ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.08.2015
ÎNSCRIS: 22.05.13
JUL-2015

Drumul spre Thassos prin Makaza

Am plecat din Bucuresti in data de 04.07.2015 ora 23.55. Am ajuns la Giurgiu pe pod la 00.55 si am stat la semafor cam 20 min (la intoarcere am stat 2 ore) deoarece un sens este inchis pt asfaltare.

Traseul a fost urmatorul: Ruse – Byala – Veliko Tarnovo– Gurkovo – in Gurkovo se ocoleste pe centura prin partea dreapta spre Stara Zagora, Dimitrovgrad, Haskovo, Kardzali (punct alimentare OMV, pret 2.33 leva/l motorina) – Makaza.

Noi am mers cu GPS-ul care de acesta data nu si-a pierdut semnalul de prea multe ori si ne-a dus pe drumul cel mai scurt.

Starea carosabilului a fost destul de buna, mai putin 20 km in apropiere de Kardzali.

Tin sa precizez ca ca fara GPS nu am fi nimerit niciodata. In Bulgaria se stie ca indicatoare in Engleza nu prea sunt dar pe acest drum aproape deloc, exceptie facand ultima portiune intre Kardzali si Makaza.

Pe tot drumul am intalnit o singura masina de politie care statea la panda cu radarul pornit la ora 5.30 intr-un sat uitat de lume. Norocul nostru a fost ca singura masina care trecea din sens opus ne-a avertizat si am incetinit.

La ora 08.00 am ajuns in vama Makaza unde nu am stat mai mult de 2 ore desi nu sunt decat 2 puncte de control.

Grecia este foarte bine semnalizata iar o parte din drumul pana la Keramoti la feribot este pe autostrada (cost 2.40 euro). Aici am ajuns la ora 10.00. Feribotul circula din 45 in 45 de minute.

La intoarcere am trecut tot prin vama Makaza iar apoi am luat-o spre Sofia si am intrat in tara pe le Bechet. Cu toate ca drumul este mai bun pe aici si sunt si vreo 150 km de autostrada am ajuns in craiova cu 2 ore mai tarziu decat prietenii nostrii care s-au intors pe la Giurgiu si au stat si la pod 2 ore la coada.

Mentionez ca nu am mai fost pe alt drum spre Grecia ca sa pot face comparatie, insa pot sa va spun ca fara GPS nu aveti nicio sansa. Noi ne-am intors cu GPS-ul de la telefon fara conexiune la internet. Am descarcat aplicatia HERE din Magazinul Play si am ajuns fara probleme. ATENTIE! Bateria telefonului se descarca in 2 ore cu GPS-UL activat. Luati-va incarcator de masina si drum bun!

Distanta: Bucuresti - Thassos 596 km, Thassos - Craiova 680 km.

Costuri: 400 lei motorina, 20 leva 2 viniete a cate 7 zile, 2.4 euro autostrada in Grecia, 54 euro feribotul dus - intors masina +2 persoane, bacul la Calafat 14 euro si 30 lei taxa de port la Calafat (bacul circula din ora in ora pana la ora 00.00)

Pt. alte detalii astept intrebari.

Trimis de iancusabin in 07.08.15 15:44:55
Validat / Publicat: 07.08.15 17:07:12
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 6855 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (iancusabin); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

adrianaglogo [07.08.15 17:47:44] »

Doua ore la Makaza? Mi se pare enorm...

onisoru* [07.08.15 18:02:25] »

Fara Gps, nici o sansa? Oare?!!! Da"' harta, cat e harta?

OvidiuKNG [07.08.15 21:26:36] »

Ai stst 2 ore la Makaza??? Incepand cu ce ora??

theo63 [08.08.15 05:24:30] »

Salutare! Cred ca oprirea de doua ore in Makaza este o greseala de tipar asa cum este si trecerea Dunarii cu bacul la... Calafat! Adevarul este ca trebuia un pod peste Dunare si la Bechet deoarece scurta drumul Craiova - Sofia cu aproape 80 km si nu mai depindeai de orarul bac- ului. Poate, cine stie, se va face intr- un viitor cat mai apropiat si impreuna cu autostrada Sofia- Salonic, care este mai aproape de realizare decat Craiova- Calafat si Vidin - Sofia, ma vor face sa vad litoralul romanesc decat in poze si la stiri. Drum bun si vacante placute!

adryana [08.08.15 09:47:31] »

@onisoru, votul negativ nu se justifica.

Sustin si eu ideea de a porni la drum neaparat cu un GPS, in primul rand datorita faptului ca in prezent fata de situatia de acu cativa ani au aparut drumuri noi, multe autostrazi in special iar GPS-ul te scoate la liman de oriunde te-ai afla.

Un GPS nu costa mult si il folosesti ani de zile pe urma, cu reactualizarea anuala a hartilor, deci merita din plin achizitia lui.

nicole33 [08.08.15 10:31:14] »

@iancusabin -

Tin sa precizez ca ca fara GPS nu am fi nimerit niciodata.

Sunt convinsă. Probabil cei care au plecat la drum prin Europa înainte de a se inventa GPS-ul încă mai bântuie pe șosele în căutarea drumului corect.

La Makaza încă nu am ajuns, însă în toate peregrinările mele prin Bulgaria spre Turcia sau Grecia nu am văzut niciodată indicatoare în ENGLEZĂ, dar erau suficient de multe indicatoare scrise cu caractere LATINE.

iancusabin [08.08.15 12:31:56] »

@nicole33 - Buna. In primul rand vreau sa iti spun ca bulgaria am mai traversat-o si noi spre Turcia de vreo 3 ori. Desi am avut harta de fiiecare data ne-am ratacit. (poate sunt noi mai slab pregatiti si nu stiam sa citim harta). Daca tu compari Europa si Turcia cu Bulgaria nu avem despre ce sa vorbim!

iancusabin [08.08.15 12:34:42] »

@theo63 - Am gresit. 20 min. am stat la Makaza la dus si 10 min. la intors.

iancusabin [08.08.15 12:38:05] »

@onisoru* - Cum i-am spus si domnisoarei poate suntem noi mai slab pregatiti si nu stim sa citim harta. In ultima parte a drumului cand trebuie sa faci stanga pe dealuri spre Kardzali nu este niciun indicator. Si sunt multe alte asemenea locuri insa nu le mai tin minte. Data viitoare o sa opresc sa fac poze.

mony_ka [08.08.15 14:58:31] »

@iancusabin:

Bac la Calafat???

Dumnezeule! Mai bine ne lasi neinformati decat cu asemenea perle.

iancusabin [08.08.15 19:15:15] »

@mony_ka: Scuze am confundat cu Bechet. A fost prima oara cand am trecut pe acolo

adrianaglogo, adryana, iancusabin, nicole33, onisoru*, OvidiuKNG, theo63
Alte impresii din această RUBRICĂDrumul cu mașina spre Thassos: