ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.07.2015
ÎNSCRIS: 08.07.10
JUL-2015
2 AD. + 2 COPII -- v: 16-9 ani

Un concediu super reusit

Contrar parerilor unora de aici, am ales totusi ca destinatie de vacanta pentru anul acesta Hotelul Silence Beach Resort, si am facut o alegere foarte reusita. Plecarea trebuia sa fie la ora 13,20 din aeroportul Aurel Vlaicu din Cluj Napoca, cu compania aeriana Corendon Airlines, insa a avut o intarziere de aproximativ 30 de minute, asa ca am decolat la 13,50, zborul a fost unul placut, a durat 1 ora si 40 de minute. Cand am coborat din avion ne-a intampinat un val de caldura puternic, in Antalya erau 41 de grade! Mare si frumos aeroportul din Antalya!

Acolo am fost asteptati de ghizi, care ne-au condus la autocare si am plecat spre hotel! Am nimerit un ghid chiar dragut, care ne-a povestit multe despre Turcia, despre cum este condusa si despre sistemul lor, bravo lui, il felicit pentru felul lui de a face turistii sa se simta bine! Transferul a durat aproximativ 2 ore, am fost ultimii pe care ne-a lasat la cazare si primii pe care ne-a luat cand am plecat! Check-in-ul fara nici o problema, ne-am inteles in engleza, ! La acest hotel nu se primeste nici o bratara insa securitatea lor este foarte ridicata!

Camera- am avut un apartament cu 2 camere, baie, ambele camere mari si frumoase, curate, balcon comun, cochet, cu 2 scaune si o masuta, curatenie desavarsita, se facea curat in fiecare zi, se schimbau prosoapele doar cele care erau pe jos in baie, aceasta practica am vazut-o la mai multe hoteluri, in scopul economisirii detergentului, si mi se pare foarte buna! Minibarul era umplut in fiecare zi, era apa minerala, plata, bere Efes si trei feluri de suc cola, fanta si sprite. In baie erau de toate necesare igienei, si erau completate cand erau folosite, nici urma de mizerie asa cum am mai citit pe aici in unele comentarii.

Aerul conditionat prezent normal, puteai sa il reglezi tu cat de tare/incet vrei.

Masa si bautura- Era imposibil sa nu gasesti ceva de mancare pe gustul tau. In afara de porc, orice iti dorea inima, mancare foarte buna si variata, fructe de toate felurile si din belsug, am mancat niste struguri nemaipomeniti, apai la capitolul dulciuri valeu, de gustam din toate cred ca puneam ceva pe mine :))... baclavale, torturi care mai de care, budinci, prajituri de toate soiurile, se intrec pe ei la capitolul asta! Bautura racoritoare era buna si cea de la dozatoare, insa gaseai sa bei si cola sau fanta la pahar, se faceau la pool bar niste cockteiluri foarte bune si alcoolice si nonalcoolice, sotul meu bea gin cu apa tonica, zicea ca e foarte bun, si berea atat cea la pahar cat si cea la doza (iti dadea si la doza) era foarte buna. Berea tot Efes ca cea din camera, si blonda si bruna! Seara se facea niste punci (cred ca asa se scrie) care era foarte apreciat de marea majoritate a turistilor!

Mai era afara snack bar de unde puteai servi, cartofi prajiti, hamburgeri, aripioare si pulpite, si dupaamiaza era Silence Patiserie tot asa cu torturi si toate cele plus inghetata la discretie!

Piscina si distractia - Nu ai cum sa te plictisesti la acest hotel, in permanenta este cate ceva de facut! Echipa de animatie este excelenta, incearca sa atraga turistii in cat mai multe activitati de la darts, polo, aqua gym, pool game, tenis, fotbal, dansuri orientale, volei. In fiecare seara la 20,30 este minidisco, iar la 21.30 cate un spectacol, spectacole superbe care difera de la o zi la alta, nu am prins nici unul sa se repete, spectacole ce erau apreciate enorm de copii. Dupa spectacol am prin in 2 seri focuri de artificii lansate de pe plaja, pe cuvant ca in viatza mea nu am prins asa artificii frumoase. Apoi in fiecare seara de la 23 era discoteca pentru tineri, de 2 ori am fost si noi la party on the beach, petrecere cu spuma, cu jocuri de lumini, ne-am distrat maxim mai ales cand il vedeam pe cel mic infofolit in spuma!

La aquapark puteai sa mergi oricand. aici a fost o adevarata distractie pentru copii! Ne-am dat si noi de cateva ori si a fost chiar fun! Lunaparkul -ne-au ajuns cele 3 tickete de persoana pe care le-am primit la cazare, noi donandu-le copiilor ale noastre ei au avut cate 6 ture, zic eu suficient!

Tatuaje poti sa faci, fotografii cu papagal sau fara pe care le regasesti intr-un spatiu special amenajat pentru poze! Ai loc suficient de plimbare, shoping la magazinele din complex sau la bazarurile din apropiere, care sunt destul de scumpe in comparatie cu cele din Manavgat! Noua ni s-a recomandat shopingul la Manavgat si acum va recomand si eu voua!

Noi am fost in 2 excursii una organizata la rafting in canyonul Kupru si alta prin initiartiva noastra la cascada Manavgat 50 de euro dus intors cu taxiul din fatza intrarii in resort:ne-a dus la cascada ne-a asteptat acolo, ne-a dus apoi in Manavgat la cumparaturi, a stat dupa noi dupa care ne-a dus inapoi la hotel, plata facandu-se doar la intoarcere, mie mi s-a parut cascada foarte frumoasa asa ca sa nu o ratati!

Piscina mare si foarte curata, prindeai locuri oricand la sezlonguri si la mare la fel, piscina dintre casute am vazut-o insa nu am facut baie in ea niciodata! Spatiul verde era foarte important la ei, foarte curat si bine intretinut, palmieri, pini, decoratiuni frumoase, hamace de-a lungul drumului, nu am cuvinte decat de lauda pentru ei!

La timpul cand am fost noi cazati, erau multi turci si rusi, ucrainieni mai putini, cativa din afganista, kongo si franta, romani eram doar noi, inainte de plecare au mai venit o familie, si stiu asta pentru ca in fiecare seara inaintea inceperii spectacolului prezentatorul, care era si seful animatorilor, intreba in sala!

Mai exista un centru pentru fitnes care era absolut gratuit ca am vazut nu mai stiu la cine pe aici ca zicea ca e cu plata, nu nu e cu plata, sauna iara fara plata si piscina interioara tot fara plata, chiar mare si incapatoare. Singurul loc ce era cu plata era masajul si talazoteraphya,

Plaja mare, lata si frumoasa, pacat numai de intrarea lor in mare cu pietre care deranjeaza la picioare, insa asta nu este un inpiediment ca sa o ocolesti, apa este curata ca lacrima fara meduze sau alte chestii, atentie insa salinitatea apei este foarte ridicata si in contact cu ochii produce usturime!

Deci in concluzie, recomand acest hotel cu mare drag, mai ales familiilor cu copii, nu se vor plictisi deloc, daca mai aveti ceva intrebari, va stau cu drag la dispozitie!

O sa aleg si niste poze frumoase cu drag pentru voi!

Trimis de raly in 30.07.15 23:22:38
Validat / Publicat: 31.07.15 00:00:18

VIZUALIZĂRI: 3762 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (raly); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P10 Pofta de mare
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 19550 PMA (din 22 voturi)

Moni12
[27.12.18 07:31:22]

As vrea sa rezerv la acest hotel pt vara viitoare, dar am unele îndoieli, mai ales cu plajă că am văzut că are pietre și nu știu cât de incomod e, și mai multe detalii despre mâncare și camere. Multumesc

mikymisha
[27.12.18 16:37:09]

@raly: Buna ziua! Si eu am acest hotel in minte pt anul viitor. Vrem sa mergem in septembrie cu avionul si nu ma pot decide. Ma intereseaza cum este intrarea in apa. Avem un copil de 4 ani. Multumesc anticipat!

ralyAUTOR REVIEW
[29.12.18 08:28:35]

@mikymisha: Intrarea in apa este la inceput cu pietris apoi incepe nisipul, si mergi cativa zeci de metri cu apa pana la genunchi

[29.12.18 09:38:07]

@raly:

TOTAL NEADEVĂRAT!

Nu-mi vine să-mi cred ochilor când citesc asemenea aiureli, al căror rost nu-l pot pricepe.

Tu descrii, probabil, plaja de la Mamaia, nicidecum plaja de la Silence Beach.

În realitate, intrarea în mare la acest hotel este ABRUPTĂ. Pe o mare fără valuri, după maxim 5 metri apa îţi vine până la gât.

Inclusiv pozele postate de tine te contrazic

A se vedea P07 cu o femeie aflată la aproximativ 2 metri de mal şi cu apa până la brâu.

Moni12
[29.12.18 10:29:42]

@nicole33: mulțumesc tuturor pt detalii, am rezervat deja la acest hotel nu le pot avea chiar pe toate, marea nu este perfecta poate, dar totuși e mare și pt înotat sunt atâtea piscine la hotel, nici bugetul meu nu a fost nelimitat, sper sa fie un concediu reușit ????????????

[29.12.18 10:39:06]

@Moni12:

Ai făcut o alegere bună. Hotelul este ok pentru banii plătiţi.

Dacă ştii să înoţi, nu te mai interesează pietrişul de la intrarea în mare, nu-ţi mai trebuie nici încălţăminte specială de apă, deoarece poţi intra în mare direct de pe ponton, la apă adâncă de câţiva metri.

Mai problematică este intrarea în mare pentru copiii micuţi, care trebuiesc supravegheaţi permanent, dar resortul era plin de copii de toate vârstele la data vizitei mele din urmă cu nişte ani buni.

Vacanţă plăcută şi te aşteptăm cu impresii!

lidana
[30.12.18 10:51:41]

@raly: Bună ziua. Am în vedere acest hotel pentru vara viitoare și aș dori să îmi dati câteva lămuriri:

1. Există aquaparc (topogane)?

2. Poți merge la Sungate de dimineață si să petreci o zi acolo? Ai acces la mâncare, băutură?

3. In afară de mărcile menționate de whiskey ce alte mărci de băuturi internaționale erau cuprinse în concept?

Mulțumesc.

[30.12.18 11:53:09]

@lidana:

1. Există aquaparc (topogane)?

Hotelul Silence Beach dispune de un aquapark propriu cu tobogane interesante, cu şi fără colaci.

În cazul în care te referi cumva la hotelul Rixos Sungate din Beldibi, răspunsul este: CATEGORIC, NU!

Lăsând la o parte distanţa deloc de neglijat dintre Side şi Kemer, după trei sejururi petrecute la Sungate, pot să te asigur că paza resortului este una extrem de strictă, nefiind permis accesul persoanelor are nu sunt cazate acolo nici pe poarte principală şi nici dinspre plajă.

Nu ştiu care mai este în prezent situaţia acolo, dar în urmă cu şapte ani eu beam Rom Havana Club alb în cocktailuri gen Cuba Libre sau Mojito.

lidana
[30.12.18 12:28:09]

@nicole33: Întrebarea era adresată lui Mihai Panait pentru hotelul Rixos Beldibi. Rog administratoru ldacă poate să mute ecoul la hotelul menționat.

Multumesc

lidana, mikymisha, Moni12, raly
Alte impresii din această RUBRICĂSelectum Family Resort Side (ex Silence Beach) [Kizilagach]: