ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.01.2010
JAN-2010
PREȚ EUR ?

Casa Memorială Cezar Petrescu

Casa Memoriala 'Cezar Petrescu" din Busteni

Cred ca putin stiu ca in Busteni se gasesc nu doar partii de schi si poteci serpuitoare, ci si o foarte frumoasa casa memoriala unde a locuit Cezar Petrescu din 1937 pana cand s-a stins din viata in 1961.

Am trecut pragul acestei case acum zece zile, timp in care am inceput sa recitesc din cartile sale: "Apostol", "Aurul Negru", "Intunecare", "Calea Victoriei"

Este o casa impresionanta, cu stil si foarte mult bun gust, cumparata de Cezar Petrescu de la o familie de avocati. Este situata la marginea padurii dar se ajunge usor, este un banner mare din soseaua principala, destul de aproape de intrarea dinspre Brasov.

Totul inauntru este autentic, incepand cu mobilierul si pana la obiecte personale care au apartinut scriitorului: ibricul cu cafea prezent aproape in fiecare incapere, acesta fiind un mare impatimit al cafelei si tutunului. Pe masuta de pe veranda se gaseste chiar si un borcan cu cafea de pe vremea scriitorului precum si pachetul sau de tigari. Impresionanta este indeosebi biblioteca personala a autorului care cuprinde aproximativ 10. 000 de volume in limba romana dar si tomuri mari in limba franceza, enciclopedii, precum si ziare in care scriitorul a scris de-a lungul timpului. Practic intreaga casa este o biblioteca. Mobilierul este facut de mesteri locali, la comanda, nu a suferit nicio imbunatatire si respecta stilul unitar prezent in intreaga casa.

Prezenta scriitorului se face simtita pretutindeni, ai impresia ca doar a iesit la plimbare si se poate intoarce oricand.

Am aflat totodata ca Cezar Petrescu nu era doar un scriitor foarte apreciat ci si un grafician talentat. Am putut admira cateva schite foarte reusite. De altfel, cand i se sugerase sa isi puna mai mult in valoare si acest talent, scriitorul ar fi spus ca pentru a scrie o carte are nevoie doar de toc si cerneala, spre deosebire de desenat. A preferat asadar sa scrie si "sa puna in fiecare iarna" pe foc inca o carte, cum frumos spunea (din vanzarea cartilor isi cumpara lemnele necesare pentru incalzirea casei, prima grija a scriitorului cand a cumparat casa fiind de a pune sobe de teracota in fiecare incapere si, casa fiind mare, cheltuielile erau destul de mari).

In muzeu mai pot fi admirate diverse tablouri primite de la prietenii artisti ai scriitorului printre care iosif Iser precum si statuile lui Horea, Closca si Criscan daruite de sculptorul Oscar Han.

Am parasit cu regret casa si am mai admirat inca o data uriasul care sta de veghe culcat, cu mainile pe piept, sus, pe munte, in stanga crucii Caraiman.

Trimis de krondia in 21.01.10 11:15:32

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (krondia); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.
P03 Casa Memoriala "Cezar Petrescu" din Busteni, vedere frontala. In usa se poate ghici silueta doamnei care vegheaza asupra lacasului si care, cu pasiune si amabilitate, ne-a calauzit pasii pe urmele scriitorului. Ii multumim inca o data pe aceasta cale si pentru ca ne-a dezvaluit "taina" uriasului care se odihneste in inaltimea Caraimanului.

Dragos CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA [21.01.10 12:23:43] »

sait "oficial" - aici.

krondia [21.01.10 12:29:46] »

Da, am uitat sa precizez ca biletul de intrare costa 8 lei pentru adulti dar merita toti banii.

De la muzeu se pot cumpara si CD-uri audio sau suveniruri personalizate cu Fram in special

ancamariagadea* [21.01.10 18:59:35] »

Uite asa ne mai dam si noi seama ca trecem de multe ori prin orase care ascund comori. Am trecut de zeci de ori prin Busteni si trecerea anilor mi-a afectat neuronii, facandu-ma sa uit de Cezar Petrescu. Am citit cu emotie aceste randuri si mi-am adus aminte de minunata carte "Fram, ursul polar" care mi-a marcat copilaria. Desi l-am iubit si pe Neghinita, Fram a ramas mereu prietenul si preferatul meu. Ma inclin in fata marelui scriitor si jurnalist si dau cu drag votul mei acestui "articol".

krondia [21.01.10 19:53:19] »

Ma bucur ca ti-am trezit nostalgii placute. Avem atatea locuri fumoase aproape de noi, trebuie doar sa privim atent in jur... Si eu am trecut de multe ori prin zona, negasind timp sa ma opresc, dar cu promisiunea ca voi reveni sa pot sa ma bucur in tihna de acest loc. Si am revenit anul acesta, chiar de ziua mea... Sunt convinsa ca data viitoare cand ajungi in Busteni si pasii tai se vor indrepta spre casa scriitorului.

krondia [25.01.10 10:38:24] »

Povestea lui "Neghinita", sau "gandul lumii" cum era supranumit, este scrisa de Barbu Stefanescu Delavrancea.

Pe Wikipedia "Neghinita" este mentionat ca facand parte din scrierile lui Cezar Petrescu, dar probabil este altceva.

Admin [31.01.10 23:06:56] »

mutat in sectiunea 'O zi in Busteni'

ancamariagadea* [27.02.10 13:17:00] »

A scris si Cezar Petrescu o carte intitulata "Neghinita". Este o carte pentru copii, despre un baietel de 8 ani care poarta acest nume, "mic si fasnet", foarte inteligent, premiant, dar din pacate orfan de tata in urma celui de-al doilea razboi mondial. Sunt prezentate o multime de patanii ale sale, foarte foarte haioase iar modul de a scrie a lui C. Petrescu te binedispune. Cartea, in intregul ei, face si o prezentare a societatii postbelice si are, astfel, pe alocuri, si un aer usor trist, dandu-ti de gandit. Cum te simt eu pe tine, sigur ti-ar face placere lectura acestei carti. Din pacate, din cate stiu, a aparut ultima editie in anul 1958, la editura Tineretului. Eu pe aceea o am si varianta mai noua noua nu am gasit.

krondia [27.02.10 13:22:48] »

Multumesc ca ai descifrat misterul, chiar nu stiam despre "Neghinita" al lui Cezar Petrescu nimic. Mi-ai starnit curiozitatea, sa vad acum daca si gasesc cartea, chiar as vrea s-o citesc. Imi place cum scrie Cezar Petrescu si sigur imi va place si aceasta carte, ai intuit corect

A nu se puncta ecoul.

ancamariagadea*, Dragos, krondia