ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.08.2015

Sub orice critică
Extrem de nemulțumit
Către satisfăcător

Teroarea de la Balea

Ne-am oprit pentru o noapte la Balea dupa concediul nostru in Arieseni. Daca alegerea de concediu a fost inspirata (vezi impresii), aici nu prea am avut noroc.

Pensiunea in sine nu arata rau, nici pe internet, nici la prima impresie. Are flori in fata si un mic rau (desi podul pe care il folosesti ca sa treci de acesta e foarte subred si parcarea e inainte de pod, ceea ce inseamna ca trebuie sa lasi masina departe de camera). In fine, noi am zis ca aceste mici neajunsuri nu conteaza pentru o noapte. Ne-am mai inselat si alta data.

Am stat intr-o camera tripla care arata chiar ca pe site-ul pe care am gasit pensiunea - de fapt, identic (pana la coloritul cearsafurilor). Dupa o noapte petrecuta acolo, am ajuns la concluzia ca acest lucru se datoreaza faptului ca nu se schimba niciodata cearsafurile. In camera era un miros puternic de mucegai, care patrundea cam peste tot. Baia, foarte mica, daca stateai pe toaleta, puteai sa atingi si dusul si chiuveta, si posibil si cam toti peretii. Hilar este ca pe jos, ca 'pres', era un prosop iar in dus, un burete de vase. Si mai hilar este ca acel prosop era singurul din camera, si a trebuit sa cerem trei prosoape pentru sederea noastra acolo.

De asemenea, este prima pensiune unde a trebuit sa imi pun hainele in cuier, pentru ca nu erau nici umerase sau rafturi in dulap. Nu erau nici macar scaune - erau 2 afara pe micul balcon, dar acelea nu puteau fi aduse inauntru din cauza spatiului mic. (Revin la problema scaunelor ulterior).

Televizorul, ce sa mai spun? Cat o cutie de chibrituri, localizat pe dulap si baraia ingrozitor.

Totusi, pe hol erau niste fotolii destul de comfortabile, si eram cam singuri in corpul in care am fost cazati, deci poate ar fi fost vag... okay, daca nu am fi dat peste 'teroarea de la Balea'.

Stiu, pare o exagerare, dar asa l-am denumit pe domnul proprietar. Initial, cand am intrat in pensiune, am fost intampinati de un domn amabil, ginerele individului in cauza. Ginerele ne-a aratat camera, ne-a spus generic unde e bucataria, vesela, etc., si ne-a lasat in pace, dandu-ne impresia ca putem sa ne vedem de treaba noastra fara sa fim deranjati. Bineinteles, nu a fost asa, pentru ca ulterior, a aparut proprietarul.

Domnul in cauza aparent e de parere ca trebuie sa stam cu usa deschisa la corpul de camere pentru ca se face condens. Eu i-as fi putut spune ca deja era prea tarziu, tinand cont de mirosul din camera, dar privirea fioroasa mi-a cam luat piuitul. Voiam sa stau pe holul mentionat, dar cu usa deschisa si la munte, se facea foarte frig seara. Si chiar daca nu as fi vrut sa stau, usile erau fragile de tot, fara sa inchizi usa de la corpul de camere intra tot frigul.

Acesta a fost doar inceputul. Cand am incercat sa incalzim niste mancare, ni s-a spus ca bucataria nu era de fapt cea indicata de ginere. Desi a fost doar o confuzie-parerea mea, nu vina noastra-atitudinea a fost... deplorabila. La tonul rastit, nici nu am mai vrut sa mai incalzim nici o mancare.

Ulterior, dupa ce ne-am retras inapoi in corpul de camere, iarasi a venit sa verifice celebra usa si a inceput sa tranteasca usile de la camerele goale. Pana atunci mutasem un scaun - singura modalitate pe care am gasit-o ca sa ne incarcam celularele la singura priza din camera. Vazand scaunul lipsa, ne-a intrebat pe un ton socat daca am luat scaunul si unde e. Am raspuns ca l-am mutat in camera, iar reactia a fost din nou trantirea usii si un 'Doamne fereste', de parca luasem scaunul in spate si fugisem cu el la masina.

Mai mult, domnul a tinut sa sublinieze ca el nu iarta turistii care fac rezervari si nu vin si ii urmareste cu telefoanele ca sa ii batjocoreasca, mergand pana la a folosi alte numere cand persoanele in cauza nu mai raspund.

Epopeea nu s-a terminat aici. Chiar si cand ne-am retras sa dormim, domnul a revenit - initial cred sa deschida usa, iar apoi sa mai aduca o familie de alti nefericiti. Banuiesc ca intreaga structura era construita din niste materiale foarte dubioase pentru ca se auzea tot prin pereti.

In concluzie am dormit foarte prost si ne-am trezit devreme ca sa plecam cat mai repede si sa scapam de teroarea de la Balea. Va sfatuiesc sa nu calcati pe acolo - sincer mai degraba dormi in masina.

Trimis de alexandram. in 15.08.15 22:13:31
Validat / Publicat: 16.08.15 11:25:43

VIZUALIZĂRI: 2963 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (alexandram.); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

webmasterX [16.08.15 11:24:45] »

@alexandram. - Am setat în program coordonatele GPS ale acestei destinaţii, rezultând următoarea poziţionare pe hartă -- click aici.

Câteva fotografii de pe acolo ar fi mai mult decât bine-venite... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew.php?id=19090

Mutat în rubrica "Pensiunea Bâlea Alpina Lucas [Bâlea], TRANSFĂGĂRAȘAN" (nou-creată pe sait)

alexandram. [16.08.15 12:51:53] »

@webmasterX - Da, e bine, pe acolo e.

cris1982 CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA [16.08.15 14:58:44] »

Doamne, chiar ca e terorist ,,domnul" ăsta!

Nu doar ca procedează în felul ăsta, dar mai povesteşte şi altora! Presupun că e un motiv de mândrie pentru el!

Clar, de evitat pensiunea!

Dan&Ema [18.08.15 21:32:50] »

Singura concluzie sau bunul tau sfat: a nu se calca pe la aceasta locatie! Imi pare rau ca ai suferit din cauza ""terorii"". Eu apreciuez in mod deosebit articolele sincere si critice, si eu punctez tot ce se poate atunci cand sctiu pe AFA tocmai ca altii sa fie avizati atat de bune dar mai ales de minusuri si surprize neplacute!

Felicitari!

alexandram., cris1982, Dan&Ema