ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.07.2015
DIN: Târgu Mureș
ÎNSCRIS: 28.03.10
JUL-2015
single

Hai-hui prin Skiathoskopelia (III)

Ocolul insulei Skopelos

Vedete la bord

De data aceasta, la bordul vaporasului Poseidon, cu care vom face ocolul insulei Skopelos, alaturi de grupul de englezi, cehi si romani, vom avea si cativa invitati speciali, pe prietenii mei, si ai vostri, si-ai tuturor locuitorilor acestei planete, pe Ani, Agnetha, Benny, Bjorn, mai pe scurt, pe ABBA si pe actrita Meryl Streep. Fiind toate vedete de prima mana, am reusit sa-l conving sa vina cu noi, pentru “paza si ordine” si pe “agentul 007”, amicul meu si-al vostru si-al tuturor visatorilor si iubitorilor de frumos de pe mapamond, pe actorul Pierce Brosnan. Nu mai e cazul sa va spun ca acestia toti, ne-au incantat si ne-au luminat cu creatiile lor, acei ani gri pe care i-am traversat cu cateva decenii in urma. Chiar si doar pentru acest amanunt, eu zic ca are rost sa dati cei 15 euro in portul vechi din “Skiathos-city” si sa va imbarcati pe unul din cele cateva vaporase care fac “Mamma Mia Tour”.

Pornim la drum

La ora 10 dimineata parasim portul Skiathos. Pe vaporasul international, avem si un grup de romani, dovada ca acestia au inceput sa caute prin port oferta cea mai buna. Exista mai multe croaziere “Mamma Mia” dar va sfatuiesc sa mergeti in cea care trece si prin Agios Ioannis (St. John). Incepe si muzica. Printre alte melodii, apar si “hit”-urile formatiei ABBA. Se incepe mereu cu "Mamma Mia". La New York, de ani buni, exista chiar si un “show” de succes cu acest nume, care se desfasoara mereu cu “casele inchise”, show care a readus in atentia tuturor, celebra formatie, intr-un moment cand lumea incepea s-o uite. Inca n-am mai asistat la o croaziera muzicala, in care sunt atinse doua simturi ale omului, vazul si auzul. Pana acum insulele grecesti erau placute doar la vedere, acum, auzim si muzica lor. Da! Vor zice unii, se profita de succesul unei formatii pentru a-l asigura pe acela al unei croaziere. Dar nu-i asa deloc! Agios Ioannis, orasul Skopelos si plaja Milia, cele trei locuri in care am pus piciorul pe insula Skopelos, sunt grozave, chiar si fara muzica. Ele au mereu muzica lor, cea a frumusetii si a culorilor.

Agios Ioannis

Dupa vreo 7-8 melodii cantate de ABBA, ajungem la Agios Ioannis. Agios Ioannis e ca o pajiste verde din Carpatii nostri. O pajiste in mijlocul careia se inalta o stanca. E-o pajiste acvatica. Lipsesc doar oile si ciobanasul. Legenda spune (si speckerul roman ne povesteste la megafon) ca aici, o corabie a fost surprinsa de furtuna. Singura speranta a marinarilor a ramas Dumnezeu. Dupa o zi de rugaciuni, furtuna s-a linistit. Marinarii au scapat cu viata si s-au intors dupa un timp si-au construit o bisericuta in varful stancii. E mai mult o capela. N-are mai mult de 4x4 metri. Inauntru sunt cateva icoane si multe lumanari aprinse. Nu e usor dar nici foarte greu sa urci pana sus, niste scari de metal in zig-zag te ajuta s-o faci. Plus de asta te gandesti mereu ca pasesti pe urmele “agentului 007”. E imposibil ca Pierce Brosnan, sa nu fi urcat si el in acest loc ce-ti taie rasuflarea. E ora pranzului. Un preot urca si el cu noi, pana la capela. Trage clopotele. Sunetul lor cristalin strapunge linistea micului golf. Doar apa din jur e mai cristalina decat sunetul lor. Apa cristalina? Ciudat! Cand urci, apa e verde, la mal e transparenta precum cristalul iar in zare, e albastra. Apoi preotul coboara. O turista ii ofera bani pentru biserica. Apoi inca cineva. Cum sa nu-i dai si tu ceva, cand esti invaluit de atata frumusete? Agios Ioannis pare un loc rupt din rai. Daca asa e in rai, atunci as vrea s-o pornesc chiar maine spre el. Dar daca e ca-n Congo sau Zimbabwe? Mai bine mai raman pe-aici o vreme. Nici nu-ti vine sa mai pleci de-aici. Simti ca orice minunatie a naturii ar mai urma dupa acest loc, n-ar putea sa-l egaleze. Imaginea golfului Agios Ioannis, te va urmari pe tot parcursul croazierei. Si inca mult timp dupa aceea. Pana acum, credeam ca Navagio e cel mai frumos loc din Grecia. Da! Asa credeam, pana n-am vazut Agios Ioannis. Dar sunt sigur ca daca ajung in Santorini sau in Rhodos, poate voi intalni altceva si mai frumos. Aici, sus pe aceasta stanca, oricine incepe sa mediteze, daca inca n-a facut-o vreodata. “E bine ca suntem contemporani cu acest loc, e bine ca suntem liberi sa calatorim prin lume, e bine ca soarele mai arde inca pe cer... ”. La baza stancii exista o mica plaja si o terasa. E cald, mai e timp de un suc rece si de-o balaceala. Apoi se suna adunarea. Poseidon ridica ancora si pleaca. Nu spre adancuri, ca-ntr-un celebru film ci spre larg.

Skopelos-city

Dupa inca vreo 10 melodii cantate de ABBA, ajungem si in capitala insulei. Skopelos e-o insula stancosa pe margini dar verde pe inaltimi. E ca o stanca imensa ce-a rasarit din strafunduri ca sa incante privirile oamenilor. Te-asezi la masa pe puntea de jos si comanzi o bere, apoi o Coca, apoi inc-o bere. Alcoolul incepe sa-si faca efectul. Exista oare altceva mai frumos in lumea asta decat o croaziera muzicala, combinata c-un stop de pileala? Ni se face foame. Ajungem in portul Skopelos. Aici stam mai mult, doua ore. Avem timp si de masa si de-o plimbare prin oras. Iau masa repede. Un gratar si-un Cola. Preturile sunt mai mici decat in Skiathos. Totul face 9,50 euro. Apoi o pornesc hai-hui pe strazile inguste. Orasul e-o simfonie in doua culori. Alb si albastru. Culorile drapelului elen. Culori intrerupte doar de cele ale florilor care sunt multe, multe pe-aici. Se spune ca grecii si-au vopsit casele in alb si albastru atunci cand au fost ocupati de alte natii. E-un semn de patriotism. Strazile sunt atat de inguste incat daca intinzi mainile lateral, atingi casele de pe ambele “maluri”. Din cand in cand nimeresti intr-o piateta mai larga unde gaseti cate o bisericuta. Pe strazi nu poti circula decat pe jos, cu bicicleta sau cu scuterul. Strazile de langa port sunt un adevarat bazar. Orasul e situat pe-o colina si nu e mare, ii zaresti aproape fiecare cladire daca-l privesti dinspre mare. Portul e mic si el, situat intre o cetate si locul unde acosteaza feribotul ce face traseul Volos-Skiathos-Glossa-Skopelos-Alonissos si retur. Am urcat si eu in cetate dar nu stiu mare lucru despre ea. Pare sa fi fost un fort de aparare stravechi. Apoi m-am asezat pe-o banca si-am privit marea. Era atata liniste peste tot. Si in port si in oras. Mi-ar place sa traiesc aici. Mai ales la pensie. Cred c-as prinde suta de ani. Si inca 50, ca bonus. Dar saptamana viitoare trebuie sa ma-ntorc la serviciu, intr-un oras plin de stres. Cred ca nu voi prinde nici macar jumatate, poate nici pensia. Pai, exista dreptate in lumea asta? E clar ca nu!

Plaja Milia

Ultima oprire a vasului Poseidon are loc dupa vreo 15 melodii ale formatiei ABBA. De la Skopelos-town si pana la cea mai frumoasa plaja a insulei, e cale mai lunga. Coboram pe plaja. E-o plaja amenajata cu umbrelute bicolore. E si-o mica terasa pe plaja. Avem o ora de balaceala. Plaja are mult nisip dar si pietre. Pentru prima data, vad si pietricele de culoare verde. La adun si le fac o poza. Iau si cateva cu mine acasa. Aici nu vad nicaieri vreun semn de interdictie. Adun cam o jumatate de kilogram. Oare va decola avionul? Nu stiu. Mai arunc din ele, le pastrez doar pe cele verzi. Fac o plimbare pana-n capatul plajei. Cateva stanci rasar din mare. Mai e si o platforma de piatra chiar pe plaja. Valurile mici o matura, cele mai mari se impiedica de ea, provocand de fiecare data cate un micro-tsunami. E-o imagine care atrage privirea. Nu departe, e un complex de vile si o parcare umbroasa. E-un loc bun pentru cei cei fac ocolul insulei cu masina. In Skopelos si Skiathos am vazut destule stanci ce rasar din mare dar mai putini arici de mare decat in alte locuri.

Inapoi acasa

Pe drumul de intoarcere, din nou muzica. Unii zic ca se profita de filmul cu Pierce Brosnan si Meryl Streep, care e o comedie usoara. Crainicul roman ne spune mereu... ”aici, in acest loc salbatic, s-a filmat scena cutare sau scena cutare”... lumea nu-intelege mare lucru caci nu toti au vazut filmul si toate locurile sunt frumoase. Dar fiecare recunoaste "Fernando" sau "I have a dream", melodiile tineretii lor, care au mai mult succes decat filmul. Asa facem si noi cu “Dracula Tour”, profitam de imaginea lui... le ziceam strainilor ca Vlad Tepes s-a nascut la Sighisoara, ca a dormit nu stiu cat timp la Bran si ca a trait, lucru “confirmat” de Bram Stoker, pe valea Bargaului, printre codrii fiorosi de langa hanul Tihuta. Asa s-a intamplat si in cazul filmului “Laguna albastra”, multi zic c-ar fi in Grecia, apa e la fel de frumoasa pe-aici ca si-n film dar poate acesta nici n-a fost realizat pe-aici, prin Elada... “Mamma Mia”, e-o croaziera de tip “remember” ce se petrece in prezent. E inedita. Ajungem in portul Skiathos. Trecem pe langa peninsula Bourtzi. Cativa oameni fac plaje si baie pe o mica platforma a ei. Croaziera a inceput cu melodia “Mamma Mia” si se termina tot cu ea. Sonorul se da la maximum. Se pune melodia chiar si de doua ori. Intreg portul rasuna... "Mamma Mia! "... "Mamma mia! "... Toti cei din port intorc privirile spre vaporas... e-un prilej in plus de-a se decide si ei sa aleaga aceasta croaziera...

“Mamma Mia, how can I resist you? ”

@Web, te rog melodia https://www.youtube.com/watch?v=unfzfe8f9NI

Trimis de dorgo in 24.07.15 19:50:08
Validat / Publicat: 24.07.15 21:06:39
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 2781 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P09 Skopelos e-o stanca acoperita de verdeata ce-a rasarit din adancuri pentru a incanta privirea omului

webmasterX [24.07.15 21:06:06] »

irinad CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA [25.07.15 13:08:36] »

@dorgo - Spumos şi frumos, ca mai toate articolele tale! Sper să pot ajunge şi eu într-una din vacanţele mele şi în partea asta de Grecia! Ea e frumoasă peste tot, dar în insule, e sublimă. Constat cu plăcere că, asemenea mie, sunt mulţi îndrăgostiţi de ea.

Insula Skopelos a intrat şi ea de curând în atenţia multora dintre conaţionalii noştri, cel puţin aici pe sait, am remarcat în ultimul timp multe review-uri bune pe această temă.

Vacanţe plăcute în continuare!

dorgo [26.07.15 06:26:58] »

@irinad - Multumesc de urare! Da. asa-i, in vara aceasta multi romani au ajuns si vor mai ajunge (intr-o ora, o ora si douazeci de minute!!) pana in Skiathos, pana cand mai e valabila aceasta oferta de sejur de tip "last minute", curse charter cu plecarea din Timisoara-Cluj-Bucuresti la preturi pe jumatate decat in mod normal.

dorgo [06.10.15 19:13:05] »

@Admin... E pacat ca prima poza (P01) e nevotabila (macar simbolic), daca ar fi fost voie, macar stiam si noi cate uzeritze avem pe sait. Si sa fii vazut atunci avalansa de inscrieri de "new-entritze" de pe intreg mapamondul, pe AFA!

dorgo, irinad
Alte impresii din această RUBRICĂExcursii opţionale din Skiathos: