ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.08.2015
DIN: jud. Ilfov
ÎNSCRIS: 11.06.14

Atlantykron si Arina

Nu cu mult timp in urma scriam aici, ca o informare, despre tabara de vara de la Atlantykron, pe ostrovul Inelul de Piatra, ostrov ce apare cateva luni pe an din apele Dunarii, zona extrem de frumoasa de altfel. Acum doua zile, o stire urata m-a socat, nepoata de 11 ani a cosmonautului D. Prunariu murise de meningita de tip fulminans. Stirea era in stare bruta dar gandul m-a dus imediat la tabara. Asa cum i-am raspuns ecoului lui @tata123, primul impuls a fost sa intru pe pagina cu articolul despre Atlantykron dar ratiunea m-a facut sa astept alte date.

Despre Arina, Dumnezeu sa o aiba in ceata lui de ingeri, la varsta aceea era un suflet nevinovat.

Am tot respectul pt familia fetitei care cere presei sa pastreze decenta si sa nu exagereze, ei intelegand ca nu se putea face nimic din punct de vedere medical pt a le salva copila. Acesta este comunicatul bunicului care si desminte o chemare in judecata a medicilor.

Dar acest caz nu trebuie sa creeze o isterie. Drama nu s-a produs pentru ca insula nu are apa potabila, asa cum s-au inversunat unii pe un post tv intr-o lunga si oribila emisiune. Nu sunt medic, dar cred ca o informare corecta ar trebui sa o faca si aici pe AFA un medic specialist, drama care s-a intamplat se poate produce sau poate porni din oricare loc unde este o aglomeratie, din statiuni, restaurante, locuri pe care le vizitam, autocare, avion, biserici, mijloace de transport in comun, etc.

Meningita este o boala infectioasa care se transmite intre oameni, de la bolnavi sau purtatori (si intre cei ce au fost s-a gasit deja un purtator), pe cale respiratorie, prin stranut, tuse ori sarut, are multe forme de manifestare, cea fulminans se pare ca este mortala indiferent de momentul diagnosticarii. Dupa cum spunea si dr Streinu, pana la 1 august au fost deja 28 cazuri iar media anuala din ultimii 4 ani a fost de 63 pe an, decese doar doua daca am retinut bine. Si se pare ca la cativa ani apare o epidemie, amintita fiind acum cea din 1984, fapt ce mi-a lamurit graba cu care un pediatru ne-a luat copilul din brate si a fugit pur si simplu cu el (ne vazu-se asteptand, ultimii la rand, in timp ce dumnealui intra intr-un salon pentru vizita medicala). Dupa control si punctie, ne-a explicat ca al nostru copil avea semne aparente de meningita, ceea ce necesita interventie rapida si izolare, nu a fost cazul, multumesc Cerului.

Scopul acestui articol nu este altul decat a atrage atentia ca nu este cazul sa isterizam doar pe o tabara, caci in statiunile, resorturile, avioane, vase de croaziera, unitati militare, magazinele aglomerate, piete, stadioane, etc., pot fi zeci de purtatori care nu se stiu a fi si transmitatori, asa cum nici noi nu ne dam seama ca imunitatea organismului nostru este deficitara (si asta place mult unor posibile boli) sau ca avem o anomalie genetica ce "ne alege' dintr-un grup uneori destul de mare. Si nu in ultimul rand pledez pt achizitionarea unei asigurari medicale de calatorie pe langa cardul european deoarece, in multe tari pe care le vizitam, sistemul de stat are unitati putine iar o deteriorare a starii de sanatate poate necesita o foarte, chiar foarte rapida interventie medicala care la fata locului poate necesita bani pe care cei mai multi nu-i au prevazuti in bugetul de calatorie.

Si inca o data ma indrept cu respect catre familia Prunariu daca isi mentin atitudinea demna in uriasa lor drama, caci a fi medic nu inseamna a fi Dumnezeu, eu stiu multe despre aceasta boala dar sunt si omul care crede ca un inginer, un medic, un pedagog, un mecanic, etc. sunt cei mai in masura sa vorbeasca despre ce tine de meseria, profesia lor.

Trimis de elviramvio in 13.08.15 09:07:55
Validat / Publicat: 13.08.15 10:33:49

VIZUALIZĂRI: 879 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

Puteți VOTA simbolic articolul - VĂ PLACE?
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 2019 PMA (din 19 voturi)

[13.08.15 10:33:25]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Filozofări de suflet (mai puţin turistice)" (deja existentă pe sait) - rubrică dintr-o secțiune OFFTOPIC sau DE INTERES TURISTIC RESTRÂNS!

elviramvioAUTOR REVIEW
[13.08.15 10:36:04]

@webmasterX -

Multumesc.

Dragoș_MD
[13.08.15 15:21:32]

@elviramvio -

... sunt si omul care crede ca un inginer, un medic, un pedagog, un mecanic, etc. sunt cei mai in masura sa vorbeasca despre ce tine de meseria, profesia lor.

Nu și în România. Aici toată lumea se pricepe la orice, din orice domeniu. Mai ales ziariștii, iar dintre aceștia, cei mai „calificați” sunt cei care fac talk-show-uri.

Am zis!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][3 voturi]