ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.08.2015
ÎNSCRIS: 03.08.15
JUL-2015

Concediu reusit

Aeroport Heraklion, modest putin murdarel. Toalete fara cele necesare (hartie, sapun, servetele).

Drum aeroport –hotel 25 km, aproximativ 20 minute.

Check in ok. Surprinzator cu zambetul pe buze am fost refuzati in ceea ce priveste atentia din pasaport.

Inca de la sosire am fost dotati cu bratara aferenta, beneficiind de toate facilitatile. Din receptie te intampina un peisaj fabulos. Marea la cativa metri. Camera am primit in jur de ora 13. In timpun de astepare ne-am relaxat la barul de langa receptie, unde poti servii cam tot ce iti doresti ascultand muzica foarte frumoasa greceasca.

Camerele OK- foarte mare, cu vedere la mare in cladirea principala conform cu ceea ce am platit. In cladirea principala o parte din camere au fost renovate. Noi am primit camera fara renovare si a fost foarte bine.

Curatenie, prosoape/ciarciafuri curate. Pe jos gresie. Camarele cu vedere la munte au dezavantajul zgomotului circulatie rutiere din strada. Prosoapele pentru plaja le gasesti in camera fara garantie. Seif gratuit in camere. Internet pe tot domeniul resortului. Camerele care sunt in preajma lifturilor sunt de refuzat. Lift vechi/ zgomotos, deranjeaza la somn. Mai multa liniste in zona Terra Maris. Atentie este bine sa puneti in bagaj aparate/solutii contra tantarilor. Am avut in dotarea camerei un aparat contra tantarilor si pastile, dar aparatul era cam deteriorat si am avut oarecare teama la dormit cu el in priza.

Pentru cineva sensibil la somn este de luat in calcul zgomotul avioanelor care aterizeaza nu departe de hotel. Dupa prima zi te obisnuiesti. Aer conditionat ok.

Amplasament. Hotelul este amplasat pe o colina, nu este indicat famiilor cu copil mic (deplasarea foarte dificila cu carut). Zona de bungalow-uri si zona Terra Maris -pentru cineva comod este un impediment multitudinea de scari si pante de urcat/coborat. Peisajul oferit este superb. Hotelul construit in stilul arhitecturii traditionale cretane iti ofera imagini de neuitat in scecial in zona Terra Maris.

Activitati. Periodic se organizeaza activitati distractive la piscina din fata cladirii princilale. Spectacolele de seara nu sunt cine stie ce. O singura seara a fost ceva deosebit –seara greceasca cu dansuri si muzica traditionala.

Masa. Mic dejun, pranz si cina-autoservire. Mancarea buna pe saturate, se cam repeta de la pranz la cina (peste, fripturi, mancaruri gatite, melci, scoici, garnituri orez/cartofi, salate, fructe, dulciuri- nu asa fabulos ca si la Turci). Intre mese la baruri gaseai senvisele, pateuri si inghetata la discretie. Special pentru copii nu prea gasesti, multiplele variante ca si la Turci. La cina, la restaurantele cu rezervare imbracamintea trebuie sa corespunda categoriei hotelului. La celelalte mai vedeai si domni in bermude si sandale. Servire insemna doar dotarea meselor cu tacamuri restul era autoservire inclusiv bauturile (bere, vin). La cina putin aglomerat pe seara, restul foarte liber. Zece la curatenie in zonle de servire a mesei.

Altele. Un minus sucurile, care erau sifon cu colorant. Apa in camera doar de la robinet. Apa imbuteliata nu gaseai decat de cumparat.

Statiunea Hersonissos, frumoasa dar nu ceva spectaculos. Taverne, magazine cu suveniruri, + peisajul portului. Spectaculos pentru doritorii de distractii nocturne-discoteci/restaurante.

Pe plaja bunurile personale nu prea erau in siguranta, persoane dubioase cu prosopul pe nisip. Statiunea Hersonissos nu prea are plaja si atunci diversi turisti se postau pe nisip in fata sezlongurilor rezervate pentru hotel. Pe jumatarea din dreapta a plajei intrarea in mare abrubta, in apa si cateva stanci. Nisip fin. Sezlonguri suficiente.

Piscinele ok (mititele), curate. Sezlongurile de la piscinele principale cam insuficiante, se rezerva de dimineata cu prosopel. Topogalele sunt doar pana la 15 ani, aplasate in zona din spate Terra Maris. Piscina de la Terra Maris foarte libera si multa liniste, perfecta pentru cine doreste relaxare totala. In apropiere un bar dotat cu detoate plus inghetata. Tot aici exista o piscina acoperita unde au si jacuzzi. Cu programare se pot lua contra cost cursuri de inot pentru copii. Spa gratis doar 15 minute masaj.

Baruri nenumarate, fara aglomeratie pe tot parcursul zilei (de la 10 pana la miezul noptii). Pe tot domeniul resortului sunt 6 piscin 5,2 la cladirea principala, 3 in zona de bungalow-uri si Terra Maris.

Prin comparatie cu un hotel de 5 stele Turcia- a lipsit fastul/grandoarea. In plus ospitalitatea intregului personal, relaxarea, turisti civilizati de toate nationalitatile, peisaje de vis, apa marii, gustul la mancare asemanator cu al nostru, toat personalul vorbitor de limba engleza.

In final facand o medie Creta Maris foarte bine, un concediu super reusit, cu amintiri frumoase.

Trimis de ella2015 in 04.08.15 16:37:39
Validat / Publicat: 04.08.15 18:36:46
  • A fost prima sa vizită/vacanță în GRECIA

VIZUALIZĂRI: 6234 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ella2015); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[04.08.15 16:48:28]

@ella2015: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

[04.08.15 16:54:48]

@ella2015 - Am setat în program coordonatele GPS ale acestei destinaţii, rezultând următoarea poziţionare pe hartă -- click aici.

Cyanilla
    [07.06.16 14:52:13]

@ella2015 - De ce ati simtit nevoia sa acordati spaga?

Cyanilla
    Alte impresii din această RUBRICĂCreta Maris Beach Resort: