ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.07.2015
ÎNSCRIS: 17.06.09
STATUS: CONSUL
APR-2011

Corfu, de Paști pe repede-nainte! Derulare automată! 3

3. Și s-a făcut Duminica Învierii!

La 6 deșteptarea, etc... Am ajuns la Paleokastritsa. Aici mi-a plăcut cel mai mult! Plaje frumoase, cu nisip. Am vizitat Mânăstirea Fecioara Maria (are doua hramuri. Si Izvorul Tămăduirii!). La subsol avea o presă pentru ulei de măsline.

Ca să intrăm, trebuia să trecem printre două fete, îmbrăcate în costume naționale și ni se făceau poze:4 E/ poza sau 7 E/ 2 poze! Am zis pass! Nici pe ele nu le-am pozat, că erau cu spatele.

După mânăstirea Maria Fecioara, am mers pe mare, la Lagunele Albastre. Vreo 7. Cu vaporașul =7 E / persoana. A fost cea mai relaxantă bucată din excursie, fiindcă timp de-o ora nu ne-a mai grăbit nimeni. Aș fi vrut sa merg și cu submarinul, dar... n-a mai fost timp!

Grota Naussicai. Pe un perete, dacă arunci cu apa, apare silueta unei femei. Grota Ochiul Albastru (concentrație mare de fosfor). Aici, apa Mării Ionice e cameleonică. Are o mulțime de culori! Capul de maimuță (unii spun c-ar fi de leu. Mie tot a maimuță mi se pare ca seamănă!), Ortholespos, sau stânca perpendiculară, stânca-corabie (corabia lui Ulisse).

Am ajuns și sus! La Bella Vista. N-am apucat să facem poze. Am intrat într-un restaurant, unde-am avut la dispoziție 20 min să mâncăm:citit meniu, deslușit ce-ar putea fi, venit chelner, comandat, adus mâncare, mâncat și plătit. Comanda și plata s-au făcut simultan și de mâncat, in 10 min, n-am prea apucat. A cam rămas pe masă gyrossul! În fuga, totul, cum ziceam.

Se coceau, pentru prânz, in Paleokastritsa, miei la proțap si cocoretsi. Cocoretsi sunt măruntaie de miel, pe care sunt înfășurate intestinele, condimentate, învelite în staniol și puse la proțap. N-am apucat sa gustam. Dar nici nu m-a tentat foarte tare.

Seara, după toată hoinăreala asta, seara grecească. Iar trecut printre "țărănci", doar că aici costa 5 E/ poza! Iar pass.

Eram frânți de oboseală. N-am apucat decât să ne spălam pe mâini, în viteză.

În autocar am adormit buștean, timp de- ora, cât a durat drumul până la tavernă (am și uitat cum se chema!)

A trebuit șoferul să pună o frână bruscă să ne trezim! Am ajuns pe la 10 seara. Așa eram de obosită, că nu-mi mai amintesc ce-am avut in farfurie. Câte un ou roșu (dacă prindeai, o lingură de tzatziky la patru persoane. Doar că friptura a fost ff mare și, mai mult os decât carne, și rece! N-am dovedit-o! Pentru mine a fost o mare dezamăgire acea seară grecească.

Și ultima zi, luni, vizită la plantația de koum quat=fructe de aur. În stațiunea Agios Giorgios (Sf. Gheorghe) se afla plantația Mavromatis.

Am degustat fructe crude, confiate, Ouzo, lichior de pulpă de fructe și lichior de coajă de fructe. Seamănă cu portocala și la gust, și la culoare. Mie mi-a placut lichiorul de coajă. E mai bogat la gust.

De-aici, am trecut iar cu ferry-boat-ul pe continent, am rămas puțin prin Lefkada, unde n-am pozat că eram deja frânți. Am băut o cafea mare și buna, am mâncat la Nautilos :tzatzyki și pește-spada. Nautilos, atunci, era condus de-un român și-avea personal român la servire.

Gata, spre casă!

Păcat ca totul a fost pe fugă. Mi-ar fi plăcut să văd totul pe-ndelete, să ma bucur mai mult de ce văd, respir, aud. Mare păcat, mai ales că nu știu dacă și când vom mai ajunge pe-acolo!

Trimis de Zoazore in 26.07.15 16:22:09
Validat / Publicat: 26.07.15 20:08:07
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 1414 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Zoazore); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P12 Ortholespos-stânca perpendiculara/

Safta Radu [26.07.15 21:24:41] »

Eschil, Homer, Euripide, Sofocle... Zoazocle ... corifeii tragediei clasice grecești. Foarte frumos prezentate aventurile tale în Grecia, m-am delectat citindu-le. Felicitări!

irinad CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA [26.07.15 22:06:04] »

@Zoazore -Gata, s-a terminat ce e frumos! Interesant, dar păcat că întotdeauna există ceva comercial care-ţi taie pofta, aşa cum au fost fetele cu "pozele".

Într-adevăr, cam scurt şi concentrat totul, te înţeleg când spui că totul a fost pe fugă. Dar te poţi gândi la o revenire, cine ştie...

Vacanţe plăcute în continuare!

Zoazore [27.07.15 08:06:06] »

@Safta Radu - Zoazocle Ce fain suna! Mai repede Fidipide, la cat ne-a alergat ghida!

@irinad - Nu cred, Irina, sa mai revenim! Prea scump si prea departe pentru mine! Doar tot asa, sa mai primesc un cadou! Cat despre comercial...nu numai acolo, inclusiv la Meteore se vindeau suveniruri, ca peste tot!

elviramvio [27.07.15 13:53:31] »

@Zoazore -

Vroiam sa-l iau pe Piciu daca ajung anul viitor dar cand am vazut oasele balenei deja m-am razgandit, sa nu-i ramana in gat baietului.

Si ar fi o intrebare: obligatoriu sa gusti si ouzo si lichiorurile, daca este asa renunt ca nu-mi place ouzo, am pe cineva care poate sa ma salveze daca are voie. Iar capul de maimuta, zis si de leu chiar imi place, vei vedea de ce intr-un viitor apropiat.

Bun pt mine ce ai scris, este deja la dosar.

Zoazore [27.07.15 14:23:34] »

@elviramvio - Nuuu cred ca-i indicat Piciu p-acolo! Nu c-ar fi oasele prea mari, dar mai sunt si la Meteore si va deveni prea greu. ca de dovedit... l-am vazut eu, e ambitios flacaul!

Nu, nu-i obligatoriu nimic. Doar daca vrei! Dar aratau asa de bine...

Ma bucura ca te-am putut ajuta, doar ca e de-acum patru ani si s-or mai fi schimbat multe p-acolo! Mai vezi si la cei ce-au fost mai de curand!

Vacante insorite!

elviramvio, irinad, Safta Radu, Zoazore