ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.08.2015
DIN: Ploiesti
ÎNSCRIS: 07.08.13
JUL-2015

Nu e tocmai zona mea favorita

Am mers in aceasta zona cu asteptari foarte mari. Se vorbeste atat de mult despre frumusetile de aici incat cand am ajuns acolo am ramas un pic dezamagita. Mi-a lasat impresia de tristete si saracie. Ma asteptam la peisaje cu multa verdeata, zone impadurite, vai ce iti taie respiratia. Am dat de sate multe ce nu ies in evidenta cu nimic, si de intinderi mari aride. Niciun pic de umbra.

Am vazut totusi si cateva locuri care mi-au placut. Pestera Bolii de exemplu. Noi am ajuns destul de dimineata acolo si eram doar noi si cu celalalt cuplu. In aceste conditii am intrat fara ghid, care de obicei grabeste lucrurile.

Pestera nu este un simplu culoar. Ne-am simtit niste mici exploratori. Ne-am bagat in toate cotloanele.

La 2 minute de aceasta pestera, spre Hateg, sunt cheile Banitei. Acestea se parcurg doar pe jos prin apa. Pentru a ajunge in chei, pe partea dreapta a sensului de mers pestera -» hateg, pe partea dreapta este o benzinarie veche. Lasati masina acolo si veti merge un pic inapoi, spre pestera cum ar veni, pe langa calea ferata, spre padure. Va va duce drumul. Trebuie sa ocoliti o casa in paragina prin fata ei, apoi stanga si ajungeti la intrarea in chei. Atasez si poze.

Sarmisegetuza Ulpia Traiana este alt loc vizitat si care mi-a placut. La Regia nu am ajuns pentru ca citisem ca drumul este foarte prost pana acolo si ne-a confirmat si domnul care vindea biletele la Ulpia Traiana.

Citisem inainte sa plec despre Geoparcul Dinozaurilor si eram nerabdatoare sa vizitez zona. Dupa mers prin camp am ajuns intr-un sat, ne-am plimbat incolo si incoace sa vedem un indicator pentru puncte de interes. Am intrebat la un moment dat un satean care ne-a spus ca "nu prea avem ce vizita, doar un muzeu mai jos". Am gasit muzeul. Era o camaruta cat un living cu niste machete micute, desene facute de niste copii si niste oase. Peste drum era un gard pe care era o incercare de desen cu un dinozaur.

Am ajuns si la Prislop. Frumoasa manastirea. Nu am vazut totusi nicaieri asa ceva. Masini pe km intregi, una langa alta. Tarabe una langa alta pe cel putin 1km cu de toate, de la bratari si carti de rugaciuni pana la mici si carnati. Nu am nimic cu oamenii in varsta si credinciosi dar, aceste femei urcau la 40 de grade, pe deal in jur de 20 de minute pentru a sta la coada inca o ora cel putin. Deja la ora 11 erau doua femei lesinate. Venise ambulanta. Asta nu e credinta ce se intampla acolo. Gardienii erau foarte derutati ca am iesit din rand sa coboram. Initial nu voiau sa ne lase sa trecem. Noi nu am considerat ca trebuie sa atingem crucea aia cu orice pret. Nu despre asta este credinta.

Am fost sa vedem si zimbrii. Am ajuns dupa ce s-a inchis dar doamna ne-a lasat sa intram, ca si pe altii. Fiecare dadea o mica atentie in loc de bilet. Sunt 6 zimbrii. Saracii de ei. Nu prea m-am bucurat de ce am vazut acolo.

In rest ne-am indepartat un pic de zona si am mers la Castelul Corvinilor. Foarte frumos. Are un farmec aparte. Merita vizitat.

Avand in vedere ca am vazut zone mult mai frumose in tara, daca m-ar intreba cineva ce ii recomand pentru un concediu de vis, zona aceasta nu ar fi printre primele optiuni.

Trimis de ioana.190192 in 11.08.15 15:59:48
Validat / Publicat: 11.08.15 19:12:25
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în HAȚEG [HD].

VIZUALIZĂRI: 1492 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ioana.190192); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P04 Peisaj superb din interiorul cheilor Banitei. Relieful este unul special.

tata123 🔱 [12.08.15 10:04:21] »

@ioana. 190192 - Păcat că nu recomandați zona și altor prieteni. Dar oamenii sunt atât de diferiți; nu cu mult timp în urmă userul @dan&ema a fost foarte încântat de vacanța petrecută în Hațeg.

O parte din obiectivele menționate mai sus le-am văzut și eu de-a lungul anilor... sunt impresionante... provoacă amintiri ancestrale... fiori ai istoriei. Cele două Sarmisegetuse sunt într-un fel „leagănul” civilizației românești; biserica Densuș coboară spre începuturile creștinismului la noi; castelul Corvinilor e o operă de artă medievală, etc.

Sunt obiective importante pentru istoria românească, vizitate de mii de turiști (să sperăm că printre ei se află și străini); de asemenea, minunile naturale sunt deosebite - vezi Cheile Băniței. Bineînțeles că există și reversul medaliei - locuri neîngrijite, obiective de la care avem așteptări mai mari, dar care provoacă dezamăgiri, locuri care au devenit doar „la modă”...

Am votat articolul doar pentru a încuraja vizitatorii să parcurgă aceste meleaguri.

În definitiv fiecare are dreptul la o părere!

Testosu' [12.08.15 17:55:24] »

@ioana. 190192: intaresc cele zise de @tata123 dar si articolele lui @Dan &Ema. Sunt incredibil de multe obiective turistice in zona. Este si verdeata multa in zona, dar nu jos in depresiune, ci un pic mai sus spre munte.

Nu contest parerea ta, nu sunt in masura, fiecare are dreptul la propria parere. Toti suntem subiectivi in aprecieri.

Aici intervine si parerea mea, subiectiva bineinteles, ca articolelele scrise pe AFA ar fi mai relevante mai ales prin stilul concis, rezumandu-se la informatii utile si nu la " floricele" artistice, literare. Articole care, ce drept, sunt apreciate si votate de multi useri. Dar in loc sa gasesc info utile cu adevarat, citesc adevarate opere literare.

Acest gen de articole, sincer, le caut pe cu totul alte site-uri de specialitate.

ioana.190192 [12.08.15 20:03:57] »

@Testosu - Imi pare rau daca vi s-a parut prea lung ce am scris. Am intrat de curiozitate sa vad cum structurati dumneavoastra un astfel de text si am observat totusi ca este mult mai lung.

Am alocat cate un paragraf fiecarui obiectiv turistic care mi s-a parut relevant. Altii impart un articol de genul in x articole fiecare cat al meu. Cand descriem locuri cred ca este important sa exprimam si un pic plastic pentru ca cititorul sa isi dea seama daca isi doreste sau nu sa viziteze acea zona. La recenziile de cazare merge mai cu liniuta uneori.

Si intr'adevar zona nu m-a impresionat in comparatie cu altele. Am fost apoi in Banat (am scris ceva si despre asta), anul trecut in Apuseni, doua zone extrem de frumoase cu mult mai mult de oferit pentru ce caut eu acum la varsta mea, 23 de ani. Sunt multe categorii de turisti si fiecare cand citeste cauta in functie de cum se potriveste cu cel care a scris acel ceva.

Sunt destule pareri pozitive despre aceasta zona iar o persoana dupa ce citeste mai multe pareri, trece prin filtrul propriu si decide singur: merg sau nu.

Eu spre exemplu am intalnit multe recenzii de cazare pe acest site scrie de oameni care comentau negativ nefondat, din punctul meu de vedere.

Oameni si oameni.

Testosu' [12.08.15 22:32:20] »

@ioana. 190192: departe de mine gandul de comenta cum ai structurat articolele tale.

Comentariu meu a fost initial in contextul ecoului unui user si apoi alunecand spre articolele altor multor useri " de top". A fost cam off topic. Scuze, chiar nu am avut nimic impotriva articolului tau, ca forma si fond. Doar m-am mirat ca nu ai gasit mai nimic placut in zona despre care ai scris.

adri-nico [24.05.16 09:05:41] »

Doamne, aseara am "aterizat" din zona Hateg- Hunedoara-Valea Jiului... si vreau sa spun ca atita verdeata nu am vazut de mult timp. Cred ca e una dintre cele mai frumoase zone. Cautam un loc unde sa scriu un articol nou si am dat de aceste impresii. Fiecare are dreptul la parerea lui!

adri-nico, ioana.190192, tata123 🔱, Testosu'
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Țara Hațegului: