ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.07.2015
DIN: Cluj
ÎNSCRIS: 04.07.09
JUN-2015

Zoomarine - Oceans of Fun

Parcul tematic Zoomarine Algarve este o destinaţie care nu trebuie ratată dacă te afli în sudul Portugaliei, iar dacă eşti însoţit de copii atunci poţi fi sigur că o zi petrecută acolo va fi o experienţă de neuitat.

Am ales o zi din mijlocul săptămânii pentru vizitarea parcului, în speranţa că nu va fi extrem de aglomerat, mai ales că era sfârşit de iunie, deci nu tocmai în toiul sezonului estival. Degeaba! Se pare că acest loc e menit să fie aglomerat din mai până în septembrie.

Am rezervat bilete cu 3 zile înainte de la recepţia hotelului unde eram cazaţi, Luna Falesia Mar din Olhos De Agua (despre care am scris pe larg in alt review). Preţul poate părea mare, 26 de euro de adult şi 16 pentru copil cu înălţimea de sub 1 metru (deci nu vârsta este criteriul), ceva mai ieftin dacă achiziţionezi biletele online. Ne-a costat ceva în plus transferul, nu-mi mai amintesc exact, dar cred că undeva la 5-6 euro. Autobuzul a trebuit luat de la o staţie folosită şi de autobuzele locale spre Albufeira, aflată la aproximativ 300 de metri de hotel. Partea bună a fost că noi am fost primii pasageri, şi deci ne-am ales locurile în autobuzul modern, partea proastă a fost că transferul a durat circa o oră, deoarece majoritatea turiştilor au urcat din Albufeira, deci am făcut turul staţiunii. Parcul se află în localitatea Guia, aflată cam la 5 km depărtare de Albufeira, înspre nord-vest. Parcarea este imensă, când am ajuns am numarat peste 30 de autocare sosite cu turişti, şi sute de maşini. Spre dezamăgirea mea, deja erau cozi de zeci de persoane la soare, norocul meu a fost că soţia a observat că se deschidea o poartă nouă spre care am ţâşnit, aşa că în 15 minute aram înăuntru, fără să ştim prea multe despre ce ne aştepta acolo.

Parcul are atâtea atracţii încât îmi vine greu să mi le amintesc pe toate. Filozofia parcului este bazată pe conservare şi protecţia animalelor marine, scopul lor declarat fiind cel de a face educaţie în acest sens. Există hărţi gratuite la intrare care afişează şi programul spectacolelor (2-3 pe zi pentru fiecare loc). Primul loc spre care ne-am îndreptat a fost delfinariul, pentru că în 20 de minute urma să înceapă show-ul. Amfiteatrul destul de încăpător s-a umplut până la refuz, iar spectacolul în sine a fost foarte atractiv şi palpitant. Pentru a face aşteptarea mai uşoară, spectatorii erau întreţinuţi cu ecrane gigant, filmări ad-hoc în tribune şi echipe de animatori, ba chiar şi un imn al parcului pe care portughezii păreau să îl ştie pe de rost şi îl cântau însufleţiţi.

De îndată ce show-ul s-a terminat, ne-am strecurat prin mulţime pentru că în 30 de minute urma să înceapă show-ul cu foci şi lei de mare („Wonderland”), şi cu greu am găsit două locuri libere, ţinându-l pe juniorul deja somnoros în braţe. Din nou spectacol la înălţime, sub forma unei poveşti cu piraţi în care participau şi animalele. Aici tribunele erau mai puţin încăpătoare. Probabil toată lumea dorea să prindă spectacolele până la ora prânzului, deşi erau programate şi altele în orele după-amiezii.

În continuare ne-am oprit la partea cu parcul de distracţii, trenuleţe, carusele, maşinării gigantice, evident, pentru a menţine trează atenţia juniorului. Apoi am prins cea mai mare parte dintr-un alt show, demonstraţie cu păsări: papagali uriaşi, papagali vorbitori, şoimi, vulturi. Aici a fost mai puţin aglomerat, deşi spectacolul în sine era la fel de captivant. La câţiva metri de zona aceasta, se află un acvariu, evident nu la fel de mare şi diversificat ca şi Oceanario de Lisboa (despre care poate voi avea ocazia să scriu într-un alt review), dar foarte bine prezentat şi cu părţi reprezentative pentru diverse oceane şi mări ale lumii.

Am vrut apoi să vizionăm filmul 4D despre ţestoase la cinematograful din incintă, dar până la ora proiecţiei era prea mult de aşteptat, aşa că în schimb am ales să mergem în clădirea „Era T-Rex”, unde a trebuit să aşteptăm aproape o jumătate de oră pentru a se forma grupul cu ghid în limba engleză şi pentru ieşirea grupului precedent. Acolo sunt expuse replici ale diverselor tipuri de dinozauri, în mărime naturală, într-un decor care se străduieşte să redea vegetaţia existentă în era dinozaurilor. Dinozaurii se mişcă şi scot sunete, spre spaima celui mai tânăr dintre noi, care a înţeles într-un final că nu sunt vii.

Am ratat cea mai mare parte a spectacolului cu piraţi, unde animatorii jucau o scenetă într-un decor autentic, o corabie refăcută. Spre deosebire de replicile de la show-urile anterioare, unde fiecare replică era rostită şi în engleză, aici am auzit vorbindu-se doar portugheză.

De acolo am evadat spre zona piscinelor şi a toboganelor. Sunt 6 tobogane cu diverse grade de dificultate, iar cozile erau destul de lungi, timpul de aşteptare varia între 5 şi 15 minute. De asemenea, există o plajă artificială cu nisip. Zona de şezlonguri (fără taxă suplimentară) se întinde între şi împrejurul piscinelor. Una este extrem de mare, cu valuri, şi conţine apa de mare, alte două sunt cu apă dulce, dar aproape la fel de generoase ca suprafaţă. La capăt se află o zonă pentru copii, cu 2 sau 3 piscine mai mici, tobogan, stropitori etc.

La un moment dat, după o altă coadă de vreo 25 de minute am reuşit să mergem şi pe râul artificial, în nişte bărci rotunde în formă de butoi, unde erai izbit de maluri şi erai stropit de diverse ţâşnitori. Experienţă amuzantă, dar cam scurtă ca să merite timpul de aşteptare.

Într-un final, nu am mai apucat să gustăm şi din experienţa cinematografului 4D, pentru că se apropia timpul fixat pentru întoarcerea la autocar.

Aleile complexului sunt largi, iar curăţenia este desăvârşită. Personalul părea mereu cu zâmbetul pe buze, iar pe alocuri erau angajaţi care ghidau turiştii. În interior există numeroase restaurante, fast-fooduri, baruri, toalete, vestiare, magazine de suveniruri iar totul străluceşte de curăţenie. In plus, zonele verzi sunt numeroase i extraordinar de bine-ingrihjite. Preţurile sunt puţin mai mari decât în staţiuni, noi am avut cu noi fructe şi apă, aşa că am decis să trecem peste prânz, mai ales că în momentul în care ni s-a făcut foame era aproape ora plecării, iar la hotel ne aştepta o cină îmbelşugată.

Există şi posibilitatea de a achiziţiona un pachet „Dolphin Emotions”, la preţul de 169 euro, într-un grup de maxim 12 persoane, unde sub supravegherea personalului poţi înota alături de delfini, sau „Dolphin Emotions Exclusive” pentru două persoane, la preţul de 869 euro. Acesta din urmă garantează o experienţă cu adevărat exclusivistă de 90 de minute.

Oferta de preţuri includea posibilitatea de a achiziţiona un bilet de „a doua zi”, pentru 8 euro în plus, lucru justificat şi de suprafaţa imensă a parcului şi de multitudinea de activităţi disponibile. Ar fi fost o idee bună dacă am mai fi avut câteva zile la dispoziţie. Ca aspecte negative nu pot menţiona decât aglomeraţia şi semnalul wi-fi destul de slab. În rest, categoric un „must see” dacă te afli în zonă. Copilul nostru de 3 ani a rămas impresionat de cele văzute, chiar dacă acumulase oboseală sărind peste somnul de după-amiază.

Trimis de phleau in 23.07.15 23:20:12
Validat / Publicat: 24.07.15 02:59:47
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în PORTUGALIA.

VIZUALIZĂRI: 6848 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (phleau); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P16 Mini-zoo

webmasterX [25.07.15 11:52:06] »

@phleau - Am setat în program coordonatele GPS ale acestei destinaţii, rezultând următoarea poziţionare pe hartă -- click aici.

Mutat în rubrica "Parc tematic Zoomarine - Oceans of fun [Guia], ALBUFEIRA" (nou-creată pe sait)

phleau [25.07.15 13:48:40] »

Da, este o. k.

phleau