ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.08.2015
DIN: Craiova
ÎNSCRIS: 19.08.11
JUL-2015

Dobrotitsa 2015

Am plecat spre Albena cu o usoara teama de drum, in sensul ca stiam ca se va sta la Giurgiu la pod. Ei bine nu a fost asa. Am stat cam 20 min. Am ajuns in Albena in jur de orele 9 dimineta. Am gasit parcare in jurul pranzului, cand s-au mai eliberat din camere si implicit din locurile de parcare. La receptie cu 10 euro de camera (am fost 3 familii cu copii), am gasit un domn nu prea amabil, care cu chiu cu vai ne-a cazat pe la orele 13, prima oara la ultimul nivel (unde, te sufocai de caldura), dupa care, dupa ce am insistat sa ne coboare camerele cu un nivel, aratandu-i ca sunt camere libere si la etajul 3, nu a mai avut ce comenta si ne-a ajutat.

Am stat in corpul A, etajul 3, cu o priveliste foarte frumoasa la mare. Nu a fost galagie, deoarece in timpul pranzului cand dormeam aveau pauza. Nu a fost zgomot nici de la piscina, nici de la bucatarie, nu ne-a deranjat fumul de la gratar.

Curatenia a fost facuta cam repede, fiind vorba si de o doamna in jur de 60 ani, care nu se putea apleca sa dea cu aspiratorul. In fine, poate nici la unii dintre noi nu este farmacie acasa, dar cand dai bani pt asta... Oricum, in fiecare zi gaseam paturile aranjate, aspirat pe jos, prosoapele schimbate, dar in baie nu se lua decat cosul de gunoi. Nu se spala. Astea au fost bilele mele negre. A, mai este una; la ora 7 dimineata gaseam sezlong in randul 5, 6. De la orele 5 dimineata erau puse prosoapele pe plaja. Nu e frumos, dar asta tine de bunul simt al fiecaruia.

Mancarea din punctul meu de vedere a fost excelenta. Pentru toate gusturile. De patru ani vin in Albena, unde am stat la Complex Orchideea si 2 ani la Hotel Nona (vezi impresii). La niciunul dintre acestea nu am gasit astfel de diversificare. De la gratare in fiecare zi, la curcan la tava, cotlet de porc, peste la gratar, la cuptor scoici, carne de porc sau pui in sos rosu sau cu smantana, salate, legume la gratar, fructe de tot felul, tort, prajituri (mai slabute), clatite de dimineata pana la 6 seara, e. t. c. Cafeaua insa, imi lasa un gust amar. numai ness. Trebuia sa astepti pana la ora 10 sa deschida barul de la piscina sa bei cafea nu ness.

Cred totusi, ca fripturile de la gratar sau mai imputinat de anul trecut si cand zic asta ma bazez pe pozele pe care le-am vazut anii trecuti si pe ce am gasit eu aici. Gratar nu este tot timpul, ci numai la anumite ore. Oricum, la pranz si seara este mereu.

Parerea mea este ca cei care s-au imbolnavit nu au facut-o de la mancare. Ganditi-va ca ar fi fost o gramada de lume bolnava. Nu mananca 10 oameni dintr-un lucru si se imbolnaveste numai unul. Poata apa de la piscina. Anii trecuti, la Nona, am avut o familie cu un copil care n-a mancat mai nimic de la hotel, insa cum a intrat in piscina a varsat si a facut diareee si asta doi ani la rand. Ne-am dat seama prea tarziu.

Plaja, ca in toata Albena, frumoasa, aerisita, linistita. O zi am prins cu valuri si cu alge.

Divertismentul de nota 10. Pentru asta am renuntat la cazarea de la Nona care era impecabila si am venit aici. Pana la urma nu stai in camera tot timpul. La Nona nu am avut nimic. Aici in schimb, de la ora 10 dimineata, se incepea cu gimnastica in apa. Se continua cu polo, discoteca pentru copii si program pentru cei mari, odata la doua seri. Am regretat faptul ca pentru noi nu a fost in fiecare seara ceva divertisment.

Au avut concursuri pt copii, (unde unul dintre copiii nostrii a castigat premiul I la un concurs). Cei de la animatie au stiut sa faca atmosfera pe tot parcursul sejurului. Il contrazic pe domnul care a spus ca era inexistenta. Nici noi nu am stiu in prima seara si am plecat in statiune, dar cand am aflat de petreceri nu ne-am mai dezlipit de hotel.

Recomand acest hotel, merita si ultimul banut pe care l-am dat aici. As venii la anul cu speranta ca se va marii programul de divertisment. Da, Dobrotitsa!!!

Trimis de prichindica in 05.08.15 20:57:38
Validat / Publicat: 05.08.15 21:47:13
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: ALBENA, HOTEL NONA, COMPLEX ORCHIDEA

VIZUALIZĂRI: 1740 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (prichindica); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[05.08.15 21:35:56]

Câteva fotografii de pe acolo ar fi mai mult decât bine-venite... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew.php?id=5032

De patru ani vin in Albena, unde am stat la Complex Orchideea

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / BULGARIA
    [05.08.15 21:59:30]

@prichindica -

Care a fost rostul celor zece euro oferiți la recepție? Ca să primești o cameră proastă la ultimul etaj sau pentru a primi camera cu o oră mai devreme, dar după alte patru ore de așteptare?

Nu mananca 10 oameni dintr-un lucru si se imbolnaveste numai unul.

Sensibilitatea fiecăruia este diferită, mai ales în cazul copiilor.

cosminap
    [05.08.15 23:51:07]

Mă bucur că ați avut o vacanță plăcută!

amalia80
    [06.08.15 09:31:29]

Mă bucur să aud că s-au simțit unii bine la bulgari, mai ales că am cochetat puțin anul trecut dacă să aleg sau nu acest la hotel.

Te rog sa îmi spui cum erau camerele (dacă sunt mari, cum este baia) și câți copii ați avut la cazare. Din câte știu nu este permis decât cu un singur copil în cameră.

prichindicaAUTOR REVIEW
    [07.08.15 14:07:34]

@amalia80 - Camere micute, baie potrivita, dar as fi dprit, un pic mai curata. Prin baie se trecea doar sa se ia prosoapele murdare si cosul de gunoi. Am avut un singur copil in camera. A fost un pat de doua persoane si unul de o persoana. Pe fiecare etaj era cate o persoana care se ocupa de curatenie. La etajul unu, s-ar putea sa fi fost mai multa curatenie. Poate depinde de femeie. Acum sa nu va inchipuiti ca era mizerie, dar totusi, se putea ceva mai bine. Sa nu intrati in baia de din holul hotelului. E jale! Poate eu, intrand acolo, mi-am facut prima impresie si asa am ramas cu ea. Nu inteleg de ce nu se ia atitudine, avand in vedere faptul ca acolo iti faci prima parere despre un hotel Nu pot spune acelasi lucru despre baia de la piscina. Curata intotdeauna. Nu am inteles de ce era asa. Repet, cred ca era vorba depre femeia care facea curatenie. Dar oare nu le verifica nimeni?

prichindicaAUTOR REVIEW
    [07.08.15 14:12:21]

@nicole33 - Cei zece euro au fost cinci la inceput, deoarece nu stiam cum merge treaba pe acolo, dupa care, pentru a avea o camera la etajul trei, nu patru, am mai dat cinci. Nu a fost suficient de la inceput. Asa consider eu. De stiut pentru la anul. In privinta faptului ca am asteptat, am inteles faptul ca se elibereaza camerele dupa orele 12, dupa care mai trebuie si curatate. Deci, cazare dupa orele 13.

amalia80
    [07.08.15 15:28:08]

@prichindica - Multumesc pentru răspuns, mi-a atras atenția mult acest hotel ca locație și n-am renunțat la ideea de a poposi cândva la el.

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / BULGARIA
    [07.08.15 23:03:00]

@prichindica -

Mare grijă că anul viitor s-ar putea să nu mai fie suficienți nici zece euro și să fii nevoită să dublezi suma și tot așa an de an.

FDM_Dana
    [09.08.15 11:52:16]

@prichindica - Eu anul trecut am dat 10 euro la 11 dimineata si atunci ne a si dat camera, ba mai mult am fost in 3 camere pana mi a placut una. Iar bratarile le am primit la ora 14.

amalia80, cosminap, FDM_Dana, nicole33, prichindica
    Alte impresii din această RUBRICĂKaliakra Mare (ex Dobrotitsa) Hotel: