ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.08.2015
DIN: Ploiești
ÎNSCRIS: 27.07.09
JUL-2015

Nici nemulțumit, nici mulțumit

'Baia Baciului' cam scump ptr. conditiile oferite!

Dupa o perioada f. f. indelungata m-am hotarat sa merg impreuna cu familia la plaja si la bai cu apa sarata la "Baia Baciului". Norocul nostru a fost cu niste prieteni care merg mai des acolo si s-au dus dimineata f. devreme ca sa ocupe locuri intr-o zona mai putin aglomerata (am stat pe partea cu 1 rand de sezlonguri).

"Norocul" a tinut pana la un moment dat, cand a inceput un du-te-vino in zona respectiva si daca stateai intins pe sezlong simteai scandurile pe care erau asezate sezlongurile (probabil scandurile astea se numesc intr-un fel, dar nu stiu cum) care trepidau, frematau, faceau zgomot, astfel incat am renuntat la "pozitia" intins.

De noi tot a fost bine, ca eram vis-a-vis de foisorul unde era instalat DJ-ul, dar nu vreau sa stiu cat de "bine" s-au simtit cei care stateau pe sezlongurile din zona respectiva, intrucat muzica (cred ca era data la maxim?) trebuia auzita si de cei care stateau pe iarba si erau mai departe de foisor!

Personal, muzica nu m-a deranjat prea mult ptr. ca macar a fost muzica buna, dar cel mai mult m-au deranjat PRETURILE!

Deci: parcarea 8 lei (am avut noroc ca am gasit locuri la parcarea cu plata!), intrarea 25 lei, sezlongul 15 lei.

Intrarea se face prin restaurantul "Grota miresei" si nu cred ca as vrea sa servesc masa acolo si lumea sa treaca "incaldurita" pe langa masa mea.

Un mititel costa 4 lei, o portie de cartofi 7 lei, apa minerala 1/2 l. costa 5 lei, iar cea mei ieftina bele la draft 6 lei.

Terasa unde am servit noi pranzul este punct de trecere spre dusuri :) si am avut "deosebita" placere ca in timpul mesei sa asist la o adevarata "parada" a persoanele care mergeau la dus.

Trecem peste si iata ca la un moment dat am vrut sa merg la toaleta. M-am gandit logic si, mi-am spus ca trebuie sa fie in apropierea dusurilor, dar NU! Noroc cu o ingrijitoare care era in zona respectiva si mi-a indrumat "pasii" care la momentul acela erau "marunti si desi" catre o cladire pe care mi-a indicat-o cu mana ridicata mult in sus :) deci situata undeva la "cucuietii din deal" fata de zona de plaja.

Am urcat voiniceste panta care ma despartea de momentul fericirii mele si ma gandeam la bietii oameni in varsta, (ptr. ca la Slanic vin multe persoane in varsta care vor sa profite de efectele benefice ale lacului sarat) care trebuie sa faca ascensiuni ca sa-si satisfaca necesitatile fiziologice.

Bine, nici eu nu sunt prea tinerica, dar am facut sport in tinerete si conditia fizica nu m-a parasit INCA :)

Oare din aceasta cauza lacul are o culoare mai ciudata, ptr. ca multi renunta la ascensiuni?

Deci, personal nu pot spune ca am avut o zi prea reusita!

Preturi cam maricele pentru conditiile oferite!

Trimis de mihradu in 06.08.15 13:10:56
Validat / Publicat: 06.08.15 13:41:51
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SLĂNIC [PH].

VIZUALIZĂRI: 2140 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mihradu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

• Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Slănic Prahova: