ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.08.2015
DIN: Timisoara
ÎNSCRIS: 29.01.08
MAY-2014

Mostar

Am ajuns aici venind de la Neum singura statiune cu iesire la mare din Bosnia - Hertegovina. Despre traseu si cum am ajuns aici am scris mai demult in reviewul Cu trenul si autocarul prin fosta Iugoslavie.

Dupa ce am plecat din Neum cu autocarul am intrat dupa 10 minute din nou in Croatia si pe urma din nou in Bosnia - Hertegovina, eu credeam ca mergem direct spre Mostar doar prin Bosnia dar nu a fost asa de ce? nu stiu, cred ca ala era traseul autocarului care mergea in felul urmator: Neum - Mostar - Sarajevo.

Bosnia Hertegovina e considerata o tara din Balcani, Croatii sustin sus si tare ca iei nu sunt in Balcani, va invit sa va uitati putin pe harta si sa vedeti cine are dreptate si cine nu.

Mostar

Am ajuns la Mostar, eu vroiam undeva in zona turistica dar locul unde am ajuns cu autocarul era in alta zona.

Am coborit din autocar si am mers la informatii in autogara sa intreb la ce ora este autocar spre Belgrad sa stiu fiinca acolo trebuia sa ajung dupa vizita la Mostar, raspuns - nu pleaca de aici mergeti in cealalta autogara din cartierul musulman, unde eram in acel moment in autogara era cartierul crestin.

Unde o fi autogara aia? intreb citiva trecatori si sunt indrumat sa merg spre Mall si dupa pod ajung in cartierul musulman.

Trec podul peste riul Neretva si ajung in cartierul musulman chiar la autogara si gara, merg sa intreb de autocar spre Belgrad, rezolvat si problema asta, urmeaza sa caut cazare, gasesc chiar in centru ultracentral, m-am cazat la un hostel la musulman, eram deja in cartierul musulman, se vad diferentele mari fata de celalalt cartier sau zona crestina. Despre cazare a fost ceva mai altfel cu obiceiuri necunoscute mie dar despre asta poate altadata.

Dupa ce ne-am cazat am plecat la plimbare, intrebind unde e centrul si raspunsul a fost - iesiti din hostel si de aici incepe zona turistica.

Am ajuns pe o strada care la prima vedere mi-a adus aminte de Istambul,

eram chiar intrun Istambul in miniatura, semana mult cu un orasel din Macedonia unde am fost nu demult se numeste Bitola care la fel are o strada asemanatoare cu aceasta strada din Mostar.

Multe terase pe stinga si dreapta, pe stinga moschee, dupa putin timp alta pe partea dreapta si cimitirul musulman in centrul orasului.

Mergem mai departe si ajungem in zona bazarului si a celebrului pod peste riul Neretva, pod distrus de croati (nu de sirbi) in razboiul care a dus la destramarea fostei Iugoslavii.

Bazarul, un adevarat bilci balcanic cu de toate de la tablouri pina la insigne cu Tito fostul presedinte Iugoslav.

Dupa mai mult de 30 de ani de la moartea fostului presedinte Tito acesta inca este venerat de multi locuitori din tarile noi aparute dupa destramarea Iugoslaviei. La tarabe si chioscurile din bazar gasiti fel de fel de tablouri, busturi si multe altele care amintesc de Tito. Paralela dintre Tito al lor si Ceausescu al nostru nu poate fi pusa, ambii sunt considerati dictatori dar pentru presedintele Tito al lor exista un adevarat cult, e foarte respectat si venerat cu toate ca Tito nu a fost nici bosniac si nici sirb,

Plin de tot felul de lucruri utile sau inutile la fel ca si la Istambul, un loc turistic exploatat la mazim, de vinzare ce vrei si ce nu vrei de la cartuse foarte mici pina la foarte mari pe post de creion etc, etc.

Am ajuns aproape de capatul bazarului unde e celebrul pod peste riul Neretva, pod distrus de croati in timpul recentului razboi, nu intru in detalii cu cine are dreptate si cine nu ca oricum nu se ajunge la vreun rezultat, toti au dreptatea lor si nici unul nu are dreptate.

Podul a fost refacut cu sprijin international si a devenit simbolul acestui oras multi etnic, acest pod a fost construit cu mult timp in urma de turci pentru a unii cele doua lumi, pe o parte a podului orientul cu lumea musulmana si pe cealalta parte lumea vestului sau spus altfel... asa zisa lume civilizata... cred ca am dreptul sa spun in acest fel.

Podul acesa este cel mai fotografiat obiectiv din toate locurile vizitate de mine pina acum, toata lumea se inghesuie pe pod pentru poze, sunt unii localnici care puntru citiva bani fac sarituri de pe pod in apa cam rece a riului Neretva.

Dincolo de pod e plin de restaurante si terase unele chiar pe malul riului.

De pe pod te uiti in spate vezi moscheei, te uiti in fata vezi sus biserici ortodoxe, te intorci inapoi de pe pod si intrii din nou in orient, traversezi podul si dupa putin timp esti din nou in alta lume.

Am facut o pauza, am vrut sa mincam ceva, ceva traditional stiiam ce si cum, am prins gustul acestui produs foarte apreciat si la noi denumit mici, acolo se numeste cevapcici si in loc de mustar se servesc cu ceapa taiata, la inceput nu merge dar pe urma chiar e ceva deosebit, dupa ce am mincat acolo doar cu ceapa am incercat si acasa si chiar a mers bine.

A doua zi am luat orasul la pas, si am mers in cealata zona adica zona crestina si vrei nu vrei ajungi si la Mall adica la... lumea civilizata... ce faci la

Mall? bei o cafea, da dar se poate fuma?

Aici ue, am scris cu litera mica... ce sa fac am defecte... nu a ajuns, da se fumeaza la Mall, am mers undeva sus si am cerut doua cafele expreso si am platit 3 marci. Mallul se numeste Mepas Mall.

Moneda in Bosnia - Hertegovina este marca convertibila adica KM.

1 euro egal aprox 2 km, corect ar fi cam 1,96.

Jos la demisol este un supermarket de unde am cumparat cite ceva.

Orasul merita vizitat dar nu numai in zona musulmana unde e si bazarul si podul, trebuie luat la pas si sunt multe de vazut, sunt foarte multe cladiri lasate asa de la razboi adica dupa ce au fost bombardate sau ciuruite de gloante, cazare se gaseste si la fata locului si la lux si la hostel, eu am stat la hostel fiinca era final de vacanta si dupa 20 de zile mergeam direct acasa.

Hoteluri de lux ar fii Hotel Bristol 4* foarte aproape de hostelul unde am fost eu sau hotelul de la Mall sau de ce nu un hostel la pret bun, depinde de buzunar.

Am auzit intrebari de felul

- E periculos sa mergi acolo?

- De ce ai mers acolo?

Altii au folosit expresia - e stresant?

Citeva exemple care la noi nu le regasesti.

Intr-o seara am ajuns acasa la hostel (era sa gresesc si sa spun la hotel) la ora 11, in fata hostelului este o intersectie care duce la un parc si peste pod la Hotel Bristol, linga hostel in parc era un fel de petrecere cu elevi, final de liceu sau bac, in intersectie veneau taxiurile cu elevi sau ce erau tineri si taxiurile opreau... chiar... in intersectie si stateau cam 3 minute fiecare pina coborau pasageri, sau veneau clienti la restaurant si se forma coada dupa taxiu sau masina respectiva, unii cind coborau din masina mai si stateau la taclale cu soferul 3 - 5 minute, ATENTIE in spate se forma coada de 5 - 10 masini si nimeni nu claxona, am stat mult si am vazut acest nu stiu cum sa ii zic comportament sau altfel, am ramas acolo cam 30 minute si nimeni nu a claxonat.

Turisti in zona

Multi asiatici, arabi, nordici, turci etc etc, destinatie turistica de top.

La final am plecat mai departe adica spre casa, aveam ceva de mers si nu mai urma nici un popas nici o cazare, direct Belgrad si pe urma Timisoara.

Dimineata am luat bilete pentru autocarul de Belgrad care urma sa plece la ora 20, am lasat bagajele la hostel si pina seara am mers din nou in bazar.

Seara la autocar, la ora 20 mai departe, vroiam sa dorm dar nu am dormit, motivul a fost peisajul, la un moment dat dupa miezul noptii sus pe sosea o pancarta pe care scria Republica Srpska.

In aurtocar erau doar doi turisti din alta tara adica noi doi, la vama control pasapoarte sau buletine, soferul autocarului a spus rumunski turista, ceilalti erau din fosta Iugoslavia.

Concluzie

Merita vizitata aceasta zona care e plina de turisti din afara Europei.

Dilema

Inca nu stiu... noi... adica românii pe ce parte a podului suntem?

Podul distrus si refacut din Mostar.

Lumea vazuta la fata locului difera mult fata de ce ai crezut ca vei gasi acolo.

Trimis de Nicu in 08.08.15 15:46:27
Validat / Publicat: 08.08.15 21:29:12
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BOSNIA-HERZEGOVINA.

VIZUALIZĂRI: 5134 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P12 Mostar
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 20449 PMA (din 23 voturi)

NicuAUTOR REVIEW
[08.08.15 16:52:01]

As dori acest videoclip.

Multumesc

Muzica din balcani, au fost in concert la Timisoara nu demult.

[08.08.15 17:09:41]

@Nicu - Ilustrația muzicală sau video-muzicală indicată a fost atașată articolului (vezi sus, imediat sub titlu).

[08.08.15 17:12:16]

Dupa ce ne-am cazat...

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

johnnyredlabel †
[08.08.15 21:40:28]

@Nicu: Postarea ta - foarte interesantă - mi-aduce aminte de vremuri... de demult... Vremuri în care, am vizionat un film excepțional legat de aceste locuri... Nu cred că aveam mai mult de 6-7 ani când am vizionat acest film la una din grădinile de vară de pe litoralul românesc...

Acum, cînd am citit review-ul tău am căutat pe net după nume, eu țineam minte că se numește *Podul de pe Neretva*... se pare că m-am înșelat, corect este *Bătălia de pe Neretva*, cu o distribuție din care nu lipsesc Franco Nero, Yul Brynner și Serghei Bondarciuk.

Enjoy!

NicuAUTOR REVIEW
[09.08.15 19:46:07]

Bosnia - Hertegovina e tara unde preturile la cazare, masa, transport etc au fost cele mai mici, in celelalte tari vizitate inainte de a ajunge aici au fost mai mari sau in una din ele mult mai mari.

Top preturi

1 Croatia - la distanta mare de toate celelalte

2 Muntenegru

3 Serbia

4 Bosnia - Hertegovina

Intre Muntenegru si Serbia sunt diferente mici la preturi, doar pe litoral preturile sunt ceva mai mari.

Pe ultimul loc e Bosnia motivul e faptul ca multi turisti ocolesc aceasta tara sau doar o tranziteaza in drumul spre

Croatia sau Muntenegru.

Bosnia Hertegovina trebuie si vizitata nu numai tranzitata sau si mai rau ocolita.

Pentru amatori de excursii pe cont propriu in Bosnia - Hertegovina si care vor sa ajunga in zona fara masina proprie trebuie procedat in felul urmator

Din autogara din Belgrad (ultracentral linga gara) sunt curse zilnic spre Sarajevo si Mostar.

Ex plecare Belgrad ora 22.00 in directia Mostar sosire dimineata la ora 9, curse zilnice. Dupa o ora aveti autocar mai departe la Neum tot in Bosnia la mare si de acolo Croatia e la 5 km stinga sau dreapta dar acolo altele sunt preturile.

De la Mostar la Belgrad am mers cu

Nicu