ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 29.07.2015
DIN: Bacău
ÎNSCRIS: 08.07.10
JUL-2014

Nici nemulțumit, nici mulțumit

Parca nu mai e ce a fost...

Cel mai bine iti faci o parere despre un anumit hotel este atunci cand ai posibilitatea de a sta acolo in decursul mai multor ani, asa am patit si eu cu privire la Hotel Helen din Canakkale, dupa ce am scris despre acest hotel despre sejurul din 2012 iata ca a venit si randul sejurului din 2014.

Dupa cum am mai spus, principalele plusuri ale hotelului sunt: pozitionarea foarte aprope de ferryboat, parcare proprie si proximitatea de principalele atractii ale orasului ce pot fi vizitate in cele cateva ore pe care turistul le are la dispozitie (faleza, terase si restaurante, bazar, muzeul militar, magazine, etc.). La dus, am avut rezervare si am inoptat la hotelul Helen Park, aflat in cladirea alaturata, ce are comun cu Helen restaurantul si parcarea (voi incerca sa scriu si despre acesta pentru a face o imagine cat mai buna si a acestuia). Pentru intoarcere am avut rezervare la Helen. Acum trebuie sa fiu sincer: odata ajunsi la receptie am avut surpriza de a-mi fi oferita cazare la Helen Park, dar, din curiozitate - sau prostie :) - am hotarat sa stam totusi la Helen. Din nefericire aveam sa constatam ca nu luasem hotararea cea mai inteleapta. Acum sa vedem de ce: spre deosebire de Helen Park, aici inca nu se vad inbunatatiri de la un an la altul, dimpotriva, mobilierul pare mai vechi si mai uzat, de pe hol se aud toate zgomotele, cam tot la fel si de pe strada, baia pare si mai degradata fata de anii trecuti.

Acum sa punctez totusi si partile bune ale acestui hotel - nu totdeauna dracu' e chiar asa de negru… :) — restaurantul - dupa com spuneam, comun cu Helen Park, schimbat in bine fata de anul precedent la capitolul curatenie, amenajare, dar cu un mic minus la capitolul mic dejun (mai putine produse, cam de slaba calitate, cam greu sau deloc aduse alte produse dupa ce se consumau). Parcarea - dat fiind faptul ca an de an numarul turistilor ce folosesc aceste hotelui pentru tranzit e din ce in ce mai mare, capacitatea initiala a parcarii incepea sa fie insuficienta, aca ca anul acesta a aparut o a doua parcare, specifica oraselor aglomerate turcesti, aflata undeva la 150-200m de hotel, intr-o curte interioara dintre doua cladiri.

Indiferent de conditiile din hotel, ramane neschimbata privelistea ce poate si admirata de la fereastra daca ai norocul sa prinzi camera cu vedere la strada, iar cu cat etajul e mai superior cu atat privelistea asupra stramtorii e mai minunata…

In concluzie, acord o nota mai mica fata de anul precedent, cu speranta ca si acest hotel va avea soarta siamezului sau, Helen Park, iar in viitor lucrurile se vor inbunatatii…

Alegeri intelepte si vacante placute tuturor!

Trimis de kelyboy in 29.07.15 08:50:27
Validat / Publicat: 29.07.15 12:09:06

VIZUALIZĂRI: 1709 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (kelyboy); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 tot sa privesti spectacolul...
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 19100 PMA (din 22 voturi)

[29.07.15 08:51:11]

@kelyboy - Am setat în program coordonatele GPS ale acestei destinaţii, rezultând următoarea poziţionare pe hartă -- click aici.

[29.07.15 09:19:33]

@webmaster70 - Da, e bine asa, multumesc!

adryana
[29.07.15 13:41:33]

kelyboy, alta data ia-ti curaj si incearca si o cazare in Cucukkuyu, noi ne-am simtit mult mai bine, este o statiune mai lejera, mai aerisita, in plus hotelurile majoritatea sunt cu piscina si... plaja. La cat am dat pe cazare cu mic dejun inclus in Canakkale, dincolo am avut demipensiune tip bufet la acelasi pret.

Alegeri intelepte.

[29.07.15 14:03:39]

@adryana - Multumesc pentru propunere, am trecut de multe ori prin Cucukkuyu dar nu am inoptat nici o data acolo, cine stie, poate pe viitor voi lua in consideratie si aceasta optiune...

maria55 † CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
[29.07.15 14:10:50]

@adryana - incerc sa-l conving pe colegul si prietenul kelyboy, de acelasi lucru

Nu reusesc... asa cum eu am un "fix" cu Cetinkaya... se pare ca nu sunt singura...

Deja am facut rezervare la Cetinkaya pt luna septembrie, la 22/e/pers/noapte cu demipensiune... ne scuteste de multe... dar mai ales de caratul lazii frigorifice...

Am vazut ca au reamenajat bucatica de plaja si au un ponton nou, cat despre piscina, ai vazut si tu... este mult mai mare decat la un hotel de 3* precum Surtel!

[29.07.15 16:20:01]

@maria55 - din pacate nici Cetinkaya nu este ceea ce am regasit pe site si din mai multe motive.

In primul rand la cina (vorbesc de dus) am avut meniu fix. Din cate am vorbit si cu alti turisti, care inoptasera aici, meniul fusese si la ei la fel. La intoarcere, datorita faptului... poate... ca erau cativa turisti mai multi, meniul a fost bufet, dar unul foarte slab. Pe langa acest lucru a fost foarte mare galagie in hotel, pana spre dimineata. La masa erau continuu cu ochii pe noi. In camera nu am avut feon, nu am avut frigider, iar apa calda era mai mult rece.

Poate sunt eu mai ghinionista... e posibil. O sa atasez poze.

Rena Hotel este mult mai bun.

[29.07.15 16:25:54]

@viviv: Dacă aţi fost cazaţi la Cetinkaya sau Rena: ne-am bucura să citim impresiile tale de acolo scrise ca articol (review) nou.

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

[29.07.15 16:31:55]

@webmasterX - Hotel Rena l-a descris foarte amplu si frumos dna maria55, incat nu am ce sa mai completez, eventual sa adaug poze, iar la hotel Cetinkaya o sa-mi fac timp sa scriu un mic review.

adryana
[29.07.15 19:40:30]

@viviv, se poate sa ai dreptate.

La Rena nu am stat deci nu pot compara locatiile. In schimb am stat la Cetinkaya cate o noapte atat la dus cat si la intors din Kusadasi si pot spune ca pentru o noapte atat mancarea cat si conditiile de cazare sunt bune.

Ai din ce alege, sa nu uitam totusi ca este un hotel de doar 3 stele care chiar si asa ne-a oferit o camera cu parchet laminat cu mult mai buna si mai curata decat am avut-o la Kusadasi unde am avut noi sejurul anul trecut (Mersin Club, actualmente inchis pt renovare).

Intr-adevar nu exista frigider in camera, nu exista feon la baie,baia arata asa cum arata si ar trebui niste imbunatatiri, noi am aruncat mancarea din lipsa frigiderului, mancarea de pe drum, DAR, sa fim realisti, pretul dat pentru demipensiune a fost unul foarte bun si atat dimineata cat si seara am avut mancare destula din ce alege.

Nu pot uita cand seara tarziu dupa cina vazandu-ma cineva ca stau printre lamai la piscina, mi-a adus un ceai, un gest atat de simplu si frumos.

Pe langa pretul bun (cu care ma cazam doar cu mic dejun in Canakkale), aici poti sta afara la aer seara langa piscina, langa mare, langa plaja,poti face baie la piscina dar noi am facut baie chiar si in mare.

Canakkale ramane pentru mine un orasel fermecator, incarcat de istorie, un oras si vechi si nou deopotriva dar am observat ca a devenit sufocant de aglomerat iar cele mai cautate hoteluri - Anzac, Helen sunt chiar la strada, unde mai ales la Helen daca primesti o camera spre strada, doar cu geamul inchis poti dormi.

Multumesc @maria55 inca o data ca ne-ai vandut pontul cu cazarea la Cetinkaya. Si imbunatatirile de la hotel nu fac decat sa ma bucure.

[29.07.15 19:57:42]

@adryana: sunt de acord cu tine în totalitate... și eu prefer Kukkucuyu în locul Canakkale.

Ceea ce am vrut să subliniez este faptul ca Hotel Rena îți oferă condiții mult mai bune decât Cetinkaya... iar aici mă refer la mâncare, ospitalitate, cameră, frigider, feon, piscine, plajă, iar prețul este același dacă ofertă este luată din timp.

Nu neg faptul ca Hotel Cetinkaya ar fi de neglijat.

Din ce știu eu cele 2 hoteluri sunt singurele din Kukkucuyu care oferă demipensiune la preț Ok.

maria55 † CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
[29.07.15 20:27:58]

@adryana... cu mare, mare placere...

@viviv, incontestabil... Rena vis a vis Cetinkaya! Am stat in ambele... iar daca ar fi costurile identice, crede-ma ca as renunta usor la Cetinkaya! Urmaresc preturile la Rena, incerc rezervare inca din mai/iunie pt septembrie si ceea ce am obtinut... a fost minim 60/e/cam

O singura data, acum 2 ani parca, au avut o oferta imbatabila pt conditiile bune pe care le ofera, oferta care a "stat in picioare" fix o sptamana, adica 38/e/cam. ceea ce nu cred ca am sa mai intlnesc vreodata!

Cum pt o noapte de tranzit, pretul cerut de Rena, cu toate conditiile lui, imi par mari... merg pe mana lu' Cetinkaya!

Daca insa ai un pont vis a vis de Rena, m-as bucura sa-l impartasesti cu noi! Cu drag, vacante minunate dragi prietene iubitoare ale Turciei!

[29.07.15 20:44:23]

@maria55: eu rezerv pe booking în lună ianuarie sau februarie la prețul de 55 euro cameră cu demipensiune, este adevărat ca trebuie urmărită oferta. Anul acesta am plătit la Cetinkaya cand ne-am dus 55 euro, iar la întoarcere 50 euro. Este adevărat ca am negociat la 50 euro, dar am uitat să anulez rezervarea și am plătit cei 5 euro suplimentar pt booking... a fost greșeală mea.

Și în acest an voi urmări o ofertă bună... sper să prind.

Vacante plăcute!

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
[30.07.15 21:29:34]

@kelyboy -

Posibil și ca numărul turiștilor care aleg acest hotel să fie tot mai mare an de an, capacitatea parcării devenind insuficientă, dar nici parcarea nu mai este cum era în urmă cu niște ani. O bună parte din parcarea inițială a acestui hotel a fost „sacrificată” cu ocazia construirii celuilalt hotel al lor, Helen Park, iar partea care a rămas deservește acum două hoteluri în loc de unul singur și logic, nu mai face față.

Noi nu ne-am considerat deloc norocoși când am primit cameră cu vedere la stradă, preferând una mult mai liniștită cu vedere la parcare. Priveliștea este, într-adevăr, una de invidiat, noi nu am stat așa de sus ca tine, dar am avut parte și de mult zgomot până târziu în noapte, traficul în zonă fiind cel bine cunoscut.

[31.07.15 20:53:04]

@maria55: Multumesc draga colega! Acesta e motivul permanent a disputei dintre noi! Fiecare are altd cerinte de la o anumita locatie. Pentru noi Canakkale corespunde anumitor cerinte pe care aceasta locatie, ca si amplasare, o are pentrj noi, faleza, terasele, bazarul si multe altele corespund dotintelor noastre, cu totd ca din pacate anul acesta nu vom merge in concediu in Turcia, poate ca pe vitor, spe

r, sa luam in considerare ca si varianta de noapte intermediara, si alta optiune, cine stie... Numai bine!

[31.07.15 20:55:59]

@maria55: scuze pentru greselile de ortografie, telefoanele astea smart sunt de vina si degetele mele prea groase...

adryana, kelyboy, maria55, nicole33, viviv
Alte impresii din această RUBRICĂHelen Hotel: