ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.07.2015
DIN: Oradea
ÎNSCRIS: 27.07.10
JUN-2015

Divertiland - un aquapark fain

Fiind in Bucuresti, in asteptarea unor rezultate medicale ne-am tot gandit ce am putea face sa treaca timpul mai repede si intr-un mod mai placut. De acasa intentionasem sa vizitam Divertilandul, asa ca, prinzand o dupa-amiaza in care nu aveam nimic de facut, intr-o zi de luni, la sfarsitul lunii iunie, cand tocmai iesise soarele dupa cateva zile racoroase, ne-am urcat in masina si am pornit spre Divertiland.

Ajunsi in parcare (dupa ce abia am nimerit intrarea, iesind cu greu de pe sosea), ne-am cam speriat de numarul mic de masini prezent aici. Nu era inchis, dar, probabil ca vremea schimbatoare i-a speriat pe multi. Dupa ce am primit bratarile ne-am indreptat spre vestiare sa ne schimbam. Totul foarte curat, baile si dusurile interioare impecabile. Ce mi s-a parut ciudat la vestiare, si putin incomod, a fost sistemul de cabine de schimb cu perdeluta. Lipsa usii si a intimitatii rezultate te face sa te simti putin "expus", dar fiind in vestiarul femeilor nu mi-am facut mari probleme.

Am iesit deci din vestiar, ne-am lasat gentile in dulapiorul de langa si am inceput sa exploram aquaparkul.

Ce am vazut prima data- ARENA DEL SOL- cei 3700 mp de plaja cu nisip care iti dau senzatia ca esti la mare. Frumos, pacat ca soarele nu stralucea la fel de puternic ca si la mare... Aproape se gasesete PISCINA CU VALURI, singura de gen din parc. In piscina intra pana la 250 oameni, e spatioasa iar generatoarele pneumatice creaza tot felul de valuri, pe care se poate face inclusiv surf. (se ofera si lectii private, cand plecam am vazut 2 cursanti, din pacate nu am mai avut rabdare pana porneau si valurile, asa ca nu am apucat sa ii vedem in actiune).

Am trecut pe langa LAZY RIVER si, din cauza vanticelului care a inceput sa bata nu ne-a tras ata sa facem baie... Ca de altfel in nici unul dintre bazine, asa ca am stat pe sezlonguri, ca pensionarii, si am savurat cate o cafea si o inghetata, uitandu-ne la temerarii care se scaldau...

Zona imprejmuita de LAZY RIVER se numeste LA INSULA. In mijlocul ei este cea mai interesanta parte a parcului, pentru copii si nu numai- SPLASH ATTACK (sau Fortareata Ploii), unde sunt prezente 5 tobogane si 148 jeturi de apa care te stropesc din toate partile. Daca vrei insa sa te uzi din cap pana in picioare, asteapta sa se goleasca uriasa caldare impodobita cu efigia lui Tutankhamon, care se goleste la interval de 2 minute si imprastie un spectaculos val de apa in bazinul de dedesubt. Toata zona e impodobita cu motive egiptene, pe langa toboganele si pasarelele viu colorate.

Tot in zona LA INSULA gesesti si peste 20 foisoare private denumite VIP GAZEBOS, de 2 feluri- pentru 6 sau 12 persoane. Pe langa relaxarea in foisor mai beneficiezi si de extra servicii- masa, scaune si sezlonguri. Preturile? 200 ron cel de 6 persoane si 400 ron cel mare. Scump!

Mergand mai departe am ajuns in zona LOS TURBOS, cu o multime de tobogane. Sa le iau pe rand- Rainbow Tower- o increngatura de tobogane colorate in rosu, galben, albastru, verde, cu tuburi inchise sau deschise, pe care se poate merge cu colac simplu sau dublu. KILIMANJARO, cu GERONIMO, toboganul cu mai multe benzi, si toboganele BANZAI, WAHOO si YIHAA, cu cadere libera, cele mai abrupte si deci cele mai rapide din parc. In WATERFALL sunt toboganele KONGOU FALLS, KALAMBOOMERAMG si VORTEX, colorate in rosu, roz, galben cu albastru, inchise sau deschise, de 1 persoana sau pentru colaci dubli, care se varsa toate in acelasi bazin.

Pentru copii intre 3 si 12 ani este conceputa zona LOS PETITOS, cu atractiile ELEPHANT SPRINGS si HIPPO POOL, cu piscina si tobogane de culoare bej, special concepute pentru copii mai mici sau mai putin curajosi. Peste tot aici sunt tasnitoare, dusuri, pistoale sau tunuri cu apa colorate.

RESTAURANTELE si BARURILE prezente in parc sunt urmatoarele:Wow Burger, Surfer Chicken, Jolly Corner, Bucataria de Vara, Ribstone, Copacabana, Easy Breezy, Beers&Cheers, Buona America Pizza. La ora cand am ajuns noi majoritatea erau inchise sau isi inchideau "portile", asa ca nu pot sa spun nimic despre ele decat ca le-am vazut. De la Beers&Cheers am luat inghetata si cafea.

Ce SERVICII mai ofera aquaparkul?

Cursuri de inot- cu mai multi salvamari, printre care si Christos Argyropoulos, salvamar certificat in Grecia, si inca 2 poloisti. Abonamentele intre 300- 440 ron copil si 390-530 ron adult. Alte detalii pe site-ul lor.

Lectii de surf, in piscina cu valuri, sedinta de 2 ore cu 50 ron, luni, miercuri si vineri, intre orele 19-21, in parteneriat cu SupAcademy, prima organizatie romaneasca ce promoveaza surf si Stand Up Paddle.

Volei pe plaja- cea mai intinsa plaja din Bucuresti, peste 8.000 de m2 de nisip fin, intretinuta dupa cele mai inalte standarde internationale, anul trecut a gazduit Campionatul National de Volei pe Plaja, organizat de Federatia Romana de Volei, pentru cadeti si juniori.

Sup Yoga- pe un Stand Up Paddleboard. - adica pe o plansa de surf. Nu stiu cum o fi asta, chiar as fi curioasa sa particip. Nu am fost inca la nici o sedinta de yoga, asa ca una pe o plansa de surf mi se pare ceva foarte dificil, si din punct de vedere al mentinerii echilibrului, pe plansa de surf, PE APA!

Din punct de vedere al FACILITATILOR, aquaparkul sta destul de bine, daca ma intrebi pe mine. Cred ca sunt suficiente sezlonguri si umbrele (cu masuta si scrumierea fixata pe piciorul umbrelei, foarte practic si igienic) pentru toti vizitatorii, chiar si in zilele calduroase, nu cum am prins noi :D. Dusuri sunt cateva (si in vestiare si afara), poate ar fi utile mai multe in zona de afara. Dulapioarele la 10 ron- astea puteau fi gratuite, cred eu, nu la 10 ron pe zi. (noi la Aquapark President- http://amfostacolo.ro/romania-pareri, 15/baile-felix-1-mai, 420,1216/aquapark-prezident-baile-felix, 13527/impresii-sejur-si-fotografii-vacanta__53610. htm, in Baile Felix avem gratuit;)). Parcarea generoasa, pazita, gratuita e un plus. Punctul de prim ajutor, imperios necesar, prezent si el, la fel ca si bancomatul, util daca ramai in criza de lichiditati.

Preturi la bilete (nu se fac rezervari, dar se pot cumpara bilete on-line) - pentru Bucuresti si pentru ce ofera aquaparkul preturile mi se par mai mult decat rezonabile:

Adulti- 40 ron (luni-vineri), 65 ron (sambata si duminica)

Studenti, elevi, copii peste 10 ani- 30 ron (luni-vineri), 50 ron (sambata si duminica)

Copii 3-10 ani- 25 ron (luni-vineri), 25 ron (sambata si duminica)

Copii sub 3 ani- gratuit

Persoane peste 60 ani- 30 ron

Persoane cu dizabilitati- 25 ron

Bilete dupa-amiaza, dupa ora 17- 25 ron (luni-vineri)

Dulap valori-10 ron

Pavilioane acoperite- 200 ron (pana la 6 persoane), 400 ron (pana la 12 persoane)

Daca recomand aquaparkul? Da, desigur, pentru diversitatea atractiilor, toboganelor si bazinelor, pentru multimea de sezlonguri si umbrele, pentru curatenia de peste tot, pentru amabilitatea angajatilor.

Intr-o buna zi, cu mult soare de data asta, speram sa ne intoarcem in Bucuresti si sa vizitam din nou Divertilandul. Pana atunci va las sa savurati pozele.

Multumiri d-lui. Daniel B. pt. ospitalitate.

Trimis de luciaoradea in 23.07.15 13:09:10
Validat / Publicat: 23.07.15 14:20:17
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BUCUREȘTI.

VIZUALIZĂRI: 3891 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (luciaoradea); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P07 Divertiland-piscina cu valuri

[23.07.15 13:22:26]

[23.07.15 13:35:31]

@webmaster - Multumesc! Ma onoreaza! N-am mai avut de oarece vreme privilegiul asta!

[23.07.15 17:01:37]

Foarte reusit articolul. Uite asa afla un bucurestean ca mine care locuieste si aproape de iesirea pe A1 despre minunatiile de la acest parc acvatic!

[23.07.15 18:31:17]

@Dan&Ema: Mulțumesc! Să nu îmi spui ca nu ai fost niciodată la Divertiland!

[23.07.15 18:42:42]

Nu si nici nu ma grabesc. O fi interesant, diversificat, modern, dar noi nu suntem fani stranduri si aquaparcuri. La Mamaia am mers in fiecare an si nu am intrat o data in awuamagic.

Eu cam fug de apa. Sa am uscat in jur altfel strig "pamant! "

papone
[23.07.15 20:40:57]

@luciaoradea - Superba scrierea si descrierea! Un foarte meritat minighid!

Desi si eu pana la iesirea pe autostrada fac maxim 5 minute, locuind in Militari, nu am ajuns niciodata in acest parc. M-ai facut curios, dar nu cred ca il voi vizita curand - preturile mi se par mari (la pretul de weekend, mai punem 40 de lei si bagam benzina pana la mare sau mergem la plaja la Calarasi si mai raman bani). Oricum, frumos review, bravos!

PS: 5 minute pana la iesirea in autostrada dar nu in conditii de trafic de vineri seara

[24.07.15 17:26:11]

@papone - Pai da, pentru bucurestenii care locuiesc in apropiere poate fi o solutie pentru o zi calduroasa de vara. Pe de alta parte, daca iei in calcul si pretul biletului, plus ceva papica si hidratare, la o familie cu copii se aduna ceva banet... Ai dreptate, cu banii astia mergi la mare. Ce sa zic, voi sunteti norocosi ca stati atat de aproape de litoral. Pentru noi nu e o solutie, de asta si acasa obisnuim sa mergem in weekenduri in Baile Felix, la aquapark sau strand...

@Dan&Ema -rn Pai ce ii spuneam si lui @papone mai sus. Mai pui un ban si mergi la mare . Mai laes ca, voi cu 2 copii ar trebui sa platiti o suma frumusica.rnDaca nici nu esti amator apa...cu atat mai mult. Nici copiii nu sunt amatori de tobogane si senzatii de astea?

[24.07.15 17:52:54]

@luciaoradea:

Emi a fost la inot si cred ca i-ar placea, dar daca noi nu am fost la niciunaquapark pana acum, nu pote aprecia. Pleaca peste cateva zile la mare si iso iau portia de balaceala

calatorul
[15.09.15 16:24:54]

Interesant pentru mine este ca inca nu am ajuns sa vizitez locul, desi sunt dornic sa vad cum functioneaza, nu mi/am gasit niciodata timpul potrivit, nici la Bucuresti, nici la Mamaia, nici in vacantele de afara. DAr acum sunt convins.

[15.09.15 19:44:13]

@calatorul50: Mă bucur ca v-am fost de ajutor.

calatorul, Dan&Ema, luciaoradea
Alte impresii din această RUBRICĂAquapark Divertiland [Chiajna]: