ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.08.2015
DIN: Suceava
ÎNSCRIS: 09.06.15
JUL-2015

Super Concediu la hotel Esperia, Laganas

Saptamana trecuta am venit din cel mai tare concediu din viata mea. Si nu spun asta din cauza conditiilor de cazare, ci pentru ca insula Zakynthos este una dintre cele mai uimitoare zone, cu o apa exact ca in pozele de pe net. La plecare credeam ca pozele gasite sunt modificate in photoshop dar mi-am schimbat parerea cand am ajung acolo.

Conditiile de cazare au fost decente, 7 nopti cu mic dejun, receptie 24/24 cu doamne politicoase care ne-au raspuns la intrebari.

Micul dejun a fost acelasi si asta e un dezavantaj. Era bufet cu autoservire si se regaseau urmatoarele: lapte, cereale, cafea, suc (cel mai prost posibil, am baut o singura data si m-a usturat gatul toata ziua), branza feta, cascaval felii, sunca (cea mai proasta posibila), rosii, uneori cremvusti (la fel foarte proasta calitate), iaurt, paine, gemuri si pepene rosu. Nu m-a incantat dar imi era usor sa cobor sa mananc lapte cu cereale sau un sandvis cu iaurt.

Piscina hotelului era ingrijita, insa barmanita de acolo avea o atitudine oribila. Iti zambea si in secunda urmatoare te injura in greaca, facea tot posibilul sa obtina un ciubuc dar mai mult te simteai obligat sa il oferi si nu pentru serviciile ei.

Surprinzator (pentru mine nu mai este) am gasit gandacei. Acestia apar noaptea cand veneam de la o plimbare ii erau pe hol, baie sau in jurul cosului de gunoi. Deloc placut insa e al3lea an in care gasesc in hoteluri gandaci (ceilalti 2 ani am gasit in romania, motiv pentru care am ales alta tara) si totusi m-am obisnuit. Nu stiu daca e vina hotelului insa nu puteti scapa de ei nicaieri. Daca nu ii vedeti nu inseamna ca nu exista, ci doar se referesc foarte bine.

INTERNET. Cu toti ne dorim asta pentru a citi un mail, sau posta o poza de facebook. E groaznic. La receptia hotelului stateam langa router si nu mergea nici macar sa incarc o pagina. Nu am reusit sa trimit un mail tot sejurul. Am putut sa scriu 2-3 cuvinte celor de acasa pe whatsup. Dar WiFi e groaznic cam pe toata insula. Este un sistem de Wifi pe insula pentru care trebuie sa platesti cu ora, dar noi nu ne-am complicat.

Laganas este statiunea dezmatului, deci nu recomand pentru familisti sau persoane care vor liniste. Strada pe care se afla hotelul este plina de cluburi si magazine de suveniruri. Din cauza englezilor si a altor turisti din nord, strada este plina de tineri beti care urla si se manifesta.

Nu ratati vacanta in jurul insulei cu vaporul. Aveti sansa sa vedeti cele mai albastre ape, pesteri, plaja Navagio si multe altele.

Daca ajungeti in statiunea Laganas incercati sa vizitati insula Cameo. Este o insula mica si se ajunge la ea pe un pod de lemn. La intrare se plateste 4 euro/pers si aveti o bautura inclusa. De acolo noi am vazut o broasca testoasa, privelistea este superba.

!!! Aveti grija la contractul care il incheiati cu hotelul sau agentia de unde va luati sejurul. Noi am luat de la [...] iar pe contract scria Aer conditionat inclus. Cand am ajuns la hotel ni s-a spus ca nu este inclus si trebuie sa platim 49 euro pe 7 zile. Nu ne-a convenit si 2 zile am murit de cald (am fiert in suc propriu in camere) iar apoi am aratat contractul la ghidul aflat pe insula din partea agentiei si acesta a vorbit cu patronul care ne-a oferit telecomanda de la AC. Insa alti romani aflati in aceiasi situatie au tacut si cand am vorbit in drum spre casa le era ciuda ca nu au spus nimic. Si problema s-a intamplat pe toata durata verii din cate am vazut.

Am fost un concediu de neuitat si recomand tuturor macar odata sa ajungeti pe aceasta insula minunata.

Trimis de Ramona023 in 04.08.15 10:41:19
Validat / Publicat: 04.08.15 12:28:10
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Insula Rhodos

VIZUALIZĂRI: 6744 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Ramona023); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P03 Plaja Navagio

[04.08.15 10:55:11]

@Ramona023: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

------

[04.08.15 15:38:18]

Ati fost cu avionul sau cu autocarul? Cu masina personala imi imaginez ca nu ati mers daca ati vorbit cu alti turisti in drum spre casa... Deci pe insula ati stat mai mult in statiunea cu cazarea sau v-ati mai plimbat? (in afara de excusiile optionale) Ati inchiriat ceva sau ati mers cu autobuzul?

[04.08.15 15:40:49]

Imi imaginez ca pretul este in euro pentru toate noptile de cazare. Si cred ca are si transportul inclus, asa-i?

P. s. ma bucur ca ati pus cateva poze, care de altfel sunt tare reusite

Ramona023AUTOR REVIEW
    [04.08.15 15:49:55]

@fra - Pai am mers cu autocarul, deoarece versiunea cu avion de la agentie costa cam cu 500 euro in plus (insa anul viitor sigur merg cu avionul daca plec din tara in concediu). Este un drum lung si obositor si cu autocarul si cu masina. Grecia este doar munte si e pustie zona prin care am trecut, iar Bulgaria era la fel ca am mers pe autostrada. Plus ca sunt multe taxe de platit la poduri si la bac.

Tot sejurul ne-a costat 508 euro doua persoane + 44 euro feryboat dus/intors si transport cu autocarul din Bucuresti. Hotelul a fost de 3 stele, cazare 7 nopti cu mic dejun.

Din excursii am ales doar cea care facea turul insulei cu vaporul (am ales de la o agentie locala si am mers cu un vas de croaziera destul de mare si frumos). A costat cu 10euro mai ieftin de persoana biletul decat la agentia de la care am luat sejurul.

Nu ai timp sa le faci le toate oricat ai incerca. Am facut plimbarea pana la insula cameo plus statul acolo trece lejer jumatate de zi. Am mai stat la mare, plaja fiind la 30 metri de hotel si apa era foarte calda si placuta. Am inchiriat hidrobicileta pentru plimbare pe mare.

Excursia in jurul insulei cu vaporul iti ocupa toata ziua.

O alta zi plina a fost cand am inchiriat un ATV si am mers pana in statiunile apropiate si anume: Argassi, Vassilikos, am vizitat orasul Zante, care e capitala insulei si am fost si la Keri Beach, unde era un port mic cu multe nave si o priveliste minunata.

Intr-un sejur de 7 zile sigur nu ai cum sa te plictisesti. Restul zilelor le-am petrecut la piscina sau la mare, seara, dupa ora 10 ieseam si ne plimbam pe strada cu cluburi si prin magazinele de suveniruri si radeam de englezii morti de beti de pe strazi, cu tricourile rupte pe ei si plini de vopsea de la "paint party". Sa nu te sperii ca englezii nu sunt violenti, dar le place sa se imbete si sa isi faca de cap pe acolo insa fara a provoca accidente sau alte neplaceri.

Autobuzul este 1.7/biletul Euro din cate am inteles dar nu am mai apucat. Recomand si inchirierea unui ATV. Noi am dat 25euro/ziua insa daca vrei sa mergi la navagio acolo sus (cum vezi pozele pe net cu plaja de sus de pe stanci) iti trebuie un ATV cu motor mai mare si alea sunt 35 euro. Sunt totusi vreo 30km din laganas pana acolo si nu ne-am riscat.

[04.08.15 19:54:17]

Ce ma bucur ca mi-ati raspuns! Pai sa va mai intreb atunci: spre Navagio ati luat excursia chiar din laganas sau ati mers cu ceva pana intr-un alt port si de acolo vaporul? Noi mergem in septembrie in kalamaki. Si mergem cu avionul; exact la asta ma gandisem si eu, ca e lung drumul si multe taxe si ferryboat de achitat...

Ramona023AUTOR REVIEW
    [04.08.15 20:11:08]

@fra - Ati facut alegerea buna mergand cu avionul. Astfel va puteti bucura de vacanta din prima zi.

Noi am luat ecursia de la o agentie de langa hotel. Ne-a explicat cel de acolo ca u autocar al agentiei va veni dupa noi la ora 8 chiar in fata agentiei de unde am luat. Astfel acel autocar a plecat din laganas si a trecut prin kalamaki si apoi a oprit in port la Zante de unde am luat vaporul Top Cruise. Autocarul a tot luat pe parcurs calatori care au cumparat excursia incat autocarul era plin cand am ajuns in Zante.

Va urez vacanta placuta atunci si sa va bucurati de minunatiile insulei!

fra, Ramona023
    Alte impresii din această RUBRICĂEsperia Hotel: