ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.08.2015
2 AD. + 1 COPII -- v: 8 ani

Nici nemulțumit, nici mulțumit
Către satisfăcător

Discutabil...

m-am intors recent dintr-un sejur de 7 nopti in Corfu la acest hotel.

transportul cu avionul din Bucuresti cu compania Aegean. zborul linistit, fara probleme, avionul foarte curat si destul de modern pt o cursa charter. peste asteptari as putea spune.

la intoarcere a decolat cu o intarziere de aproape o ora, explicabil avand in vedere cat de aglomerat este traficul aerian pe acest aeroport micut din insula, in perioada aceasta!. pe noi nu ne-a deranjat ca doar eram in vacanta si am mai avut timp sa mai umblam prin magazinele de suveniruri.

de la aeroport ne-a preluat un autocar si ne-a transportat la hotel, care este amplasat in sud-vestul insulei, la o distanta de aproximativ 35 km de aeroportul din kerkyra. drumul a durat aproximativ o ora. aer conditionat la greu pt ca era f f cald.

la receptie a durat cam mult pana am facut cazarea, aproape 40 min., auzind de multe ori scuza ca hotelul este plin. o chestie destul de enervanta, iar personalul de la receptie destul de plictisit/obosit si care se misca in reluare...

am avut o camera int-o cladire situata in capatul complexului, langa plaja, cu vedere la mare si la spatele unui mini-market.

referitor strict la camera., tin sa precizez ca NU este potrivita pt cineva care cauta luxul, curatenia si confortul unui hotel similar ca si numar de stele, chiar si din Romania.

camera era spatioasa, cu un pat matrimonial si un pat de dimensiuni normale. mobilierul era destul de vechi, un aer conditionat de putere mica, care cu greu facea fata la caldurile sufocante, era necesar sa functioneze aproape non stop.

baia destul de mica, cu o cabina de dus fara perdea si cu un vas de wc care se clatina.

un tv micut LG la care erau doar vreo 4 -5 canale. nu era nici un canal pt copii, desi hotelul era plin de copii.practic nu aveai ce sa vezi la tv.

ca si minusuri,

-lipsa plase de tantari, un mare neajuns, pt ca era plin de tantari, si practic nu puteiai deschide geamul mai ales seara /noapte. oricum si noaptea erau in jur de 30 grade

-lipsa articolelor de toaleta (sapunuri/gel de dus...)

-mobilier vechi si de prost gust

-prosoape uzate, care se schimbau de vreo 2 ori pe sejur, dar daca dadeai ceva la cameriste, le inlocuiau. eu am dat si ne-au tratat mai ok

-LIPSA TOTALA A WI-FI. DESI SE SPUNEA CA ESTE PESTE TOT. eu nu am reusit sa ma conectez niciodata la wi-fi din camera... ma rog, pt mine nu a fost o pb pt ca aveam nelimitat internet in roaming. nota 10 pt vodafone. oricum si semnalul gsm era destul de problematic chiar si pt apeluri de voce. pt trafic de date semnalul era mai mult edge decat 3G. despre 4G nici nu poate fi vorba.

-curatenie se facea zilnic, dar superficial, adica se lua cosul de gunoi si cam asta era. dar dupa cum am mai zis, cu un tips se rezolva aceasta pb si se facea curatenie mai temeinic in camera.

MASA

desi era all inclusive, asta era o gluma. noi nu am fost decat la mesele principale, in restaurantul principal, desi erau 3 restaurante, in cel italian si cel asa-zis vegetarian nu gaseai mare lucru.

totusi, noi nefiind pretentiosi la mancare, pot spune ca mancarea a fost ok totusi. gaseai ceva sa mananci, si nu au fost pb medicale cu copii, care se indopau in special cu paste si inghetata.

mancarea era destula , multe dulciuri si fructe, aveai ce sa alegi daca nu esti prea pretentios la mancare, dupa cum am zis. sa nu va asteptati la mult peste/fructe de mare ca nu veti gasi.

ca si minusuri, in restaurante era f cald, intrucat era si f multa lume iar AC nu facea fata. noi mancam si plecam repede. pe terasa era plin de viespi , dar noi am avut noroc si am scapat neintepati.

bauturile erau jalnice, un vin alb /rosu de cea mai joasa speta, bere la pahare de plastic mici si slaba calitativ si cola/fanta sprite la dozator. apa doar la automat. apropo, daca vrei apa in camera, trebuia sa o cumpei. noi am luat de la magazinul din sat apa cu 2,5 e baxul de 6 sticle la 1,5 l.rezonabil ca pret.

gustarile de la 11 si 17 nu le-am incercat. iar la bauturile lor am renuntat din prima zi, pt ca erau f proaste si oricum erau niste cozi imense la barurile de la piscine. chelnerii care serveau la acele baruri se miscau in reluare si cu plictis maxim.

plaja in schimb era f ok. lunga /lata cu nisip fin, intrare lina, fara multe pietre si fara arici de mare. limpede si curata. o placere!

se plateau sezlongurile si umbrela dar asta e....! oricum puteai sa stai si pe prosop daca vroiai , dar noi am luat sezlonguri.

plaja destul de curata si intretinuta.

ca si lume, erau mai mult germani/ englezi/ francezi/iatlieni decat rusi /sarbi.nu stiu daca era bine, pt ca englezii se imbatau pe plaja si urlau toata noaptea destul de deranjant chiar si cu geamul inchis.

am constatat ca erau multi romani in personalul de la restaurant, dar multi evitau sa arate acest lucru. nu stiu de ce..., pt ca familiile de romani pe care i-am observat in hotel si la masa, se comportau decent, nu erau genul sa-si bata joc de mancare sau sa faca scandal. inclusiv managerul de la restaurant era roman...

la piscina nu am fost deci nu ma pot pronunta. copii au fost la topoganele de la piscina si au zis ca erau ok.

complexul era f f aglomerat, un baiat de la restaurant zicea ca ar fi in jur de 2000 de persoane cazate. nu stiu daca erau chiar atatia dar erau f multi.

excursiile oferite erau -seara greceasca, aqualand, vizita in albania, croaziera la insulele paxos si antipaxos, turul insulei si croaziera la laguna albastra cu vizita in satul sivota.

noi am facut doar turul insulei si croaziera la laguna albastra.

turul insulei merita facut, se viziteaza cele mai importante obiective de pe insula, cu ghid in lb romana. obositor dar merita. e si pacat sa nu se faca turul insulei. sunt niste peisaje superbe. de fapt cam asta a meritat pretul excursiei in corfu. restul gaseai la bani mai putini si in conditii mai bune in alte parti.

croaziera la blue lagoon e cam pierdere de timp/bani. stai toata ziua pe vapor degeaba dupa parerea mea. se putea face baie in laguna unde statea vaporul 3 ore, dar pt cine nu stie f bine sa inoate, este o pb pt ca nu ai cum sa ajungi pe plaja. practic stai pe vapor si te uiti. ciudat era ca desi era cumplit de cald, multa lume statea la plaja pe punte intre orele 14-17. erau multi vizibil cu arsuri solare destul de serioase,dar totusi stateau la soare. ma rog, fiecare isi asuma ce riscuri vrea.

una peste alta, vizita in corfu a fost o experienta interesanta. nu pot spune ca fost ceva f ok sau ceva f rau. depinde f mult ce asteptari ai. acest hotel este un fel de pomul laudat!

ar fi multe de spus aici, dar ca o concluzie, pt cine vrea all -inclusive in adevaratul sens al cuvantului, acest resort nu este ce cauta. pt cine vrea plaja /vizite si relaxare, in stilul grecesc, toate astea combinate, poate fi o optiune, fiecare sa aprecieze dupa ce vrea de la o vacanta.

nu regret ca am fost aici, dar nici nu mai revin la acest resort sau in corfu! . totodata, am observat ca in insula asta, spre deosebire de alte parti ale greciei, pe la taverne/mici magazine, nu se practica obiceiul de-a da ceva din partea casei pt copii, o apa/pepene sau ceva de genulasta. si asta in conditiile in care am facut consumatii destul de consistente pe la niste taverne din agios georgios. sa fiu bine inteles, nu asteptam pomana, dar parca prea eram la o terasa din romania.

apropo, am vazut ca se dadea bon fiscal la absolut orice. chiar si la o apa. indiferent de unde o luai.

am mai observat ca locuitorii insulei sunt parca mai distanti, decat cei din alte parti ale greciei. nu prea se bagau in seama cu tine si vorbeau doar strictul necesar. de amabili erau amabili dar parca prea reci...

un plus pt soferii de autocar greci, care erau f punctuali si profesionisti in condus, avand in vedere drumurile imposibile din insula.

nu recomand in mod special acest resort. daca un prieten mi-ar cere parerea, i-as spune sa se gandeasca f bine ce vrea de la acest resort/destinatie. !

Trimis de dani13 in 05.08.15 09:53:31
Validat / Publicat: 05.08.15 12:09:46
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 3609 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (dani13); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

webmasterX [05.08.15 12:06:43] »

Câteva fotografii de pe acolo ar fi mai mult decât bine-venite... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew.php?id=2905

Bmona [06.08.15 10:37:10] »

Buna!

Din cate se pare, aceasta locatie nu-si mai respecta turistii... Noi am fost acolo in august 2010 (vezi impresii) si pretul pentru o persoana a fost atunci de 634 euro (beneficiasem de o oferta de reducere, cred un last minute), in acel moment, era o alegere corecta din punct de vedere al raportului pret-calitate, in conditiile transportului cu avionul. Din cele citite de mine aici, pretul de 900 de euro nu este justificat acum de serviciile pe care acest hotel le ofera.

Imi pare rau ca in 5 ani conditiile de aici s-au inrautatit.

Toate cele bune!

Bmona