ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.08.2015
ÎNSCRIS: 11.08.09
AUG-2015
2 AD. + 1 COPII

Raport excelent calitate-pret

Vila este amplasata in zona Cioplea, in spatele hotelului Carpati, pe strada Marasesti nr. 6A, intr-o zona extrem de linistita.

Au 3 camere duble si 2 apartamente, iar pretul este de 80 lei/noapte pentru camera dubla; in plus, pentru ca am vrut un pat suplimentar pentru copil, am mai platit 10 lei/noapte

Vila este mica si este cumva lipita de pensiunea Blue; practic, din afara, arata ca o aripa a acestei pensiuni. Intrarea si curtea sunt insa separate.

Curtea este mica, fara spatiu verde, doar cu o terasa unde poti sa-ti bei cafeaua de dimineata. Camerele sunt dotate cu baie proprie fiecare, pat matrimonial, 2 scaune si o masuta, un TV cu diagonala mica. Toate camerele au balconas.

Baia are dimensiuni medii, are cadita de dus, fara cabina de dus sau perdeluta. Gasesti insa in baie un dispozitiv din acela cum gasesti in benzinarii pentru curatarea parbrizului, cu care poti strange apa.

Singurul minus al acestei cazari este lipsa unei bucatarii utilate si a unui frigider in camere. Mi s-a spus ca doar apartamentele au frigider. Ne-ar fi fost utila o bucatarie sau macar un frigider in camera, pentru micul dejun. Solutia pe care am gasit-o a fost servirea micului dejun la hotel Carpati, contra sumei de 20 lei/persoana (bufet suedez destul de saracut). Magazine de unde te poti aproviziona ai la cca 500 m de pensiune.

Atat camera cat si spatiile comune (casa scarii, holul, curticica) arata foarte bine, proaspat varuite/ vopsite si foarte curat. Materialele folosite sunt ieftine, dar asta conteaza mai putin atunci cand ti se ofera o cazare low-cost unde gasesti curatenie si liniste.

Proprietarul este foarte amabil si discret; cand am ajuns la pensiune nu era acolo dar mi-a comunicat telefonic ca pot alege din cele 3 camere disponibile, care erau descuiate si ma pot instala. Ceea ce am si facut :)

Ne-am instalat, am plecat pe munte, iar seara cand am ajuns am gasit instalat si patul suplimentar.

L-am sunat duminica dimineata, cand am plecat, ca sa vina sa-i platim.

Pentru cei interesati, vila nu are si nu accepta gratar si nu are wi-fi.

In weekend sau in perioadele aglomerate gasesti destul de greu loc de parcare, pentru ca straduta este mica si in stanga si dreapta sunt alte pensiuni; insa ne-am descurcat, parcand la cca 50 de metri de vila. In cazul in care nici asa nu gasesti, cred ca poti lasa masina in parcarea generoasa de la hotel Carpati, nu te intreaba nimeni daca esti cazat la ei. Hotel Carpati de afla la ca 100 m de vila.

Recomand aceasta pensiune, pentru:

-Pozitionare retrasa

-Persoanele cu buget redus

-Raportul excelent calitate/pret

-Amabilitate, seriozitate si discretie proprietar

Atentie: a nu se confunda cu casa/vila Adams, aflata tot in Predeal, din cauza numelor foarte asemanatoare!

Clasificarea de 2 * am pus-o eu, avand in vedere conditiile; nu am gasit incadrarea in clasificarea oficiala.

Trimis de Chloe in 12.08.15 09:43:25
Validat / Publicat: 12.08.15 12:46:25

VIZUALIZĂRI: 1381 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 din balconul camerei

[12.08.15 12:44:50]

@Chloe - conform listei care contine unitatile de cazare clasificate de catre Ministerul Dezvoltarii Regionale si Administratiei Publice acesta vila are 3 *. Am modificat acest lucru.

ChloeAUTOR REVIEW
[12.08.15 13:05:08]