e cu intrare lina in mare si fara pietre, potrivita pentru copii. Multumesc

cristimicle [26.08.15 17:57:20] »

@ioana74 - Salutare.

Plaja este lata, cu nisip fin si cu zone de sezlonguri ici colo. Intrarea in apa este destul de lina, cu o zona lata de circa doi metri de pietricele in apropierea malului. Am inteles ca pietricelele nu sunt peste tot, si ca au aparut in urma unei furtuni recente. Noi am facut plaja doar in dreptul hotelului.

Vacanta placuta!

ioana74 [27.08.15 13:42:10] »

@cristimicle - Multumesc mult, mi-a fost de mare folos raspunsul dumneavoastra. Vacante pacute in continuare va doresc!

cristimicle, ioana74