ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.08.2015
DIN: Mărăşeşti [VN]
ÎNSCRIS: 30.04.09

Despre turism, așa cum îl văd eu. (În) Sfârșit

Ca orice treabă amuzantă, turismul este o problemă extrem de serioasă!

Cu toții acceptăm că putem s-o ”zbîrcim” la serviciu, că te poți certa cu soțul (soția) acasă, că poți să-ți educi mai contondent progenitura, dar, ca să-ți ratezi concediul, oh, nu, ăsta e caz de targă și sticluță cu perfuzii atârnată la cap. Ba, dacă te uiți mai atent, vezi și-un popă de zorește spre tine!

Pînă la urmă ce este turismul dacă nu activitatea de a deplasa niște oameni, care s-ar simți mai bine la casa lor, în locuri ce ar arăta mai bine fără acei oameni? Și-atunci, de ce atâta încrîncenare în a găsi rețeta concediului ideal?!

Obținerea unei vacanțe perfecte are mai multe variabile decât a lansa o navetă spațială spre Pluto: aicea-i simplu, pocnești rachetele, hurdubaia se ridică spre ceruri, te joci un piculeț cu joy-stick-ul și, după 14 ani, taaadaaaam, ai ajuns pe Pluto!

Cu concediul nu-i așa, nene! Ca bărbat, mai ales, dacă tu ești ăla de planifici și nu-ți ”ese”, gata, ești mâncat! Soția te va batjocori, copiii se vor uita la tine ca la un material didactic ce reprezintă ratații, vecinii vor rîde oficial, colegii de serviciu te vor întreba, ironic, dacă mai ai numerele de telefon de la cazarea din ultimul tău concediu!

Dacă organizează soția, e mult mai simplu, ea se poate uita, tăios, spre soț: ”Să nu te-aud, dacă erai în stare organizai tu!”, copiii pot primi palme la fund că, deh, unde dă mama, crește! (tu, ca tată, dacă-ți altoiești odrasla devii, brusc, un tiran, un obtuz, ai avut probleme de nuș'ce natura psihică atunci când erai mic și refulezi prin violență domestică!)

Pentru a scăpa de acest stress, căutăm tot felul de ajutoare: recenzii, infotrist, booking sau, cei mai norocoși, siteul ”Am fost acoloșa”.

Când e vorba despre povestit, românul s-a născut poet și povestitor, în același timp. Fiind vorba de literatură, fiecare are dreptul la diferite licențe poetice sau literare.

Ăla cu mai puține aplecări spre partea cu limba maternă va descrie, simplu, apusul de soare pe care l-a văzut, de pe terasa berăriei de pe malul mării: ”Soarele, ca un fund de halbă plină de bere, a trecut de linia orizontului”. Ăla de lua nota 10 la literatură va povesti timp de 15.000 de cuvinte cum un norișor alburiu se învârtea în jurul Soarelui, cum apa mării devenea translucidă (trebuie să văd și eu ce-nseamnă cuvîntul ăsta!), cum lumina Soarelui se stingea ca un opaiț din care s-a dus seul.

Dacă suntem obiectivi, pentru turism e mai corectă și mai bună informația primului. Pentru siteul de vă spusei de el, iote că se lipește și partea asta, a doua, cea cu harneala. Vorba aia: de ce să fie simplu, când poa' să fie complicat?!

Așa și cu descrierea locurilor de cazare: camera era mobilată respectând feng shui-iul, zen-ul trepida prin toți pereții, prosoapele de la baie erau albe și, deasupra lor, pe o hârtie, scria ”Bă, nu fura prosoapele, sunt ale lu' hotelului!”, semn că nici în turism nu lucrează numai ăia cu talent la literatură și cunoștințe gramaticale.

Alții, printre care mă număr și eu, nu dau așa de multă importanță camerei unde vor locui pentru câteva zile, decât dacă este extrem de rău. Plus că asta, cu cazarea, e relativă, până la urmă, cu toții, vom fi parcați într-o cutie, ascunsă la vreo 2 metri, sub pământ, condiții mult mai nasoale decât am găsit eu la ”Perla”, la Mamaia, acum un an. Cât despre recepție, dacă chiar e adevărat ce spun cărțile bisericești, vom primi cazări funcție de faptele noastre, mai aproape, sau nu, de focul central. Și eu, care m-a mâncat în dondonel și am criticat Biserica !!! :((

Mă rog, ideea era că fiecare va scrie despre un loc pe care l-a vizitat așa după cum i-au fost trăirile, ceea ce este și normal. De aceea, spui, toate aceste review-uri trebuiesc privite cu normala doză de rezervă pe care orice afirmație, făcută de orice ființă de pe lumea asta, o merită. Este clar, nu-i frumos ce-i frumos, e frumos ce-mi place mie!

De aceea, cu scuzele de rigoare, nu pot fi de acord cu sistemul de aprecieri de pe acest site! Da, un review poate fi util și dacă acesta ar suna așa: ”am fost la hotelul X. Este amplasat pe malul prăpastiei. Cel mai amuzant este atunci când turiștii nu văd prăpastia și cad în ea, cu condiția să nu fii tu acela! Camera costa x lei, mîncarea era buna! Trăiască lupta pentru pace!”

Este un mesaj din care aflu cam tot ceea ce vreau să știu, deci, sincer, ar trebui votat cu F. util.

Sanchi, fiin'că am ajuns să ne pretindem un cenaclu literar, o dăm de gard la notări și omul abia de primește niște voturi negative.

Buei, oameni buni, eu nu-nțeleg cum cineva poate să-mi aprecieze mie, trăirile mele?! Să mă explic, nu că v-ar interesa, dar așa, de-amorul artei:

După întâlnirea AFA 2015, cineva a scris că nu a fost mulțumit. Motivele sale, pe care le-a explicat, decent, cu subiect și predicat. Este opinia acelei persoane. Nu s-a manifestat răutăcios, nu a criticat ironic, și-a spus oful, în mod decent.

Cineva, nu spui cine, a votat negativ. Adică, ce? Cum poate cineva să-mi aprecieze satisfacția mea? Păi, dacă nu-mi place ceva, am voie să spun, nu-i normal?

Știu ce-nseamnă să organizezi întâlniri pentru mulți oameni. Bine, nu la nivelul la care s-a organizat această întâlnire, de unde și aprecierile mele colectivului care s-a ocupat de așa ceva. Dar, uniți fiind în diversitate, nu este normal să apară și nemulțumiți?! Și, dacă organizatorul nu s-a ofuscat, cum pot eu, un oarecare, cu aceleași drepturi ca și ceilalți, să votez negativ? Sunt, cumva, ”Marele Anonim”? Iote, mă uit în buletin și spune că nu!

Apoi, mai sunt alte aspecte: eu scriu că am fost la bordeiul din groapa ruptă și m-am simțit bine. Merge și altcineva și el scrie că nu s-a simțit bine. Corect, așa o fi. Dar, cel care nu s-a simțit bine scrie apoi, așa, cu subînțeles, că cei care s-au simțit bine acolo sunt niște terchea, neieșiți prin lume, sau, că sunt plătiți ca să scrie de bine.

Buei, nene, este regretabil că-ți hîțîni concediul, de la care ai mari speranțe să-ți spele neuronul dar, ce vină am eu că mie-mi place răsăritul de soare și ție, mămăliga cu brânză?! Dacă eu m-am simțit bine iar ție ți s-a îmbolnăvit copilul de enterocolită, nu e vina mea, poate că trebuia să-l speli pe mâini înainte de a-l duce la masă! Zic și eu!

Acest site oferă premii săptămânale. Lăudabil efort al celui care organizează adunarea asta. Doar că, din dorința unora de-a câștiga cu orice preț, avem parte de unele seriale. ”Am vizitat Luna ” ep. I, în care mi se explică cum că, pe bolta cerească există o grămadă de chestiuțe luminoase. În episodul al doilea aflăm că autorul are aspirația de a ajunge acolo și ne povestește drumul de acasă până în stația de autobuz. În episodul al III-lea aflăm și prețul pătrunjelului din piață și abia în episodul al VII-lea avem parte de o scurtă povestire despre cum a apus luna. Cred că astea nu-s reviewuri de interes. Dar,omul a scris o miniserie iar prietenii ăluia de l-a scris, votează cu două mâini și astfel, userul nostru, face punctaje amețitoare și mai câștigă un week-end gratuit.

Ferească Dumnezeu, nu mă erijez în vreun critic, spui și eu ce-am văz't pe-aiceașa! Sincer, nu cred că asta a fost scopul acordării acelor premii, dar, se știe, drumul spre iad e pavat cu bune intenții!

Clar, o să-mi fac numai prieteni după acest review! Ceea ce am scris nu sunt refulări și, sincer, nu doresc să ironizez sau, cu atât mai mult, să jignesc pe cineva. Apriori, îmi cer scuze oricărei persoane ce s-ar simți ofensată!

Apropos, sunt și reviewuri scrise cu patimă, în sensul negativ. Oameni buni, viața e prea scurtă ca s-o pierdem certîndu-ne! Asta v-o spun eu, că-s trecut prin viață, am făcut armata la infanterie! Decât dinți scrâșniți, mai bine un cântec vesel să cântăm! Și un zâmbet, destinde atmosfera încordată.

De fapt și de drept, am vrut să vă spun că eu, căpcă1, am cam terminat cu scrisul pe acest site. Nu este vreo răzbunare, m-aș supăra ca văcarul pe sat ! Am cunoscut, virtual, niște oameni care mi-au devenit dragi prin felul în care scriu: crismis, larissa2015, cristina65, dabator, dragoș, dorgo și încă alții, pe care nu-i mai pomenesc că nu mi-i aduc aminte, aici, pe loc! M-am regăsit în felul lor de-a scrie, mi-a plăcut că au verb și pot descrie peisaje și trăiri.

Am primit și eu aprecieri pentru care vă mulțumesc! În mod special vreau să-i mulțumesc userului ”monicap”, cea care mi-a făcut cel mai frumos compliment atunci când mi-a spus că fiica ei abia așteaptă să citească ceea ce scriu eu. Nimeni nu m-a alintat așa, nici măcar nevastă-mea sau fiie-mea, în zilele de salariu! :) Mulțumesc, încă o dată, monicap!

Vă spuneam că nu o să mai scriu. Știți cam cum trăiesc eu turismul, dacă aș continua aș fi ca o placă de patefon zgîriată și nu aș vrea să-mi pierd hazul. După cum am mai spus, nu-mi forțez norocul! Dar, ca rîiosul, vreau să am ultimul cuvânt, așa că vă spun că o bucată de șuncă, prăjită la țăcălie, la focul de tabără din fața cortului, poate fi mai gustoasă decît nu știu ce cină, din vreun restaurant de lux, în care ai 8 farfurii, una peste alta și treișpe furculițe lângă, așa, de-a dreaq, să te-ncurci în ele!

Așa că, acuma, îmi iau rămas bun de la voi, cu tot respectul!

De data asta, numai PA!

Trimis de Yersinia Pestis in 10.08.15 18:16:42
Validat / Publicat: 10.08.15 19:41:26

VIZUALIZĂRI: 2889 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

Puteți VOTA simbolic articolul - VĂ PLACE?
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 2043 PMA (din 45 voturi)

Safta Radu
[10.08.15 20:06:30]

Nu cred!!! Chiar vrei să ne părăsești?!?! Eu cred că totuși e o glumă, n-ai să faci tu așa ceva! Ești unul din preferații mei pe acest sait, întotdeauna ți-am citit review-urile pline de savoare, ne-ai luminat în serile uneori triste, ne-ai adus bucurie prin ceea ce ai scris. Eu zic să te mai gândești, dacă n-o faci pentru noi cei care te respectăm și apreciem, fă-o măcar pentru fetița colegei monicap, oferă-i bucuria de a citi în continuare superbele tale review-uri.

crismis
[10.08.15 20:11:38]

@căpcă1: Chiar pe bune?!! Asta e bancul review-ului, nu? Adica o gramada de gasca iti spune ca abia asteapta sa "te citeasca" (cu mandrie ma includ in aceasta multime) si tu chiar te tirezi?! Da' macar niste filozofari turistice ne mai bagi din cand in cand, nu?

Zoazore
[10.08.15 20:12:11]

@căpcă1 - Așa că, acuma, îmi iau rămas bun de la voi, cu tot respectul!

Eu tot sper că nu vorbești serios!

Eu încă voi mai aștepta ca mailul să-mi spună ca am un review nou, scris de căpcă1. Despre orice, chiar și depre prețul pătrunjelului.

Azi mi-am scos un dinte. Și m-a durut! Dacă și tu pleci... mai pleacă cineva drag. Și nu-i drept!

Fiica lui @monicap ce va mai citi?

Mai gândește-te. Eu mai aștept!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][2 voturi]
[10.08.15 20:12:16]

@Safta Radu - Parafrazînd :

Piesa-i gata, trag oblonul,

Hei, ce secetă-i afara!

Daca v-a placut bufonul,

Mai poftiti sï-n alta seară...

gettyy
[10.08.15 20:12:41]

Plin de umor ca totdeauna... ați spus atât de multe adevăruri... !!!

Mare păcat că renunțați să ne mai povestiți despre excursiile dvs... pentru că... tare o mai făceați bine...

O mare pierdere pentru AFA!!!

Vă doresc tot binele din lume!

[10.08.15 20:37:02]

@căpcă1 - Foarte pe scurt: îmi pare că nu doar gândim la fel (ai pus punctul pe i foarte corect asupra multor aspecte mai sus) ci şi simţim la fel — şi eu am fost, azi, cam în aceeaşi "reverie", apropo o altă similitudine, trimisă-ţi pe privat mai demult.

Sau poate mai bine zis "melancolie"... Accentuată suplimentar de citirea finalului review-ului de mai sus...

Offf... Respect întotdeauna deciziile oamenilor şi cu atât mai mult cele despre care sunt convins că nu sunt luate "la (prea) cald".

Vreau însă să-mi păstrez speranţa că odată, oricând, vei simţi altfel, regăsind plăcerea de a scrie. Aici sau oriunde. Evident, aici uşa îţi va fi permanent deschisă, păharu' de pălincă pregătit pe masă etc șamd.

[LE] nu mi-a ieşit chiar aşa de scurt cum intenţionam. Melancolia, bat-o vine...

Dragoș_MD
[10.08.15 20:51:54]

@căpcă1 - ce să spun? unii vin, alții pleacă.

Am văzut și unii ce s-au dus chiar blestemând, dar peste timp au revenit. Evident, la fel cum am văzut unii care laudă vulpi și dispar ca lupu-n codru...

Tu nici vulpea n-ai pupat-o, nici adminul nu l-ai înjurat. Deci globu' meu de cristal din Boiemia (original, șutit dintr-o prăvălie pe aeroport în Braga) habar n-are ce viitor vei avea.

Dar asta nu mă-mpiedică, ba chiar mă obligă (mai ales că m-ai citat prin orden dă zî), să-ți urez doar vacanțe faine, gânduri frumoase și fie ca marele gipies să te readucă printre noi cândva, măcar la o glajă cu vin de buturugă (fac io cinste, dacă oi reuși să redevin vier).

S-auzim numai de bine!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][6 voturi]
iulianic
[10.08.15 21:40:09]

@căpcă1 - Aaa, deci ăsta era motivul pentru care ai "DEZACTIVAT (sters), unilateral, relationalitarea de tip PRIETEN(Ă)" dintre noi.

Ce pot să zic? Regret.

monicap
[10.08.15 22:07:53]

@căpcă1 - ei bine, nu pot sa iti accept salutul. Cum adica "PA! "? Te-am ajutat cu drag sa te "inverzesti" si acum ne parasesti?

E adevarat, unii dintre noi scriu mai bine, altii mai putin bine. Dar nu cred ca toti spera la punctaje cand se apuca sa povesteasca pe unde au fost.

Si, in lumina celor ce am citit eu pe aici, iti dau dreptate: nu suntem obiectivi, fiecare trecem prin filtrul propiilor pareri si emotii ceea ce vedem. Dar fiecare trebuie sa filtreze ceea ce citeste si sa isi extraga informatiile de care are nevoie.

Iar daca pe langa aceste informatii necesare se mai strecoara si cate un banc, cu atat mai bine zic eu.

Tocmai pentru ca viata e scurta este atat de placut sa mai citim si articole ca ale tale.

Lasa-i pe cei negativisti cu ale lor si tu vezi-ti de articolele tale.

Daca te face sa te simti mai bine, o pauza va fi binevenita, dar daca nu la urmatoarea, atunci poate la a 3 sau a 4 iesire din casa spre vreun colt al Vrancei sau al altui judet poate ne vei povesti si noua cum a fost.

Pana atunci, iti doresc un final frumos de vara! . NU de alta, dar pe caldurile astea, poate vei cauta racoarea din natura si a patra "iesire" va veni mai repede.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][7 voturi]
Dragoș_MD
[10.08.15 22:26:23]

PșiS la cele de mai sus puțin: nu am votat aici nici cu +, nici cu - mi-e imposibil.

Nici nu pot spune că mă bucur că bietu'

își ia o pauză, da' nici împotrivă-i nu-s și nici n-aș vrea să stea cu sila (sau cu sula...n coastă) într-o gașkă ce uneori poate fi nesuferită...

Rămâne cum am vorbit!

luciaoradea
[10.08.15 22:29:34]

Și mie îmi pare rău pentru ca vrei să pleci. Cine te-a supărat atât de tare de nu mai vrei să fii prieten cu noi? (Nici cu mine, nici cu @iulianic de mai sus, poate ai mai șters și pe alții).

[10.08.15 22:33:39]

@Admin - După cum am spus, plecarea mea nu e vreo demonstrație de ceva. Pur și simplu, este o plecare. Vă respect pe toți, membrii, sau nu, ai AFA, aveți din partea-mi toate gândurile de bine!

Plus că, am de valorificat un premiu, nu ? Evident că nu mai poate fi vorba despre acel premiu, ar trebui să scriu un review despre ce și cum a fost. Așa că, îl donez ! Rog administratorul să-l distribuie cui va considera el !

Dabator
[11.08.15 01:02:59]

@căpcă1: Mafrend, ce ai făcut, că tare m-ai întristat (de obicei mă înveseleam când citeam impresiile tale)?

Din motive ce nu au legătură cu AFA (dimpotrivă) am intrat tare rar pe site în ultima vreme.

Când azi ce găsesc pe mail, o cerere de unfriend. De la cine? De la CăpcăOne. Primul impuls, m-am gândit, iar am comis-o! Cine știe ce prostie am mai făcut? Brusc mi-am adus aminte că nu am mai comentat de multă vreme pe site, drept pentru care am comis-o prin lipsă, căci de intrat în clinciuri nu prea am mai am mai intrat.

Asta n-ar fi însă nimic, dar să ne lipsești tu de impresiile tale spumoase?

În fine, fiecare are dreptul de decizie. Eu sper că nu e una definitivă.

Oare contează chiar atât de mult sistemul de aprecieri? În mod evident nu există un sistem perfect, prin urmare nici acesta. Însă eu nu consider că aceasta ar fi esența site-ului, sistemul de PMA.

În naivitatea mea sper să-l mai aud vreodată și pe Haidi nu numai pe pa

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][5 voturi]
dorgo
[11.08.15 06:18:58]

@căpcă1 - @Capca draga, ce s-antamplat, te-ai suparat pe omenire, te-ai certat cu vecinii, cu consoarta, esti deprimat? Tu, care compuneai un roman vesel si admirand un fir uscat de iarba, acum iti soptesti, fara crutare, "ii las, fara pic de regret", intr-a ta barba? Vei vedea ca atunci cand ploaia va bate din nou in feresti, n-ai sa-ti mai afli locul, ti se va face dintr-o data, un dor nebun dupa povesti si din cel mai inflacarat microbist al saitului, vei deveni dintr-o data, trist. youtube

Poezie

Nu e de-ajuns ca sunt prea multi muritori de foame pe-acest pamant bogat si prea mult apus de soare in pragul bland al diminetii Nu e de-ajuns ca se plimba prea multi oameni cu mapa langa pamantul nearata si prea multa tina sub fruntea ingusta a liderilor vietii? Si ca sunt prea mult stele cazatoare pe sait si ca am uitat sa radem, acum cand s-ar zice ca avem de toate? Si mai ales multa libertate? Acum. iaca, vreai sa pleci si tu, care-mi iniseninai orice clipa din zi si vis din noapte, cu-ale reviurilor tale mestesugite soapte? Daca ramai, promit ca nu mai plec nici eu, merg pana la 450 de reviuri (jumatate le am deja pregatite pentru [***], da-mi resetez gandirea, caci a ramane si a scrie pe pentru "prima noastra iubire", cred ca asta ne este menirea.)...

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][3 voturi]
[11.08.15 08:24:56]

@căpcă1 -

Maestre, m-ati speriat! Tocmai ce trecui de bac, va urmaream cursurile cu placere si va luam indrumator la doctorat. Acum abandon, tocmai cand vine toamna si focurile de Sanmedru sunt atat de frumoase si gustoase (sa stii ca merge prajita langa slaninuta si o bucata de branza, dar stii, iarta-ma). Si da, ma trage de atentie neuronul meu serios, ai dreptate, foarte multa, sunt articole lungi, segmentate nejustificat si punctate bine, care-ti vand vorbe goale dar sunt destule care-ti umezesc ochii si-ti imbogatesc cunostintele aici pe afa. Sunt oameni care inca nu inteleg ca turismul este o arta impletita cu stiinta de a-l face, ca te bucuri de vacante atunci cand te pliezi locului si oamenilor, ca o informatie corecta este necesara, ca daca merg sa vad o tara sau o regiune in frumoasa mea patrie, trebuie sa ma apropii de spiritul locului nu numai de dotarile de exceptie ale camerei si restaurantului, ca nu fac depresie pt ca baia are 2,99m lungime si nu 3, sau ca micul dejun nu avea ceaiul de-l bea nu stiu ce vedeta; oare cum se zice in limba de peste... la o anumita cultura?

Imi pare rau dar ai dreptate, o spune cineva relativ nou pe aici dar care jumatate de an a citit, apoi si-a facut cont si dupa un an s-a apucat de mazgalit, regulamentul l-a citit tarziu, dupa ce a ajuns gold. Dar te inteleg caci si eu, aia mica dupa vechime, ma intreb uneori cum iau puncte unele articole de nu spun mai nimic si-mi pare rau ca am pierdut timp citind in loc sa rasfoiesc "vechiturile valoroase" ale titanilor.

Si da-mi voie sa-mi creez un motto din inceputul articolui tau si sa-l inregistrez la "osim"-ul afa, pentru ca intr-adevar acele cuvinte m-au reprezentat, imi dau seama acum ca inca de cand mergeam cu cortul, de nevoie dar si dintr-o mare placere de a vedea si sta in locuri pustii dar superbe si ca, desi efortul fizic era marisor, odihna si imbogatirea spiritului era infinita : CA ORICE TREABA AMUZANTA, TURISMUL ESTE O PROBLEMA EXTREM DE SERIOASA!

@capca1

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][8 voturi]
robert
[11.08.15 09:19:12]

@căpcă1 - Mai rar mi-a fost dat să fiu de acord cu cineva întru totul, așa cum sunt cu cele scrise de tine în acest articol.

Ești unul dintre useri pe care-i citesc cu mare plăcere, deoarece prezinți lucrurile foarte obiectiv, cu mult umor de calitate. Aș vrea să cred că nu vrei să pleci, doar tragi un semnal de alarmă. Cel care ar trebui să reacționeze la nemulțumirile tale (evidențiate atât de subtil în articol) nu suntem noi, ci cred că este chiar admin.

Și eu și mulți alții, cred că ar trebui o schimbare. E foarte clar că se votează pe prietenii. De ce oare aceiași ajung la premiul cel mare? De ce se acceptă mai multe articole despre aceeiași temă, contrar regulamentului? De ce sunt încurajați doar o mână de useri vechi? Acest zuperbonus le este predestinat și mărește discrepanța dintre cei vechi și cei noi!

Eu personal, cu toate că n-am un an de când scriu, am renunțat de bună voie la premii, pentru a nu fi bănuit că le urmăresc.

Acest site este citit de o mulțime de oameni, dar puțini sunt cei cu adevărat activi, care scriu, votează și comentează. Eu aici cred că ar mai trebui lucrat, la atragerea unora noi.

Vreau să fac un apel: să respectăm cu toții părerea celorlalți, chiar dacă ne place sau nu. Vorba cea "de gustibus non est disputandum ".

În încheire eu zic să iei doar o pauză și poate mai la iarnă te răzgândești!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][11 voturi]
[11.08.15 10:08:54]

@robert. c: Felicitari!

[11.08.15 12:22:25]

@Zoazore -

Bine le-ai zis in toate cele despre dinte.

Sper ca ai scos dintele care te tinea in loc sa scrii de Braila!

Sanatate!

gettyy
[11.08.15 12:33:37]

@robert. c - Subscriu şi, la fel, te felicit!!!

vali crintea
[11.08.15 12:55:09]

Ca intotdeauna ai pus punctul pe un "i" cunoscut de noi toti. La fel de adevarat este ca modul in care te exprimi in scris face deliciul cititorilor tai si ne. ai dat dependenta, si e numai vina ta ca asteptam email care sa anunte o alta prezentare de. a ta. Nu stiu cat de trainic va fi AFA, dar cred ca ar trebui sa repostezi copy padte toate experientele turistice pe blogul ta sa se pastreze mereu. Tinand cont ca ai atatia dependenti"

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][2 voturi]
vali crintea
[11.08.15 13:02:53]

Tinand cont ca ai atatia "dependenti", sper ca te vei msi gandi la noi si vei mai posta in stilul caracteristic postari ca un editorial-questpost -chiar fara a putea fi votate, numai pentru o buna pregatire a vacantelor celorlalti. In loc de "PA! "- "Te asteptam p. aici! "

[11.08.15 13:09:17]

@Admin -

Intotdeauna cei mici sau nou veniti, sunt fie obraznici, fie prea timizi. Incadrati-ma unde vreti (la timizi nu azi) dar are dreptate si @capca1 si @robert. c si, ca un om trecut prin servicii diverse, cu oameni orgoliosi, in mod sigur sunt si altii, buni si foarte buni aici, pe AFA, care gandesc la fel dar nu au curajul opiniilor, doar pe acela al scamei. Asa cum am spus in ecoul catre autorul articolului, si eu am simtit la fel si ma intrebam si inca o fac, de ce sunt articole goale de continut privind informatia turistica reala - si credeti-ma ca stiu sa fac un plan de vacanta, logistic si cultural - de ce sunt articole votate in primele 2-3 minute cand nu ai timp nici sa-l citesti. Cred ca robert. c are dreptate ca e timpul de ceva schimbari, va urmaresc de cred doi ani, aici m-am oprit si "lichit" cum zic moldovenii, din motive la care tin, in primul rand decenta si lipsa limbajului neortodox de pe alte site-uri care fac din asta o cultura, placerea de a impleti gluma cu lucrurile serioase, faptul ca unele postari sunt drepte si se potrivesc manusa cu cele de impresii la rezervari si restaurante, faptul ca gasesc informatii istorice care imi plac si, de ce nu, o forma de a gasi prieteni cu care sa ai ce impartasi. Fiind prea mica aici n-am vrut sa deschid eu acest subiect dar, iertati-ma, mi-ar place sa fie bataie adevarata la puncte, aprecieri, etc., la incadrarea de la inceput a unui articol intr-un barem functie de punctele de informare atinse si, daca e cazul, faceti separat pagina pentru poetii cu "pretul patrunjelului". @capca1 m-a provocat sa fiu corecta si sa spun ca imi place aici, este si sunt convinsa ca poate fi si altfel de frumos, daca...

Si nu in ultimul rand, doar e marti, bine ca nu e si 13, poate aflu eu si altii, ce sa cer unui "consilier pe zona... ", eu nu sunt multumita de unele informatii date, cred ca atunci cand pun o intrebare, automat consilierul respectiv sa modereze, cu decenta, ecourile si sa-mi ofere date corecte, de la fata locului, nu pareri personale cum ar fi ori ce a fost acum x timp, cu alte cuvinte sa cunoasca realitatea de la locul de care e legat onorific.

Mi-am spus o parte din of, e cazul sa-l consider off?

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][5 voturi]
[11.08.15 13:18:42]

@elviramvio -

Bună și la obiect (adică off .) intervenția. Îmi permit, până să aibă Admin vreme și tutun să răspundă, să mă refer doar la scurta porțiune mai sus citată:

- consilierii onorifici NU au și funcția de moderator - așadar intervenția lor nu poate fi directă asupra răspunsurilor primite pe un fir oarecare de discuții, ci doar la nivel de comentare / corectare a opiniilor sau faptelor exprimate acolo. În plus, oameni sunt și ei și supuși uneori erorii... Să-i înțelegem și să-i susținem în activitatea strict benevolă pe care o desfășoară în sprijinul comunității!

Michi
[11.08.15 13:47:07]

Eu iti sunt recunoscatoare ca in urma reviewurilor tale despre tinutul Vrancei, m-ai determinat sa-l vad si sa-l revad. Ai fost un adevarat ghid pentru mine, ca sa nu mai vorbim de talentul pe care-l ai. La fel cum i-am scris si lui Dorgo, nu cred ca te vei opri pentru ca scrisul pe afa este o chemare la care nu poti renunta usor

[11.08.15 13:47:41]

@webmaster0 -

Multumesc pt raspuns. Dar sa nu uitam ca nu toti sunt ca mine care se intereseaza din x, y, z locuri, unii iau de buna ce scrie "consilierul", cica i-l consiliaza de bine si sigur s-a informat si stie despre tara, regiunea orasul, omul ia plasa aia mare cu gauri la fata locului si cine e vinovatul : AFA! (vorbe de bine mi-am auzit cand am vrut sa aduc pe cineva aici sa-si faca cont, nu stiam ca a avut si a zis pa din motivul de vorbim).

Eu doar am indraznit sa spun ce ma sacaie, caci sper "in afa veritas".

Inchid acum si revin, cu emotie, diseara si sper sa fie bine si placut sa intram mult timp pe aceste pagini. O zi placuta!

papone
[11.08.15 20:45:51]

@căpcă1 - E decizia ta si trebuie respectata! Desi sper ca vei reveni candva asupra ei. Erai printre extrem de putinii useri la care imi pastrasem "abonamentul". Asta e, viata trebuie sa mearga inainte! Toate cele bune!

MA INCLIN!!!

[11.08.15 21:35:38]

Da, ca de obicei destulele şi uzualele nemulţumiri legate de sistemul de vot (pentru că în realitate la asta se reduc, cvasitoate). Nu cred că autorul a intenţionat sau s-a aşteptat să stârnească o astfel de dezbatere; un răspuns cred că este însă necesar, deși aș putea să validez, prin asta, acestă dezvoltare într-o intuită ne-direcţie ne-intenţionată de autor.

Oameni buni, gândiţi la rece şi spuneţi-mi: voi ştiţi pe undeva vreun sistem de vot *perfect*, ori măcar aproape? Nu doar pe AFA, ci în lume? NU există aşa ceva şi nu poate exista, niciunde. Chiar în Rai de s-ar implementa, ar apărea rapid... discordii

Cu excepția unei eventuale exigenţe sporite în aprecierea justificării sau nu a "segmentărilor", nu întrevăd schimbări în sistemul de vot; deşi nu e perfect, e validat de realitatea funcţionării timp de 8 ani.

În rest, percepţii pur subiective — normale şi fireşti. Şi, câteodată, superficiale. (la fel de normal şi firesc, lol). Unii afirmă, de exemplu, că nu acordăm suficientă atenţie / grijă utilizatorilor "veterani"; alţii = dimpotrivă, că le dăm prea multă şi că ar trebui "să căutăm alţii noi".

În realitate, foarte rar cineva se poate "desprinde" din unghiul propriu, subiectiv, din care perspectivă judecă, apreciază situaţiile. Şi aproape întotdeauna, după un timp — şi dacă este suficient de deschis şi măcar minimal detaşat — vede altfel lucrurile...

arru
[11.08.15 23:21:50]

Da. Uneori se aduna destula incrancenare chiar si in spatii virtuale. Sau poate mai ales aici. AFA nu e perfect si nici noi nu suntem. Îmi pare rau ca ai luat aceasta decizie care ne lipseste pe multi de plăcerea de a-ti citi istorisirile unice, de intensitatea cu care ne prezinți zona vrancei si nu numai.

Eu încă te percep ca pe un prieten onorific si ramai preferatul meu. Fiecare reactioneaza la cele descrise de tine mai sus in felul lui. In definitiv eu sunt aici pentru informatii, desigur, dar îmi place la nebunie si apreciez si informatiile si trăirile descrise cu talent de multii useri de aici. Tu te numeri printre ei.

Iti doresc gânduri bune, dezamăgiri cat mai putine si sper la o "reconciliere"

dorgo
[12.08.15 07:21:19]

@Admin - Perfectiunea nu exista! Nici in sistemul nostru de votare, nici in societate. Aici as face o paralelea cu dictonul lui Churchil... "Societatea capitaliasta ce domina azi lumea, nu e perfecta dar e cea mai putin imperfecta dintre toate".

Cat despre voturi? Nu e bine sa te legi de ele, sa le analizezi. Tu, ca uzer, trebuie doar sa scrii. Daca le vei analiza, vei gasi, precis, inechitati. Se stie de exemplu, (facand o comparatie aiurea), ca oamenii de la sate traiesc mai mult decat cei de la oras, iar cei din satele de munte, traiesc mai mult decat cei de la oras. Asa e si pe la noi. Cei ce au acces mai mult timp la internet, vor vota si vor fi votati mai frecvent decat ciei ce intra mai rar. Cei ce s-au inscris mai demult, sunt votati mai des decat cei nou-intrati, cei ce s-au imprietenit virtual, s-au constituit in "perechi de votanti" iar cei ce participa la reuniunile anuale, se voteaza reciproc mai frecvent decat cei ce n-au dat pe-acolo. Cei ce-au cerut sau au dat prietenia altora, iarasi sunt perechi votante, care uneori nici nu citesc ce scrie celalat ci isi voteaza automat prietenul. Dar asta toate sunt lucruri minore.

Un sistem de departajare trebuie sa exista si eu consider ca al nostru e destul de bun. Plus de asta, de cand a aparut justificarea voturilor negative, acestea au scazut ca numar.

Cat despre destinatii turistice, observ ca Romania si Grecia, sunt cele mai votate tari. Poate pentru ca sunt frumoase si se ajunge usor si colo si colo. Poti sa scrii despre Thailanda, Dubai, Bora-Bora sau insulele Seychelles, (unde poate nu vei ajunge niciodata) si sa nu fii apareciat mai mult decat daca descrii o destinatie accesibila si nu prea scumpa romaneasca sau elena, unde sunt sanse mai mari sa ajungi.

Retragerile se petrec in momentele in care nu mai ai ce scrie, cand ai obosit sau cand nu ai timpul necesar sa compui un reviu valoros.

Mai exista si o cauza generala si actuala, numita superficialitatea scriitorului, care prefera sa copy-peistizeze cat mai mult si sa creeze cat mai putin.

Cat despre vanatorii de voturi (sau avioane), uzeri oportunisti, acestia vor exista intotdeauna dar cu timpul, ei vor fi marginalizati, caci faptul e prea vizibil.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][8 voturi]
[12.08.15 08:42:01]

@dorgo -

90 % ai dreptate. Din pacate, pentru mine, cand ma bag pe undeva, acasa, cu prietenii, la serviciu (am terminat cu asta, astept sa se libereze si partenerul sa putem, sper, colinda), ma implic cu totul si asta este in dauna mea iar daca-mi trece pentru ca am o dezamagire sau eu stiu altceva, devin indiferenta chiar de trece cometa sau furnica, insa devin si egoista.

Cu superficialitatea scriitorului sunt 200% de acord, o pot intelege la un incepator care nu stie multe dar vrea sa se salte, insa pentru elite este greu de acceptat, este conditia sine qua non de a fi exemplu, de a fi in varf. Fiecare din noi are momente de plus dar si de minus in activitatea de orice fel si a accepta asta este la fel cu demnitatea de ati accepta varsta, ridurile. Cred ca fiecare de aici s-a trezit, poate tocmai in ziua cand avea pregatit un articol, ca cineva i-a luat-o inainte, perfect dupa teoria hazardului. Este de bun simt si intelepciune sa compari ce este deja scris cu ce vrei sa dai tu, daca ai informatii in plus, scrie fara retineri, daca nu, da-i votul tau celuilalt pentru ca i-l merita si cauta alt subiect.

Cat despre voturi, preferabil sa fie cuser, sunt cele mai valoroase insa cum nici cei mai savanti biologi nu-mi pot garanta azi mancarea de acest fel, cum pot avea pretentie la bietele taste? Si oare voturile nu au rolul de a-mi informa neuronul daca sa continui sau nu munca - cele cinstite - ori doar sa ma arunce spre premiu, care isi are rolul lui de bumerang bun chiar pt site, uneori.

Cu marginalizarea, o Doamne, planeta e rotunda, unde e marginea?

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][6 voturi]
Michaell
[12.08.15 09:44:33]

@dorgo - Cred ca Churchil se referea la democratie si nu la capitalism, daca-imi aduc bine aminte... dar se poate sa ma insel.

Ma rog, eu oricum nu inteleg care-i defapt problema. Ti-am mai citit impresii in care iti bati capul despre teme asemanatoare. Personal nu m-a interesat sistemul de vot sau punctajul. Mult timp nici nu am acordat vre-un vot. In ultimul timp mi-am zis, hai, alatura-te si tu celorlalti si poarta-te ca atare. Nu mai fi outlow-ul...-

In rest am toata stima pentru realizatorul site-ului si ma bucur ca initiativa vine din Romania si nu din occident. Cu toate ca am mai avut si unele divergente, ii doresc toate cele bune in continuare si sper sa ma pot informa si sa astern informatii si pe viitor pe acest site.

[12.08.15 10:41:17]

@Michaell:

Stii cum se baga musca la miere, asa si eu acum in ecoul tau catre colegul. Divergentele, cand sunt tratate elegant si nu exagerate, sunt constructive (doar de la grecii vechi se pare am invatat). Si cred ca realizatorul are o balanta farmaceutica undeva, chiar daca se dezechilibreaza, o regleaza intr-un fel ca altfel n-am fi atatia pe aici.

Carmen Ion
[14.08.15 11:36:17]

@căpcă1 - Intervin şi eu, cu oarece întârziere, şi mă alătur ecourilor nedumerite ale celor de care te-ai "dezprietenit" brusc şi fără putinţa solicitării unor explicaţii "în privat" - refuzi să primeşti mesaje personale.

Sigur, e dreptul tău, decizia ta, bla-bla-bla, dar, stimate domnule poliţist, ca om însărcinat cu aplicarea legii nu ai cumva obligaţia (morală) să te asiguri că fiecare dintre noi, userii ăştia care te citim, ne primim - din când în când - doza necesară de bunădispoziţie pe care o transmitea (invariabil) articolele tale?

Cu alte cuvinte, da' cu calu' ce-ai avut? Cu ce a greşit bietul animal? Lasă vrăjeala cu respectul pe care ni-l porţi ş. a. m. d., pe tine te roade ceva. Cu numai o zi înainte de acest mirabolant rămas-bun ai postat un review în nota ta obişnuită de umor. Ceva s-a petrecut între timp, îmi zice nasul meu de detectivistă amatoare. Nu vrei să ne spui ce? Asta e, rămânem cu oftatul şi regretul.

Acum, serios vorbind, m-a pufnit râsul la observaţia ta că am ajuns să ne pretindem cenaclu literar. Eşti printre ultimii îndreptăţiţi la o asemenea remarcă - tocmai tu, care scrii cu atâta har de la Dumnezeu, cu atâta vivacitate şi umor, şi compui mici opere literare remarcabile... Sau poate că, aidoma personajului lui Moliere, faci proză fără ca să ştii

Înţeleg că ai nemulţumiri legate de sistemul de votare. Nimic nou sub soare. E cam la fel cu democraţia - toată lumea ştie că e un sistem imperfect dar nimeni n-a reuşit până acum să propună altul mai bun.

Acordarea de voturi pe bază de prietenii e un fapt incontrolabil şi nici nu ştiu dacă atât de important. La urma urmei, miza e atât de mică! Chiar crezi că "bătălia" se duce pentru un weekend gratuit (de fapt un voucher de 300 de lei) sau un bilet de avion (pe care în mod normal îl poţi achiziţiona cu puţin peste 100 de euro)?

Nu, "lupta" este una mai degrabă de orgolii: vrei să dovedeşti că te numeri printre cei mai buni, că în săptămâna X articolul tău sau articolele tale au suscitat cel mai mare interes. Cum se măsoară acest "interes"? Prin numărul de voturi, desigur. Şi acum, hai să fim cinstiţi: cine nu vrea să fie apreciat? Pe cine lasă indiferent faptul că e citit sau nu, că e votat sau nu, că primeşte ecouri pozitive sau negative? Faptul că unii useri au ales să nu participe la concurs, renunţând la premii, mie nu mi se pare nici meritoriu şi nici relevant - e o alegere personală pe care nu am de ce să o comentez.

Cred că atât tu cât şi cei care au intervenit cu ecouri pe acest fir de discuţie au scăpat din vedere aspectul cel mai important: caracterul stimulativ al voturilor. Faptul că voturile implică şi acordarea unor premii e mai puţin important, după părerea mea. Autorii articolelor primite favorabil se simt încurajaţi să continue: în asta rezidă, zic eu, esenţa lucrurilor. Drept dovadă: în anul şi jumătate scurs de când am devenit membru AFA am avut ocazia să urmăresc, cu mare plăcere şi bucurie, "ascensiunea" multor useri care au ajuns să scrie din ce în ce mai bine, stimulaţi de feedbackul pozitiv.

Nu şi tu, dragă căpcăunule. Ţi-am citit şi postările mai vechi şi am constatat că ai rămas acelaşi spirit incisiv, uşor ironic dar obiectiv şi, mai ales, acelaşi excelent scriitor.

Ce aş putea să mai zic? Că "argumentele" tale în favoarea despărţirii de noi nu m-au convins? A, asta am mai spus-o. Atunci nu îmi rămâne decât să sper că te vei răzgândi şi că în scurt timp ne vei adresa iarăşi un "haidi", fără "pa". Iar eu îţi garantez că te voi urma şi te voi citi (nu ştiu şi dacă o să te votez, asta rămâne de văzut!).

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][10 voturi]
Michaell
[14.08.15 15:37:42]

@Carmen Ion - Cu ,,haidi si ,,pa ,,sau fara... unde-i problema? Calatorului ii sta bine cu drumul... lasa-l, e decizia lui si gata!!?? A venit, a vazut, a stat... si s-a dus... - )

Atita despicare a firului de par???

Fiecare e de inlocuit - ca el sau ca ea, ca mine sau ca tine... sunt mii si sute de mii... mai isteti sau mai putini.

Deci - drum bun.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][7 voturi]
Husky
[14.08.15 16:01:23]

@elviramvio:

Consilierii nu vor putea niciodata sa-ti dea raspuns la absolut orice intrebare legata de o anume tara, deoarece este putin probabil sa fi vizitat toate orasele sau toate hotelurile din tara respectiva.

Nici macar agentii de turism oricat de profesionisti ar fi nu reusesc o asemenea performanta.

Pretentiile tale sunt cel putin exagerate.

Datorita experientei acumulate, consilierii te pot ajuta sa faci o buna alegere a sejurului, dar nu iti pot garanta si nimeni nu -ti poate garanta ca la un anumit hotel vei gasi o mancare exact pe gustul tau, ci doar ca aceasta este suficient de variata pentru a satisface cat mai multe gusturi si persoane.

Nu stiu ce experiente nefericite ai avut tu sau prietenii tai, dar reactia ta fata de consilierii AFA este cel putin deplasata. Daca nu ai incredere, poti sa ignori sfaturile si recomandarile acestora.

[14.08.15 17:18:26]

@Husky -

Cand ridici o piatra, vezi de e neteda sau colturoasa, nu de alta dar poti sa te ranesti chiar tu. Deci:

1. termenul consilier, a consilia, chiar are o definitie si o intelegere asupra careia nu ma pronunt, dar eu chiar i-am cautat sensul in mai multe dictionare.

2. inainte de a raspunde, chiar unui ecou, citeste de cateva ori ce vrea sa spuna autorul, sau sa afle si cred ca eu am fost clara, vreau sa stiu pana unde un consilier poate sa-mi dea date reale despre o tara sau o zona, in nici un caz nu intreb cate boabe de piper sunt in solnita de la " taverna aia parca verde si parca pe deal". Doar e onorific si atunci si pretentiile mele sunt mai mici dar nu renunt la corectitudine.

3. cum aici pe AFA toti putem raspunde unei intrebari, toti putem sa ne exprimam pareri cand se pune o intrebare, atunci e logic si pertinent sa stiu daca ma pot baza pe sfatul unui consilier pentru o zona pe care a parcurs-o si nu o data.

4. termenul ignoranta : sa ignor ce, nu inteleg. Daca nu cer sfaturi. nu am ce ignora, daca le cer si nu sunt bune, atunci vreau sa-mi spui tu daca este moral, imoral sau amoral sa primesc consiliere dupa pareri sau amintiri vechi, de multe ori si acelea negandite, si nu dau exemple, inveti citind cat mai mult pe aici (si pt a ma intelege tu pe mine, vezi raspunsurile mele la cardul de debit).

5. daca lucrezi pentru o agentie de turism, spune-mi care este aceea sa nu o caut, sigur eu nu intreb cat de orbitor e albul cearsafului sau care e distanta intre placile de gresie de la receptie dar vreau sa stiu ceva despre cum ma pot descurca acolo, despre bani si banci sa zicem, drumuri, permis-nepermis, obiceiuri, un anumit obiectiv vizitat de consilier si pentru care acesta imi poate da date sigure, adica date relativ noi, nu de acum x ani. Faptul ca e onorific nu-l scuteste de nestiinta si fals, ca poate doar sa renunte la titlu.

6. exagerarea si faptul ca ma consideri deplasata: cand faci parte sau vrei sa faci parte dintr-o comunitate (cauta in dex), atunci este normal sa vrei sa-i cunosti partial rotitele, sa stii daca poti sa te bazezi pe membrii ei, sa stii daca are rost sa-ti daruiesti din tine pentru ceilalti, acei ceilalti care vor face, speri tu, la fel pentru tine.

Deci, sa nu o lungesc, vreau ca un consilier sa nu fie la modul general, de exemplu pe toata tara X, ci pe o zona pe care a strabatut-o de mai multe ori si ma poata indruma CORECT asupra, sa zicem, 75% din ce am solicitat si nu sa lase un nr de raspunsuri ale altora, dupa care sa-mi faca un fel de povestioara. Eu am capacitatea, naturala, deci e "divina" genetica, de a gasi acele articole corecte pt ce ma intereseaza dar sunt oameni care iau ad litteram scrisul fara sa verifice sau sa filtreze putin continutul.

Si sa intelegi ca nu ma supar pentru o discutie in contradictoriu daca este eleganta si constructiva!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][10 voturi]
[19.08.15 16:56:11]

@Carmen Ion - Nu, am pretenții de la tine, nu mă interesează modul de votare! M-am retras, fără ca această activitate să se vrea cine știe ce far călăuzitor! M-am retras și atît!

[19.08.15 16:59:04]

@Michaell - Da, ABSOLUT CORECT! Ăsta este adevărul!

Larissa
[21.08.15 16:55:38]

Eu țin la tine zmeule, chiar dacă m-ai părăsit fără niciun preaviz. Sper să revii într-o bună zi, m-aș bucura sincer!

DaRKruCS
[23.08.15 17:26:30]

@căpcă1: Poate de la vopseaua aia nouă se trage supărarea ta. In rest, iti respect decizia... aia cu plecarea! Si ca nu vrei dinamovisti in lista de prieteni ???? Ti-as ura sa revii când o sa ia Steaua campionatu' da' mi-e teama ca îmbătrânesc asteptand un articol marca înregistrată capca1 ????

alinaro
[24.08.15 18:10:12]

@căpcă1 - Acum aflu si eu ca ti-ai luat ramas bun. De asta iarna/primavara tot spuneai c-o vei face in vara... Iti doresc tot binele din lume. Si atunci cand o sa ajung prin Vrancea (c-o sa ajung eu intr-o buna zi), pe langa prietena mea de la Vartescoiu, o sa trec si pe la Marasesti, poate-poate faci cinste c-un vin bun de-ala de la voi.

Numai bine, o sa-mi lipsesti.

[24.09.15 22:10:50]

@larissa2015 - Ha, uite cine vorbește! Nu parafrazez filmul cu același titlu, dar, dacă mă gândesc bine, tu, care dintre noi doi scrii mult mai bine și frumos decît mine, nu ai mai scris nimic de prin luna martie!!!??? Păi?

Larissa
[24.09.15 22:36:25]

@căpcă1: mamă zmeule, viața mea e ca în filme acum, în iarnă sper să mă obișnuiesc cu schimbările și să mă apuc de scris! Te salut cu drag!

Dan&Ema
[31.12.15 14:43:29]

Draga @capca1

Eu am ratat momentul postarii acestui ramas bun, oi fi fost plecat si absent o perioada. Am simtit lipsa articolelor tale spumoase si haioase si vad acum ca e adevarat ce am auzit de Craciun de la alt user, anume ca te-ai retras.

Respect pentru ce ai facut pe AFA si pentru cine esti!

Si pen'ca la noapte se schimba anu'

Sa fii sanatos, voios, haios, banos si la fel de frumos in noul an!

Daca oi vrea sa ne si cunoastem la o cafea ca doar stii ca traversez Vrancea des, tare m-as bucura!

La multi ani!

Dan

calatorul
[15.11.16 16:26:35]

@Yersinia pestis: Eu unul am gasit, apreciat si votat o relatare de cateva fraze care descria mai mult o stare de spririt decat o pensiune. Imi amintesc si ca a primit un vot negativ si o mustrare pentru stilul eliptic, motiv pentru care am adaugat si eu un ecou in care mi/am exprimat aprecierea pentru simplitatea si concizia reviewului. Dar sigur ca nu a trecut de 10 voturi, lumea cauta cronici/fluviu, nu cate un haiku pierdut pe aici, cand vrea informatii turistice. In rest, de acord cu cele comentate.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][0 vot]
ANILU
[15.11.16 19:51:06]

Asta înseamnă să mai răsfoiești pe aici, de fapt mi-a atras atenția ecoul colegului @calatorul la categoria "Filozofari turistice" și așa am citit articolul tău (l-am ratat la momentul publicării.

După ce am citit și toate ecourile am constatat că articolul a fost scris de @capca1 iar acum voi felicita pe @Yersinia pestis.

Deci microbul AFA își face datoria.

Mare dreptate ai, nu cu partea de organizare a concediului, ci cu partea articolelor (nu-mi place să le spun rewiuri) votate și ajunse în top.

Văd că se repetă articolele filozofice legate de calitate, vot sau PMA-uri.

Cum articolul s-a dorit a fi o filozofare a turismului, m-am relaxat citindu-l (știi ce bine a mers la o ceașcă de țuică fiartă).

Toate cele bune.

calatorul
[15.11.16 20:24:29]

@ANILU: Multumesc pentru citare, ma bucur ca uneori mai pot misca si eu lucrurile atunci cand merita facute.

20 utilizatori sunt abonaţi la urmărirea acestui fir de discuţie (primesc instiinţări la adăugarea unui ecou):
alinaro, ANILU, calatorul, crismis, Dan&Ema, dorgo, elviramvio, gettyy, hlli, iulianic, Larissa, luciaoradea, Michaell, Michi, monicap, robert, Safta Radu, vali crintea, Yersinia Pestis, Zoazore
Alte articole din această RUBRICĂFilozofări... turistice: