ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.08.2015

Nici nemulțumit, nici mulțumit
    Sub orice critică
    Foarte nemulțumit

O experienta neplacuta

Am scris acest review pentru persoanele care se gandesc ca acest hotel izolat poate sa reprezinte sansa lor pentru o vacanta linistita din toate punctele de vedere (odihna, ceva agrement in hotel/in jurul hotelului si mancare buna).

M-am limitat cu review ul strict la ceea ce am experimentat in acest hotel. Thassos este o insula foarte cunoscuta, astfel ca nu trebuie sa mai dau sfaturi despre ce merita vazut, incercat etc.

Parti pozitive:

Peisaje foarte frumoase

Acces rapid la Giola

Camere spatioase

Curatenie in camera in fiecare zi/schimbat prosoape la doua zile

Minifrigider functional

Seif in camera

Aer conditionat functional

Parti negative:

Piscina hotelului Aeolis este mica (1.60 adancime maxima). Constant erau ocupate toate sezlong-urile, nu aveai cum sa faci baie decat daca asezai prosopul inca de seara asa cum faceau unii oaspeti. Nu am stiut ca piscina hotelului Aeria (cateva zeci de metri departare) este disponibila si pentru clientii Aeolis, receptionera nu ne-a informat, si am aflat fix in ultima seara ca am ratat o piscina de 2 m adancime, mult mai putin populata din cauza lipsei barului AI (ar fi fost perfecta pt noi).

Usa camerei nu este bine izolata fonic astfel ca auzeai absolut toate zgomotele de pe hol.

Baia miroasea urat, banuiesc ca de la sistemul de canalizare. Camera de dus era despartita de restul incaperii printr-o perdea “superba” (**** stele).

Barul era deschis dupa un program anume (ok, de altfel), dar cu bauturi de calitate indoielnica: berea nu avea acid, sucurile erau groaznice, cocktails facute din sucurile de la dozator cu ceva vodka, gin, rom – proaste. Interesant a fost sa descopar ca daca doream un cocktail care nu era in oferta hotelului pt programul AI si doream sa il platesc, primeam ceva mult mai fancy (umbrelute, niste lime in cocktail, ceva menta); de aici am tras concluzia ca se poate mai bine, dar nu se vrea.

Cafeaua, marea mea problema. Trezindu-ma constant inainte de ora micului dejun (ora opt) si fiind bautoare de cafea, nu aveam de unde sa iau o cafea, sa o cumpar, totul ca sa-mi satisfac placerea din fiecare dimineata.

Cafeaua cumparata in timpul zilei (3 €) de la bar era total diferita (intr-un sens pozitiv) de cea servita in programul AI.

La mic dejun exista un singur apparat de cafea pentru toti oaspetii (zeci de oameni).

Mancarea a fost foarte proasta, din punctul meu de vedere fara gust.Aveau renumitii cremwursti, omleta la tava (fara gust), oua fierte, oua prajite (doar doua zile in sapte), feta, masline, legume taiate de ei (slava cerului ca nu ne-au pus sa le taiem noi). Painea era la “taiere libera” :) stateam la coada sa taiem paine, la hotel de patru stele…

Am gustat chiftele cu, curry (nu va recomand), carne si curry, multe sortimente de mancare cu renumitul curry si sos verde-galben. Paste, porumb, orez, paste, porumb, orez, si mazare cu cartofi (in aceeasi tava, da!), fasole verde, fasole verde si iar fasole verde cu sos de rosii. Mancare fara gust si de slaba calitate, efectiv nu era buna.

La desert au servit fructe, prajiturele si ceva crèma/gelatina (nu erau pe gustul meu), posibil sa placa amatorilor de gust dulce si atat.

Fiind un hotel retras, fara acces la taverne am considerat ca este ok sa am si mancarea asigurata. Din pacate am facut o alegere proasta, am crezut ca pot sa aleg ceva sa mananc la fiecare dintre cele trei mese ale zilei. Am sfarsit prin a ma hrani preponderent cu salata de rosii, castraveti, feta si masline la fiecare masa pe care am luat-o in acest hotel.

Plaja hotelului este inpracticabila; pe o parte sunt pietre care ingreuneaza accesul in mare (nu sunt foarte stabile, esti in pericol sa iti rupi picioarele), pe cealalta parte este o placa din roca acoperita cu muschi pe care oricand poti sa aluneci sau sa intalnesti arici de mare. Cararea pana la plaja nu ar fi fost o piedica daca intrarea in apa ar fi fost ok. Consider ca acest hotel nu are plaja practicabila.

Nu recomand acest hotel!

Trimis de ioanamihaiu* in 14.08.15 17:01:28
    Validat / Publicat: 14.08.15 18:03:38
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 3809 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ioanamihaiu*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com

[14.08.15 18:04:47]

@ioanamihaiu - Câteva fotografii de pe acolo ar fi mai mult decât bine-venite... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew.php?id=11742

CarmenTina
    [15.08.15 16:30:27]

Din cate am tot citit ma conving si mai tare ca nu merita sa iti iei sejur cu masa Nu am facut-o pana acum, dar nici nu o voi face. Nu cred ca am citit pana acum ceva pozitiv in ceea ce priveste mancarea de la hoteluri/pensiuni din Grecia

CarmenTina
    Alte impresii din această RUBRICĂAeolis Thassos Palace Hotel: