ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.08.2015
DIN: Iasi
ÎNSCRIS: 27.08.14
JUL-2015

Hotel intim, curat, linistit si central!

Pentru ca este primul meu review pe acest site va rog sa fiti putin ingaduitori daca nu acopar toate detaliile pe care doriti sa le aflati.

Tot pentru prima data a fost si concediul in Grecia, cu oprire peste noapte in Bulgaria. Cu aceasta ocazie multumesc acestui site care m-a ajutat foarte mult in a hotari hotelurile in care ne vom petrece concediul (4 la numar au fost anul acesta).

Deci, sa incepem cum e si normal, cu inceputul :)

Am ajuns in Veliko Tarnovo dupa muuuulte ore pe drum (plus minute bune petrecute pe "vestitul" deja pod de la Giurgiu, unde erau 3-4 Dorei - unul muncea, restul se uitau la masinile care treceau...). Am parcat in spatele hotelului, in parcarea privata a spitalului, unde nu sunt multe locuri, maxim 6 zic eu, dar 3 de fapt + inca 3 care sa le blocheze pe primele 3... Din aceasta cauza am avut ceva probleme cu iesirea din parcare, pentru ca am avut nenorocul de a avea masina blocata de o alta masina, plus un pom maret care se afla chiar in mijlocul parcarii (impropriu zis parcare, e mai mult un loc viran).

La hotel se ajunge imediat prin portita din stanga parcarii, insa noi nu am stiut asta si am inconjurat pana am ajuns pe strada principala (Str. Gurko cred ca se numeste).

In fine, am ajuns, la receptie o copila cam de pana in 23 de ani ne-a cazat, am platit pe loc, ne-a dat niste meniuri si ne-a spus sa alegem de acolo ce dorim la micul dejun. I-am spus ca vom pleca noaptea si nu vom putea lua micul dejun si am rugat-o sa ne pregateasca niste sandwich-uri. A fost de acord, insa ori a fost prea ocupata, ori a uitat (nu stiu si nici nu are prea mare importanta), in orice caz ideea este ca desi am platit pentru o camera dubla cu mic dejun inclus nu am beneficiat de acest "favor", deci nu pot nota micul dejun.

Camera in schimb a fost foarte curata, pe pat ne asteptau niste lebede facute din prosoape, un "touch" interesant pentru un hotel mic, de familie. Baia avea dus direct pe gresie, asa cum am inteles ca au mai peste tot in Bulgaria, iar pentru cei ce nu stiu este noul trend in tendintele moderniste si minimaliste acest dus direct pe podea (si cu sticla despartitoare de restul baii), deci nu a fost deloc un inconvenient pentru noi, asa cum am citit ca ar fi fost pentru altii...

De asemenea, baia era "echipata" cu tot ce trebuie: prosoape, gel de dus, sapunuri.

Patul mare, saltea comfortabila, tv minuscul insa deloc necesar dupa asa un drum de lung! Camera avea iesire si vedere chiar in gradina interioara, unde curgea o fantana arteziana (am inchis geamul pentru ca susurul acela era destul de deranjant la un moment dat). Au intr-adevar si 2 iepurasi foarte draguti si foarte activi - la 2.30 noaptea cand am plecat rontaiau de zor... ceva :)

Chiar langa hotel este un punct de Schimb Valutar 1 EUR = 1,94 Leva parca, destul de ok, zic eu. Tot imediat langa hotel este un magazinas mic, mic (lung si foarte ingust) de unde puteti lua apa 1 Leva 2 litri sau 1,5 l, nu-mi amintesc bine. Oricum, toate preturile in Veliko Tarnovo mi s-au parut mai mult decat decente.

Imediat ce ne-am cazat si am facut un dus am plecat la masa, la vestitul restaurant Shtastlivetsa, caruia am sa-i fac un review separat, pentru cine este interesat.

Dupa ce am luat masa am fost intr-o mica plimbare, am ajuns pana la Hotelul Gurko unde am vrut sa stam prima data, insa acum, dupa ce am vizitat si zona aceea pot spune ca ne-a placut mai mult la Anhea, mai ales locatia.

Pentru ca am plecat noaptea si nu era nimeni la receptie, am intrebat cand ne-am cazat ce sa facem cu cheia si ni s-a spus sa o lasam pe masa, langa TV, ceea ce am si facut.

In concluzie, recomand acest hotel chiar si doar pentru o noapte de tranzitare a Bulgariei. In afara locurilor limitate si problematice de parcare, nu exista niciun alt punct negativ pentru acest hotel. Pentru orice intrebari suplimentare va stau la dispozitie.

Multumesc celor care si-au luat cateva minute din timpul lor pentru a citi acest review. Voi adauga si poze pentru cei interesati!

Trimis de eliana77 in 06.08.15 13:05:49
Validat / Publicat: 06.08.15 13:38:12
  • A fost prima sa vizită/vacanță în BULGARIA

VIZUALIZĂRI: 1958 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (eliana77); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P02 Strada principala si Hotelul Anhea (intrarea doar, hotelul este undeva la etaj si in spate...)
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 23.40 EUR pe cameră

[06.08.15 13:18:19]

@eliana77: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Aurici
    [06.08.15 13:49:36]

@eliana77 - Foarte buna recomandarea pentru mine. Si ce pret bun! Pentru bucuresteni este mai la indemana o fuga pana la Veliko decat pe Valea Prahovei, cateodata, asa ca imi prinde bine, mai schimbam locul. Noi ne-am ferit intotdeauna de cazare chiar la strada principala dar vad ca nu este nici un impediment.

Bine ai venit si te mai asteptam cu impresii din vacantele tale. Poti sa incepi cu cele de anul acesta pentru ca vad ca esti dintre cei norocosi care pleaca de mai multe ori pe an. Bravo! Asta este si visul meu.

eliana77AUTOR REVIEW
    [06.08.15 14:04:58]

@Aurici -

Multumesc pentru aprecieri, dar cred ca m-am exprimat gresit. Anul acesta am fost in concediu in Grecia, cu oprire peste noapte in Bulgaria atat la dus, cat si la intors, insa la hoteluri diferite (deci 2 hoteluri pentru cate o noapte fiecare in Bulgaria).

In Grecia am stat in Platamonas, Nei Pori 3 zile la un hotel si apoi 5 zile pe Kassandra, in Kallithea la alt hotel. Asa se fac 4 in total! Nici vorba sa plec de mai multe ori pe an, dar ce n-as da si eu!!

Voi scrie impresii si despre celelalte hoteluri cat de curand.

Aurici, eliana77
    Alte impresii din această RUBRICĂAnhea Hotel: