ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.07.2015
ÎNSCRIS: 25.09.13
JAN-2015

încărcat de pe telefon!

Praga pe timpul iernii

Un oras evident foarte frumos si interesant.

Ce am vazut acolo de luni pana duminica:

21.01.14

1. Vizita muzeul/magazinul de ciocolata.

Intrarea la muzeu era 180 CZK si in afara de istoria ciocolatei, totul e foarte plictisitor. La final un domn dragut iti arata cum se fac bomboanele de ciocolata din pelete de ciocolata. Adica se topesc, nu stiu ce mai adauga, se mixeaza, se pun in forme si tadaaam.

In schimb, ce este absolut interesant si nu vazusem niciodata: fabricarea bomboanelor gen dropsuri, cu modele. Si e gratis ????.

La intrarea in magazin, la anumite ore, vin 2 baieti si prepara bombonele. Fantastiiic mi s-a parut procedeul.

Pt studenti si copii intre 7 si 15 ani intrarea e 120 Czk.

Pt copii intre 3 si 6 ani e 50 Czk.

Orarul: zilnic de la 10 la 19.

2. Vizita ceasul astronomic. L-am vazut o data pe timpul zilei si o data seara.

Intrare 100 CZK.

3. Plimbare podul Charles (una dintre multele plimbari)

4. Vizita muzeul de film Karel Zeman

Intrare 200 CZK (aprox 8 euro).

Pt copii sub 15 ani e 140 czk.

Copii pana la 1 metru :))))) intra gratuit.

Deschis de la 10 la 19:00.

La intrare iti poti lasa geaca si bagajele, ca sa te plimbi linistit, dar este o experienta care merita numai daca ai bani de cheltuiala, ai prea mult timp si e foarte frig afara. Este mic, cu istorie despre producerea filmelor si ceva elemente interesante pe ici pe colo. In mare parte se bazeaza pe efecte speciale. Mi-a placut o camera care este pictata ca si cum ai fi in spatiu. Inclusiv podeaua si tavanul sunt asa.

Nu spun ca este de evitat, dar daca te grabesti, il poti sari.

22.01.14

1. Petrini Tower/Labirintul oglinzilor/Biserica sf Nicolas/The powder tower

Intrare 150 Czk. toate sunt pe dealul Petrini.

The powder tower ofera o priveliste foarte frumoasa asupra podului Charles, a castelului si are si o sala de expozitie.

Petrini tower, are 63.5 m inaltime si un view point la 55 m. A fost turn de televiziune inainte.

Labirintul oglinzilor mi-a placut. A fost primul de acest gen pe care l-am vazut si chiar daca e mic, m-am distrat. Are 35 de oglinzi normale si 15 care distorsioneaza.

2. Zizcov tower

Am fost seara, ca sa vedem orasul luminat.

Pe turn sunt niste bebei uriasi care se urca.

Arata simpatic, dar cel mai mult mi-au placut scaunele bule, care se leganau. Nefiind sezon, nu era nimeni acolo, asa ca ne-am bucurat de turn linistiti si de balansoare la fel. Mi-a placut mult acolo, dar poate pt ca era liniste si spatiul era doar al nostru. Puteam si dormi :))

23.01.14

1. Vizita Palatul Lobkowicz.

In fata la Palat se ofereau pliante pe baza carora primeai 10% reducere la cafeneaua lor. Un domn extraordinar de amabil ne-a luat pe noi fetele si ne-a condus la brat pana in cafenea. Era si tare glumet. Acolo am mancat prima data prajitura cu morcov si a fost excelenta.

Strudel + ceai = 160 CZK in loc de 185 CZK, pt ca era in oferta cafenelei

Ciocolata calda = 95 CZK

Prajitura cu morcov = 125 CZK

La final ni s-a facut si reducerea de 10% de pe pliant.

Are o priveliste minunata asupra orasului, iar pe mini terasa au scaune cu paturi calduroase si sisteme de incalzit, pt cei care vor sa stea afara.

Pt doritorii de muzica clasica, aici se tineau si concerte, insa costurile erau relativ mari.

2. Vizita la muzeul de jucarii.

Este vis-a-vis de Palatul Lobkowicz.

Intrare 70 CZK.

Nu sunt copil (fizic vorbind, ca psihic am dubii :D), dar mi s-a parut foarte interesant. Nu stiam nici ca Barbie a avut atatea job-uri, de la astronaut la pilot de curse si apoi model, nu stiam ca a nascut atatea controverse si unii au cerut sa fie retrasa de pe piata pt ca nu promova un model ok de om si influenta fetitele sa fie doar modele si nu sa invete. Plus multe alte tone de jucarii foarte simpatice.

3. Vizita Castelul Praga

Pret bilet 250 CZK pt vechiul palat regal, bazilica Sf George, ulita de aur si catedrala Sf Vitus, valabil 2 zile.

Toate cele 10 obiective sunt: vechiul palat regal, castelul istoria Pragai, Bazilica Sf George, trezoreria catedralei, ulita de aur, galeria castelului, powder tower, catedrala Sf Vitus, Palatul Rosenberg, turnul de sud al catedralei Sf. Vitus.

Catedrala Sf Vitus este evident impresionanta si la interior si la exterior. Se poate vedea si fara bilet, dar nu in intregime.

Bazilica e din caramida rosie si simpatica.

Vechiul castel nu m-a dat pe spate. Destul de gol.

Ulita de aur mi-a placut cel mai mult, dupa catedrala.

In afara de trezorerie, turnul de sud si ceva expozitii, accesul in celelalte este permis de la ora 9 la ora 16 (de la 1 nov pana la 31 martie).

24.01.14

Am mai urcat dealul Petrin o data, ca doar ne place sportul.

Am trecut sa vedem House of the Black Madonna, Jubilee synagogue Prague, Dancing house, Kampa island, State Opera Prague (doar pe afara), Palladium.

Am vazut bebelusii uriasi ai lui David Cerny, statuile Piss, am fost la zidul lui John Lennon.

25.01.14

1. Vizita la Muzeul de ceara si Muzeul de tortura.

Daca luai bilete pentru ambele obtineai o reducere. A costat un bilet pt ambele muzee 270 CZK.

Muzeul de ceara are program zilnic intre ora 10 si ora 21.

Muzeul de tortura are program zilnic de la 10 la 20.

Nu este cine stie in niciunul. Cel de ceara e micut, mai mult pt copii, cam 80 de figuri, care nu sunt la fel de bine lucrate ca cele din Paris. E haios cum e tinut Hitler intr-o "cutie" de sticla, ca sa nu fie vandalizat.

Cel de tortura e slabut si mic, are 400 mp parca.

Mai exista si un muzeu al instrumentelor de tortura, aproape de podul Charles, asa ca nu trebuie incurcate.

2. Muzeul national.

Pana in 2018, daca retin bine, Muzeul National este in renovare completa, astfel ca totul din el a fost mutat si impartit catre celelalte muzee din oras. Pe geamurile muzeului este specificat unde a fost mutata fiecare arie din muzeul national.

Noi am mers intr-un muzeu care era peste strada de Wenceslas. Intrarea a fost 220 CZK.

Cea mai interesanta parte a fost aceea in care erai invitat sa ridici un lingou de aur. Era securizat, puteai doar sa bagi mainile ca intr-un incubator de bebelusi. Ne-am dus fortosi si am plecat ofiliti. Noi fetele nu am reusit sa-l ridicam. Avea 12 kg ????????. Daca ni l-ar fi pus intr-o geanta, eu cred ca ne-am fi descurcat ????.

3. Vizit Vysehrad castle si cimitirul si Bazilica Sf Lawrence

Interesant cimitirul   :D

4. Seara am urcat in turnul ceasului, ca sa vedem cum arata orasul nins si luminat.

Panorama interesanta, dar mai interesant este drumul pana in varf, pt ca pe peretii turnului sunt schite cu ceasul si insemnari legate de istoria lui.

Si diverse altele:

Am cumparat un portofel de piele foarte foarte frumos, fabricat in Italia. Am dat 1130 CZK pe el, dupa ce mi-a facut o reducere, dar cred ca daca eram un negociator mai bun, il luam si mai ieftin, dar eu sunt praf :))

Am mancat/baut la:

1. Chez Marcel

Delicioooasa mancarea.

Snails a la Provencale - 6 buc -160 czk

Home made pate - 190 czk

Gratinated mussels - 190 czk

Chicken breast sous-vide - 280 czk

Desert moloko (fantastic) - 90 czk

Altceva nu mai stiu ce am mancat

2. Zebra - asian noodle bar - mi-a placut si mancarea si atmosfera si servirea.

Caffe latte - 65 CZK

Desert coco zuccotto :))) - 149 CZK (delicios)

Miso soup - 99 CZK

Maki Sake - 120 CZK

Maki ebi - 150 CZK

Teriyake sake - 80 CZK

Nigri ebi - 90 CZK

Tobiko orange - 90 CZK

3. Rybi Trh

Un restaurant foarte bun, care iar mi-a placut mult.

Ca sa ne alegem pestele dorit a venit cu un imens platou de pesti proaspeti, si pe cel ales ni-l gatea.

A fost cel mai scump la care am mancat, dar servirea a fost impecabila, iar la final am aflat ca avea o stea Michelin.

Lobster creamy soup with tiger prawn and cream - 240 czk

Bouillabaisse Marseillais - traditional French soup with variations of sea fish - 290 czk

Tuna steak with vegetables in tempura and pistachio Ali-oli -550 czk

Grilled tiger prawns with wine, garlic, fresh herbs and tomatoes - 630 czk

Grilled octopus with port wine reduction and fine potato-tomato cream - 550 czk.

4. U Vejvodu - poate pt ca nu sunt bautoare de bere, nu mi-a placut. Plus ca mi se pare ca au stofa de jepcari cu turistii. A fost initial acolo sotul meu, cu un coleg ceh de muncs. Totul ok, nimic in pkus la nota de plata, nu tu cerut de bacsis, nimic.

Am fost si noi. Pe langa ca mancarea nu mi-a placut absolut deloc, ne- au pus paine fara sa intrebe (dar era pe farfuria cu mancare, credeai ca face parte din meniu, mai ales ca era o paine semi umeda, ceva de genu),    a gresit comanda, ne-a adus altceva, iar la final ne-a zis: asta e nota de plata, iar bacsisul este 15%. Whhaattt? Adica pe langa ca ceri, mai e si 15%? Si mancarea, pt cat de "gustoasa" e, mi s-a parut scumpa.

5. Bonaccia - am baut o apa la 0.5 (28 CZK), o Cola (35 CZK) si am mancat un strudel (59 CZK). Strudelul nu mi-a placut, localul simplu. Mai mult bar, nu l-as numi restaurant.

6. Restaurant Renomme - ceva stil frantuzesc, foarte dragut, elegant, bun gust. Mi-a placut.

Apa plata la 0.33l - 39 CZK

Ceai - 39 CZK

Desert ciocolata fondanta, ceva de genu  - 145 CZK

Creveti tandoori - 195 CZK

Saltimbocca - 290 CZK

Burger - 210 CZK

Bere Pilsner - 39 CZK

7. Hard Rock Cafe - mega ultra extraordinar. Mi-a placut si mancarea si atmosfera si culmea, chelnerul nostru era roman.

Jumbo combo cu sos bbq - 440 CZK

Platou nachos - 295 CZK

Sos guacamole - 75 CZK

Cola - 70 CZK

Ceai - 75 CZK

Mocaccino - 90 CZK

Bere Pilsner 0.5l - 70 CZK

8. Restaurant Masala (indian).

Sunt mai multe, noi am fost in cel de la Manesova. Foarte mic, dar ne-a placut mult.

Mancarea picaaaanta, dar foarte buna.

Cred ca aici au fost cele mai mici preturi de peste tot unde am mancat.

Diverse:

La cofetaria Paul 1 macaroon mare costa 69 CZK.

La muzeul de ciocolata, o cupa de ciocolata era 65 CZK. Buna, dar nu fabuloasa. Alunele invelite in ciocolata erau 160 CZK si aveau cam 200g. Foarte bune.

O sticla de apa plata de 1.5l de la un mini micro market :)) era 14.9 CZK.

1 sandwich din zona ceasului astronomic era 33 CZK.

Mi-am facut pedichiura la pestisori, cu 400 CZK daca retin bine (s-a luat scrisul de pe bon :D). Foarte interesanta experienta, tailandezele dragute nu te lasau nici sa te speli tu pe picioare. Te spalau si stergeau ele. Salonul de masaj era in piata veche, cu vedere la ceasul astronomic. Cei care stateau la pedichiura, stateau in vitrina salonului. Erai asa, cam ca bibeloul: lumea trecea si te vedea, ea zambea, zambeai si tu, ca deh, asa e frumos, mai ales ca erai la relaxare.

Am vrut sa mergem cu funicularul, dar pt ca dadusera 5cm de zapada, nu a functionat. A doua zi nu stiu ce s-a mai intamplat, dar ne-au iesit ochii ca la melc urcand dealul.

In piata veche erau destui ghizi care pt o suma modica iti faceau turul celor mai importante obiective, daca nu erai pregatit de acasa.

Erau si agentii prin care face un tur. De ex, un tur de 4 ore costa 600 Czk. Dar oricum sunt o mie de combinatii de tururi, pt cei interesati si sunt tururi in englezs, franceza, germana, italiana.

Am primit un pliant cu alte activitati, pe care nu le-am incercat. Riscam criogenare la unele, asa ca am zis pas. Nu mai spun ca unele erau scumpe de oboseam sa citesc zero-urile ca sa  vad cat costa. Iar unele nu sunt disponibile iarna.

Skydiving - 3800 czk (152 euro) /pers si 2000 czk pt video si poze

Shooting kalashnikov - 2 puscoace si 30 gloante erau 1800 czk

Hot air balloooning - 5500 czk/pers pt o ora de zbor

L39 albatros jet flight - 25.000 czk/pers si 3000 czk pt video. Zborul dureaza 15 min

Fly boarding (minunatia aia de e la moda, sa te ridice din apa cu niste furtune, folosind presiunea) - 3500 czk/pers pt 20 min

Rafting - 1800 czk/pers pt 2 ore, pe canalul Troja

Sight flight - 5500 czk/pers, pt 20 min de zbor

Go karts - 900 czk/pers pt 2 ture a cate 10 min

Top gear action - nu aveau pret, ca era complexa treaba. Puteai alege elicopterul, tancul (daa, tancul, nu radeti), barca si alte mijloace din astea, unul mai de terminat creierii ca altul.

Bungee jumping - 3200 czk/pers pt o "cazatura" de la 62m. Filmare 500 czk.

Skydive arena - adica zbori, dar asa, ca fricosu', la loc inchis - 2200 czk si filmare 300 czk.

Communism and nuclear bunker tour - 600 czk, dureaza 2 ore

Beer and breweries tour - 500 czk, dureaza 1.5 ore. Probabil dupa turul asta trebuie sa re ducs si inapoi la hotel, ca nu mai nimeresti.

The Prague underground tour - 400 czk, dureaza 1 ora.

Pt cei care doresc plimbare cu Segway, un tur de 3 ore costa 1990 czk/pers, un mini tur de 1,5 ore dimineata era 1250 czk, iar un mini tur seara, tot 1250 czk.

Am vrut sa ajungem la Kutna Hora, despre care citisem ca e foarte frumos, dar sm renuntat din cauza vremii. Erau excursii organizate zilnic de la ora 10. Durau 5 ore si costau 1290 czk, aveai inclus transport,  intrare la biserica de oase, la catedrala Sf Barbara, o masa cu 3 feluri de mancare traditionale si un CD cu un film si poze despre Kutna Hora.

Un dinner cruise costa 1300 czk, incepe la ora 18 si dureaza 4 ore.

Multe dintre obiective le-am vizitat de 2-3-4-5 ori :)), pt ca plecam dimineata la 8 jum si ne intorceam seara, cu mici exceptii, cand ne mai intorceam la hotel sa incarc aparatul foto.

In afara de drumul pana la Zizkov tower, unde am fost cu metroul, in rest am fost doar pe jos. Am dat kilometrajul peste cap.

Desi la metrou nu e nimeni care sa-ti ceara biletul la intrare, e recomandat sa validezi calatoria, pt ca amestecati printre oameni sunt controlori si amenzile sunt usturatoare.

De final, din punctul meu de vedere (si mai mult ca sigur nu doar al meu), este mai ok sa vizitezi Praga cand e mai cald, mai verde. Alta parere vei avea. Asa multe par triste si parasite. De exemplu, multi laudau Kampa Island, dar cand am ajuns acolo nu am avut ce sa vad. Era totul trist.

Intr-adevar dezavantajul de a vizita orasul in perioade mai calduroase, este ca e aglomerat rau de tot.

Dar mi-a placut si as mai merge clar.

Cred ca mi-am depasit propriul record  cu postarea asta :)).

Daca va intrebati de unde mai stiu preturile, ei bine, din toate vacantele eu pastrez pliantele si bonurile

Poze cam intr o saptamana.

Trimis de Roxelly in 25.07.15 08:24:19
Validat / Publicat: 25.07.15 09:56:51
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în CEHIA.

VIZUALIZĂRI: 5896 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Roxelly); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P54 Podul Charles

[25.07.15 09:57:12]

luciaoradea
[26.07.15 23:02:15]

@Roxelly - superb review, multe detalii. Și eu am fost în Praga, dar nu am reușit să văd toate locurile pe care le - ai descris. Revin pentru poze!

RoxellyAUTOR REVIEW
[27.07.15 08:32:44]

@luciaoradea: multumesc cu siguranta a doua vizita acolo va fi mai reusita, asa ca nu e timpul pierdut. Si mai sunt de vazut in Praga: cartierul evreiesc, muzeul lui Franz Kafka, pt pasionatii de arta moderna, daca nu ma insel, sunt o gramada de muzee, casa municipala, pe care eu nu am vazut-o pt ca am interpretat gresit programul lor si nu eram in sambata corecta

pitic25
[31.08.16 22:30:47]

Buna!

Voi merge la Praga intr-un city break de 4 zile la sfarsitul lui noiembrie-inceput de decembrie, impreuna cu fiul meu. Intentionez sa cumpar Prague Card, avem cazare la hotel aproape de metrou IPPavlova cu mic dejun inclus.

Intrebarea mea este: cam cat ar fi media cheltuielilor zilnice pentru 2 persoane, pentru mancare si nimicuri, noi nefiind adeptii restaurantelor scumpe si ai meselor copioase, ci persoane orientate spre simplu, decent?

Nu stiu cam cate coroane sa schimb si sa iau la mine.

Am citit despre impedimentele de la casele de schimb de acolo si cardul vreau sa fie o optiune de rezerva.

Multumesc frumos!

luciaoradea, pitic25, Roxelly