ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.08.2015
DE dnip
DIN: Timisoara
ÎNSCRIS: 22.06.14
JUL-2015

Lefkada - un paradis salbatic de neratat

Buna tuturor. Revin cu cateva impresii din sejurul nostru reusit in Lefkada:

Din Timisoara am pornit, cu autoturism propriu, pe ruta Serbia-Macedonia-Grecia cu oprire la Meteore pentru vizitat si cazarea la Kalambaka. (sarbatorit ziua cumnatului, noi fiind un grupulet de 4).

A doua zi destinatia Nidri Lefkada, 240 km de la Kalambaka.

Am ales Nidri (si bine am facut) pentru marime, diversitate si viata de noapte (daca pot zice asa, referindu-ma la faptul ca seara nu te plictisesti cu atatea taverne, magazine si simpatica faleza).

Hotel Oscar am ales ca si cazare de la o agentie din Bucuresti. Este situat pe strada principala, in dreapta falezei, dupa ultimele taverne. Dispune de piscina (foarte curata) mic dejun inclus, patul facut zilnic si strans gunoiul de catre personalul hotelului.

Dispunand de autoturism, in fiecare zi vizitam alta locatie, incercand in cele 7 zile sa vedem cam tot ce se poate;) Merita 10 zile Lefkada nu 7;)

Topul locatiilor facut de catre noi nu este un top deoarece ne-au placut toate plajele, fiecare avand ceva special;)

- Kathisma ne-a placut pt ca e este amenajata, acces usor (fara trepte gen Egremni) 10 euro 2 sezloange. Apa de vis, nu ne-a deranjat intrarea putin abrupta). Am mancat la restaurantul cu piscina Akrogiali.

- Egremni (ne-au omorat cele 350 de trepte la urcare mai ales :) dar a meritat!!! Din nou apa splendid de curata si cristalina, de culoare nu mai vorbesc, am vazut azuriul acesta doar in Corfu la Paxos si Antipaxos. Am avut la noi umbrele si nu am mai luat sezlong de aceasta data. Nu am prins valuri.

- Porto Katsiky jos palaria. Impresioneaza la fel ca si Egremni. Aceste 2 plaje le consider printre cele mai frumoase vazute de noi. Apa azurie ca si la Egremni, pietricele (noi am purtat aici aqua shoes luati din Ro.)

- Agios Nichitas, un satuc cochet cu o plaja simpatica din pietricele si o apa... cristal. Iarasi am pus umbrelele proprii in functiune pt ca nu e amenajata cu sezlonguri. Foarte bun gyros-ul;)

- putina miscare am facut pana peste munte la Milos beach langa Agios Nichitas, ne-am cam obosit, dar plaja neamenajata la apus de soare a facut toti banii.

- Agiofili beach, am luat taxi boat cu 6 euro dus-intors din Vasiliki. Am asemanat-o putin cu Marble beach din Thassos;) Iarasi am carat dupa noi umbrelele, plaja nefiind amenajata. Putin murdara apa, ceva frunzulite in rest turcoaz.

- in Nidri plaja este ingusta dar lunga, cu pietricele, apa nu este azurie ca la plajele din vest.

- croaziera 7 insule bifata. Am fost multumiti. Makedonia Palace am ales in urma comentariilor pozitive de pe forum, dar si celelalte vase sunt ok, o prietena mergand cu Eptanisos si a fost multumita. 20 euro cu gustarea de pe vas. Am negociat 15 euro cu gustare grup de 4 persoane. A vb. ghidul vasului si in romana cate putin dar oricum nu conta pt ca in engleza oricum o dadea.

La taverna The Barrel ultima de pe faleza din Nidri am mancat de 2 ori si a fost ok, portii mari deosebit de gustoase, si la El Greco iarasi ok.

Per total, noua ne-a placut maxim Lefkada cu apele ei ireal de turcoaz, cu drumurile inguste si abrupte, cu peisajele unice, cu ceva efort fizic;)

Trimis de dnip in 10.08.15 23:17:30
Validat / Publicat: 11.08.15 02:51:17
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 3490 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (dnip); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P09 Porto Katsiky

webmaster98 [11.08.15 00:47:56] »

@dnip -

Hotel Oscar am ales ca si cazare

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

• Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Lefkada: