ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.08.2015
DIN: Cluj-Napoca
ÎNSCRIS: 04.08.15
JUL-2015

De vis

De mai putin de o saptamana ne-am intors din vacanta in Grecia. Este al 9-lea an cand ne petrecem vara in aceasta tara minunata.

De data aceasta am ales Skiathos auzin foarte multe despre plajele ei minunate, 69 la numar, aglomerate pe o insula de dimensiuni reduse (aprox. 50km2).

Vacanta a fost planuita inca din iarna can printr-o oferta "first booking" am achizitionat la un pret excelent un sejur printr-o agentie de turism de renume in Cluj, prin programul "Smart Vila". Erau 7 unitati de cazare din Skiathos care faceau parte din program iar turistul era distribuit aleator in una din ele chiar inaintea plecarii. Noi am aflat abaia inainte de imbarcare in avion unde vom sta.

Vila Olga merita numai laude. O vila superba intr-o locatie pe masura.

Camera cu vedere la mare si gradina de flori si lamai ne-a dat sentimentul ca suntem in alta lume. Cafeaua savurata dimineata pe balconul insorit a fost de milioane!

O curatenie cum rar intalnesti: cearsafuri schimbate zilnic, si nu orice cearsafuri ci unele perfect calcate, prosoapele la 2 zile. Nici un fir de par sau graunte de nisip nu gaseai pe gresia din camera.

Aerul conditionat inclus in pret, desi ne asteptam sa fie 35 euro/sapt. asa cum zic agentiile de turism in contract. Chicineta dotata cu tot ce puteai avea nevoie, TV si multe facilitati am intalnit aici. Plus doamna Olga, am banuit noi, o doamna super amabila si draguta, patroana vilei care matura si uda gradina in fiecare dimineata cot la cot cu femeile de la curatenie.

Vila e amplasata super, foarte aproape de statia de autobuz nr. 5, magazine si taverne. Si la plaja se ajunge repede prin simpla coborare a unei pante.

Orasul Skiathos e la mai putin de 1km distanta de mers pe jos fie pe sosea (cam aglomerata) sau mai bine pe plaja. Plimbarile pe plaja din fiecare seara erau minunate mai ales cele la lumina lunei pline din ultimele zile.

Sunt multe de povestit despre aceasta insula minunata si vacanta ce am avut-o dar fac subiectul unei alte postari.

Trimis de Bublo in 05.08.15 17:08:09
Validat / Publicat: 05.08.15 17:42:26
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 4473 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Bublo); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Gradina vilei. Vedere din balcon.

[05.08.15 17:41:18]

@Bublo: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Fiind o locație nou adăugată pe AFA, câteva fotografii de pe acolo ar fi mai mult decât bine-venite... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew.php?id=18331

rentea
[05.08.15 18:04:05]

Intr-adevar, mai rar asa ceva!! Dar cu prosoapele ce au avut de nu le schimbau zilnic?

Bmona
[06.08.15 10:15:29]

@Bublo - "... prin programul "Smart Vila". Erau 7 unitati de cazare din Skiathos care faceau parte din program iar turistul era distribuit aleator in una din ele chiar inaintea plecarii. Noi am aflat abia inainte de imbarcare in avion unde vom sta".

Buna!

Stiti cumva daca toate optiunile de cazare folosite in acest tip de program denumit "smart"... erau "smart"?

Adica daca si ceilalti care au fost cazati la celelalte unitati au beneficiat de conditii umane, care sa nu-i fi facut sa regrete banii dati?

Din ce stiu eu se practica, asemenea optiuni (tip "no name" daca nu ma insel!) si doar cand ajungeai la aeroport aflai unde erai cazat... o adevarata loterie! Puteai pe acelasi buget sa fii cazat la un hotel de renume, (unde, in conditii normale pentru un sejur iti trebuia cu mult mai multi bani) sau la un hotel obscur, cu conditii proaste chiar pentru banii aceia.

Daca optiunea aceasta de "smart villa" inseamna si pentru turist o alegere inteligenta, este foarte bine!

Toate cele bune!

BubloAUTOR REVIEW
[06.08.15 13:29:21]

@Bmona - Da intr-adevar a fost smart pentru turisti.

Toate cele 7 optiuni erau super ok si pentru fiecare dintre ele daca alegeai sa faci rezervarea nominal te costa cam 1000 euro sejurul.

Vila Olga este una din acele locatii care face mai mult decat am platit noi. Am primit la distribuire nu o camera ci un adevarat apartament.

Si celelalte 6 locatii sunt departe de a fi "hotel obscur" deci mergeti cu incredere!

Bmona
[06.08.15 13:58:31]