ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.07.2015
ÎNSCRIS: 25.09.13
JAN-2014

încărcat de pe telefon!

Un hotel ok

Printr-o frumoasa aliniere a astrelor am ajuns in 2014 si in Praga. In ianuarie mai exact. Cine naiba viziteaza Praga in ianuarie? Eu!

Despre drum n-am ce zice: aeroport - vrr vrr decolat --brr aterizat si retur.

De la aeroport la hotel am mers cu taxi. Cred ca ne-a luat vreo 25 euro.

Am ales hotelul Modra Ruze - Blue Rose (4 stele), pentru ca era central si foarte aproape de majoritatea punctelor de interes. Arata relativ comunist la intrare, dar e ok.

Fiind ianuarie stiam ca va frig, stiam ca la ei e mai frig decat la noi, dar nu ma asteptam sa fie ger. Dar GER!! Noroc ca am plecat si cu pantalonii de ski dupa mine, altfel vizitam Praga cu privirea de la balcon.

Pt o camera am platit 65 euro/noapte (a fost si o promotie atunci). Doamnele de la receptie foarte dragute, stiau engleza, nu erau probleme de comunicare si te ajutau cu sfaturi daca aveai nevoie pt vizitarea atractiilor.

Camera era curata, spatioasa, pe alocuri. Avea si minibar dar foarte slab aprovizionat. O apa la minibar costa 1.47 euro.

Baia avea cada, era curata si spatioasa.

Patul era pus prost, astfel ca o laterala era lipita de geam.   Alte camere (pt ca aveam o prietena care a venit si ea sa petreaca o saptamana la Praga) erau mai mari, cu patul pe mijloc si chiar cu un separeu generos, bun de stat la cafea sau sa citesti ceva.

Aveai masa de calcat, dar nu aveai fier, insa puteai cere de la receptie si iti aduceau.

Camerele au wireless.

Prima noapte in camera =» primele insomnii. Exact la fereastra noastra se auzea un zgomot constant, ca si cum pica apa la un robinet inchis prost, doar ca avand un numar de decibeli semnificativ mai mare. In speranta ca va trece, e de moment, nu am sunat la receptie, dar m-am dat mester mare, am deschis geamul, am cercetat cablurile batute de vant daca se loveau de pervaz, scurgeri, ca sa vad daca pica ceva, sa vad daca am vecini in partea cealalta care au un fetis in a bate in perete etc. Evident nu am rezolvat nimic si am asteptat sa se opreasca. Intr-un final, noaptea tarziu, piticul care batea in perete s-a oprit.

Doar ca piticul era matinal rau si la 5 dimineata iar a inceput. Si cum eu la orice zgomot ma trezesc, uite asa la 5 dimineata ma uitam in tavan.

Sunt o persoana rabdatoare din fire, dar zgomotul era ca picatura chinezeasca. Te turba.

La 8 dimineata s-a oprit, la pranz a inceput iar, asa ca am pus mana pe telefon si am anuntat la receptie. Doamna draguta mi-a zis ca o sa vina cineva sa verifice.

N-a venit si eu am ramas cu piticul pe cap, dar am sperat ca a fost doar pt o zi. Din nefericire, noaptea urmatoare aceeasi problema. Zgomote pana noaptea tarziu si reincepute dimineata devreme.

Am rugat-o inca o data pe doamna de la receptie sa trimita pe cineva, astfel ca atunci cand ne-am intors la hotel dupa plimbare, ne-a fost data alta camera. Era o camera la mansarda, unde in mod normal accesul era interzis si era singura de acest gen.

Ne-am simtit privilegiati :)) si cu atat mai mult cu cat in momentul in care am deschis usa am descoperit o imensitate de camera, cam cat un apartament de 2 camere, cu mobila din lemn masiv. Vederea de la geam era pe 2 parti. Una care dadea partial catre piata Wenceslas si una catre habar n-am ce. Evident pana pe la ora 11 se auzea galagia de afara, dar oricum nu dormea nimeni mai devreme, ca sa fie o problema.

Micul dejun era ok, tip bufet (inclus in pretul camerei), dar in proportie de 95% acelasi. Diferenta o facea cam prajitura zilei. Erau cam 3 feluri de branzeturi frazntuzesti, omleta, branza topita de 2 feluri, ceva mezeluri, legume proaspete, inclusiv fasole si carnati pt cei care voiau english breakfast, ceai, cafea etc. Se servea de la ora 7 la ora 10:30.

Langa hotel era un restaurant unde erai vesnic agasat de cineva, care te invita acolo, restaurant care cred ca era al hotelului, dar nu am mancat acolo. Se numea Blue Rose, ca hotelul si este cu mancare traditionala ceheasca.

L-as recomanda ca hotel, in special pentru pozitionare, dar nu l-as cataloga drept hotel de 4 stele.

Pozele cred ca le voi putea incarca intr-o saptamana, pt ca nu am acces momentan la ele.

Trimis de Roxelly in 25.07.15 08:02:00
Validat / Publicat: 25.07.15 08:49:18

VIZUALIZĂRI: 2229 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Roxelly); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Prima camera in care am stat
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 59.00 EUR pe cameră

[25.07.15 10:41:13]

@Roxelly - Am setat în program coordonatele GPS ale acestei destinaţii, rezultând următoarea poziţionare pe hartă -- click aici.

RoxellyAUTOR REVIEW
    [25.07.15 11:08:15]

@webmasterX: este ok, multumesc

Mihai18
    [02.09.15 21:38:14]

Roxely, am citit unele reviewuri ale tale și am constatat că îți place Sudul. Și atunci, te întreb, ce cauți iarna tocmai la Praga. Încă nu ai aflat de la alți useri că iarna la Praga este ger de crapă pietrele. Mi-a confirmat și vecinul meu, care a fost într-o lună de decembrie. Mi-a plăcut reviewul și l-am votat. Pe mai departe, numai de bine.

RoxellyAUTOR REVIEW
    [03.09.15 07:28:07]

@Mihai18: ) in principiu este o intamplare ca multe tari sunt din sud si a fost si mai intamplare vacanta la Praga. Nu a fost ceva planificat, a fost o oportunitate si am vrut sa beneficiez de ea. Pe de alta parte, sunt de parere ca e interesant sa mergi in vacanta si cand nu e plin sezon, vezi si cealalta fata a orasului. Si la Paris tot iarna am fost (nu chiar in plina iarna) si gerul nu a fost cumplit, a fost doar ger crunt multumesc o zi minunata sa ai!

Mihai18, Roxelly