ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.08.2015
DIN: Oradea
ÎNSCRIS: 10.08.15
JUL-2014

Olympic Beach, o statiune micuta dar cocheta

As dori sa incep aceasta mica incursiune in trecutul nu foarte indepartat, prin a spune ca o parte din primele mele impresii despre Grecia, inainte de a pleca in Grecia, au fost „descoperite” aici. Consider ca acest loc este de foarte mare ajutor atunci cand iti planifici o calatorie intr-un loc unde nu ai mai fost si il recomand cu incredere ori de cate ori cineva apropiat vrea sa calatoreasca in locuri necunoscute.

Cum se apropia concediul, am hotarat cam in ultimul moment sa plecam pe taram grecesc, in luna iulie, si ca multi altii ne-am cumparat vacanta prin intermediul unei agentii. Desi initial ne-am fi dorit un concediu in Thassos, am ajuns sa mai gasim camera tripla disponibila pt acea perioada doar in Olympic. Am zis ca nu o fi chiar asa de rau, chiar daca vacanta noastra nu va fi pe insula, important e sa fie o altfel de mare, nisip si un pic de civilizatie 

Asadar, in ziua cu pricina, ne-am imbarcat din Timisoara, pt ca de acolo a plecat autocarul, noi fiind din Oradea, si am pornit spre Grecia plini de entuziasm. A fost un drum destul de obositor, deoarece nu mai calatorisem atat de mult cu autocarul, dar noroc cu opririle din benzinarii si cu faptul ca am mers pe timp de noapte... mai inchideam un ochi si uite asa a zburat timpul Am facut si noi ochi odata cu rasaritul soarelui pe acorduri de muzica greceasca si am asteptat cuminti dar inca somnorosi, sa ne apropiem de Grecia. Dupa ce am trecut granita elena, ce sa zic... parca simteam deja mirosul marii, desi mai aveam ceva de mers pana la destinatie Stateam insa, ca niste copii mici cu ochii atintiti pe geam si asteptam sa se arate la orizont nemarginita apa turcoaz. Mai e mult?  Undeva pe la ora 9 jumate am ajuns in sfarsit in Paralia unde i-am lasat pe cei care aveau cazare acolo, dupa care am pornit mai departe spre Olympic. Pe la 10 jumate ne-am cazat si noi la vila Atira, situata la aproximativ 500 m de plaja. Olympic Beach, un resort micut, dragut si destul de aglomerat. Despre Olympic Beach cu siguranta s-au spus multe pana acum, a fost caracterizat si rascaracterizat, ce as mai putea adauga eu?!

Prima mea impresie a fost ceva de genul „ parca suntem la noi la mare, doar ca marea aceasta e mai exotica, sigur aici e Grecia?! ” :)), deoarece in mintea mea Grecia arata altfel... Atmosfera din resort se aseamana destul de mult cu cea de pe la noi, agitatie, aglomeratie, tarabe si boutique-uri de tot felul, doar ca vilele sunt mult mai „alineate” si cochete, stradutele mai curate, tavernele mai chic si lumea un pic mai civilizata. Plaja mi s-a parut destul de „aerisita” chiar si in buricu’ targului, desi noi am preferat sa stam la plaja mai la periferie in partea dinspre muntele Olimp, unde privelistea mi se parea mult mai placuta si chiar si apa era mai limpede. Are o portiune cu sezlonguri atat cat tin terasele si vilele si o portiune intinsa doar cu nisip, atat inspre muntele Olymp cat si spre Paralia Katerini, asa ca este loc suficient si pt cei care vor sa stea la plaja pe nisip si sa simta caldura pamantului  In primele 2 zile am prins foarte multe alge la mal si a fost un pic cam neplacut sa te bagi in apa si sa faci slalom printre ele ca sa te poti scalda, asa ca nu ne-am balacit foarte mult in apa, in schimb am profitat de plaja. In luna iulie temperatura este destul de ridicata, iar la orele amiezii aerul este destul de sufocant, asa ca veti avea obligatoriu nevoie de o umbrela si de o lada frigorifica cu multe lichide si fructe, dar noroc si cu briza  Programul nostru se desfasura cam asa: desteptarea in jur de ora 9 si micul dejun pe balconul cu vedere spre munti, mers la plaja si balaceala de la ora 10 la ora 14, inapoi la vila pt o gustare si siesta pana pe la ora 17, inapoi la plaja si balaceala pana pe la ora 20, dupa care mergeam sa luam masa in oras si sa ne facem plimbarea de seara prin resort ori pe plaja, restul serii ni-l petreceam apoi pe terasa vilei jucand carti sau alte jocuri de societate si racorindu-ne cu cate o bere... baietii doua, trei  In materie de activitati de divertisment nu prea ai ce sa faci in Olympic Beach, dar asta depinde pt ce mergi acolo... Singurele activitati de divertisment ar fi excursiile optionale, pe care ti le poti achizitiona direct de acolo sau de la agentia cu care ai plecat. Eu recomand sa vi le achizitionati direct de la agentia cu care plecati deoarece veti avea ghid pe toata durata excursiei si va fi mult mai placut. Noi am optat pt excursia la Skiathos, deoarece stiam dinainte despre aceasta insula si mi s-a parut cea mai reprezentativa excursie organizata pt a descoperi Grecia turistica. Am fost convinsa ca mergand la Skiathos chiar o sa ma simt cu adevarat ca in Grecia. Si nu m-am inselat! :)

Chiar daca trezitul de dimineata, la ora 4 a fost un pic neplacut, mai ales ca am cam facut noapte alba in acea noapte deoarece mi se umflase mana din senin si durea ingrozitor, am zis ca nu trebuie sa ratam asa ceva. Asa ca mi-am improvizat un ham pt sustinerea mainii, am luat un calmant, ne-am luat bagajele si am pornit spre locul intalnirii. La ora 5 jumate a. m ne-am intalnit cu ghidul langa hotelul Platon si am pornit cu autocarul spre port. Am ajuns in port in jur de ora 8 jumate, daca mai tin bine minte, ne-am imbarcat pe vasul Elizabet si am pornit spre Skiathos. A fost pt prima data cand calatoresc pe o distanta asa de mare cu vaporul si recunosc ca am avut un pic emotii, dar spre bucuria mea totul a fost mai mult perfect. Nu am avut nici rau de mare, parca ma mai slabise si durerea de mana, iar atmosfera de pe vas a fost foarte animata. Cum multi stiu deja, echipajul intretine atmosfera de pe vas cu muzica, dansuri si voie buna  Stiam dinainte despre asta, dar una e sa citesti si alta e sa traiesti acele momente! Navigatul pana la Skiathos a durat cam 3 ore, dar credeti-ma ca trec asa de repede! Ocupata fiind cu savuratul peisajului si facutul de poze, nici nu mi-am dat seama cum a zburat timpul si ca mana mea arata ca o gogoasa, asa de tare se umflase :))

Skiathos este pur si simplu fermecator, zici ca ai pasit in alta lume, e ca un peisaj rupt din film. Nu voi vorbi mult despre Skiathos, dar pot sa spun ca m-a impresionat intr-un mod foarte foarte placut si ma gandeam... daca aici peisajele sunt pur si simplu de vis, pai in Santorini (pt ca ramanem tot la Grecia), cred ca e raiul pe pamant. Asadar, am petrecut cateva ore in Skiathos, plimbandu-ne prin orasel, admirand magazinele de suveniruri, am fost si sus la manastire desigur, de unde privelistea iti taie pur si simplu respiratia, apoi la plaja Kounounaries, unde peisajul este superb, unde padurea de pini efectiv saruta plaja, iar apa este extrem de limpede si de un turcoaz ametitor. Senzatia cu care ramai dupa ce vizitezi Skiathos, este de nedescrisPozele vor vorbi de la sine 

7 zile sunt mult prea putine pt a te putea bucura din plin de frumusetea ce ti-o poate oferi Grecia, dar stiu ca ea e tot acolo si ma asteapta vara de vara sa o descopar...

Anul acesta in septembrie vom merge, in sfarsit, in Thassos! Mai e putin... :)

Trimis de CarmenTina in 13.08.15 14:43:12
Validat / Publicat: 13.08.15 17:00:34
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 3622 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (CarmenTina); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P14 Navigand spre Skiathos
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 20000 PMA (din 22 voturi)

webmasterX [13.08.15 15:51:14] »

@CarmenTina: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Pe la 10 jumate ne-am cazat si noi la vila Atira

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

iulian68 [14.08.15 06:13:54] »

@CarmenTina - Ma bucur tare mul a Grecia si-a mai castigat un admirator (cel putin unul!) si poti fi sigura ca deja in insule e cu totul altceva... Nici Tassos-ul nu e de lepadat, dar sunt sigur ca iti va face o impresie si mai buna, lucru care te va determina la anul sa mergi in alta parte, si tot asa... Sfatul meu e sa nu mergi nicaieri de doua ori, pana nu vezi tot ce merita vazut. Vacante frumoase!

flaviana77 [14.08.15 10:20:51] »

mi-a placut articolul si fotografiile, se vede ca te-ai simtit bine descoperind locuri frumoase din minunata Grecia

CarmenTina [14.08.15 12:33:32] »

@iulian68: Multumesc pt aprecieri! Oricum asta mi-am propus, ca in fiecare an sa mergem in alta locatie, tot in Grecia, pana o sa vad tot ce este de vazut Nu cred ca o sa ma satur de Grecia vreodata

CarmenTina [14.08.15 12:37:49] »

@flaviana77: Multumesc pt aprecieri! Ma bucur ca ti-au placut pozele

iulian68 [14.08.15 15:46:56] »

@CarmenTina: Foarte bine gandit! Si ca sa fii pregatita, sa nu ratezi nimic si sa nu ratezi nimic, informeaza-te de pe sait... Asa fac si eu, dupa care mai aduc si imbunatatiri! ????

iulian68 [14.08.15 19:27:38] »

CarmenTina [15.08.15 00:19:40] »

@webmasterX: Multumesc! Urmeaza si review-ul despre vila respectiva. Este in lucru Dar scriu si eu cand mai prind cate 5 min libere la servici

calatorul [23.09.15 11:25:00] »

Frumos, sincer, convingator. Felicitari si inca un vot.

CarmenTina [23.09.15 11:40:47] »

@calatorul50 -

Multam si o zi faina!