ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.08.2015
DIN: Constanţa
ÎNSCRIS: 10.07.14
JUL-2015

încărcat de pe telefon!

Cele mai bune restaurante in Constanta

Pornind de la ideea ca sunt intrebata in permanenta de turisti si / sau cunoscuti unde sa mearga sa manance bine in Constanta, am zis ca poate nu strica sa facem un mic tur culinar al orasului.

Atentie! Recomandarile de mai jos sunt strict personale si daca dvs nu sunteti de acord cu mine sau aveti alte pareri, puteti oricand sa ne impartasiti parerile :)

1. Restaurant Integra: are cele mai bune ciorbe din oras! Am mancat ciorbe de tot felul prin tot felul de locatii, dar ca la Integra nicaieri. Ciorba de burta mi se pare cea mai buna din oras, ciorba de vacuta, ciorba de pui a la grec si ciorba de pasare cu taitei. Mai au si supa crema de legume, dar recunosc ca d-asta nu am mancat niciodata. In 90% din cazuri mananc ciorba de burta pt ca mi se pare dementiala. Si mai sunt un mare fan al unui desert la ei: souflee de ciocolata cu inghetata. Este acea prajitura calda, cu ciocolata lichida in interior, combinata cu inghetata. Mai este cunoscuta si ca lava cake sau moelleux au chocolat.

Apoi pizza mi se pare iarasi buna la ei. De fiecare data cand am servit, a fost foarte buna. La capitolul paste in schimb mi se pare ca nu prea le nimeresc. Am mancat paste mult mai bune in alte parti.

2. Restaurant Le Premier: aici am servit cei mai buni creveti ever! Am mancat paste cu creveti si dovlecei in sos rosu si au fost de departe cele mai bune din viata mea! Aveau si cei de la Irish Pub ceva similar, dar le-au scos din meniu. Si am mai mancat alta data creveti tiger cu legume la gratar. Iarasi, impecabil gatiti. Ori de cate ori mi-e pofta de creveti, aici merg.

3. Nikos Greek Taverna: dupa cum spune si numele, restaurant cu specific grecesc. Si aici am mancat cam de toate, dar de departe souflaki de pui si midiile raman preferatele mele. Cand mi-e pofta de un fast food, aleg INTOTDEAUNA souflaki de la Nikos. Eu nu am mai mancat shaworma de foarte multi ani, consider ca este o bomba calorica cu sanse mari de imbolnavire. Ficatul cred ca plange in tine de fiecare data cand mananci asa ceva. Mai ales vara. Chiar nu stiu cum oamenii pot consuma asa ceva in mod sistematic. Cand ma plimb vara prin centrul vechi si vad coada la Cin Cin, sau in Mamaia - pe la toate tarabele care vand shaworma - mi se face rau. Eu nu suport mirosul in primul rand. Si cand vad legumele si sosurile alea care zac in caldura si soare, nu ma gandesc decat la cum ma otravesc singura consumand asa ceva.

Sugestia mea este sa luati un souflaki. Ca e de pui sau de porc, chiar nu conteaza. Contine frigaruie de pui / porc, cartofi prajiti, ceapa rosie si sos tsatsiki. Atat! Si e delicios! Si de o mie de ori mai sanatos.

4. Restaurant Pescaria lui Matei: cel mai bun restaurant cu specific pescaresc. Nu este in Constanta, intr-adevar, ci la intrare in Eforie Nord, spre Portul Agigea. Dar de cate ori vrem sa mancam un peste proaspat, aici mergem. Aici variantele sunt chiar multe. Puteti sa luati un platou cu aperitive la inceput daca sunteti mai multe persoane si sa mancati de la icre pana la peste si midii sau puteti lua pur si simplu din meniu ce vreti. Icrele sunt facute in casa si foooarte bune. Borsul de peste demential, saramura la fel. Am mancat si hamsie cu usturoi si a fost foarte buna. Sincer, din tot ce am mancat la ei, niciodata nu am plecat nemultumita. Mancarea foarte buna si servirea ireprosabila.

5. Casa Racilor Mamaia - aici mancam de fiecare data cand ne este pofta de raci. Sotul meu este mare consumator de fructe de mare in general si racii de aici ii plac cel mai mult. A mai mancat si la Taverna Racilor Mamaia, dar zice ca tot astia de la Casa Racilor sunt mai buni.

6. Restaurant Irish Pub: este o locatie unde mergem destul de des si mereu am mancat bine. Indiferent ca am luat o salata sau ca am optat pt ceva mai consistent, gen paste sau o friptura cu ceva - mancarea a fost bine gatita si gustoasa mereu.

7. Restaurant Hacienda del Sol: cu specific spaniol. Aici va recomand in mod special friptura de porc. Ma jur ca daca nu as fi stiut ca e de porc, nu mi-as fi dat seama! Atat de frageda, mi se topea in gura pur si simplu. Nu am mancat in viata mea o friptura de porc mai frageda si mai gustoasa decat cea de la Hacienda! Si daca va plac paella sau quesadillas- aici le gasiti in tot felul de variante.

8.Restaurant Marco Pollo: este iarasi o locatie foarte buna in oras, cu traditie. Am fost de cateva ori la ei si am mancat foarte bine. Pastele lor sunt foarte reusite si lasagna la fel. De obicei asta mananc de fiecare data cand aleg acest restaurant, deci nu stiu sa va spun prea multe despre restul preparatelor. Dar in general nu am auzit pe cineva sa se planga vreodata de ei.

Si in incheiere, mi-as permite sa spun unde NU imi place si nu as mai manca niciodata. Sub nicio forma Cin Cin sau Famous. Mancarea mi se pare oribila si la capitolul igiena, mai au mult de munca. Restaurant Sabroso - unde de cate ori am fost invitata de prieteni la vreo aniversare, mancarea a fost sub nivelul marii. Pizza groaznic de grasa, baltea uleiul pe ea pur si simplu, am sters-o cu servetele ca sa pot s-o mananc, pastele oribile, midiile la fel, friptura fada si fara niciun gust... Nu pot spune ca am mancat 1 data ceva gustos la ei.

Eu sper ca acest articol sa va ajute intr-un fel sau altul. Si sa alegeti ce va place cel mai mult :)

Trimis de Adriana_B in 01.08.15 18:02:00
Validat / Publicat: 01.08.15 20:35:03
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în CONSTANȚA.

VIZUALIZĂRI: 23145 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Adriana_B); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Souflaki de pui la farfurie, salata greceasca si midii

• Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în Constanța și împrejurimi: