ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.07.2015
ÎNSCRIS: 17.04.11
JUL-2015
2 AD. + 2 COPII -- v: 7 si 10 ani

Riu Helios Paradise

Anul trecut in timpul vacantei pe care am petrecut-o in hotelul Riu Helios / Sunny Beach am remarcat macheta care prezenta noul hotel din lantul respectiv care avea sa se deschida in mai 2015 in statiunea cu acelasi nume. Mi-a placut macheta, m-a impresionat si tanand cont ca din motive obiective, independente de vointa mea (dorinta de a petrece o vacanta frumoasa cu copiii inca de varsta la care sa aleg UAI in Turcia) a trebuit sa fac din nou alegere pentru Sunny Beach. In fine, iar Bulgaria, iar luna iulie, asteptari rezonabile, deh zic Bulgaria, asa incat in luna martie am optat pentru noul Club Hotel Riu Helios Paradise/ Sunny Beach, eu as spune insa Sveti Vlas caci se pozitioneaza exact la granita imaginara dintre cele doua statiuni, oricum nu in centrul statiunii zgomotoase si agitate luata cu asalt de cohortele de tineri englezi si nordici si familiile numeroase de rusi si muuuuuuulti romani.

M-am informat la momentul respectiv si prietena Wikipedia mi-a spus ca lantul infiintat in 1953 in Mallorca cu hoteluri in majoritate de 5* nu ma poate dezamagi mai ales ca in prezent 50% din actiunile consortiului sunt detinute de o companie germana - edit by wm. Aleatoriu am intrat si pe cateva saituri ale unor hoteluri RIU din cele 110 aflate acum in peste 18 tari din lume si mi-am facut o impresie generala pozitiva.

Am asteptat cu interes primele rew. pe AFA si ele nu au intarziat sa vina. Unele mai retinute, altele mai incurajatoare, insa cu 2 zile inainte de plecare un coleg de sait a postat un rew “dezamagitor”. Dar cum sunt optimista in general nu m-am descurajat, gandindu-ma totusi ca lantul hotelier nu poate da gres si apoi fiecare are perceptia lui care este mai mult sau mai putin subiectiva asa incat que sera, sera… …

Hotelul de fapt este un resort de 4* care la prima vedere este impresionant prin arhitectura, o imbinare de stil otoman cu multe ornamente si coloane din arhitectura vecinilor greci situat intr-o padure de pini, chiar pe malul marii cu spatii generoase si bine organizate si foarte important foarte bine delimitat si supravegheat. Securitate maxima pentru turistii romani veniti cu propriile masini dar si pentru cativa polonezi rataciti, numerosii nemti, nordici, francezi “desertati” din autocarele venite de la aeroporturile din Varna si Burgas.

Inainte insa de a incerca sa povestesc experienta mea in Riu Helios Paradis vreau sa fac o mentiune de “moment” imi fac mea culpa stiu ca este un fir de discutie separat pentru trecerea pe podul de la Giurgiu. Se “lucreaza” cu viteza melcului, luati-va o marja de timp si pregatiti-va de a “admira” orasul Ruse si Dunarea de la inaltime caci aveti sansa sa faceti o mica escala, depinde de norocul fiecaruia. La ducere nu am avut probleme, dimineata la ora 10,00 ziua de marti a saptamanii nu se lucra, asa incat am trecut in 15 minute, la intoarcere insa tot in ziua de marti, ora 19,00 erau cativa muncitori care “lucrau” si durata a fost de 45 de minute si multe cuvinte colorate spuse printre dinti, caci datorita caldurii s-au format “valuri” in asfalt si cu toate eforturile care mi-au amintit de slalomul invatat cu multi ani in urma la scoala de soferi tot am “ras” cateva, asa ca amintire lasata pe scutul masinii.

Dar sa ma intorc in… paradis. Cu ce sa incep? Cu hotelul bineinteles, a fost deschis in mai 2015. Totul miroase a nou si super curat, normal.

Este maaaaaaaaaare, impunator, cu personalitate, amestec de stil ottoman, coloane generoase, dorice, ornamente, culori deschise, calde, peronul din fata intrarii mare si bine marcat. Nu stiu sa va spun exact cate etaje are pentru ca este o constructie asimetrica. Erau 6 lifturi cate 3 pe fiecare aripa laterala, cu 9-10 etaje.

RECEPTIA se afla la nivelul 1 si in holul imens frumos mobilat cu fotolii mari si confortabile isi desfasoara activitatea la cele 3 birouri amenajate cativa receptioneri. Amabilitate si operativitate maxime, bratari argintii pentru maturi si bineinteles rosii pentru copii, bell-boy prietenos, chiar daca nu statea foarte bine la conversatie, oricum nu ne propuseseram sa ne faca prezentarea integrala a hotelului eventual in limba romana.

In holul hotelului se afla un magazine cu de toate foarte bine aprovizionat si deschis pana la ora 24,00 in fiecare seara, birou de schimb valutar dar si masina de schimb, barul foarte generos, camera de depozitare bagaje, in fine, prima impresie foarte buna.

Exista aici si un birou de turism al companiei germane - edit by wm, cu oferte de excursii la manastirile din zona sau in statiunile invecinate, un tur al Sofiei, tururi culinare in zona si in special vizitarea tematica a Nessebarului, plimbari cu trasura in satele din apropiere, posibilitati de petrecere a timpului liber la echitatie, etc.

CAMERA –nr. 3074/etaj 3, bineinteles, double superior, cred ca una dintre cele mai frumoase de care am avut parte in Bulgaria, usor rivalizand cu aceeasi din statiunea Bansko de la hotelul Sunrise. Holul de la intrare mare, un dressing cu mult loc de depozitare, umerase, rafturi, in interior se afla si seiful (nu l-am folosit asa incat nu stiu cat costa). Camera foarte mare cu un pat mare matrimonial si o canapea generoasa. Mobilier alcatuit din noptiere, birou, locuri de depozitare. A/C, frigider gol insa (aici trebuie sa remarc ca nu vad motivul pentru care nu au introdus cateva racoritoare, eventual o apa), LCD cu 46 de programe, desene animate, CNN, BBC, euronews, un program polonez, Romania international, cateva porograme rusesti si bulgaresti, programe de muzica, cateva discovery, eurosport, history, de toate pentru toti. Plasa de tantari, perdele, galerii, mocheta in culoare bej/maron si tapet foarte frumos in ton bej/auriu. In balcon o masa cu 2 scaune si uscator pentru rufe. Dar ce mi-a placut cel mai mult a fost vederea spre piscine, malul marii si vederea spre statiune si in departare Nessebarul. O incantare sa ai marea la picioare iar noaptea sa vezi orasul luminat si cerul strabatut de focuri de artificii. Cateva tablouri de bun gust pe peretii camerei. Multe corpuri de iluminat de buna calitate si functional distribuite.

Camera este odihnitoare, nu are corespondenta cu o alta si izolatia fonica este perfecta.

Balconul este mare cu masa si 2 scaune, curat si balustrada sufficient de inalta pentru a garanta securitatea copiilor.

BAIA, mare, ghiuveta, wc, dus de dimensiune generoase despartit de baie, dotata cu telefon si foen. Consumabile modeste. Lipsa papuci, consumabile modeste.

Lenjeria si prosoapele bineinteles noi, perfect albe si personalizate. Pernele si pledurile foarte comode.

Curatenia zilnica, la 4 zile ne-au fost schimbate asternuturile iar prosoapele la nevoie. Persoanele care faceau curatenie foarte communicative si amabile, mai ales dupa primirea cate unui mic stimulent.

Hotelul fiind nou emana senzatia de curatenia chiar si pe holuri care sunt frumos decorate si cu o mocheta generoasa.

PARCUL hotelului si aleile dintre piscine se bucura de aranjamentul deosebit de frumos al unui peisagist dupa parerea mea foarte talentat. Straturile de flori sunt foarte frumos ornate, ingrijite, irigate si am vazut tot timpul personal care se ocupa de intretinerea spatiilor verzi. Padurea de pini este generoasa, pe laterale nu este insa bineingrijita dar se lucreaza inca la finalizarea ei. Aleea care duce la malul marii este de asemenea “mobilata” cu banci asa incat ai intradevar senzatia ca te afli intr-un parc.Nu la multe resorturi am vazut ca aici perii de picioare pentru cei care se intorc cu nisipul marii la piscine. Ca sa nu ma dezmint sa carcotesc putin, poate ar trebui amplasate mai multe cosuri de gunoi in zona.

Asa dupa cum am mai spus resortul este foarte bine securizat. Pentru a intra pe PLAJA amenajata la malul marii unde sunt foarte multe sezlonguri si umbrele exista un supraveghetor care urmareste turistii care nu au bratara pe mana si ii opreste sa patrunda pe teritoriul rezervat numai turistilor hotelului.Plaja in sine nu este foarte lata, insa are nisip fin. Este supravegheata de la ora 10-18,00 de 2 salvamari si seara este curatata si pregatita pentru a doua zi.Sunt sezlonguri suficiente si indifferent de ora puteti gasi unul liber.

PISCINILE sunt punctul de atractie al resortului. Sunt 3 la numar cu adancime maxima de 1,40 m daca nu gresesc, de forme diferite si de marimi apreciabile. Sezlonguri arhisuficiente, umbrele si masute toate curate si asezate in jurul piscinelor pe 2-3 randuri.Sunt persoane abilitate care asigura curatenia si supravegherea continua a piscinelor.Piscinele au de asemenea departajate jacuzi si instalate fotolii cu masaj acvatic. La receptia hotelului veti primi cartele pentru fiecare pentru achizitionarea prosoapelor de plaja.

Mai exista o piscina speciala pentru copii, dotata cu diferite modalitati de distractie pentru copiii de varste mici dar si pentru copii mai mari. Sunt 3 tobogane de diferite forme si dimensiuni supravegheate si ele de la 10-18,00 de doi tineri.Aici e locul maxim de distractii pentru copii si tineri pe parcursul zilei. Supraveghetorii sunt la randul lor “verificati” de catre supervisor si am observant chiar la un moment dat ca I s-a atras atentia unui tanar de la piscina ca nu are tricoul imbracat asa incat sa fie remarcat de copiii care se dadeau pe tobogane.

La piscina se mai afla o masa de masaj unde zilnic am vazut activitate intensa desfasurata de un masseur foarte indemanatec la prima vedere.

In aripa stanga a hotelului se mai afla o piscina interioara, destul de mare.

Tot aici se afla centrul SPA, foarte generos si bine amenajat cu salon de infrumusetare si cosmetica.

ANIMATORII sunt un alt punct forte al resortului. Tinerii sunt vorbitori de lb. germana si engleza, extreme de activi , prietenosi si antrenanti. Sunt activitati multiple incepand de la gym la piscina pana la jocurile pentru copii si adulti care se desfasoara zilnic, non stop in spatiile din jurul piscinelor.

Seara, dupa ora 20 se organizeaza pentru copii cate un minispectacol antrenant, de fiecare data cu alta mascota a lantului Riu.Spectacolul este dinamic, copiii se distreaza, canta si danseaza pe muzica specifica varstei lor, cantecele fiind in limba germana, rusa, engleza, poloneza. Poate dupa ce vor face un prim bilant al verii 2015 si vor constata ca au avut foarte multi turisti romani vor introduce in repertoriul lor si un cantec romanesc. Oricum animatorii se straduiesc sa se exprime si in limba romana cu cateva cuvinte de salut.

Dupa ora 21,30 in fiecare seara se organizeaza pret de aprox. 1 ora spectacole de variete,dans, muzica,magie, o data pe saptamana seara folclorica bulgareasca care a fost chiar foarte reusita.La inceputul fiecarei seri se inmaneaza diplome pentru concurentii care au castigat premii simbolice la concursurile si jocurile organizate pe parcursul zilei respective. Apreciez in mod deosebit activitatea desfasurata non stop de animatori care sunt foarte placuti si antrenanti se vede ca se straduiesc si o fac cu placere.

Pe tot parcursul sejurului am observant o serie de tineri reprezentanti ai lantului Riu care supravegheau activitatile animatorilor ii ajutau in desfasurarea spectacolelor si senzatia a fost ca incearca sa-i “scoleasca” dupa normele internationale ale lantului hotelier. Sala de spectacole este generoasa si in interior se afla si un bar care serveste tot felul de bauturi pe timpul desfasurarii spectacolelor.

LOCUL DE JOACA PENTRU COPII alte jocuri si terenuri sportive.

Locul de joaca amenajat chiar in apropierea piscinelor pentru acestia cuprinde un mic toboggan, un leagan si un calut. Nu este mare si nici spectaculos insa pentru cei mai mici dintre cei mici este suficient. Este securizat si bine intretinut cu pozitionare frumoasa.

.Pentru copii si tineri mai exista posibilitatea de a face o partida de ping- pong la masa speciala de pe terasa hotelului dar si o partida de billiard un joc de hochei sau de fotbal in salile special amenajate de la nivelul 0 al hotelului. Tot in zona se afla si un loc de joaca pentru copii mai mici, supravegheat.

Hotelul are in dotare de asemenea un teren de baschet si de football foarte bine securizat si intretinut.

RESTAURANTELE SI BARURILE

Exista cateva baruri, cel din vecinatatea receptiei, barul din parcul hotelului foarte aglomerat seara, deoarece se afla chiar in fata salii de spectacole.Mai exista barul din interiorul salii de spectacole dar si barul de la piscine Sirena.Aici este un loc inedit, modern cu scaune amplasate chiar in piscina unde se poate servi o bautura. Bauturile sunt atat alcoolice cat si racoritoare iar pentru copii la mare pret cocteilurile nonalcoolice. Barmanii sunt amabili si comunicativi, tineri si frumosi.

La plaja de pe malul marii se afla Restaurantul SUNRISE care serveste pe parcursul zilei bauturi si masa de pranz precum si gustarile dintre mese. Nu are inclus sistemul AI, seara se plateste consumatia iar pentru clientii resortului se aplica o reducere de 30%. Este foarte curat, bine organizat si o varianta buna pentru cei care raman la plaja de la malul marii pe parcursul zilei.

Restaurantul TOSCANA este amplasat in apropierea piscinelor si serveste micul dejun tarziu, incepand de la ora 10, masa de pranz si gustarile de dupa amiaza. Se inchide la ora 17 pentru a se reamenaja ca si restaurant Italian , optiune foarte cautata de turisti. Are terase generoase amenajate cu mese si scaune si un interior de asemenea mare si luminos. Este circular si are o cupola foarte frumoasa si de mari dimensiuni. Pentru turistii care stau la piscine toata ziua este o buna optiune pentru masa de pranz.

Restaurantul TERRA este restaurantul principal al hotelului. Este mare, aparatele de aer conditionat functioneaza cu succes. Aici se servesc cele 3 mese principale ale zilei si exista posibilitatea de a lua masa pe terasa. Masa de seara se serveste in 2 reprize intre orele 18-20 si apoi intre 20,30-22. Chiar daca apparent pare aglomerat nu ni s-a intamplat sa nu gasim o masa libera. Sunt organizate mese de cate 2,4,6 persoane si se face continuu debarasarea celor deja folosite.La intrarea in restaurant se afla o masa pe care sunt prezentate vinurile bulgaresti in cazul in care vreti sa consumati o bautura bulgareasca, contra cost.

Restaurantul cu specific bulgaresc este la acelasi nivel 0 in vecinatatea restaurantului Terra si a restaurantului cu specific Asiatic. Este frumos aranjat, pacate nu am avut timp sa si luam masa in el. Aici trebuie sa spun ca pentru cele 3 restaurante cu specific Italian, bulgaresc si asiatic trebuie sa faceti rezervare dimineata intre orele 8-10 la una dintre tinerele care va vor intampina la intrarea in restaurantul principal Terra. Daca doriti o asemenea alternativa va sfatuiesc sa o faceti imediat dupa sosire caci restaurantele sunt foarte solicitate si aglomerate.

Restaurantul cu specific asiatic a fost pe gustul meu. Micut, discret, cu muzica ambientala de calitate, placut in tonuri specific, rosu si negru, cu asezare frumoasa a meselor.

Serviciile in restaurant sunt in mare masura bune. Tinerii care debaraseaza mesele sunt atenti insa de multe ori la orele de maxima aglomeratie sunt depasiti de situatie si in imposibilitatea de a curata in timp util mesele. Insa sunt in general “scoliti” sa fie politicosi si se straduiesc sa rezolve problemele.

Acum vorbind despre consistenta si prezentarea meniului trebuie sa spun ca sunt dupa parerea mea cateva lacune.La capitolul cafea am avut ocazia sa incerc renuntarea la magica licoare, caci calitatea acesteia nu mi-a placut nici in restaurant nici la bar. Am uitat pentru o saptamana de obisnuita cafea matinala.

Micul dejun, s-a spus ca este repetitiv. Da, este adevarat, insa este atat de bogat incat nu stiu ce altceva ar mai fi putut fi introdus.Patiserie de buna calitate, goffre, cozonac, croisante,clatite, briosde,friganele, pateuri toate calde si gustoase. Mezeluri variate,branzeturi de buna calitate, masline,salate, legume dar si foarte multe fructe. Pentru copii si nu numai cereale, musli, gemuri, iaurturi simple sau cu fructe,fructe confiate lapte, ceai, sucuri. Oua sub diferite forme pregatite, mancare gatita si sunca prajita,crenvursti si carnaciori,paine cu cereale, chifle, cornuri. Mie mi s-a parut arhisuficient.

Pentru masa de pranz si cina am insa cateva observatii nefavorabile. Lipsa de imaginatie a bucatarului sef si-a spus cuvantul. Nu foarte diversificat si putin cam prea “fast- food” cu toate ca nu se poate spune ca nu se putea gasi ceva pentru fiecare.

2 feluri de ciorba, multa pizza si cam 3 feluri de paste, peste prajit pe plita, mancaruri specifice cu cartofi, piureuri, orez cu legume sau simplu,sarmalute in foi de vita si varza, hamburgher, cordon bleu, carnaciori prajiti, mancare cu carne de porc sau pui, gratar de porc, miel la tava, pui rotisat.

La capitolul dulciuri prajiturile si torturile cu crème , inghetata, jeleuri, fructe diverse, pepene, prune,mere, pere, citrice, banane etc.

La bauturi, berea draft, vin alb si vin rosu, mi s-au parut ok, racoritoarele la dozator dar si juice de citrice care bineineteles era cel mai solicitat.

In timpul sejurului am fost la cina la restaurantul cu specific italienesc Toscana. Am fost dezamagita, 3 feluri de paste, aceleasi care se serveau si in restaurantul Terra, nimic specific, paste obisnuite cu unt si spaghete cu sos de rosii…..Cateva feluri de mancare absolut identica cu cea din restaurant , inghetata, fructe si prajituri identice .Si pentru a imi trece supararea live/2 tineri s-au straduit sa ne cante cateva melodii italienesti, cam fara success insa.

La restaurantul cu specific asiatic erau cele mai multe solicitari.Dar sincer a meritat asteptarea celor 5 zile. Interior frumos, discret , muzica in ton. Mancarea a fost foarta buna si variata incepand de la pachetelele de primavera condimentate sau mai putin condimentate, la salatele specifice dar si la noudels sau vita cu carne, cotletul de porc bine condimentat si asortat cu orez de buna calitate si bine pregatit pana la dulciurile, putin cam “dulci” dar aspectuoase si gustoase.Au fost si fructe si inghetata de asemenea. Servirea foarte buna si discreta asigurata de personalul din restaurantul principal prin rotire in fiecare seara in alt restaurant.

In fine, una peste alta fara multa caraiala tipica restaurantele sunt bune desi ar mai fi loc de mai bine pentru sezoanele urmatoare.

Tot la nivelul 0 al resortului se afla si Sala de Karaoke, foarte frumos amenajata, in care insa nu prea am vazut activitate.

PARCARE cu plata, 35 lv./7 nopti in spatii foarte bine amenajate si cu locuri suficiente. Am primit un tichet de parcare pe care l-am afisat in parbrizul masinii pentru a putea intra/iesi din resort ori de cate ori am avut nevoie.Parcarea este supravegheata, dotata cu bariera. Firesc nu mi se pare sa se solicite plata la un hotel de 4* pentru parcare insa faptul ca suma nu este mare si parcarea este generoasa si securizata chiar nu mi s-a parut un impediment.

IMPREJURIMI- Resortul se afla chiar pe soseaua principala care leaga Sunny Beach de Svetli Vlas asa incat drumul spre centrul statiunii se poate parcurge mergand pe jos, este drept cam lung mai ales la orele zilei cand temperatura este ridicata fie cu autobuzul local. Acesta are statie chiar vis-à-vis de hotel iar orarul este afisat specificand orele si timpul de asteptare. Nu am calatorit cu autobuzul si nu stiu costul biletului. Tot in aceasi statie opreste si autobuzul touristic pentru cei interesati in a face un tur al zonei pana in Nessebar. Daca doriti sa va folositi de autoturismul propriu in oras cu greu se poate gasi un loc de parcare pe timpul serii, insa ziua nu este o problema. Parcarea in spatiile amenajate costa 2 – 3 lv./ora,sau 20 lv/zi, depinde de situarea cat mai centrala.Recomand numai parcarea in locuri amenajate si supravegheate cu afisarea in parbriz a tichetului de parcare platit iar daca veti depasi timpul pentru care ati platit initial nu este nici o problema, restul il achitati la final. In cazul in care vreti o experienta mai comoda taxiul pana in centrul statiunii Casino/Kuban, in imediata apropiere a parcului de distractie punct de reper va costa intre 20-30 lv. Pe timp de noapte bineinteles ca tariful este mai mare.Taxiurile sunt foarte comode, civilizate si se gasesc usor, fara probleme la orice ora din zi si din noapte.

In cazul in care nu doriti sa va indepartati prea mult de hotel in apropiere sunt nenumarate restaurante si magazine iar de la punctul de informare aflat chiar vis-à-vis de hotel va puteti interesa de eventuale excursii sau alte optiuni.

Pentru familiile cu copii alegerea mi s-a parut foarte buna.Resortul indeplineste toate conditiile pentru un sejur reconfortant, odihnitor, placut intr-o locatie noua, cu multa verdeata, in deplina siguranta, pe malul bulgaresc al Marii Negre la un pret pe care il gasesc mai mult decat rezonabil.

Va doresc tuturor vacante frumoase.

Trimis de amero in 24.07.15 15:10:14
Validat / Publicat: 24.07.15 18:14:12
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA.

VIZUALIZĂRI: 4812 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P02 vedere din balconul camerei asupra piscinelor

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / BULGARIA [24.07.15 19:18:15] »

@amero -

Felicitări pentru vacanţă şi pentru impresii.

Așteptam cu mare interes review-ul tău de la Paradise, un hotel interesant care mi-a atras și mie atenția încă din faza de construcție. Am avut și o tentativă de a-l vizita încă de la inaugurare, atrasă de renumele lanțului RIU, de prețul foarte convenabil pentru perioada respectivă și mai ales pentru poziționarea acestuia departe de agitația și aglomerația stațiunii Sunny Beach, însă am rămas doar la stadiul de intenție, deoarece alții au fost mai rapizi decât mine și nu am mai prins locuri.

amero [24.07.15 19:55:35] »

@nicole33 - multumesc mult pentru apreciere. Nu vreau sa fiu ironizata despre "paradisul bulgaresc" insa sincer, chiar este un mic colt de paradis departe de lumea dezlantuita din Sunny Beach. In luna martie cand am facut rezervarea deja pentru luna august nu mai erau locuri disponibile. Serviciile mai trebuie putin perfectionate si probabil se va mai lucra putin la capitolul "meniul" restaurantelor. Sigur vor fi imbunatatiri si dupa cum am observat s-ar putea de anul viitor accesul nostru sa fie restrictionat de numarul mare de turisti germani, francezi si englezi care vor veni in numar coplesitor. Multumesc pentru vizita

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / BULGARIA [24.07.15 20:06:56] »

@amero -

La început de aprilie nu mai erau locuri pentru 1 mai, în condițiile în care hotelul abia urma să se deschidă și nimeni nu știa cum și ce va fi. De la agenție mi-a spus că s-a vândut foarte bine încă din ianuarie, mai ales pentru sezonul de vârf.

amero [24.07.15 21:22:19] »

@nicole33 - ai dreptate, hotelul a fost foarte bine promovat iar agentia partenera s-a ocupat foarte mult de organizare si acum supravegheau totul mai ales programul animatorilor. Sa speram ca nu vor ridica foarte mult preturile chiar merita cu adevarat o vacanta acolo, multumesc

arru [25.07.15 00:51:43] »

Wow! Un adevărat minighid. Mi-ar plăcea sa ajung si eu. Poate la anul, daca preturile vor fi rezonabile. Si daca scumpul meu sot renunta la ideea de a vedea vestita statiune din Croatia Încântătoare scriere. Ma bucur ca ati avut o vacanta frumoasa...

amero [25.07.15 07:26:56] »

@arru - multumesc ptr. vizita si apreciere, este un resort bun, relaxant si usor de ajuns pentru familiile cu copii mai mici. Parca mi-ar place si o intalnire AFA acolo.

buterfly* [25.07.15 16:22:26] »

foarte frumos concediu! cred ca va voi urma exemplul!

irinad [25.07.15 16:42:55] »

@amero - Foarte frumos şi detaliat descris acest hotel din lanţul prestigios pe care-l reprezintă. Din câte-mi dau seama, pentru iubitorii de gen, poate fi opţiunea ideală de vacanţă!

Dragă prietenă, felicitări pentru acest review complet, plin de informaţii utile!

Vacanţe plăcute în continuare!

amero [25.07.15 18:50:26] »

@buterfly - multumesc ptr. vizita si pentru ca stiu ca esti o persoana "sportiva" profit de ocazie sa spun ca pe plaja hotelului exista posibilitatea practicarii surfingului sau inchirierea de diferite ambarcatiuni pentru sporturi nautice si plimbari pe mare.

amero [25.07.15 18:52:57] »

@irinad - draga Irina multumesc ptr. cuvintele frumoase, da, resortul acesta a fost cea mai buna alegere pe care am facut-o tinand cont de "conditiile restrictive"de deplasare pe care le intampin in aceasta perioada. Si tie iti doresc vacante frumoase.

mcatalin [25.07.15 20:48:21] »

Mulțumim pentru impresiile foarte detaliate. Am observat că ai copii de aceeași vârstă cu ai mei (7 și 10 ani), nu ați avut probleme cu dormitul, nu? Noi plecăm pe 8 august (abia așteptăm) și avem tot cameră dublă superior. Noi în ianuarie abia am găsit bilele, din fericire agenția de turism s-a zbătut să ne găsească bilete la alți parteneri.

amero [25.07.15 21:45:23] »

@mcatalin - multumesc ptr. vizita, nu am avut probleme absolut de loc, patul matrimonial este foarte mare si confortabil iar cel mic ptr. copii este suficient, camera nu a avut comunicare si a fost foarte confortabila. cam. 3074/etaj 3/cu vedere usor lateral dreapta cam mult de mers pe holuri dar foarte linistita. Va sfatuiesc sa luati masa in rest. Terra chiar si la pranz, la Toscana e mai modest. Vin si cu o completare, am uitat sa scriu in rew. Cina are orele 18-20,00 si 20,30-22. Acum, nu este litera de lege, dar daca ajungeti dupa 19,30 deja se fac pregatirile ptr. urmatoarea tura, va sfatuiesc fie in jurul orei 19, fie dupa 20,30. Noi mergeam in prima parte pentru ca apoi sa participe cea mica la spectacolul ptr. copii, era antrenant pentru ea si apoi doua seri am fost la golf, roata, plimbare cu bicicleta si alte minunatii in Sunny Beach. Apa marii a fost cam rece si nu foarte curata, poate aveti noroc de apa mai calda. Va doresc o vacanta frumoasa si timp favorabil.

vio_andu_gaby [27.07.15 18:14:01] »

Interesant si frumos review, acum ca s-a deschis acest hotel mai aproape de noi, este foarte greu pentru cei impatimiti de Duni!!! sa mai faca cativa zeci de km in plus, mai ales ca aici ai si avantajul unui mini aqua park. Asadar banuiesc ca vor fii multe dezamagiri!!! , pe acest site pentru unii sau unele care promovau la greu statiunea respectiva. Personal, acest resort a trecut pe locul 1 in alegerea mea pentrul concediul de anul acesta, dar mai este timp si pentru schimbari, dar urmarind si alte situ-ri de profil am remarcat ca este foarte laudat si chiar merita incercat in dauna litoralului romanesc

amero [27.07.15 18:32:16] »

@vio_andu_gaby -multumesc ptr. ecou, sincer eu nu am fost prin Duni decat in trecere. Cu tristete trebuie sa spun ca nu are nici o corespondenta cu un hotel de pe litoralul nostru. Poate in viitor sa avem si noi macar un termen de comparatie. In acest moment chiar este o alegere foarte buna. Vacante frumoase va doresc

vio_andu_gaby [27.07.15 18:38:00] »

@amero - Ce este cel mai important lucru este ca te-ai bucurat intradevar de vacanta si ai facut alegerea potrivita. Dar oare ai facut vreun calcul asa imaginar sa vezi c-am cat te-ar fii costat un sejur la noi la un hotel de 4* si fara AI. ?

amero [27.07.15 19:54:29] »

@vio_andu_gaby - nu, nu am facut nici un calcul. Sa vedem cu ce preturi vine resortul bulgaresc pentru anul viitor. Oricum erau foarte multi nemti, francezi si nordici cu care am vorbit si ei erau multumiti. Nu am avut timp sa vad cat au fost costurile pentru ei insa e dificil de calculat datorita faptului ca au inclus transportul cu avionul.

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / BULGARIA [28.07.15 00:11:14] »

@vio_andu_gaby -

Vezi ce înseamnă să nu te informezi? Ai fi aflat că și cei de la Duni au construit un Aqua Park, destul de interesant din poze, pe care îl vor inaugura anul viitor. Așa că merită să mai fac câteva zeci de kilometri în plus, nu că până acum nu am tot fost și în absența toboganelor.

O alegere foarte bună, dar... pentru anul viitor, că în vara asta sigur nu mai găsești locuri.

cata_buty [28.07.15 01:39:07] »

@amero: multumim pentru review-ul super detaliat!

amero [28.07.15 03:48:46] »

@cata_buty - multumesc ptr. vizita, sper sa fie de folos prezentarea mea.

dana1974 [04.01.16 22:03:42] »

Buna seara,

Imi poti spune, te rog, cum era intrarea in mare? E potrivita pentru copiii mici? Multumesc

cata_buty [04.01.16 22:52:20] »

@dana1974: era perfecta. Nisip fin, mereu gaseai loc pe sezlong, deloc aglomerata. intrarea in mare se facea lin, destul spatiu la mica adancime.

dana1974 [04.01.16 23:09:31] »

@cata_buty -Multumesc

iones [20.06.16 22:48:10] »

Foarte impresionant review-ul, m-am bucurat sa gasesc atat de multe detalii. vreau sa plec in vacanta la sfarsitul lunii august in Bulgaria si ma gandisem sa optez pt hotelul la care am stat si anul trecut, Grifid Bolero din Nisipurile de Aur, dar am auzit din intampalre si de acest nou hotel. Mi-as dori sa incerc ceva nou, dar mi-e frica si sa nu fiu dezamagita si sa-mi spun ca celalalt parea mai bun. O intrebare ar fi daca stii sau stie cineva daca in camera dubla exista sofa bed extensibila. nu doar in dubla superior, pe site am vazut camere si cu sofa bed si cu un fotoliu, nu as vrea sa nimeresc la cele cu fotoliu iar diferenta de pret intre cele doua camere e de 300 eur si nu cred ca merita. Mentionez ca mergem 4 adulti cu 2 copii de 5 si 7 ani, pe 2 camere si vrem sa rezervam 2 adulti +1 copil/camera a chiar daca vom sta 2 adulti + 2 copii si 2 adulti in alta camera, asta pentru ca au o politica restrictiva pentru copii.

Din ceea ce am citit intre cele doua hoteluri Bolero si RIU sunt diferente si pe plus si pe minus

Pe partea de mancare/bautura Bolero este UAI si are foarte multe restaurante a la carte (politica lantului este de a putea manca la oricare restaurant Grifid (sunt 4 a cate 3 restaurante fiecare) din statiune cu o rezervare inainte bineinteles) aici este AI si sunt doar 3.

In schimb Bolero este extrem de inghesuit si fara superba vedere la mare fata de cat de frumos pare parcul, piscinele de la RIU.

Multumesc anticipat pentru un raspuns

cata_buty [20.06.16 23:01:40] »

@iones: Noi am avut anul trecut dubla superior cu canapea si intr-adevar in cea simpla au fotoliu. Noua ne-a placut totul:camerele, mancarea, privelista, plaja. E adevarat ca pretul a fost mult mai mic, avand in vedera ca noi am cumparat biletele cand hotelul nu fusese terminat inca.

iones [20.06.16 23:10:01] »

@cata_buty - multumesc de raspunsul prompt, din pacate acum sunt si mai contrariata deoarece am gasit si impresii in care se spune ca exista canapea in camere duble simple si incap 2 adulti + 2 copii. sper sa ma lamureasca cei de la agentie dar dupa parerea mea tot de aici primesti cele mai bune informatiii

webmasterX [21.06.16 00:20:11] »

@cata_buty - Ne-am bucura să putem citi impresiile tale de acolo scrise ca articol (review) nou.

amero, buterfly*, cata_buty, dana1974, hlli, iones, irinad, mcatalin, nicole33, vio_andu_gaby
Alte impresii din această RUBRICĂDreams Sunny Beach Resort (ex RIU Helios Paradise) :

• pagină generată în 0.085602045059204 sec