ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.08.2015
ÎNSCRIS: 13.07.10
JUL-2015

Pret foarte bun, vedere incredibila, dar locatia cam proasta

Ne-am hotarat destul de tarziu, prin luna iunie, ca vrem sa vizitam anul acesta Skopelos. Noi suntem mari iubitori de plaje naturale si salbatice, iar insula are 75% vegetatie, deci e perfecta pentru noi! Am cautat pe booking oferte si am gasit una super: 8 nopti, fara masa, din 24 iulie - 1 august pentru doar 200 de euro si cu vedere incredibila din camera!

Am plecat la drum pe 23 iulie, am intrat in Grecia pe la Makaza si am luat feribotul de 7.45 din Volos. Eram foarte obositi dupa drumul lung si faptul ca feribotul era cam gol ne-a permis sa dormim linistiti pe canapelele confortabile, cam asta faceau toti pasageri, fiind loc destul! Drumul cu feribotul a durat destul, 3 ore jumatate. Am ajuns in Glossa si am pornit spre cazare pe care am gasit-o putin mai greu dar am gasit-o (are un indicator in capatul drumului principal spre plaja Glyfoneri).

La vila ne-a asteptat o domnisoara foarte draguta care ne-a cazat imediat desi mai era o ora si ceva pana la ora 14 (ora cazarii).

Vila are parter si doua etaje si fiecare camera are vedere la mare. Vila are si o gradina plina de pomi si flori de care are grija si le uda in fiecare seara domnisoara care ne-a cazat si care face curatenie in camere. Ea sta permanent la vila si oricand se poate merge la ea pentru a-i cere ajutorul.

Camera e destul de spatioasa, baia destul de mare si are si kitchenetta.

Asternuturile se schimba la 3 zile iar curatenie se face in fiecare zi. Am avut aerul conditionat inculs in pret.

Kitchenetta avea hota, plita cu 2 ochiuri, frigider, pahare, cani, tacamuri si farfurii dar doar un ibric mic, fara alte oale. Oricum noua ne-a fost sufient pentru a ne lua micul dejun pe balcon in fiecare dimineata.

Si acum balconul de care m-am indragostit: din balcon aveai o vedere panoramica asupra tot golfului Glyfoneri. Soarele batea in balcon doar pana pe la ora 11-12 asa ca puteam sta linistiti la orele dupamiezii la umbra sa citim o carte si sa bem ceva rece.

Parcarea e in fata vilei si nu necesita rezervare in prealabil. Partea proasta este ca pentru o astfel de vedere trebuie urcata cu masina o panta destul de abrupta pana la vila (de la intrarea pe proprietate pana in parcare) dar e betonata.

Pana la plaja Glyfoneri faceam cam 5 minute (mers lejer).

Din drumul principal pana la vila si implicit la plaja Glyfoneri mai este exact la iesirea din drumul principal o panta destul de abrupta. In primele zile am mers pe jos pana in oras de la vila si faceam cam 15 minute pana in port. Dar am renuntat apoi datorita drumului prost iluminat nopatea si destul de anevoios si am mers cu masina. Imediat in drumul principal se poate lasa masina (se inchide drumul catre oras) sau in portul vechi sau nou unde exista parcari gratuite.

Orasul este declarat de guvernul elen monument istoric si doar intr-o parte a lui se poate merge cu masina, iar catre portul vechi este interzis seara si noaptea.

Concluzie: daca aveti masina si vreti sa o folositi destul de mult va recomand cu drag aceasta vila. Noi oricum mergeam la plaje diferite tot timpul asa ca nu a fost o problema prea mare. Exceptand panta si distanta de 15 minute de centru orasului, a fost o cazare buna pentru pretul platit!

Trimis de FloreS in 07.08.15 13:05:31
Validat / Publicat: 07.08.15 18:10:23

VIZUALIZĂRI: 4145 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (FloreS); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P10 Apa pe plaja Glyfoneri

[07.08.15 18:10:14]

rog aruncă o privire peste următorul link amfostacolo.ro/src_google ... p.php?hid=19018.

• - fă click pe locul unde e amplasată
  • »» coordonatele GPS vor apărea într-o mică fereastră sus-stânga;
  • copiază coordonatele și scrie-ni-le te rog aici.
  • FloreSAUTOR REVIEW
    [07.08.15 18:27:17]

@webmasterX - Coordonatele gps corecte sunt : 39.127447,23.722496. Atentie: coordonatele gps date de google maps si booking sunt GRESITE! Apare undeva Lemonis studios dar acolo e camp, nu e nimic. Si pe noi ne-a dus gresit gps-ul dar noroc cu semnul din drumul principal...

[07.08.15 18:48:11]

@FloreS - Mulțumim pentru ajutor!

Am adnotat, deasemenea, aceste coordonate ca fiind confirmate.

[03.06.16 14:50:45]

BUNA...

dorim sa mergem si noi anul acesta in Skopelos cu masina proprie. Dupa poze, cazare pare potrivita... puteti sa-mi spuneti unde ati avut cazare?? vila, locatie si... pret...

multumesc

FloreSAUTOR REVIEW
    [03.06.16 15:35:58]

Buna ziua. Am scris in review ca am stat la vila Lemonis 8 nopti, m-a costat 200 euro camera si vila este situata langa Skopelos Town, desupra plajei glyfoneri.

Rezervarea am facut-o pe booking, cautati acolo pentru mai multe detalii.

Vacanta placuta!

[07.06.16 10:19:52]

@FloreS -

Multumesc mult... am facut si eu rezervare pe booking com, in luna aug, 40 e/ noapte...

Din poze, este f. frumoasa vederea, dar nu este cam departe de oras??? Din descrierea facuta, se intelege ca este un deal de urcat, iar seara nu este luminat... puteti sa ne dati mai multe detalii??

De ce ziceti ca... "locatia cam proasta "???

[07.06.16 10:25:17]

@liviukia - te rog să eviţi pe viitor folosirea exclusivă a literelor MAJUSCULE (LITERE MARI), această practică este nerecomandată (îngreunează citirea) şi în general considerată lipsită de politeţe pe internet.

În limbaj internaut, a scrie cu LITERE MARI înseamnă că strigi la noi! Vezi, de exemplu, aici

Textul în cauză a fost ajustat de noi, mai sus.

FloreSAUTOR REVIEW
    [07.06.16 19:48:42]

@liviukia: tocmai din cauza distantei pana in oras am spus ca locatia este cam proasta. Am scris in review ca drumul nu e luminat seara, dureaza 15 min si este un drum in panta destul de abrupt (atat pt masina cat si pt mers). Am mers pe jos primele zile apoi am renuntat si am folosit masina.

Mi se pare cam mult cat dai pe cazare avand in vedere ca eu am dat 200 eur pe 8 nopti pe camera.

Pe scurt: partea buna e ca are vedere suberba si plaja la 5 min, partea proasta e ca e departe orasul cu tavernele si urcusul e destul de abrupt.

Noi am ales locatia datorita: vederii, pretului, plaja frumoasa din apropiere si chiar apropierii de oras. Daca era sa ne cazam in oras nu puteam parca, ne costa mai mult si plaja orasului e urata, nu are frumoasa apa turcoaz atat de iubita de toti. Sper ca te-am lamurit!

[08.06.16 08:24:03]

@FloreS -

multumesc mult... daca nu gasim altceva mai convenabil - pret - peisaj, cred ca raminem la aceast vila...

multumesc inca o data...

[20.07.16 08:00:50]

buna dimineata

am ales sa mergem si noi la aceasta vila, ne-a incintat peisajul, in ciuda inconvenientului - panta...

Am o intrebare: exista acces la Internet?? din descrierea de pe site - nu rezulta...

multumesc mult

FloreS, liviukia