ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 29.07.2015
DIN: Tg. Mureş
ÎNSCRIS: 08.07.15

NICIODATA nu voi mai apela la Super Euro Shuttle (Paris)

Pentru ca aveam nevoie de un transfer pentru 6 persoane din Paris catre Beauvais, am apelat la Super Euro Shuttle (supereuroshuttle.com). Totul parea in regula: au trimis pe mail confirmarea rezervarii, apoi au cerut reconfirmarea de catre noi a serviciului solicitat si au trimis din nou mail ca totul este aranjat.

Transferul era planificat la ora 10 AM si am avut ghinion ca incepuse si o ploaie rece si sustinuta. Am asteptat cuminti pana la 10 10, apoi am sunat la call center, de unde ni s-a spus ca vom fi contactati in cateva minute. Peste 10 minute am sunat din nou si domnisoara din call center a zis ca nu reuseste sa dea de sofer, dar am primit asigurari ca vom fi sunati in 5 minute: deja nu mai aveam incredere, dar am zis ca asteptam inca 5 – 10 minute. Din pacate, nu am primit nici un telefon, asa ca am sunat noi din nou si a avut tupeul sa imi ceara pentru a treia oara sa astept inca putin un raspuns spunand ca “se pare ca este o problema cu masina”. Asa ca i-am raspuns ca nu mai asteptam nimic.

Ghinionul a continuat: dat fiind ca ploua, nu am gasit nici un taxi suficient de mare pentru 6 persoane, asa ca a trebuit sa luam 2 masini de taxi si astfel am platit 280 Euro, in loc de 130 cat ar fi trebuit sa fie transferul.

Trimis de MADAHON in 29.07.15 09:16:05
Validat / Publicat: 29.07.15 12:27:12

VIZUALIZĂRI: 1265 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

Puteți VOTA simbolic articolul - VĂ PLACE?
[1 PMA]

webmasterX [29.07.15 12:27:02] »

Mutat în rubrica "AVERTIZĂRI, DE LA LUME ADUNATE" (nou-creată pe sait) - rubrică dintr-o secțiune OFFTOPIC sau DE INTERES TURISTIC RESTRÂNS!

Lyssys [29.07.15 13:14:33] »

@MADAHON - Ştiţi ce nu înţeleg? De ce e nevoie de serviciile acestei "firme", când este absolut suficient "autobuzul" care pleacă din Porte Maillot la Beauvais?! Pleacă chiar mai multe "autobuze" unul după altul, sau la scurt timp, mă rog, s-au mai estompat amintirile mele din 2011...

Am scris "autobuze", dar erau autocare mai grozave decât ale unor firme de turism mioritice: silenţioase, confortabile, dotate cu AC... Nu mai retin nici cât era un bilet... 13-20-23 euro/sens... Cred că erau alocate zborurilor, sau destinaţiilor, ceva, dar fiul nostru ne spusese să ne urcăm fără grijă, dacă scrie Aeroport Beauvais (sau ce-o fi scriind), şi aşa am făcut. Veneam din Orsay, cu RER-ul, ne lăsasem 1/2oră rezervă faţă de cele două, pe care le reclamă regulile aeroportuare, şi nu am avut nici un stres. Am mai citit aici, pe AFA, despre coşmarul (da, da, nu exagerez cu nimic, pentru noi, românii, este de-adevăratelea un coşmar pierdere unui zbor, nu mulţi au rezerva unor sute de euro la purtător) experienţei cu această "firmă", iar aici ghilimelele spun o cu totul altă realitate: că ea n-ar mai trebui să aibă licenţă!!!

Singura noastră inconştienţă atunci, a fost că nu ne făcusem asigurare de călătorie. Afost însă prima şi ultima dată, de atunci, chiar dacă ieşim din ţară cu avionul sau cu maşina, asigurarea nu a lipsit, cu cât mai multe clauze/facilităţi. Acei bani îi consider o cheltuială necesară, nu o risipă. Iar numerele contractelor de asigurare le pun pe mail fiului, pentru orice eventualitate...

Îmi pare rău pentru dumneavoastră, că v-aţi stricat excursia cu această experienţă, nici nu-mi vine să gândesc cum aş fi reacţionat eu! De un lucru sunt însă sigură: nu pot ierta o asemenea nemernicie!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][3 voturi]
MADAHON [29.07.15 13:22:16] »

@Lyssys - Intrebarea este pertinenta :-)

Iata si raspunsul: noi eram 4 adulti plus 2 copii destul de mici (unul in carut), cu 6 valize, ceea ce facea foarte grea deplasarea. Per total, daca am fi mers cu metrou si apoi cu autobuzul lor, costul era undeva aproape de 120 Euro/ 6 persoane, ceea ce facea atractiva ideea de "door to door" shuttle la pret de 130 Euro/ 6 persoane. Asa ca, desi stiam ca sitemul de "navette" e foarte bine pus la punct, am ales comoditatea la un pret rezonabil, credeam eu :- (. Am gresit ca nu am incercat sa rezerv shuttle de la SUPER SHUTTLE, firma recomandata de site-ul aeroportului Beauvais (care dadeau pe net un pret de 160 Euro/ 6 persoane)

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][1 vot]
Dan&Ema [29.07.15 13:27:29] »

Imi pare rau pentru ce ai patit si te inteleg foarte foarte bine pentru ca acum o luna mi-am luat-o si eu si tot la Paris de la Aero Shuttle Paris Transfer cu care AFA si colaboreaza, din pacate. Patania mea este aici (link: vezi impresii) si m-a costat taxi nou si pierderea avionului si bilete noi, totul m-a usturat cu 1320 EUR la buzunar pentru ca Aero Shuttle nu s-a prezentat la termenul prmis in confirmarea scrisa. Nici pana astazi Aero Shuttle nu mi-a oferit o compensare rezonabila si nu se isi asuma situatia si rezolvarea ei, ba chiar se incearca invinovatirea mea ca nu am luat rezerva mai mare de timp.

Nu voi apela la tranferuri de acest gen never, fie ele si gratuite cum a fost in cazul meu, ca minipremiu AFA.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][2 voturi]
MADAHON [29.07.15 13:30:34] »

@Dan&Ema - Da, neplacuta experienta! La mine a fost mai putin usturatoare nota de plata, "doar" 150 Euro in plus fata de cat bugetasem si am prins fara probleme avionul. Sanatosi sa fim si sa avem parte de cat mai multe vacante.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][0 vot]
dorgo [29.07.15 13:48:23] »

Revin cu ceea ce stim noi, adica se poate ajunge la Disneyland si cu 5 euro (dus-intors), e o varianta mai simpla de a ajunge la Euro Disneyland, cu RER, eu m-am lovit din intamplare de aceasta varianta, pt ca am circulat tot atat de mult prin oras cat si pe sub el, prin metrouri.

In Paris, in centru, in statia de metrou (sau mai bine zis SUB statia de metrou Chatelet-les Halles, exista si o linie RER (sunt de fapt 4 linii, A, B, C, D, alegeti linia A, linia rosie, spre Marne-la Valee-Eurodisney, veti merge 14 statii, am pus link) (RER-ul este un tren rapid ce te scoate in afara orasului, la un pret dublu fata de metrou, adica daca un drum cu metroul costa 1,40 euro, unul cu RER, costa 2,80 euro). Puteti urca in RER (A) si la staiile "Gare de Lyon" sau "Nation".

La Forum des Halles, s-a dorit sa lege toata Franta cu Parisul si cu acest super-super-magazin in care exista 280 de alte magazinase, cu un nivel suprateran si 4 subterane.

Sub nivelul minus patru al Forum-ului Halelor, exista o statie de metrou si sub cea de metrou e cea de RER (care ne intereaza pe noi) ce te duce la parcul lui Mickey Mouse. Francois Miterrand vroia si mai mult, sa faca sub toate acestea (magazin si metrou si RER) si o statie SNCF sau TGV, adica de trenuri mai mult sau mai putin rapide.

Deci, din Paris, cu 2,80 euro ajungi la Disneyland.

Rezervarea pt. intrare la Eurodisney, o faceam pe internet, cu 2 luni inainte, costa veo 54 de euro/adult, (sau printr-o agentie) si intrai pe o poarta speciala a celor cu rezervari, nu statea deloc la coada... Daca doreai sa cumperi bilet insa din Franta, cu cateva zile inainte, costa 62-65 euro/adult (daca aveai noroc!!) dar era posibil sa nu ai si sa nu gasesti, cand era totul "full"... E de inteles, exista un singur Disneyland in Europa si e f. aglomerat, mai ales in sezon...

Iata si linkul pt. Disneyland parisbytrain.com/rer-trai ... -to-euro-disney

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][2 voturi]
Lyssys [29.07.15 14:33:11] »

@MADAHON - Da, prezenţa unor copii aşa mici, poate schimba datele problemei! Utilitatea acestor împărtăşiri de experienţe tocmai asta este: cum ar fi fost mai bine organizată/rezolvată situaţia respectivă.

Când nu sunt circumstanţe speciale, din experienţa mea - singulară, totuşi! - la Paris, este că un zbor la/de la Beauvois, cu plecare din Porte Maillot este mai simplu, indiferent în care zonă a Parisului sunteţi cazaţi, pentru că reţeaua de transport cu metroul şi RER este foarte bine organizată.

Pot însă spune că în iarna aceluiaş an, când a venit în vacanţă, fiul meu a avut inspiraţia să-şi ia bilet la un zbor din CDG Rossy, cursă de linie, şi bine a făcut! Chiar dacă au stat îmbarcaţi, pe pistă, şi au decolat cu o întârziere de 4 ore, măcar a ajuns, pe când alţi colegi, care avuseseră zbor din Beauvais spre Cluj, parcă, au avut zborul din acea zi anulat, au ajuns acasă cu întârziere de 2-3 zile, nici nu s-au dezmecitit bine şi au trebuit să plece înapoi...

Nu ştiu aproape nimic despre această firmă Super Euro Shuttle, dar dacă e vreo clonă a unei firme chiar de bun renume, cu care operează aeroporturile franceze, înseamnă că e chiar mai grav, dacă după atâtea sesizări, în loc să fie exclusă din practică, a supravieţuit...

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][1 vot]
Dan&Ema [29.07.15 17:17:20] »

@MADAHON: sa fim sanatosi

Dan&Ema, dorgo, Lyssys, MADAHON