ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.01.2010
DIN: BUCURESTI
ÎNSCRIS: 16.01.10
AUG-2009

Descopera Malorca si Insulele Baleare in general

MALORCA: este o insula superba, cu relief variat si clima calda, o destinatie potrivita pentru sezonul de vara-toamna. Totusi, clima fiind calda si cam umeda, este recomandabil de mers prin septembrie. Dar o vacanta e binevenita si in toiul verii daca suportati caldura.

Insula este spectaculoasa, sunt foarte multe de locuri de vazut, peisaje minunate la tot pasul, plaje superbe, munti maiestuosi, dealuri inverzite, orasele-muzeu, castele, porturi superbe, cu o singura conditie: MALORCA INSEAMNA SA EXPLORATI INSULA. Daca va duceti in Malorca sa stati intr-un singur loc poate fi plictisitor, daca insa inchiriati o masina sau va luati cateva excursii optionale este fabulos. Vacanta in Malorca inseamna permanenta descoperire si dinamism.

Am fost anul trecut in vara si a fost surprinzator de bine. Recomand sa inchiriati o masina si sa explorati insula, mergeti in nord la Capul Formentor (drumulpana la Formentor este un fel de Transfagarasan dar la o scara mult mai mare, muntii sunt foarte inalti acolo), Pollenca-este un port cu niste vile superbe cu ponton-fiecare cu propriul yacht, in Golful Alcudia cu locurile sale minunate si niste plaje micute, in portul Soller (sunt niste cladiri absolut fabuloase acolo, un port de poveste si plimbarea cu trenul Soller face toti banii), mergeti pe toata coasta de nord-vest- Portul Saint Elm-iarasi un port cochet cu niste terase intime si suspendate deasupra marii si unde se manca o inghetata delicioasa, Valdemossa-un orasel superb, un muzeu in miniatura unde puteti comandaniste prajiturele savuroase locale-e aproape de capitala trebuie vazut, apoi continuati drumul pe sosea si opriti-va la minunatele Turnulete cu niste view-uri spectaculoase de pe coasta de nord-vest sunt un "must see". Urcati cu masina pana sus la Mirador d’Escolomers si al alte puncte de observatie. Marea si muntii sunt de vis, este ceva de poveste.

Nu degeaba Malorca a fost asa laudata, este insula iubirii dintre Chopin si George Sand care de altfel a si scris "O iarna in Malorca". Malorca este superba daca stii ca sa cauti si sa privesti. Malorca era cunoscuta ca una dintre Insulele piratilor asa ca sunt multe turnuri de observatie pe coasta de nord-vest, mergeti acolo, este spelndid. Muntii Tramuntana sunt superbi. Peste tot sunt indicatoare si urcati muntele cu masina pana sus: este "spectacol". Veti ramane socati de ceea ce a creat natura. Duceti-va si in satele mici pe care le vedeti indicate pe harta, cautati locuri magice.

Pe coasta de est sunt niste "cale" unde va puteti balaci in apa stravezie si sa admirati peisajele. Luati-va o harta si mergeti la toate calele, sunt indicatoare peste tot. Fiecare este altfel. Tot pe coasta de vest sunt si niste pesteri celebre si cateva porturi dragute - de ex Porto Cristo. Cala Millor si Cala D'or sunt de vis: daca aveti bani, duceti-va acolo, e superb: o plaja imensa cu un nisip extrem, de fin, hoteluri elegante, liniste, intim. In drum spre coasta de est, va puteti opri pe la Manacor-unde se fabrica celebrele perle, iar la Inca sunt niste ateliere cu pielarie. Va recomand si Playa es Trenc si Colonia Saint Jordi, Playa es Trenc este o plaja de vis, cu nisip fin, alb, mare stravezie, seamana cu Caraibele, dar nu va duceti in weekend este multa lume (desi plaja are vreo 8 km lungime), sunt yacht-uri care acosteaza acolo, aproape de tarm, iar la plaja vin cu niste barcute, sunt cateva baruri. Apa este fantastica, plaja alba. In Mallorca plajele sunt mari, de nisip.

Majoritatea romanilor sunt cazati in sud in Arenal, Playa de Palma, ptr ca este aproape de aeroport, plaja este mare, de nisip fin, galben, dar este nebunie, aglomerat. Ptr cei care au un bughet mai mare recomand sa stea Cala Millor, Cala D'or, si toate statiunile din Golful Alcudia. Zona de sud cu zona Arenal, Playa de Palma este aglomerata, dar repet, plaja imensa, cluburi, fun, distractie. Daca sunteti tineri sudul e ptr voi. Daca aveti pretentii mari: in nord, in vest, in est. Va recomand sa mergeti in excursie cu barca, sa vizitati imprejurimile, sunt excursii de o zi, se ofera mancare la bord, barcile Magic etc. Capitala Palma de Malorca este frumoasa, puteti vizita multe obiective monumente, catedrale etc Nu stati pe loc. Malorca inseamna istorie si maretie care presupune explorare, reflexie. Inchiriati masina, luati-va excursii si o harta. Si un concediu de 10 zile, 7 zile e prea putin, insula este mare, e cea mai mare din Arhipeleagul Baleare, deci aveti nevoie de timp.

Pentru hotel, alegeti-va unul dintr-un lant cunoscut (D'or, H12 etc) sau un apartament dragut in orice statiune, de preferat cele de pe coastele est-vest-nord. Hotelurile din Cala Millor sunt superbe, sunt noi, spatioase, e un mic aparadis acolo, pe coasta de vest si de nord sunt niste vile absolut incantatoare (in Saint Elm, Pollenca, Formentor, golful Alcudia), iar in sud sunt bune hotelurile Alexandra D'or, Playa de Palma, Negresco, El Cid etc... cele de 4 stele ptr pretentiosi.

El Arenal este f. aglomerat, o statiune mai vache si mai mult ptr tineri. C'; an Pastilla este ok, desi e mica, are plaja, terase dragute, Magaluf si Palma Nova sunt cam mici, au hoteluri cam vechi. Playa de Palma are o plaja mare de nisip. Plaja de nisip e peste tot, mai mare, mai mica, cu nisip alb, cu nisip galben, cu pietricele, etc, cu intrare lina, sau abrupta in mare, dupa gusturi. In Malorca am vazut plaje nesfarsite de nisip, foarte late, mult mai late ca la Mamaia de ex. Dar si plaje mici, cu pitericele, dar cu un background remarcabil... Depinde ce preferati. Este superb sa vizitati in fiecare zi alta localitate si alta plaja. Luati-va o harta. Fiti temerari. Sau luati-va excursiile optionale, merita.

In nici un caz Malorca nu este ptr all inclusive, nu va asteptati sa gasiti all inclusive din Turcia. No way!!! Maxim demipensiune, desi este de preferat un hotel cu mic dejun. Oricum, nu va duceti sa stati in camera, va duceti sa explorati, sa vedeti locurile minunate. Daca va tine buzunarul va inchiriati un apartament pe coasta de vest, sau de nord. Si eventual o barca!!! In Malorca lumea merge sa viziteze, de aceea in locurile unde turismul este de masa (de ex. in sud) nu se pune accent pe cazare, ci pe excursii optionale, pe peisaj etc. Malorca nu este Turcia, de ex, unde luxul este extrem. In Turcia se pune accent pe lux, in Malorca pe aventura.

Eu zic ca merita sa vedeti Balearele, si Ibiza -pe care am vazut-o si este interesanta, Formentera-o insula mica, de vis, cu o plaja alba-toate m-au impresionat. Dar acordati-va un concediu ptr fiecare dintre ele, se fac excursii optionale dinspre/catre Malorca/Ibiza/Formentera, dar o zi nu este suficient sa descoperi Ibiza, sau Formentera de ex. Ibiza eset asemenatoare cu Malorca, ceva mai arida, si fara munti, dar cu dealuri inalte, inverzite, si cu o plaja de nisip fabuloasa-de culoare rosie-Salinas si niste porturi incantatoare, si bineinteles cluburi super tari!!!! Merita sa va inchiriati de ex. o motoreta si sa explorati insula Ibiza cu un grup de prieteni!!!Hoinariti pe stradutele din porturi si admirati ambarcatiunile, si apusurile de soare!!!!Sau savurati un frappe rece de pe terasa unui club celebru!!!! Sau sa va luati o barca si mergeti din Ibiza in insula Formentera ptr o pauza de contemplare a naturii!!!!!

Balearele sunt minunate, indiferent de numele insule. Balearele inclusiv Malorca sunt ptr aventura, explorare, si iarasi explorare...

Vacanta placuta!! Si veti fi surprinsi!!!

Trimis de Alb in 17.01.10 21:26:46

VIZUALIZĂRI: 12900 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Alb); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[17.01.10 21:33:13]

review-ul (postat desigur din greseala aici) va fi mutat in sectiunea nou-creata "Descopera Mallorca" (dupa validarea eventualelor fotografii incarcate)

[17.01.10 22:36:05]

mutat impresiile in rubrica anuntata.

Super-review, Alb. Apreciez indeosebi sufletul pus in scrierea lui, precum si bogatia (luxurianta as spune) a informatiilor utile pe care le contine.

Valentina69
[18.01.10 10:30:02]

FFF util si interesant, bravo Alb te mai asteptam cu asa review-uri deja am cazut in visare. Daca poti sa ne dai si niste preturi ar fi super, multumim oricum

[24.01.10 19:35:54]

Ma bucur ca va plac impresiile postate. Am atasat mai multe poze, in speranta ca vor fi de folos. Ptr dl. webmaster: cum as putea modifica o poza (sterge sau adauga o poza sau continutul acesteia) ???

O sa revin si cu alte reviews-uri despre alte locatii.

Referitor la preturi ptr Malorca, depinde de buget. Sunt multe agentii romanesti care vor avea cu siguranta reduceri ptr anul 2010. Este bine sa luati cazare cu mic dejun sau demipensiune la un hotel de 3-4-5 stele, dar dintr-un lant cunoscut, sau puteti inchiria un apartament intr-o vila cocheta.

[24.01.10 21:22:03]

Ca si hoteluri in Malorca va recomand hotelurile din statiunile: 1. Cala Millor-Condes el Alcudia, President, Hipocampo, Voramar, Sabina, Dunas, Oasis-in Cala Millor si Cala Do'or nu sunt multe hoteluri, dar cele existente sunt exclusiviste, in 2. Cala D'Or Sol, Barcelo, Hotel Cala D'Or, Prinsotel, H Grand D'Or, Melia Gala 3. in Golful Alcudia, -Can Ferrer, Can pelle, Can Simo, si apartamente, dar si 4. Playa de Palma-Acapulco, Negresco, Neptuno, Playa Golf, Oleander etc, sau 5. C'an Pastilla-hotelurile Alexandra D'or, El Cid -ambele de 3 stele etc.

Ordinea nu este neaparat acesta, depinde ce va place, si ce buget aveti. Statiunea Arenal este in continuarea statiunii Palma-plaja lata, este peste tot in zona sud, C'an Pastilla, Arenal, Playa de Palma, in statiunea Arenal hotelurile sunt mai vechi (s-a dezvoltat prima). C'an Pastilla este f. draguta-hotelul Alexandra D'or si El Cid arata bine desi sunt de 3 stele. In Cala Millor si Cala D'Or (ambele pe coasta de Est) hotelurile sunt noi si exclusiviste.

Playa de Palma (in sud) are hoteluri bune, unele sunt exclusiviste (precum Playa Golf, Acapulco, Negresco) si acolo este multa animatie si distractie-tineri, cupluri, familii. Ptr tineri recomand sudul cu C'an Pastilla, Playa de Palma. Nu prea recomand statiunea Magaluf, este cam solitara si cladirile sunt vechi. In restul statiunilor zona Nord-Vest care de altfel este superba puteti inchiria apartamente in vile, sau in aparthotel, acolo nu sunt hoteluri.

Zonele cele mai spectaluoase nu au hoteluri ptr ca este protejejat mediul, iar locatiile existente sunt scumpe si exclusiviste.Bineinteles ca puteti inchiria si un apartament in zona Formentor, sau Pollenca, sau Alcudia, portul Antrax sau portul Soller, Valdemossa, Porto Cristo. Depinde ce doriti. Romanii merg in sud de obicei.

[24.01.10 23:44:13]

alb - modificarile de poze pot fi facute doar de noi. Scriete rog lista acestor modificari aici (in aceast rubrica Ecouri) ori prin mesaj personal catre mine aici (click in acea pagina pe TRIMITE MESAJ

[26.01.10 00:06:33]

Ok multumesc.

As dori sa schimb Gradul de satisfactie, din greseala am setat 96%, gradul de satisfactie este 100%. Malorca merita aceasta apreciere. Nu stiu cum se poate schimba in 100 %.

Multumesc.

[26.01.10 00:19:28]

rezolvat -> satisfactie = 100% acuma

[26.01.10 00:36:05]

Mersi mult... ce dragut!!! Este foarte interesant site-ul si cred ca si util.

Este o initiativa buna ca l-ati lansat. Multi oameni isi planuiesc vacantele viitoare si pot culege impresii chiar de la cei care au fost acolo... Mult succes!

Cristian_h*
[31.01.10 02:29:44]

nu stiu cum mi-a scapat acest reviw pana acum , nici unde a stat ascuns ALB , oricum felicitari si "bienvenido" , si sa-l instiintam ca aici nu este admisa tacerea

[31.01.10 19:22:46]

Multumesc ptr ecou.O sa revin si cu alte impresii despre alte destinatii..

webmasterXY*
[31.01.10 21:18:50]

Atasat coloana sonora propusa de Cristian!

[01.02.10 18:24:22]

ok.

TLA
[24.02.10 22:28:21]

El Cid este de 4 stele..am fost acolo in honeymoon, ff misto!

casper19
[16.04.10 21:24:45]

Mallorca... o insula de vis. As dori insa sa trag un semnal de alarma legat de seriozitatea partenerilor spanioli si sa sfatuiesc pe cei care isi doresc sa isi petreaca vacanta sa incerce sa nu cumpere sejur prin agentie si sa rezerve direct hotelul dorit si ore convenabile de zbor.

In urma experientei din 2008, mi-am indemnat parintii sa o viziteze. Oferta era tentanta: hotel in Arenal, 4*, all inclusive 365 euro prin programul Travel Senior (subventionat 50% de statul Spaniol) oferit de Subweb Vaccanciones in aprilie, cand timpul e perfect pentru vizitat si mai putin de bronzat Cunoscand zona, am ales hotelul Playa Golf si in noiembrie am platit avansul. La inceputul lui februarie ne-a fost solocitata si diferenta de bani si atunci ni s-a oferit hotelul Barcelo Pueblo park, deoarece primul a fost retras din program. Am acceptat si acest hotel ghidandu-ma si dupa impresiile culese in 2008 de la cei care fusesera cazati acolo. Contractul a fost facut pe acest hotel.

Cu 2 zile inainte de plecare am primit documentele de calatorie de la agentia romaneasca. Acestea erau datate cu 5 zile inainte de data calatoriei si precizau hotelul Barcelo Pueblo. Insa am fost informati ca desi documentele sunt pe acest hotel, ei vor fi cazati intr-o cu totul alta zona la Roc Illetas Playa, cu aceleasi conditii de confort datorita overbookingului facut de spanioli. Am solicitat returnarea banilor deoarece zona nu e atractiva, cu mijloace de transport la ore neprietenoase sau schimbarea hotelului in zona dorita initial, Arenal. Raspunsul a fost ca nu se mai pot returna banii si ca singurul hotel disponibil mai este Calla Vinas situat cu mult mai departe de Arenal. In aceste conditii, am ales varianta ROC Illetas, care era cat de cat mai aproape de Palma.

Se pare ca spaniolii nu au dat 2 bani pe turistii romani desi inca nu sunt prea convinsa de cat de ingerasi sunt si cei de la agentia romaneasca si au profitat din plin de faptul ca in program se puteau inscrie numai persoane de peste 55 de ani. Ajunsi in Palma, la ora 00: 30a. m, turistii romani au fost anuntati ca indiferent de vouchere si asigurari verbale, vor fi cazati toti la hotelul Calla Vinas, situat intr-o statiune cu nume asemanator. Zona este una linistita, nu foarte turistica, si cam pustie dupa impresiile la fata locului. Un singur autobuz cu o frecventa de 2-3 ore leaga localitatea de Palma, insa pentru intors, ultimul autobuz este la 16: 00, calatoria dureaza 1h. Nu tocmai ce visasera si ce planuri isi facusera ai mei.

Au urmat momente foarte neplacute, discutii interminabile cu reprezentantii agentiei din Mallorca (care a dat dovada de multa indiferenta si impertinenta) si cu reprezentantii din Romania. Dupa o zi intreaga numai parintii mei au fost mutati ca un alt hotel din Can Pastilla, Las Arenas despre care voi incerca sa postez dupa ce ei se vor intoearce si imi vor povesti mai multe deoarece pana acum stiu doar ca este un hotel foarte bun situat intre Palma si Arenal. Restul turistilor, pentru ca nu stiu spaniola si nici prea multa engleza si nu au avut pe cineva in tara care sa "pledeze" pentru un serviciu platit au ramas la Cala Vinas. Pe asta se bazau si cei din agentii, aceasta este concluzia mea, chair daca ei au dat vina pe agentia romaneasca si bineinteles aceasta pe cea spaniola.

Imi pare rau, cel mai mult ca suntem dati la o parte doar pentru ca suntem romani, si ai nostrii, cei care ar putea face ceva dau din umeri si se conformeaza. Deci sfatul meu este ca pentru aceasta destinatie sa va feriti de agentii pentru ca nimic nu e sigur. Mallorca este superba si merita vazuta. Pe cat posibil incercati sa va rezervati singuri hotelul si avionul daca vreti sa fiti sigur ca ajungeti unde trebuie.

[19.04.10 15:35:13]

Da, imi pare rau sa aud ca programul Travel Senior nu a avut efectul scontat. In toate Balearele este plin de pensionari care ajung acolo cu niste programe speciale, avantajoase.

Este adevarat ca noi, romanii purtam un stigmat si occidentalii ne privesc cu indoiala, desi este nedrept. Este cumplit ca din cauza unor incidente aleatorii (impresia generala ca romanii fac parte din zona mai saraca, dubioasa si chiar infractionala a Uniunii Europene)- toti am ajuns sa fim priviti cu o mare indoiala...

Este regretabil, din pacate va trebui un efort urias si sustinut, si seriozitate maxima sa le schimbam pararea. Este dramatic ptr ca in strainatate chiar sunt romani care muncesc si sunt f. seriosi. Cu atat mai mult, ca si noi romanii turisti cheltuim bani in vacante si meritam sa fim tratati corect.

Orice padure isi are uscaturile ei.

[11.07.10 02:21:46]

Ptr casper: Malorca m-a impresionat enorm, dintre toate locatiile de vara pe unde am fost, am ramas cu o amintire extrem de vie. Insula este superba, si culmea, locurile absolut minunate sunt coasta de est-cala millor, cala d'or, coasta de vest-camp de mar, sant elm, soller, antrax, nordul cu alcudia si formentorul, exact ce nu promoveaza agentiile din Romania, probabil din cauza pretului mai mare.

Eu m-as intoarce oricand in Malorca, este destinatia perfecta de vara, profund exotica si fabuloasa. Plaje albe, munti, inalti, civilizatie, istorie, Malorca le impleteste pe toate admirabil.

popescu monica
[17.07.10 12:00:45]

salutari tuturor,

Sunt nou inscrisa in club si am cuvinte de lauda la initiativa.

Vreau sa merg in luna de miere in Mallorca in acelasi loc in care spunea si casper 19 la acelasi hotel si prin acelasi pogram SENIORI.

Problema este ca sejurul incepe in 02 octombrie -09. octombrie si nu stiu daca se poate face plaja sau nu atunci. Cine a fost in aceeasi perioada , rog sa ma lamureasca.

Vacante placute in continuare!

[23.07.10 13:23:53]

da se poate face plaja. meregeti prin programul senior in luna octombrie in luna de miere????? in ce sens???

popescu monica
[23.07.10 18:46:54]

VREAU SA ALEG PROGRAMULSENIORI PT SIMPLUL FAPT CA E LA JUMATATE DE PRET. CE VREI SA SPUI CA O SA FIM INCONJURATI NUMAI DE PENSIONARI? DACA SE ACHITA IN PLUS O TAXA DE 20 EURO POATE SA MEARGA ORCINE. DE CE CREZI CA NU AR FACE-O?

MERCI PT RASPUNSUL LEGAT DE POSIBILITATEA DE A FACE PLAJA IN OCTOMBRIE.

webmasterXY*
[23.07.10 18:49:02]

Monica, pe viitor te rugam sa nu mai scrii cu majuscule, este destul de greu de citit un astfel de mesaj.

[25.07.10 20:51:29]

Stiam ca tinerii nu pot merge singuri cu bilete de pensionari... Stiu ca si anii trecuti erau discutii despre cine ar trebui sa acceada la acest program si la multe hoteluri tinerii trebuiau insotiti de catre cel putin un adult pensionar.

In Romania se practica de obicei asta, pensionarii isi iau bilete si merg de fapt tinerii, dar stiu ca acolo exista un control riguros, cel putin un adult trebuie sa aibe minim 55 de ani..

Tinerii trebuie insotit de catre un pensionar, asa era anii trecuti. Vizionati si:

In octombrie vremea este buna, sunt cam 20-25 grade.

Succes.

iolis*
[27.03.11 21:10:32]

buna, imi puteti spune va rog cum sunt preturile la restaurante in caz ca imi iau demipensiune. va multumesc

casper19
[01.04.11 17:00:01]

@iolis: Nu iti pot spune decat din amintiri vagi, ca preturile mi-au parut ca cele de pe continent. Demipensiunea e avantajoasa, in general ei avand bufet suedez variat... Preturile in jurul orei pranzului sunt clar mai mai mici decat cele de seara. Un fel principal si o batura racoritoare/sangria/bere la pranz era ceva in jur de 15-20 euro.

Depinde insa foarte mult daca iti iei o pizza sau un fel special. Seara berea parca era in jur de 4-6-8 euro in functie de cantitate si marca. Noi am optat pt demipensiune, insa ne-am si rasfatat din cand in cand cu specialitatile lor. La 4 stele aveam si fructe de mare in fiecare seara la cel putin un tip de mancare, legume si fructe proaspete. Dimineata un bucatar iti prepara oul cu bacon pe loc, insa aveai si cereale.

Mai peste tot insa gasesti magazine alimentare unde bauturile sunt de 5-10 ori mai ieftine si parca aveau si sandvisuri. In sezon tinerii obisniuiesc sa cumpere de la magazin alcool si sa bea pe plaja decat sa mearga la o terasa. Sfatul meu ar fi sa te interesezi daca mancarea servita de hotel e pe gustul tau si sa optezi pt demipensiune.

extyn
[22.06.11 13:19:29]

Buna,

As vrea sa ii intreb pe cei care au fost cazati in Playa de Palma (voi sta la hotel Playa Golf) cat de departe sunt obiectivele turistice ce merita vizitate.

Cat costa sa inchiriezi o masina pe zi, ponturi, sfaturi utile.

Astept raspunsuri si va multumesc in avans

bogdan 75
[10.04.12 11:38:06]

Te rog daca poti sa-mi spui ceva despre excursia la Ibiza. Voi pleca peste o luna la Mallorca si voi sta in Can Pastilia si vreau neaparat sa vizitez si Ibiza. Ai luat excursie sau ai plecat din port pe cont propriu? Cam cat costa? M-ar ajuta putine detalii daca ai putea sa-mi dai. Multumesc

[22.04.12 00:34:11]

Buna eu in Ibiza am fost separat, adica am plecat separat din Bucuresti, am avut o vacanta integrala acolo. Practic sejur complet.

Din Mallorca se fac excursii in Ibiza. La hotel dar si pe strada vei vedea multe agentii -la agnetii este mai ieftin decat la hotel, care vand excursii catre Ibiza. plecarea se face din port, dureaza o zi intreaga trebuie sa te scolo dimineata devreme si sa fi la ora fixata unde zic ei ca altfel pierzi vaporul.

Trebuie sa iti iei excursia din timp catre Ibiza, si sa alegi sa mergi cu barca rapida chiar daca este mai scump, ptr ca este cam departe si trebuie sa ai si ceva timp sa te plimbi pe acolo.

Intorcerea se face seara.

bogdan 75
[22.04.12 03:55:29]

@Alb: Multumesc.

Alb, bogdan 75, casper19, Cristian_h*, extyn, iolis*, popescu monica, TLA, Valentina69
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Mallorca: