ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.08.2015
DIN: Ploieşti
ÎNSCRIS: 11.05.15
JUL-2014

Continental Forum Hotel Oradea - un hotel bun de tranzit

Anul trecut am hotărât să mergem pentru o zi la Debrecen. Citisem multe impresii bune despre acest oraș și am hotătât să-l vizităm. Am urmat întocmai sfaturile lui @ Costi căruia îi mulțumesc. Sunt hoteluri bune și în Debrecen, dar noi am ales acest hotel pentru că îl cunoșteam din urmă cu 5 ani când ne-am cazat pentru 2 nopți și mai ales pentru faptul că de la Oradea până la Debrecen se ajunge lejer cu autoturismul în circa 70-80 de minute. Dacă am ales pentru a 2-a oară acest hotel de 4 stele, înseamnă că este bun. Adresa hotelului este Aleea Strandului nr. 1 Oradea. Venind de la Cluj, la intrarea în Oradea, de pe malul Crișului Repede se observă ușor silueta înaltă și elegantă a hotelului. După ce se trece râul peste un pod, se face un viraj dreapta și după cca. 200 metri se intră direct în parcarea exterioară a hotelului, care este în partea dreaptă.

Condțiile de cazare sunt într-adevăr bune. Camerele par mai mari ca la alte hoteluiri cu același număr de stele. Holul de la recepție este mare, înalt, cu o frumoasă scară interioară și cu plante decorative. Primirea camerei a durat puțin, având rezervare prin agenția noastră preferată de turism din Ploiești. Am primit camera 523 cu vedere la Crișul Repede.

Camera era primitoare, spațioasă, curat peste tot, pe cele 2 paturi cearceafurile erau imaculate, noptiere lângă fiecare pat, telefon, televizor cu mai multe canale prin cablu, o masă rotundă cu 2 scaune, aer condiționat și un balcon lung. Baia era suficient de încăpătoare, curată, cu cosmetice de rigoare, prosoape curate și nimic de reproșat. Pentru că am stat doar 2 nopți, nu s-a pus problema schimbării cearceafurilor dar la grupul sanitar s-a observat că s-a făcut curat și coșul de gunoi golit.

La recepție ne-au întâmpinat două domnișoare amabile și mereu zâmbitoare. Era un valet prin apropiere care ne-a ajutat să ducem bagajele în cameră.

De la recepție ni s-a recomandat să folositm piscina cu apă termală, care este gratuită.

Hotelul are parcare exterioară securizată cu camere video și pază permanentă. Costul era de 3,5 lei/zi, anterior era de 5 lei.

Micul dejun l-am servit într-o sală destul de mare de la ertajul 1 și avea destul de multe feluri de mâncare și pentru multe gusturi.

Nu am intrat în restaurantul hotelului deoarece toată ziua următoare ne-am petrecut-o în Debrecen, despre care probabil, voi scrie un review separat.

Hotelul este relativ central și amplasat într-o zonă verde. Este pe malul Crișului Repede care oferă o priveliște încântătoare, atât ziua cât și noaptea. In seara sosirii ne-a rămas puțin timp și pentru o scurtă plimbare prin parcul din apropiere, tot pe malul râului și apoi pe o stradă pietonală, parcă Republicii se numește și care ne-a plăcut, unde ne-am oprit la o terasă și am servit câte o cană mare de limonadă, delicioasă (eu mult îmi doream o bere dar în ziua următoare știam că plec cu mașina și am stat cuminte) Am făcut multe fotografii pe acea stradă, apoi în zona Teatrului și a Primăriei. Ce noroc are Luciaoradea că locuiește în acest oraș.

In dimineața plecării o domnișoară mi-a cerut să-i spun impresiile despre hotel. I-am răspuns că dintr-un punct de vedere m-a găsit bine pe mine pentru că anterior mă cazasem la mai multe hoteluri cu același număr de stele din diferite orașe europene și pot face o comparație obiectivă. Din alt punct de vedere i-am răspuns cu nu m-a ales tocmai bine deoarece sunt grăbit pentru că aveam de parcurs peste 500 km. până acasă și că voiam să ajung până se înoptează. Răspunsul a fost scut și clar „Hotelul nu este mai prejos ca altele cu același număr de stele” și mi-am lăsat numărul de telefon pentru detalii. In concluzie, acest hotel este bun.

Trimis de Mihai18 in 13.08.15 18:55:11
Validat / Publicat: 13.08.15 19:54:33
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ORADEA. A mai fost în/la: Constanța, Brăila, Galați, Covasna

VIZUALIZĂRI: 1351 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Mihai18); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P06 Așa se vederea de la balcon.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 28.05 EUR pe cameră

[13.08.15 19:55:56]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Continental Forum Hotel" (deja existentă pe sait).

mirmicu
    [13.08.15 21:34:41]

Interesant este că eu am optat întotdeauna în Oradea pentru alte hoteluri și l-am evitat pe acesta intrucat pe saiturile de rezervări nu are o notă grozavă. Am găsit suficiente variante tot cu 4 stele care aveau calificative mult mai bune: Atlantic, Astoria, Ramada, Maxim, Elite, Nevis...

Și... televizor CRT, în 2015, la 4 stele...

bogumil
    [14.08.15 07:00:25]

Sunt perfect de acord cu @mirmicu. În Oradea sunt o mulţime de alte hoteluri mult mai ofertante decât acesta, prin prisma intimităţii, a serviciilor, a poziţionării, etc.

Când mai ajungi la Oradea, întreabă orădenii despre locuri de cazare...

[14.08.15 09:00:55]

@bogumil - Respect punctul tău de vedere. Pentru noi Continental Forum Hotel Oradea, a fost de fiecare dată un hotel de tranzit, de aceea am și formulat astfel titlul reviewului. Știam că nu vom sta în el decât noaptea. Îmi vine în minte ce spunea cândva Ileanaexperta „La un hotel, pentru mine este important să fie curate așternuturile și să aibe apă caldă” și are dreptate. Și apoi, tariful/noapte era mai mult ca rezonabil - 46 euro, (aceasta era acum un an, dar acum este și mai mic) în timp ce îm urmă cu cca. 2 săptămâni în Istanbul tot la un hotel de 4 stele am plătit 81 euro/noapte. Ce să facem, dacă oamenii sunt diferiți și concluziile lor sunt asemenea. Cu bine.

luciaoradea
    [15.08.15 00:12:58]

Mă bucur pentru că m-am regăsit în review. Nu știu dacă sunt neapărat norocoasă pentru ca locuiesc în Oradea, dar dacă dvs. așa credeți poate o fi adevărat, trebuie să mă mai gândesc la aspectul acesta

Din alt punct de vedere, și eu sunt de acord cu @ bogumil, cred că puteați găsi variante mult mai ieftine de cazare. Nu discut gusturile nimănui, mie însă prețul camerei la Continental mi se pare mare. Și nici nu cred că putem compara preturile din România cu cele din alte tari, fie vorba chiar și de Turcia.

Mă bucur însă că v-a plăcut hotelul și v-ati simțit bine în orașul meu. La ce terasă ați fost pe Republicii?

krisstinna
    [15.08.15 19:00:34]

@Mihai18 - Ai văzut că se poate? Am nimerit și superbonusul.

Fii optimist în continuare, fii activ, vârsta nu are legătură cu acest site. Aici toți suntem prieteni, avem aceeași vârstă, am devenit nemuritori, așa cum ți-am mai scris. Legătura cu acest site este pe viață și nu numai.

Multă inspirație îți doresc!

[16.08.15 16:18:38]

@luciaoradea - La ce terasă am fost pe Republicii? Ei, la aceasta chiar nu m-am gândit atunci. Erau multe, una după alta. Dar iată cum am ajuns noi pe această stradă. De la recepția hotelului am solicitat o hartă a orașului și i-am cerut să ne recomande prin ce locuri să mergem în cca. 2 ore. Știu că plimbarea am început-o printr-n parc cu alei frumoase și de acolo am intrat pe Republicii, care ne-a plăcut, cu case demult construite dar bine întreținute și desigur terase una după alta că nici nu știai unde se termină una și începe alta. Undeva, pe la jumătatea străzii, pe stânga, am întâlnit un grup statuar din bronz, cu doi oameni la un „pahar de vorbă” și m-am băgat și eu în vorbă (între ei) unde m-am și fotografiat. Pe acest ecou nu am cum să v-o arăt. Am ajuns la capătul străzii, într-o piață mare, unde am luat de asemenea imagini video. Tot atunci am întrebat ce piață este și mi s-a spus Ferdinand. Apoi am revenit tot pe Republicii (ca să nu ne rătăcim) și ne-am oprit la o terasă să ne stingem setea, dar atunci nu m-am gândit să citesc firma. De acolo am ajuns la Teatrul de Stat apoi la Primărie. Se înoptase și ne-am întors la hotel să facem ultimele pregătiri pentru vizita la Debrecen. Am multe fotografii cât și imagini video. Frumos oraș și iarăși spun, ce noroc aveți dv. și Danoradea că locuiți acolo. Si mai aveți un alt noroc. Sunteți aproape de Budapesta și Viena. Eu de acasă până la vama Cenad am de parcurs 608 km. Vă urez o vară frumoasă, atât cât a mai rămas. Încă nu am terminat.Mulțumesc pentru vizite și voturi.

[16.08.15 21:44:49]

@krisstinna - Extraordinar, cât de consecventă sunteți. Intr-adevăr, marea nu numai că este frumoasă, dar are și suflet mare.

bogumil, luciaoradea, Mihai18, mirmicu
    Alte impresii din această RUBRICĂContinental Forum Hotel: