ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 31.07.2015
ÎNSCRIS: 28.07.15
JUL-2015
2 AD. + 2 COPII

De ce iubesc Delphin...

... pentru ca in urma cu 6 ani, Delphin Palace Deluxe Collection, a fost prima experienta in Turcia si pentru ca ne-a facut sa ne dorim (si sa reusim) an de an, sa ne petrecem macar o saptamana pe litoralul turcesc al Mediteranei.

... pentru ca prima impresie, acum 6 ani a fost de WOW absolut, de rai pe Pamant si de "nu credeam ca se poate atat de... ".

... pentru ca anii ce au urmat am experimentat si alte hoteluri in zona Antalya si senzatia permanenta (pe care toti cei care au fost macar o data la Delphin o impartasesc) a fost ca niciunul nu era "atat de perfect precum Delphinul"...

Anul acesta, cu experienta a 6 ani de Turcia in spate, ne-am propus sa vedem daca Delphinul de azi e la fel de perfect ca cel de acum 6 ani, cel care ne-a facut sa ne indragostim iremediabil de Lara...

Zborul operat de compania Blue Air si [o agenție - edit by wm] a fost usor frustrant datorita intarzierii de 30 minute, escalei la Craiova (sper sa fie primul si ultimul an cand se incearca un astfel de experiment) si datorita lipsei de experienta (sper, mai degraba decat lipsa de profesionalism) a pilotului care a "pus in valoare " absolut toate golurile de aer posibile si ne-a demonstrat ca, si la cer senin si 30 de grade, decolarile sau aterizarile pot fi peste poate de aventuroase... Catering la bord (s-a servit masa de pranz) ce a cuprins:cartofi la cuptor, muschiulet cu sos alb, chifla, unt, desert, ceai, cafea, apa, bauturi racoritoare din gama coca-cola, a fost mai mult decat rezonabil... (vezi foto)

Odata aterizati pe Antalya, bagajele au ajuns la Belt nesperat de repede, iar in scurt timp am ajuns in microbuzul care se ocupa de transfer (cei de la hotelurile din lantul Delphin am avut microbuz separat de restul care erau cu destinatia Lara-Kundu).

Hotelul era, la o prima vedere, exact asa cum ni-l aminteam, cazarea s-a facut rapid, ... primul lucru pe care l-am observat odata ajunsi pe etaj, a fost ca au schimbat mocheta de pe holuri. In camera (sea side view) am observat a doua schimbare: au renuntat la mocheta grena din camere si au pus parchet. De asemenea au schimbat draperiile, pernele decorative si cuverturile de pe pat. Mobilierul de lemn masiv era acelasi pe care ni-l aminteam, vechi, dar in stare buna. Baia, neschimbata, finisaje de calitate, in stare buna, de aceeasi varsta cu hotelul;). Se stie ca, prin comparatie cu alte hoteluri mai noi, camerele la Delphin nu sunt la fel de spatioase, dar pot acomoda fara probleme o familie compusa din 2 adulti si 2 copii. Camera este dotata cu: pat dublu, pat de o persoana+ canapea de o persoana (confortabile), un scaun, un birou lung, televizor LCD mare (2 programe in limba romana ProTV si TVR international), AC centralizat, seif, facilitati preparare ceai si cafea, dulap incapator, minibar (reimprospatat zilnic cu: 2 ape plata, 2 ape minerala, 1 mirinda, 1 pepsi, 2 cutii suc natural, 1 cutie ice tea, 1 cutie pepsi light, 2 beri Efes single malt, 2 napolitane cu ciocolata Milka, 1 punguta mica cipsuri cartofi, 1 punguta sticks-uri). Baia dotata cu cabina de dus (data trecuta am avut cu cada), 2 dozatoare de "hair and body gel" la dus, recipient sapun lichid la chiuveta + 2 balsam par, 2 periute+pasta dinti, 2 vanity set (betisoare urechi+discuri demachiante), pila unghii, set cusut, casca dus. Prosoape suficiente pentru toti 4, halate baie, papuci de unica folosinta personalizati. Curatenia in camera s-a facut zilnic pana in pranz, prosoapele s-au schimbat zilnic, la fel si lenjeria, camerista ne-a rasfatat in fiecare zi cu figurine din prosoape.

Ceea ce mi-a placut inca de acum 6 ani la Delphin este ca, spre deosebire de alte hoteluri din zona, ofera informatii despre hotel si in limba romana (atat in minighidul pe care il primesc turistii impreuna cu cardurile de acces si cardurile de prosoape, cat si in camera in pliantele informative sau in zona piscine ori restaurant. E placut sa stii ca macar acest lant hotelier isi da osteneala sa tina cont de gradul de ocupare pe tari si sa se adapteze la clienti, nu sa o tina tot cu rusa in contextul in care in ultimii 2 ani numarul turistilor rusi a scazut drastic, Slava Domnului, zic). Cand am ajuns noi, la gradul de ocupare, Romania era pe locul 3 dupa Germania si Marea Britanie.

Dupa ce am desfacut bagajele, am plecat sa dam o tura hotelului si am constatat ca totul era asa cum ne aminteam: frumos taaare, curat, cu multa verdeata. Mediterana era la fel de turcoaz si de frumoasa ca in fiecare an, pe plaja au lungit aleile astfel incat sa nu fii nevoit sa mergi direct pe nisipul incins, pe ponton au schimbat mesele cu scaune in favoarea unor masute mai joase si a unor fotolii. Pana si domnul de la Beach Security era acelasi de acum 6 ani, zambaret si neschimbat... Plaja e lata, buna, cu nisip fin, intrare in mare lina, sezlonguri arhisuficiente, dusuri atat in fata langa ponton cat si in partea din spate, inspre hotel, Pier Bar (pe ponton)...

Piscina mare, calda si niciodata prea aglomerata. Piscina de copii, 35 cm adancime, era asa cum ne aminteam, intr-o zona inconjurata de palmieri, mai rece in prima parte a zilei, dar perfecta dupa-amiaza. Piscina de relaxare, pe laterala dinspre Imperial a hotelului, interzisa copiilor sub 14 ani, gazduia ziua vitamin bar-ul (cu fresh-uri pe tot parcursul zilei) si seara se putea fuma narghilea (inclusa in concept). In jurul piscinei, dar si la plaja, pe langa sezlonguri sunt si baldachine de2,4 si 6 persoane. Hotelul nu permite rezervarile de sezlonguri/baldachine inainte de 8.30.

La baruri (piscina, plaja, amfiteatru, hol) bauturile sunt de calitate mai buna, comparativ cu alte hoteluri, berea la sticla (Efes single malt, neagra, light, Marriachi - cu sirop de agave si lamaie, dar si Becks), sucuri din gama Pepsi la dozator (dar parca mai putin diluate), Cocktail-uri cu si fara alcool, Bauturi alcoolice tari de import si locale, Sucuri naturale, ice-coffe, ceai, sampanie, Frizz... La intrarea la plaja exista un stop-bar unde erau frigidere cu bauturi racoritoare si apa, cu autoservire.

Pe tot parcursul zilei fetele pe role, dar si baietii cu mini-masinute treceau in permanenta pe la sezlonguri si luau comenzile turistilor ce nu voiau sa se deplaseze pana la unul din baruri pentru a-si lua o bautura.

Cortul cu inghetata avea program de la 10 la 18 pe aleea dintre piscina si plaja, iar in timpul pranzului si cinei se servea inghetata si pe terasa restaurantului principal. In rest, tot timpul zilei, erau zone in care se pregatea cate ceva: gozleme cu branza sau carne si Ayran (cred ca la Delphin e cel mai lung program la gozleme intre 10 si 15.30), tantuni, cartofi umpluti la cuptor, waffles, pizza, hamburgeri, chicken wings si cartofi prajiti ,,hot-dogs, kebab... Dimineata, venea caruciorul cu pilaf, apoi de cel putin 2 ori pe zi veneau cu carucioare cu legume si fructe proaspete si iti curatau pe loc mar, morcov, castravete pe care il taiau felii sau bastonase, intre 15.30 si 16 caruciorul era umplut cu felii de pepene rosu pe gheata.

Micul dejun se servea intre 7.30 si 10.30 si apoi pana la 11.30 era late breakfast in restaurantul principal. Ca si diversitate, era imposibil sa nu gasesti ceva pe placul tau variantele fiind nenumarate: de la muuulte feluri de produse de patiserie si paine, branzeturi, mezeluri (mai putin porc, desigur), peste afumat de 5-6 feluri, salate, 9-10 feluri de dulceata (inclusiv de vinete, rosii, ardei iute sau ceapa), iaurt de mai multe feluri, 3 feluri de clatite, waffles, omlete (live cooking), cartofi, fasole boabe cu sos tomat, supa crema, gozleme, pizza, fructe, compoturi, cereale, alune si seminte, biscuiti, fresh-uri de 4-5 feluri si... lista ar putea continua... exista un baby corner unde aveau borcanele (Bebelac) atat cu piureuri de legume si carne cat si de fructe, branzica Danonino, Biscuiti fara gluten pentru bebelusi, lapte la cutie, un blender, un sterilizator si un cuptor cu microunde. Mai era la fiecare masa si un diet corner cu produse cu continut redus de grasime, fara zahar si paine fara gluten, legume, carne si peste fierte.

Pranzul se putea servi intre 12.30 si 14.30 fie la restaurantul principal, fie la snack-restaurantul pozitionat perfect intre zona cu piscina si plaja. Mancare diversificata, bine gatita, cu gust bun, macar cate un fel de gratar facut pe loc, 2 feluri de supe-creme, paste gatite pe loc la alegerea fiecaruia, salate si legume proaspete, prajituri, 5-6 feluri de baclavale si sarailii, fructe, inghetata. Bauturile se servesc la masa de catre chelneri. Apropos de chelneri, acestia se misca repede si bine, unii dintre ei chiar au incercat sa invete cateva cuvinte in romana, sunt prietenosi cu copiii... La snack-restaurant erau aporape la fel de multe variante de mancare (mai putin pastele facute pe loc) si intotdeauna exista un ip de carne la grill.

Cina se servea intre ora 19.30 si 21.30 in restaurantul principal. In afara de mancarea gatita ce se gasea in restaurant, pe terasa se gateau live diferite specialitati locale si nu numai, atat fel principal cat si desert, in tigai sau wook-uri imense, la protap, sau la cuptoare pe lemne). In fiecare seara aveau un ceaun imens in care era porumb fiert, dulce si perfect ca textura. O vitrina cu branzeturi de calitate si una cu mezeluri, cat si o fantana de ciocolata erau de asemenea pe terasa.

Ceea ce e de admirat este ca si-au pastrat bunul obicei de a face din fiece cina o sarbatoare organizand seri tematice: ornamente de baloane in culorile temei, chelneri imbracati in aceleasi culori, mancaruri specifice, un tort mare cu tema respectiva, sculpturi din gheta si fructe in tonul temei, muzica live pe terasa restaurantului... toate marca unica Delphin. Am prins o seara italiana, una turceasca, una pescareasca (cu pesti imensi, fructe de mare, dar si vitrina de unde iti puteai alege propria bucata de peste pe care sa o gateasca asa cum iti doreai: grill, pane, steamed), una asiatica (cu live sushi making), una internationala... Nu am prins, din pacate, gala night (vineri, o data la doua saptamani) pe care am prins-o insa in urma cu 6 ani si care a fost un spectacol pe cinste, de la demonstratia de forta prin prezentarea intregii echipe si pana la spectaculosul foc de artificii de la final...

Dupa cina, intre 20.30 si 21.30 era la Amfiteatru Mini Disco pentru cei mici (la sfarsit fiecare copil primea o punguta de jeleuri si baloane), iar de la 21.30 spectacole de calitate: circ, magie, dans, sport extrem... apoi langa amfiteatru, la pool bar, in fiecare seara era muzica live. Intr-una din seri, au organizat Beach Party cu foc de tabara si tunuri de spuma, muzica si cocktail-uri in pepene galben si nuca de cocos si intr-o alta seara Pier Party cu muzica turceasca. Intre 20.30 si 21.30 la amfiteatru faceau pop-corn si vata pe bat.

Animatia in timpul zilei incepea la 10.30. Echipa de animatori facea un tur salutand turistii in turca, engleza, germana, rusa si romana :) apoi incepeau competitiile atat pentru cei mari cat si pentru cei mici potrivit unui program afisat (vezi foto ). Aceeasi rusoaica de acum 6 ani facea pilates, yoga si aqua gym. Pentru copii la miniclub organizau activitati atat dimineata cat si dupa-amiaza: miniOlympics, Pizza Baking, Treasure Hunt, Banana Boat (10 Euro), T-Shirt painting (15 Euro), face painting, Darts... Duminica era "animation day off".

Langa receptie sunt magazinele (aur, piele, haine, minimarket) cu preturi usor mai mari decat peste drum de hotel, in bazar, dar nu de speriat. In holul cu receptia se mai afla un bar unde au si vitrina cu praline belgiene si candy bar.

Spa-ul este langa piscina interioara si este inclus in concept (mai putin masajele). Sala de jocuri se afla in zona ce duce catre piscina (1 fisa costa 3 lire). In aceeasi zona este si sala de cinema unde ruleaza de la 11 si pana seara tarziu filme dublate si subtitrate in mai multe limbi (nu si romana) dupa un program afisat. Tot aici se gaseste sala de fitness si coaforul. In zona piscinei interioare au si un dulap-biblioteca de unde se pot imprumuta carti si reviste in mai multe limbi.

Luna Park are program intre 19.30 si 21.30 si include: trenulet, masinute electrice, roata, carusel si barcute. Desi progrmul de functionare nu e foarte lung, nu se formeaza niciodata cozi...

Intre 24 si 6 room-service-ul este gratuit, iar pentru turistii care pleaca in timpul noptii exista un snack bar in apropierea piscinei interioare si posibilitatea de "breakfast to go"...

In a doua zi la Delphin am primit in camera o scrisoare din partea Managerului in care ne multumea ca am revenit, impreuna cu o geanta de plaja si un tricou personalizat.

Am profitat de oportunitatea de a vizita si celelalte hoteluri din lantul Delphin si am fost la Imperial si la Diva. Nu pot sa spun ca Imperialul m-a impresionat asa cum m-as fi asteptat... da, este nou, dar la capitolul vegetatie tot Palace sta mai bine... La Diva mi-a placut partea care face legatura intre interiorul hotelului si piscine, rauletul si fantana verticala, intrarea catre plaja... am inteles ca si camerele au fost modernizate... intre cele trei, parca tot Palace ramane cel mai cel!

... Tot incerc sa gasesc ceva de reprosat... si nu reusesc... asa ca, de asta iubesc Delphin!

Trimis de Andryea in 31.07.15 19:03:16
Validat / Publicat: 31.07.15 23:10:47
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Miracle Resort, Royal Holiday Palace, Royal Alhambra

VIZUALIZĂRI: 6729 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Andryea); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[01.08.15 10:10:03]

@Andryea -

Mi-a plăcut mult pledoaria ta pentru Delphin Palace și pentru lanțul Delphin, în general.

Am vizitat și eu anul acesta Delphin Diva și Delphin Imperial, cazată fiind la Botanik Exclusive. Din păcate, la Palace nu am reușit să ajung deși îmi doream.

[01.08.15 12:16:21]

Mulțumesc frumos pentru aprecieri! Si noi am incercat sa ajungem la Botanik, dar distanta fata de Palace, temperaturile ridicate si copilul mic ne-au descurajat... desi mi-as fi dorit sa am o viziune completa asupra lanțului Delphin din zona Lara, deocamdata ma multumesc cu review-urile de pe AFA pentru Botanik Exclusive .

[01.08.15 12:24:18]

Apropos, am citit si eu review-ul dumneavoastră despre Botanik si mi-a placut tare mult stilul, coerența si atentia la detalii! Am vazut ca mai avem un punct comun: Royal Holiday Palace unde noi am fost 4 ani la rând (de la deschidere pana anul trecut). Abia astept sa va citesc review-ul despre RHP si poate reusesc sa imi fac timp să scriu si eu despre el... pentru ca merită

[01.08.15 12:39:37]

@Andryea -

Nu cred că aș merge patru ani consecutiv la același hotel, oricât de bun ar fi. O variație este oricând binevenită, iar oferta de hoteluri bune în zona Antalyei este prea bogată pentru a nu profita de ea. La mine apare în plus și curiozitatea de a vedea cum este și acolo și dincolo și nu mă pot abține.

Am descris experiența mea de anul acesta la RHP aici

vezi impresii

am pus și multe poze, dar mi-ar plăcea să citesc impresiile tale după patru vizite.

luciaoradea
    [01.08.15 13:26:33]

Felicitări pentru un articol detaliat! E o plăcere sa mai citesc și așa ceva, după avalanșa de postari telegrafice, de câte 5,6 rânduri, în care oamenii cazați la 4 sau 5 stele se plâng în special de mâncare. Ba că nu au avut ce mânca, ba că nu le-a plăcut, ba ca una ba ca alta. Foarte rar mai citești și despre unul mulțumit.

[01.08.15 14:49:29]

@Andryea - Da, și mie mi-a plăcut postarea (deși citesc rar, chiar foarte rar pe Turcia). Acum mi-a atras atenția numărul de ecouri de pe prima pagină. Felicitări!

@luciaoradea -

... după avalanșa de postari telegrafice, de câte 5,6 rânduri

Așa gândeam și eu mai acum doi ani... în timp însă am învățat să le văd utilitatea. De exemplu am căutat o cazare acum câteva luni la mare în extrasezon. Am găsit un review, nu mai știu al cui, în care se specifica în câteva rânduri și faptul că există încălzire și locația este deschisă tot timpul anului. Doar de atât aveam nevoie. Dacă nu era acel review nu știam dacă pot merge sau nu acolo în ianuarie. (că ne-au zis la telefon că nu au liber, asta e altă poveste )

Ceea ce eu vreau să spun este că am observat în ultima vreme multă vehemență din partea ta și a altor autori în a "taxa" review-urile care nu se ridică la un anumit standard. Am fost și eu așa, m-am maturizat între timp...

Adu-ți aminte, ai început să scrii fără diacritice, spuneai că e greu să le folosești. Acum scrii cu ele. Așa și cu review-urile, cu timpul poate ai să le vezi utilitatea și celor "telegrafice". Puțină toleranță nu strică...

O altă problemă pe care am observat-o este votarea masivă cu "-". Mai ales pentru greșeli de redactare. Iar nu-i văd sensul. Stâlcim limba română. Așa și? AFA nu e site de literatură. Mie mi se pare normal să votez negativ un review mincinos (cum au fost cele ale unei pensiuni de acum câteva luni), am contestat valoarea turistică a review-ului, dar gramatica nu are nimic de a face cu turismul. Părerea mea.

În fond și la urma urmei atât profii de română cât și... parchetarii merg în concediu...

(Da, știu că sunt offtopic cu a doua parte a ecoului dar dacă nu spuneam acum, uitam )

[01.08.15 15:09:57]

@luciaoradea: Va mulțumesc mult pentru aprecieri!

[01.08.15 15:13:30]

@ariciu: Vă mulțumesc frumos! Sincer, si pe mine m-a impresionat plăcut feedback-ul la ceea ce am scris (mai ales ca nu am decat cateva zile de AFA) si imi da curaj sa continui...

luciaoradea
    [01.08.15 15:15:57]

@ariciu - Ma bucur pentru maturizarea ta in legatura cu review-urile scurte. Asta e parerea ta, eu mi-o pastrez pe a mea. Sper ca am dreptul, nu?

Sa stii ca inca scriu fara diacritice, chiar daca deranjez lumea. Ecourile le citesc insa si le scriu de pe telefon si tableta, care au functia de "predictive text" si, implicit si diacritice. Daca te deranjeaza review-urile mele scrise fara diacritice esti libera sa le votezi cu minus. Nu ma supar. Sunt toleranta

Iar in legatura cu votarea masiva cu minus nu stiu daca te referi la mine. In ceea ce ma priveste pot sa iti spun ca mi se pare normal sa votez cu minus un review prost scris, fara informatie turistica relevanta. Sa stii ca NU votez deloc review-urile pe care le consider irelevante. Dar cele care mai contin si greseli flagrante ma deranjeaza. Si in consecinta imi folosesc dreptul de a le vota cu "Nu-mi place", daca tot exista aceasta facilitate. Da, AFA nu este un site de literatura, insa putina atentie la scriere si exprimare nu strica.

Scuze autoarei pentru off topic, dar sper ca pot sa raspund daca ecoul mi s-a adresat. Insa mi se parea normal sa mi se adreseze personal, eventual la un review de-al meu scris fara diacritice decat ca ecou la postarea altcuiva.

[01.08.15 15:22:24]

@ariciu -

De acord cu tine doar în cazul în care „telegramele” cu pricina au o doză minimă de obiectivitate ȘI sunt însoțite de poze elocvente pentru mine ca potențial turist al locației respective, nu cu tot familionul că AFA nu este Facebook.

Corect, toți avem dreptul să mergem în concediu, să ne placă sau nu o anumită destinație, dar modul în care autorul utilizează limba română, că aici nu vorbim de literatură, ne ajută să ne facem o idee despre eventuala afinitate turistică pe care o putem avea cu el.

Chiar dacă ai exclus mereu Turcia din destinațiile tale de vacanță, părerea mea este că alegerea unui hotel Delphin ar fi perfectă pentru familia ta.

[01.08.15 15:22:53]

@nicole33: Va impartasesc intru totul curiozitatea de a descoperi ceva nou si de a incerca cat mai multe si asa este: acolo chiar ai de unde alege... doar ca, in cazul nostru, cu 2 copii (din care, cel mic in urma cu 4 ani avea doar cateva luni) RHP s-a nimerit sa fie varianta cea mai buna pe raportul pret-calitate (o data cu Early Booking, de 2 ori cu Last Minute si ultima data cu Ultra Last Minute- adica hotărât si platit joi si vineri la pranz decolat)

[01.08.15 15:35:51]

@All Ok. Suficient! Pentru următoarele mesaje off-topic, folosiți altă rubrică! Sau PM-urile! Sau o nouă ''filozofeală'' dacă nu a scris nimeni până acum pe tema asta!

danamandache
    [01.08.15 18:59:01]

Super! Credeți ca vom asista la ,,convertirea" @ ariciului? Va reusi Nico sa o convingă sa - si petreacă vacanta in Turcia? Ca de... dezvirginat allinclusivul a reusit

[01.08.15 19:19:24]

@danamandache -

Convertirea ariciului pe Turcia cred că nici cu predică de la popa nu se poate realiza. Cel puțin acum așa simt. But... never say never...

Nicole, Dana, știți care e marea mea problemă cu resorturile din Turcia? Nu atât faptul că aș fi ținută într-un loc, cât imposibilitatea de a avea parte de plajă pustie. Poate greșesc, nu AmFostAcolo ca să am certitudinea, dar senzația mea este că plajele de acolo sunt numai din cele amenajate, cu umbreluțe, șezlonguri, etc. Oriunde te duci dai de cineva. Așa e sau mă înșel?

Nasshu
    [01.08.15 19:48:29]

@ariciu -

Da' de la Nașu?!

Mă refer la Turcia nu la (u) AI!

[01.08.15 20:10:41]

@Nasshu - Hmmmm...

S-auzim predica. De ce aș alege Turcia la anu'?

Dar întâi să enumăr must-urile: liniște (fără muzică de la beach-bar, fără program de animație, fără haos.); plajă neaglomerată și neamenajată (fără șezlonguri, fără umbreluțe, fără baruri). Hai să le lăsăm doar pe astea pentru început. Unde găsesc în Turcia așa ceva?

Nasshu
    [01.08.15 20:23:13]

@ariciu - Pe Google Maps? Cauți întâi plaja, să fie cât mai albastră marea - înseamna că nu sunt pietre în apă, te uiți la aglomerația din zonă (case, străzi, etc), setezi zoom pe mai mic pentru a vedea împrejurimile (trebuie să fie și ceva civilizație în zonă, în caz de doamne fere')... apoi te muți pe Google Earth și vezi pozele postate în Panoramio de alții.

Apoi alegi!

[01.08.15 20:38:41]

@Nasshu -

1. nu știu cum se folosește Google Maps

2. cu atât mai puțin nu înțeleg ce e aia să setez zoom

3. Google Earth și Google Map nu-i același lucru?

4. Ce e Panoramio?

Concluzie: Ori predici pe limba blondă, ori te lași de meserie. Intenția e bună, am prins, dar... cu blondele atehnice nu merge. ))

later edit: Ai cumva specializare pe topografie/cadastru ceva? Că te cam pricepi la hărți. Am deschis și eu acum puțin Google Maps. Hmmm, nu prea știu de unde s-o apuc, sry..

[01.08.15 20:58:01]

@ariciu, Nasshu - Aceste lecții le puteți desfășura în privat! Ambii aveți avertismente pentru off-topic!

hotcaioan*
    [05.08.15 15:33:51]

@Andryea - Si noi am fost la DELPHIN PALACE DE LUXE din 20.07.2015 -27.07.2015 si chiar asa e cum ai descris o super locatie. Anul viitor tot acolo plecam *

[05.08.15 16:19:52]

@hotcaioan - ne-am bucura să putem citi impresiile tale de acolo scrise ca articol (review) nou.

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

[05.08.15 16:23:30]

@hotcaioan - Stiu ce ziceti, Delphin poate crea dependenta!

M'Liviu
    [03.11.16 16:16:59]

M-ai convins prin aceste frumoase impresii sa aleg si eu delphin. Sper sa fiu pe deplin multumit de cea ce ofera si mai ales de ospitalitatea lor. Toate cele bune

[03.11.16 16:28:00]

@m liviu: sper să se ridice la nivelul așteptărilor dumneavoastră! Abia aștept sa vă citesc recenzia, după ce va întoarceți de acolo!

danamandache, hotcaioan*, luciaoradea, M'Liviu, nicole33
    Alte impresii din această RUBRICĂDelphin Palace Resort: