ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.08.2015
ÎNSCRIS: 09.01.15
AUG-2015

Sfaturi de drum cu auto propriu: Bucuresti-Thassos (2015)

In primul rand, de ce Buc-Thassos? Pentru ca este o ruta foarte tranzitata de romani in timpul vacantei de vara.

Dupa cum probabil stiti, cel mai comun punct de trecere si cel mai la indemana pentru cei din Buc este la Giurgiu-Ruse. Dar cum acesta este intr-o reparatie capitala pe partea romaneasca se formeaza cozi la trecerea acestuia. Dupa vreo 2 luni de cautari si studiind diferse forumuri, am ajuns la concluzia ca in intervalul 1AM-5.50AM timpul de asteptare este minim.

Desigur exista si alte ore la care s-a trecut repede, dar cateva cazuri.

Vigneta:

Eu am luat de fiecare data de la chioscurile de la primul giratoriu. Este 5 Euro/saptamana, dar puteti plati si in lei sau leva.

Daca vreti sa platiti cu cardul, continuati drumul pana la primul Shell.

Programe de navigatie :

Aici, fiecare foloseste ce vrea pentru ca avem de unde alege. Igo, Here Maps, Gmaps, TomTom, etc.

Ce trebuie mentionat este faptul ca pentru linistea drumului e bine sa face macar o simulare a drumului inainte pentru a vedea daca ruta este si cea corecta.

Eu am folosit la ultimul drum Here Maps, in mod offline in mare parte din timp. Traseul folosit a fost Buc-Giurgiu-Veliko Tarnovo-Nova Zagora-Stara Zagora-Kardzali-Makaza-Komotini-Keramoti-Thassos.

Un drum bun, asfalt destul de bun, fara gropi, dar destul de valurit.

Pentru cei cu rau de serpentine, e recomandat sa luati o pastila inainte de drum. Pentru orice eventualitate.

De mentionat si avut grija cu navigatiile integrate de la masini pentru ca nu toate stiu de punctul de trecere de la Makaza.

Ca si situatii pentru ca in media s-au auzit tot felul de intamplari, ca sa fie cuie, ba ca te opresc in trafic, ba ca sunt agresivi.

Singurele confirmate au fost cele unde se facea semn pentru "o masina defecta". Asta e clasica si des intalnita si la noi.

Cea de-a doua este atunci cand vi se face semn sa trageti pe dreapta, fie ca aveti o aparenta pana... etc.

Recomandat este sa respectati limitele de viteza, dar ca si info, daca merg bulgarii mai repede, puteti merge dupa ei. De obicei se semnalizeaza radarele si echipajele de politie.

La greci... eu de 3 ani am vazut 1 masina de politie pe autostrada care rula cu vreo 170-180 (si nu era in misiune) si una prin Thassos.

Alt lucru, relativ nou sunt camerele de viteza in BG. Sincer nu stiu cum functioneaza si/sau daca va vine vreo amenda luata la ei.

La punctul de trecere de la Makaza, iarasi am observat ca in timpul zilei timpul de asteptare este foarte mare pe timpul verii.

Odata ajunsi in Grecia, in maxim 20-30 de minute sunteti pe autostrada. Aici veti da peste un punct de taxare. Pentru turisme este 2Euro si 70centi.

De aici aveti autostrada pana la Chrysoupoli, de unde veti merge care Keramoti pentru a lua ferryboat-ul. Odata ajunsi aici, chiar daca in dreapta veti vedea "barca" trebuie sa mai mergeti 200-300m si faceti dreapta, pentru a va imbarca sau aseza la coada.

Inainte de imbarcare trebuie sa achitati 25e pentru turism (sunt pe dimensiuni, cele mici platesc mai putin) si 2e/persoana.

Aveti aici mai multe detalii: thassos-ferries.gr

Sper ca am prins cateva informatii folositoare si sa va scap de sapaturi pe google :)

Trimis de Sindrom in 04.08.15 12:54:43
Validat / Publicat: 04.08.15 15:44:53
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 10544 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Sindrom); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P03 Ferry spre Thassos 2
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 20450 PMA (din 21 voturi)

webmasterX [04.08.15 12:57:55] »

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Drumul cu mașina spre/din Thassos" (deja existentă pe sait)

mirmicu [04.08.15 18:24:51] »

Îmi permit câteva corecții.

Taxa pentru autoturism este de 16 euro pentru cele până în 4,25m și 20 euro pentru cele care depășesc această lungime. Pentru pasageri a fost de 3 euro dar am înțeles că, începând cu acest sezon, a crescut la 3,5 euro.

Prețul oficial al vignetei este de 5 euro, preț pe care îl găsim în benzinării, dar la chioșcurile din giratoriu de după vamă se vinde cu 6 euro.

Cât despre autostradă se plătea până de curând 2,4 euro. Posibil să se fi scumpit între timp.

Sindrom [05.08.15 09:46:18] »

@mirmicu - Legat de ferry asa e. Ca noi am platit 27e masina+2 persoane.

Dar pe vigneta am dat 5e la chiosc.

mirmicu [05.08.15 09:53:19] »

@Sindrom: Ok, asta înseamnă că am scăpat de speculă!

Sindrom [05.08.15 10:21:33] »

@mirmicu:

Acum nu pot nici sa garantez pentru toate chioșcurile

elviramvio [07.08.15 11:00:31] »

@mirmicu -

Nu e neaparat asta, depinde cine vinde. Noi am avut mereu parte, chiar si anul trecut, de tura corecta care nu lua suprataxa dar am aflat ca altii, la alte ore, in aceeasi zi, au fost incarcati la bani.

La ferry in mai si inceput de iunie, pretul de persoana varia dupa compania de transport, cel albastru lua 3 euro, cel rosu 3,5.

mirmicu [07.08.15 11:08:25] »

@elviramvio: Nu e nimeni supraincarcat, terminati cu legendele. E 20 euro pt auto peste 4,25m si 16 euro pt cele mai mici. De aici si diferenta. Doar pentru pasageri au ridicat pretul de la 3 la 3,5 euro la inceputul sezonului, doar ca nu au facut modificarea simultan cele doua firme. A fost un decalaj de cateva zile.

Sindrom [07.08.15 11:15:27] »

@mirmicu - Cu supraincarcarea, cred ca se referea totusi la vigneta.

Noi l-am prins pe cel albastru de 2 ori si a fost 3.5/pers

elviramvio [07.08.15 11:50:49] »

@mirmicu -

Nu m-am exprimat corect, era vorba de vigneta, am luat mereu din rond la pret corect si nu la supra dar se pare ca unii au ghinion. La ferry am platit exact cat era afisat pt masina, doar la persoana a fost diferit.

mirmicu [07.08.15 11:54:46] »

@elviramvio: ok, scuze.

Husky [07.08.15 18:07:56] »

@mirmicu:

Nu rade de mine, dar de unde stiu ce lungime are masina mea? Trebuie sa ma apuc sa o masor?

mirmicu [07.08.15 18:19:38] »

@Husky: Cei de la feribot îți cer marca și modelul mașinii și ei știu să o încadreze. Dacă vrei să te informezi înainte găsești toate datele în "cartea de identitate" a mașinii. De ce să râd? Și eu am gândit inițial așa.

Sindrom [07.08.15 18:51:27] »

Un simplu search pe google si ai toate datele.

elviramvio [07.08.15 21:48:43] »

@Husky -

Daca nu vrei sa te plictisesti asteptand ferry, ia o ruleta cu tine! Sigur gasesti amatori sa o imprumute!

p. s. : neuronul meu de om serios a facut insolatie!

nicolae geo [02.09.15 16:08:18] »

Salutare Tuturor,

Mare atentie cei care nu aveti GPS-urile actualizate. Nu stiu granite de la Makaza.

Ce pot sa va sfatuiesc: introduceti din localitate in localitate sau orase mari.

Eu la dus am mers dupa GPS care m-a dus pe drumul spre Turcia. Un drum foarte prost in Bulgaria, cu gropi mari, pe una nu am vazut-o si era sa ma duc in sant, in Grecia autostrada.

La intoarcere am venit cu un gps pe mobil offline, adica fara conexiune la net. Va pot trimite in privat numele aplicatiei. Este foarte simplu de instalat, se descarac hartile tarilor si la drum.

Dupa o experienta neplacuta cu masina discutata in alt articol, va pot recomanda un card de asistenta rutiera pentru calatorie, valabil 15 zile, la 70 ron.

Nu fac reclama, nu ma intelegi gresit, vreau ca voi sa nu traiti aceste experiente neplacute.

O zi buna sa aveti.

Sindrom [02.09.15 22:14:49] »

@nicolae geo - @ Igo, Here Maps, Gmaps, TomTom, etc. .

Din astea Gmaps si HereMaps merg in offline, iar Waze-ul din cate am vazut nu stie de Makaza.

Cat despre asistenta rutiera. E ~300lei/an in toata Europa inclusiv in tara.

calatorul [21.09.15 15:45:28] »

Multumim pentru utilele informatii oferite, desi eu nu agreez traseul asta prin munte si am sa postez un review separat sa ma explic. DAr cele de mai sus merita atentia si votul nostru.

calatorul, elviramvio, mirmicu, nicolae geo, Sindrom
Alte impresii din această RUBRICĂDrumul cu mașina spre Thassos: