ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 31.07.2015
DIN: Sibiu
ÎNSCRIS: 30.08.12
JUL-2015
2 AD. + 1 COPII -- v: 8 ani

Fiti carcotasi dar realisti.

Buna ziua.

Revin din concediu si ca de obicei nu cu mana goala ci cu cateva impresii. Am plecat din Cluj si dupa un zbor de aproape doua ore in conditii normale am ajuns in insorita Antalya (e). Am fost preluati de autocarul turoperatorului si in circa 40 min. am ajuns la receptia hotelului nostru. Nu va osteniti sa dati ciubuc celor de la receptie. Vilele au fost renovate in iarna trecuta, toate camerele sunt aproape identice. Am fost cazati trei familii in acelai moment, celalalte familii au hotarat sa bage in pasaport cate 10 euro, noi NU, ceilalti s-au plas ca ale lor camere nu au fost asa cum si-au dorit iar noi NU. HAHAHA. Prostia se plateste.

Dragii mei, Turcia nu este o tara de lumea a treia, daca gasesti un incovenient cu camera te duci frumos la receptie si te plangi si se rezolva. In una din zile aparatul de aer conditionat din camera (toate camerele beneficiaza de aerul conditionat propriu) a clacat, m-am luat frumos de manuta, m-am dus la receptie, i-am zis omului problema, m-a notat intr-un caietel si dupa 30 min. SURPRIZA s-a rezolvat... sa fim seriosi, este totusi un complex de 5 stele.

Camera este OK. un pat de matrimoniu si un pat pliant, pentru copil este suficient. Televizor plat, frigider (foarte silentios) reumplut zilnic cu bere Efes, Coca-Cola, Fanta, suc natural, apa plata si apa minerala. Daca vrei cand vine baiatul la reumplere ii ceri 40 de Efes si 40 iti da. Eu am cerut mai multa apa minerala si mai multa Coca-Cola si nici macar nu a schitat cel mai mic deranj. Mai exista in camera un fotoliu, birou si o oglinda mare. A si telefon si conexiune internet gratis. Baia este prevazuta cu vana cu cabina dus, uscator par, oglinda, vas WC cu bideu. Prosoapele se schimba de cate ori le lasi pe jos, de altfel si scie acest lucru in baie. Clar de aici ar trebui sa intelegem ca se face zilnic curatenie in camere, si asa este. La diferite ore, ba dimineata in jur de ora 11 ba dupa amiaza in jurul orei 14. O data pe saptamana se si dezinfecteaza, moment in care esti invitat sa parasesti camera. Balconul este prevazut cu geam panoramic, masuta, doua scaune si uscator haine. Cazarea nu este nimic spectaculos dar nici nu cred ca cineva se duce in concediu, la mare pentru a sta in camera si a se uita la televizor. In fine, or ma fi si acest gen de turisti. Sincer prea multe despre camera nu pot comenta.

Acum despre complex. Este ENORM sunt un milion de baruri, deschise in diferite intervale orare, unele dimineata altele seara iar altele noaptea. Unele pe plaje, altele in piscina, in fine de sete nu vei muri. Bauturile sunt autohtone, poate nu toate sunt pe placul tau dar cred ca din toata puzderia vei gasi una pe placul tau. Berea doar Efes, dupa parerea mea o bere buna, vinul nu l-am gustat, sucurile acidulate gen Coca-Cola... da, la robinetul cu mizerii dar asta este. Cafeaua... e aici ii pot informa pe cei ce comentau de aceasta ca gaseai cafea la aparat automat, sau la bar expreso sau turceasca... fiti carcotasi dar fiti SINCERI, aceasta este esenta acestui site...

Mancarea se serveste in 3 restaurante mari, la cel la care eram noi arondati aveai tot ceea ce iti puteai dori, de la paste la carne in diferite sosuri, prajita sau la gratar, carne de curcan, de pui, de vita, de miel, de peste. Salate de toate felurile, doua tipuri de supa crema si doua tipuri de consome (ciorba). Garnituri tip cartofi prajiti, fierti, legume gratinate, fierte, etc. Pizza, sapte mii de feluri de oua, gemuri, clatite americane, ciocolata, miere, ceriale, fructe, si sase milioane de feluri de prajituri si torturi si tarte si, si, si... Inghetata doar 4 tipuri dar nu era coada de 15 minute si alte povesti... EXAGERARI de doi bani. In fiecare seara se gatea si afara la gratar, se facea ceva coada dar daca erai baiat istet te duceai la masa inainte de ora 20 sau dupa ora 21 si surpriza, nu mai era coada. In fine ideea cred ca a prins-o toata lumea, mancare pentru toti si pentru toate varstele.

Piscinele sunt super curate dar sezlonguri putine si se ocupa inainte de ora 7... atentie la prosoapele lasate... mai sunt care dispar si costa 10 euro bucata. Daca aveti un prosop de plaja de acasa va sfatuiesc sa il folositi pe acela pentru a rezerva loc la piscina.

Resortul este gandit pentru relaxare si distractie. Sunt spectacole in fiecare seara, spectacole interactive, nu pre trebuie sa sti o limba straina, destul de distractive. Exista si biliard si tir cu arcul si pista bowling si discoteca si multe alte distractii.

Exista doua zone de cumparaturi, sfatul meu este sa nu cumparati de acolo, daca iesiti din complex pe poarta principala, mergeti in partea dreapta cca 200 metrii veti gasi alte magazine la preturi mai acceptabile inclusiv excursii cu vaporul la doar 15 euro in comparatie cu agentul companiei (ghidul) la 65 euro. Daca mai mergeti 10 metrii si o luati in stanga, pe drum in jos si la 30 metrii la dreapta aveti un bazar de 1 km. Sfatul meu e sa mergeti acolo, preturile sunt ok, se poate negocia la sange. Retineti ca preturile expuse sau pe care le comunica vanzatorul sunt cu cel putin 25-35% mai mari decat cele reale dar pot ajunge si la 70% in cazurile produselor scumpe (tip blanuri). Negocierea este o arta iar in Turcia este chiar o forma de respect.

In ceea ce priveste plaja, aceasta este lata, nisip fin, locuri suficiente, intrarea in apa lina fiind perfecta pentru copii sau varsnici.

Bun, sperand ca 'scurta' mea descriere va va fi de folos va spun ca si concluzie ca o vacanta in acesta locatie poate fi pe placul oricarei persoane care vrea sa se simta bine, sa uite de probleme, sa treaca cu vedere micile erori ale personalului sau faptul ca se curata in camere mai putin decat faci tu acasa sau te minunezi ce mizilicuri de acest gen, un concediu este doar un concediu nu o vanatoare de parti negative ale vietii iar menirea lui este sa te relaxezi. Recomand cu incredere resortul si atat.

La mai multe si sa auzim de bine.

P. S. mulutumiri celor care au pus pe picioare acest minunat loc din care putem lua informatii si da informatii

Trimis de Radu-Cristian in 31.07.15 22:54:15
Validat / Publicat: 31.07.15 23:43:46
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Kusadasi

VIZUALIZĂRI: 4234 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Radu-Cristian); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com

[31.07.15 23:58:10]

@Radu-Cristian - ce tip de camera ai avut? Superior sau De LUXE?

Poti pune cateva poze?

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
    [01.08.15 10:25:03]

@Radu-Cristian -

Foarte adevărat. Mi-a plăcut mult, numai pentru că ai scris cele de mai sus și ai un vot maxim de la mine, chiar dacă nu ai mai fi scris nimic altceva.

Felicitări pentru vacanță!

[01.08.15 10:50:29]

@Andox: Camera a fost Superior. Din pacate fotografiile sunt prea personale pentru a le expune aici, nu cred ca cineva ar fi interesat de cum se schimonoseste fiica mea dar pe situl hotelului gasiti fotografii suficiente si sunt 100% reale, inclusiv cele cu aranjamentele de fructe.

[01.08.15 10:54:26]

@nicole33: Multumesc Nicole33

Darken
    [25.08.15 03:26:10]

@Radu-Cristian - Va multumesc frumos pentru recenzia detaliata. A facut diferenta in alegerea personala pentru locul unde imi voi petrece vacanta alaturi de jumatatea mai buna. Alegere destul de dificila, tinand seama de puzderia de oferte, recenzii etc. Asadar, Kamelya World sa fie pentru saptamana viitoare

Coincidental, sunt tot din Sibiu.

[25.08.15 09:34:09]

@Darken: Buna ziua. Ma bucur ca am putut fi de folos, va doresc un concediu relaxant si va stau la dispozitie daca aveti intrebari.

O zi buna.

[30.08.15 10:36:10]

@Radu-Cristian - buna, mie m-i se par exagerari de doi bani ale tale cu un milion de baruri si 7 mii de pita, de ce nu spui ca pana la plaja mergi 10 minute, ca bowlingul sibiliardul se plateste, ca baruri sunt multe (vreo 15) dar daca vrei sa bei un anume cocktail te trimitede la unul la altul. De exemplu cineva a cerut mohito si l-a trimis la bar la Selin ca doar acolo e singurul loc unde se face mohito, iar pe plaja la dragon nu iti dadea decat bere si vin, la mesele principale te servea doar cu bere si vin si asteptai cel putin 10 minute, daca vroiai sa bei altceva trebuia sa iesi din restaurant la unul din baruri sa-ti iei. Spune sincer de cate ori ai avut peste si fructe de mare, in afara de un singur fel de peste cu oase care era in fiecare zi? La spectacole cati stateau in fiecare seara in picioare pe margine? , din lipsa de locuri (au vreo 200 si in resort erau peste 2 mii de persoane. Spectacolele crezi ca sunt asa tari cu animatorii din resort care se mascau si se maimutareu pe acolo. In afara de 2 seri cand au invitat ceva trupe de dans spectacole slabute fata de alte resorturi, Am mai spus-o si o repet locatia si plaja sunt de 5 stele dar celelalte servicii de 3 stele. Resort de maxim 1000 euro de cuplu cu toate taxele incluse. Cine a mai fost in Turcia la alte hoteluri de 5 stele face imediat diferenta!!!

[30.08.15 10:54:46]

@pascadenisa - pana la plaja faci 10 min. daca mergi in maini iar Bowling-ul si biliardul se plateste la majoritatea resorturilor din Antalya.

Mojito se prepara in mai multe locuri iar la barul de pe plaja este normal sa se serveasca bere si vin, nu de alta dar la 40 de grade daca bei vodca cazi in cap.

[30.08.15 20:56:34]

@Andox - Spune-mi te rog la care baruri spui tu ca se prepara mohito, ca noi am fost pe la toate si singurul bar la care ne-au trimis ceilalti barmani era cel de la receptie la Selin. Cei ce nu cred in cele spuse de mine nu au decat sa dea 1900 euro pe un sejur acolo sa se convnga singuri. In ce priveste distanta pana la plaja, tu ii fi vreun atlet care umbla numai in fuga, daca trebuie sa parcurgi lungimea terenului de fotbal plus distanta de la hotel pe langa piscina, plus coborarea scarilor pana la plaja lejer faci peste 10 minute.

Darken
    [31.08.15 01:08:49]

@pascadenisa - Mă duc eu la Selin în scurt timp, voi face o recenzie cât se poate de obiectivă când revin.

Cu mențiunea că am tot fost la 5* UAI de ani buni încoace în cam toate zonele de litoral ale Turciei.

[31.08.15 09:50:13]

@pascadenisa - De la vilele cu etaj de la Kamelya si pana pe plaja sunt fix 289 m. Poti verifica distantele folosind Google EARTH.

De la vile si pana la terenul de fotbal sunt 122 m, plus 110 m terenul de fotbal si inca 57 m (inclusiv cele 6-7 scari) pana pe plaja.

Fara sa alergi, faci probabil 3-4 min. mers agale. Daca tu faci peste 10 min este problema ta.

Peste 10 min faci daca dai ocol prin tot complexul dupa mojito

[31.08.15 10:12:32]

@pascadenisa -

Buna ziua doamna Denisa

Am citit comentariile dvs. si de asemenea am citit si descrierea pe care domnia voastra a facut-o in urma sejurului intreprins in resortul Kamelya.

Am sa incerc sa va raspund la toate problemele, intrebarile si afirmatile facute si am sa incerc sa nu fiu GROSOLAN.

In primul rand descrierea pe care eu am facut-o este cat se poate de subiectiva si nici nu ar putea fi altfel cat timp aceste comentarii sunt facute in urma unor trairi personale, a unor emotii, a unor sentimente cat se poate de launtrice. Trebuie sa intelegeri ca ceea ce pentru mine inseamna calitate poate pentru dvs. sa insemne altceva. Din comentariul dvs. imi dau seama ca ne raportam la standarde diferite si pentru a sustine cele zise de mine iata un mic exemplu, de pilda partea cu alcolul, noi suntem o familie care nu ia in bagaj pe langa crème de plaje o sticla cu palinca si nici nu putem sa " incingem un chef " cu sticla, slana si ceapa cum dvs. afirmati ca puteti. Atata timp cat alcoolul nu reprezinta pentru noi ceea ce reprezinta pentru dvs., atata timp cat alcoolul nu este centrul universului nostru si nici atractia principala intr-un sejur, este clar ca ne raportam la standarde diferite.

In ceea ce priveste cartelele de acces in camera sa stiti, stimata doamna, ca noi am primit doua in ciuda faptului ca NOUA NE PLACE SA DEPINDEM UNUL DE CELALALT. In ciuda faptului ca noua ne place sa depindem unul de celalalt, fiind o familie foarte unita, nu avem obiceiul sa intram unul peste celalalt la toaleta, considerand acest moment unul intim, cu toate acestea baia era destul de ampla pentru a nu ne lovi cu usa peste genunchi.

Despre fructele de mare va spun SINCER ca am servit intr-o singura seara la cina gratuita oferita de resort, in schimb peste am servit in fiecare seara si sincer nu avea oase, cel putin nu atat de multe si era destul de variat. Acum adevarat este ca nu suntem genul care sa alerge dupa peste si fructe de mare si de asemenea nu mancam peste trecut prin malai si prajit alaturi de o mamaliga si un bol cu mujdei de usturoi. Pur si simplu nu suntem genul, suntem atrasi mai mult de salate si de mancarurile putin mai elaborate, incercand sa descoperim gusturi noi in locurile pe care le frecventam.

Mai departe, barul de pe plaje "la dragon " cum il numiti dvs., denumirea iti cam spunea totul " casa vinului si berii ", aici nu stiu ce as putea comenta - vin si bere punct. Daca ma duc la KFC nu cer ciorba de vacuta cu ardei iute si nici mamaliga cu branza... nu au in meniu, nu la ei este problema ci la mine.

Amfiteatrul, intradevar mic pentru toate persoanele din resort dar mult mai mare decat oricare amfiteatru pe care il are Romania (ca tara) si nu poti astepta ca un resort in Turcia sa iti ofere un spectacol de cabaret cum iti ofera parizienii la Moulin Rouge sau londonezii la Volupte sau cei din Las Vegas la X Burlesque. In ceea ce reprezinta nr. de locuri sincer nu am stat sa le numar dar ma bucur ca reusiti dvs. sa estimati ca sunt " vreo 200 " si si mai mult ma bucur ca ati reusit sa numarati si toate persoanele din resort, " peste 2000 ", imi pare rau ca nu ne dati cifra exacta, fiind ferm convins ca pentru toti cei care citesc comentariul dvs. va fi de un real folos. Va spun doar atat : am vazut personae care asistau la spectacole stand in picioare cu toate ca cca. 15% din locurile amfiteatrului erau libere.

In ceea ce priveste distantele dintre hoteluri si plaje si timpul petrecut in a ajunge dintr-un punct la plaje va dati seama ca din nou este subiectiv dar imi este greu de crezuva trebuit 10 minute sa ajungeti la plaje plecand de la hotelul Fulya dat fiind ca distanta este de cca. 30-40 m ceea ce, facand un calcul simplu luand in considerare ca o persoana se deplaseaza cu cca. 6 km/ora rezulta 3-4 minute si oricum in teorie esti in concediu... nu te grabeste nimeni.

Bun, acum despre transfer intre hotel si aeroport, nu stiu daca sunteti informata sau nu dar Guvernul turc suventioneaza transportul turistic pe intreg teritoriul turc cu conditia ca transportatorii sa ajute la dezvoltarea respectivelor afaceri (comert fortat), acesta fiind un principiu economic tip win-win, dar aceasta este o alta discutie si nici nu cred ca cineva va fortat sa achizitionati ceva.....

Interesanta mi s-a parut alegerea dvs pentru titlul comentariilor dvs. "La pomul laudat sa nu mergi cu sacul!!! ", stimata doamna Denisa, eu nu am laudat nimic si pe nimeni in afara de administratorii sit-ului, va informez ca daca ati luat ad literam cele scrise de mine referitoare la nr. de baruri si altere, v-ati inselat si imi cer scuze. Comentariul meu era o HIPERBOLA, o figura de stil perfect corecta in limba noastra, o exagerare voita, daca vreti. Imi pare rau ca din cauza acestei exagerari ati fost dezamagita, imi pare rau ca din cauza mea afinitatea domniei voastre pentru baruri si alcool nu a fost pe complet satisfacuta, data viitoare am sa iau in calcul si prezenta dvs. pe sit iar ccomentariile mele vor fi mai obiective, cel putin pe acest subiect.

Inchei prin a va cere scuze din nou pentru neplacerile cauzate si prin a va ura o viata lunga si linistita plina de ceea ce va doriti.

[31.08.15 10:25:36]

@Andox -

Buna ziua.

Se pare ca si fara sa Google am reusit sa estimez bine, dar ma bucur ca ati dat aceste distante exacte asa poate cine trebuie sa inteleaga va intelege titlul "Fiti carcotasi dar realisti"

Deasemenea va dau perfecta dreptate in ceea ce reprezinta locurile unde se putea servi de acum vestitul mohito.

Va doresc o zi buna.

[31.08.15 10:54:30]

@pascadenisa -

A, inca ceva la raportul calitate-pret aici scrieti ca : "Resort de maxim 1000 euro de cuplu cu toate taxele incluse. " iar in review-ul dvs. scrieti "Este un resort de maxim 1200euro cu toate taxele incluse. " Data fiind diferenta de 200 Euro adica 886,04 lei (calculat la cursul BNR din 31/08/2015) care ar fi pretul exact estimat, daca pot zice asa, de dvs.

Vedeti, stimata doamna Denisa, neregulile, neconcordantele si inexactitatile de acest gen nu sunt binevenite pe acest sit si pe nici unul. V-as ruga ca pe viitor sa fiti un pic mai atenta la ceea ce comentati si mai ales la ceea ce comentati la review-urile mele. Nu sunt o persoana lipsita de caracter si nici nu sunt un mincinos si nu postez aici de dragul de a posta ci cu scopul de a ajuta.

Data viitoare va sfatuiesc sa fiti subiectiva, realista si nu in ultimul rand respectoasa. Partea cu obiectivitatea lasati-o pentru persoanele cu calificare in acest domeniu, de exemplu un analist pe problem de turism.

[31.08.15 15:49:30]

@Radu-Cristian - In ceea ce priveste titlul ,,la pomul laudat sa nu mergi cu sacul"nici din greseala nu m-am luat dupa comentariul tau. Inainte sa plec intr-o locatie citesc impresiile mai multor persoane si daca te uiti la impresiile din anii trecuti toate sunt de bine numai una este de rau pe care am vazut-o anul trecut si am zis ca e o greseala dar acum mi-am dat seama ca acel comentariu este cel mai aproape de adevar. Nu vreau sa mai intru in polemici cu tine o sa-ti spun doar atat, la calitate pret resortul nu merita mai mult de 1000euro de familie cu toate taxele incluse. Am fost cu 600 euro de familie cu toate taxele incluse la hotel cu servicii mult mai bune. Daca cineva vrea sa dea 1900 euro nu are decat.

Iar daca tie t-i se pare normal sa stai din sejurul tau pe la nu stiu ce magazine sa ajuti statul turc nu ai decat sa-ti cheltui toata averea

Inceea ce priveste depinsul unul de celalalt am observat ca tu depinzi de perechea ta, dar nu te intrebi oare perechea ta depinde de tine?

Tinem legatura si poate la anu gasim o oferta buna si mergem impreuna (familia ta si a mea) in Turcia si ne imprietenim!!!

[31.08.15 22:44:39]

@Radu-Cristian - te rog eu, nu te coborî.

[01.09.15 04:23:28]

@webmaster: Da, corect. Multumesc pentru inlaturarea postarii. Ma luat valul... Mediteranei. ????

[01.09.15 04:27:20]

@pascadenisa: Da, poate. O zi buna.

Darken, nicole33, pascadenisa*, Radu-Cristian
    Alte impresii din această RUBRICĂKamelya Aishen K Club (ex Holiday Village) [Evrenseki]:

• pagină generată în 0.061989068984985 sec