ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.08.2015
ÎNSCRIS: 25.07.12
JUN-2015
2 AD. + 2 COPII -- v: 4 SI 9 ANI

As repeta experienta

Vacanta de anul acesta a fost in Bulgaria-Burgas-Nessebar la resortul Sol Nessebar; Hotelul Bay, acest resort ne-a fost recomandat de niste prieteni care merg aici de 4 ani, am cautat pareri si avand buget redus anul acesta pt vacanta am ales sa mergem aici si nu am regretat.

Voi incerca sa sintetizez astfel incat sa dau cat mai multe informatii utile pentru toata lumea:

1) Drumul l-am facut cu masina, destul de lung si obositor, nu am sa detaliez, dar fara incidente, masina a fost ok pe tot parcursul sejurului in Bulgaria, in parcarea hotelui, in parcarea platita din Nessebar orasul vechi, in fata supemarketului.

2) Cazarea: resortul este format din 3 hotele in centru Palace 5*, iar pe laterale hotelele Mare si Bay de 4*, noi am fost cazati la Bay, fiecare hotel are piscina proprie dar poti merge la ce piscina doresti din resort.

Camere medii, copii avand fotolii pat, televizor, baie spatioasa (pozele sunt graitoare) balcon, noi am primit fara sa cerem o camera de unde se vedea rasaritul, dar nespectaculos deoarece soarele rasarea de dupa blocuri din zona orasului nu de pe mare.

In ceea ce priveste camera super ok, curatenie zilnic, schimbat prosoape etc. Singurul neajuns frigiderul gol si la noi chiar nu functiona, eu as pune macar apa in “minibar’, dar era gol. Apa plata ne luam din lobby sau din restaurant in sticla de 0,5 sa avem in camera., nu am anuntat ca nu functioneaza frigiderul ca nu l-am folosit.

Cazarea s-a facut in 5 minute cu bratari de AI, nu a fost nevoie sa asteptam, am intrat cu cina si in ultima zi am iesit cu pranz. La cazare ti se spune de ce beneficiezi, primesti in limba romana un pliant cu detalii, pentru prosoapele de plaja trebuie sa lasi garantie 20 leva /prosop sau 10 euro, bani ce ti se returneaza cand duci cardurile primite in schimbul garantiei inapoi.

Pliantele primate de la receptive erau in limba romana.

Parcarea din fata hotelului nu este gratuita, este pazita si costa 5 euro/zi.

3) Piscine +facilitati: fiecare hotel are piscina +bar propriu si in plus exista zona de topogane si piscine pentru copii (0.80 m adancime si 1 m adancime), plus topoganele care au urcare dintr-un centru pentru copii care are in interior loc de joaca amenajat, toalete (aici am inteles ca doar de anul acesta este aceasta constructie si topoganele si nu erau toate puse in functiune), apa din piscine rece, nu era incalzita, noi in iunie am prins o vreme cu vant si nu foarte cald, asta ar fi un neajuns in ceea ce priveste piscinele, dar copii mei au facut baie apoi se bagau in prosop.

Locurile de joaca pentru copii sunt destul de putine in functie de numarul mare de copii din resort, 2 topogane pentru copii foarte mici adica de 1 m inaltime, un topogan normal, 2 leagane, un teren de minigolf care nu era utilizat, nu am vazut pe nimeni jucandu-se, 2 barci in care se urcau copii mai mult pentru facut poze, un loc pt facut sport atat pt copii cat si pentru adulti, mai ales seara erau pline de copii.

Scena unde seara la 8:30 era minidisco, iar la ora 9 :30 spectacol +bar unde se gasea paella (mancare traditional spaniola).

In rest cu plata seara pe piscine puteai sa te dai cu barcute 3 leva/3 minute, in minge unflata 10 leva/20 min, gonflabile de sarit 6 leva/20 min (non stop), masinute, tatuaje sau picturi pe figurine de gips sau picturi cu nisip colorat, popcorn sau tonomate de tot felul toate contra cost, jos la hotel sala de jocuri cu fise de 1 leva, billiard, ping-pong etc.

Program gratuit de entertainment zilnic atat pentru copii (facut mancare, indieni, etc) cat si pentru adulti (yoga, gimnastica, tras cu arcul, tir, fotbal etc)

4) Restaurant+gustari: aici totul super ok, nu am nimic de reprosat, mancare foarte diversificata, gustoasa, fructe din belsug, dulciuri, branzeturi, seri bulgaresti. La pranz si cina zilnic puteai alege intre carne de pui, porc, vita, peste a fost si miel de vre-o 5 ori, fructe de mare de vre-o 3 ori in 10 zile, fructe foarte multe, dulciuri.

La pool bar era aceeasi gustare zilnic, adica nu se schimba, la una dintre piscine erau pizza si cartofi pai, la cealalta erau gofre, la cea de langa scena seara era paella (mancare traditional spaniola).

Bautura ca la aproape orice AI sucuri la dozator, bere, bauturi alcoolice etc, toate marca proprie bulgareasca, dar foarte bune...

Exista la fiecare hotel restaurant cu specific (italian etc) nu am fost nu stiu exact cum trebuie procedat. In lobby in fiecare seara erau gustari la noi erau gustari chinezesti (supa; sushi etc) + fructe +sandwisuri.

5) Plaja: foarte ingusta 5-7 m, langa plaja mai sus (se urca pe scari de pe plaja) era loc amenajat cu sezlonguri apartinand hotelului, cu bar unde putei servi sandvisuri, si loc de joaca pentru copii cu topogan, apa marii foarte limpede si foarte mica 50-60 cm 10-15 m catre larg; un ponton langa care erau niste pietre unde era un adevarat mini acvariu, puteai urmari vietati marine, alge, superb. Nisip fin, daca sapai un pic chiar namolos.

6) Ce faci de obicei cand mergi la un resort AI? Mananci, bei, te odihnesti acestea fiind izolate cumva de tot restul lumii, astfel incat in resort ai de toate dar nu poti iesi decat organizat cu taxiul sau vre-un mijloc de transport.

Ceea ce mi-a placut mie a fost faptul ca resortul este la 20-30 minute de mers pe jos pana in orasul vechi NESSEBAR, un fost orasel pescaresc, port, foarte frumos, am fost si ne-am plimbat acolo atat ziua cat si seara in 10 zile de vre-o 3-4 ori. Superb, plin de magazine cu suveniruri, restaurante, muzeu si tot felul de ruine. Poti ajunge acolo pe jos :20-30 minute (cu copil de 4 ani), cu taxiul ne-am intors o singura data ca eram obositi de atata plimbare si am negociat 10 leva, cu autobuzul touristic 3 leva/pers sau pe mare cu taxiul pe mare (nu stiu pretul ca nu am mers) am inteles ca era 10 leva/pers, parcarea era 8 leva pentru 5 ore, exact la intrare in oras sau mai putin daca stateai mai putin. Atentie autobuzul etajat touristic nu este hop on hop off, desi scrie pe el, noi ne-am urcat in unul vis-a –vis de hotel si ne-a dus 2 statii pana in centru nou, apoi a trebuit sa platim din nou pana in centru vechi.

Langa orasul vechi se vedea un parc de distractii cu o roata mare, nu am fost desi nu era departe.

De asemenea te putei plimba cu un fel de trenulet pe malul marii in Nessebar orasul vechi, nu am fost.

7) La parter langa piscina la Bay (cat si la celelalte hotele din resort s) sunt magazine mici cu tot felul de suveniruri, colace si tot felul de jucarii de apa si nisip, apa +sucuri originale, pasta de dinti, chipsuri etc, preturile fiind ca si in supermarketurile de la noi, s-a intamplat sa vrea prietenii nostrii o saltea si nu aveau bani suficienti la ei, a zis domul de la magazin sa ia salteaua si aduc banii mai tarziu. Domnul de la magazinas de la Bay vorbeste romaneste, ca mai peste tot. Atentie preturile difera de la un magazine la altul din resort.

Magazin alimentar tip minimarket se gaseste la 10 minute de mers pe jos catre orasul vechi de unde am cumparat traditional dulceata de trandafiri, sau orice altceva probabil ai uitat acasa si iti doresti, preturi ca si in Romania la supermarketuri.

Daca ar fi sa sintetizez la minusuri ar fi: frigider gol in camera (macar apa puteau pune), locuri de joaca prea putine avand in vedere nr mare de copii, apa din piscine neincalzita. Aceste minusuri ma fac sa scad un punct referitor la nota acordata.

Inca se lucra peste tot, probabil se vor imbunatati lucrurile.

Atentie la piscine puteti merge oriunde in resort, dar la restaurant trebuie sa mancati doar in restaurantul hotelului unde sunteti cazati (ceea ce am scris mai sus referitor la restaurant sunt strict legate de BAY)

Un lucru as mai sublinia daca nu sunteti familie, nu aveti copii, sau doriti liniste alegeti un alt resort, acesta este unul family cu copii, unde zumzetul este la cote maxime oriunde te-ai afla (la masa; in lift; la spectacol; pe plaja etc). Nu exista loc separat pentru persoane adulte unde ati putea lua masa in liniste sau piscine, fara copii, stropit etc.

As recomanda oricarei familii un sejur aici, raportul calitate prêt fiind foarte bun.

Trimis de dcuanita in 12.08.15 21:17:44
Validat / Publicat: 12.08.15 21:48:42
  • A fost prima sa vizită/vacanță în BULGARIA

VIZUALIZĂRI: 3930 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (dcuanita); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com

[12.08.15 21:46:20]

Câteva fotografii de pe acolo ar fi mai mult decât bine-venite... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew.php?id=1088

• Alte impresii din această RUBRICĂSol Nessebar Bay Resort & Aquapark:

• pagină generată în 0.040743827819824 sec