ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.07.2015
ÎNSCRIS: 27.07.15
JUL-2015
--- AD. + --- COPII -- v: ---

Nu vor să aibă oaspeți? restaurantul pensiunii Diva [Vârfu Dealului, SV]

Am fost acolo ieri, 26 Iulie 2015 pe la amiaza sa mancam ceva. Eram 11 adulti si 7 copii. Ne intorceam de la piscina cu apa sarata de la Cacica spre Gura Humorului si reclama lor cu restaurant-pensiune clasificata la trei stele ne-a dat incredere sa oprim acolo. Nu aveau pe nimeni in restaurant, doar pe terasa era o pereche care bea ceva. Am intrebat si ni s-a spus ca putem sta, ne vor servi in curand. Locatia este frumoasa, au mai jos o terasa umbroasa (unde am stat si noi, alaturi de inca doi sau trei turisti) iar copii au un loc de joaca decent care poate fi supravegheat lejer de pe terasa. Din pacate aprecierile pozitive se opresc aici.

Am comandat bere si jumatate din berea adusa era calda. Cafeaua in schimb era rece, ceea ce nu e un lucru chiar rau, se poate bea si asa :). Domnisoara care ne-a servit a ridicat din umeri, oricum berea era desfacuta si am ramas cu ea pe masa. Partea si mai interesanta a fost la meniu. Din zecile de feluri de mancare afisate (pe care oricum nu le aveau, dar asta e o boala comuna a turismului romanesc) am cerut ce avea bucatarul facut in acel moment, adica ciorba radauteana, ciorba de burta, piure si snitele la copii si clasicii cartofi prajiti. Am comandat toate asta la 13.15 si ni s-au adus pe la 14.30 dupa ce am tot intrebat ce s-a intamplat cu comanda noastra. Nu va zic ce gust aveau pentru ca s-ar putea ca obiectivitatea mea sa fi avut de suferit in acel moment. Ce vreau sa zic e ca am vazut pe pielea noastra ca foamea face minuni si am reusit sa mancam ceva din ce ni s-a adus. Ganditi-va ca veneam de la piscina si eram tare flamanzi.

La sfarsit, desi poate nu e relevant ca informatie turistica am observat ca sunt unitati unde se mai folosesc Notele de plata folosite prin timpuri demult apuse. Nici vorba de bon fiscal, li s-o fi stricat si casa de marcat sau o fi luat-o bucatarul cu el cand a plecat.

Trimis de ION26072015 in 27.07.15 09:49:52
Validat / Publicat: 27.07.15 10:23:42
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în CACICA [SV]. A mai fost în/la: imi place sa imi petrec concediul in tara

VIZUALIZĂRI: 1397 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ION26072015); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[27.07.15 10:22:46]

@ION26072015: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Recomandările referitoare exclusiv la restaurantul unei unităţi de cazare NU se încarcă la rubrica de cazare respectivă, ci la rubrica "Restaurante din zona X" (dacă aceasta nu există încă pe sait, se poate crea în maxim 1 minut)

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Restaurante, terase sucevene" (deja existentă pe sait).

[27.11.17 19:03:40]

Mutat, la reorganizare, în rubrica «Unde mâncăm în zona Cacica?» (nou-creată, între timp, pe sait)

• Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în zona Cacica?:

• pagină generată în 0.046911001205444 sec