ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.07.2015

Foarte nemulțumit
Foarte nemulțumit
Nici nemulțumit, nici mulțumit

Vacanta ratata, nu recomand

Buna ziua, tocmai ne-am intors de ceva timp din sejurul petrecut in perioada 06-15.07.2015 in Ammoudia. Am fost cazati la hotel Philoxenia.

As vrea va sa impartasesc impresiile mele legate de acest sejur. Inca de la plecarea cu autocarul am avut parte de o intarziere de 20 min, ghidul fiind probabil la prima iesire in Grecia nu prea avea habar de acest traseu, citind formal de pe niste hartii informatiile legate de traseu.

Drumul a decurs ok, soferii fiind intradevar profesionisti. Dupa un drum de aproape 18 ore cu autocarul am ajuns in sfarsit in Parga. Aici am avut prima surpriza neplacuta, asteptand peste o ora sa fie cazati cei care aveau sejurul rezervat in Parga. Intreband ghidul de ce stam atat, a dat vina pe agentia din Bucuresti spunand ca nu stabileste dansul regulile.

Odata ajunsi in Ammoudia cazarea s-a facut repede, camerele prezentau un miros puternic de mucegai al mobilierului, fiind nevoiti sa ne tinem lucrurile pe afara sa nu ia miros de mucegai.

Solicitand ghidului local, d-na Daniela S., schimbarea camerei, am primit un raspuns stupid, cum ca din cauza climei este multa umezeala si ca asa este peste tot, ca nu au ce face. Ok, am acceptat intr-un final camera, noi fiind si cu copilul care nu mai avea rabdare. In timp ce eram cazati, grupul de turisti romani care urmau sa plece, ne-au avertizat ca o sa primim la masa de seara numai orez si alte mancaruri mult sub ceea ce asteptam si ca portiile vor fi extrem de mici, insuficiente chiar si pt un copil.

Si acum sa va spun pe zile ca ceea ce au spus s-a adeverit :

La fiecare cina s-a servit acelasi fel de salata, una la doua persoane cu maslinele, castravetii si rosiile numarate.

Dupa care a inceput circul :Marti-orez cu chiftele; Miercuri-orez cu cartofi prajiti; Joi-hamsii (7la numar) cu cartofi prajiti; Vineri-macaroane cu mazare si cu fix 4 bucatele de carne; Sambata-nu am fost la masa de suparare; Duminica -Tarteata (spinare/tacam) de pui cu cartofi prajiti; Luni -Mousaka de cartofi asa ca de plecare. La desert s-a servit un fel de budinca din aceea la plic cu biscuite ras ca la bebelusi si pepene in vre-o doua zile.

Acum am sa va spun cate ceva despre ghida locala Daniela S, total indiferenta cu problemele turistilor., o tipa de altfel foarte bine pregatita sa te minta in fata. A venit in prima zi, ne-a vandut excursiile, apoi am intalnit-o in Parga peste doua zile si auzind doleantele noastre legate de masa ne-a spus ca atat am platit, atat mancam., dand vina pe agentia din Bucuresti. Frumos, nu? Dupa ce i-am spus ca nu este frumos sa vorbeasca asa, a incercat sa o dreaga spunand ca asa se mananca acolo, ca este mancare traditionala greceasca (La ce restaurant din lume se serveste pe post de friptura tarteata/spinare de pui?) Am vrut sa inchiriem masina, nu s-a zbatut deloc, ne-a spus ca are o masina disponibila pt ultima zi din sejur, anticipand ca nu o sa ia nimeni o masina in ultima zi din sejur (turistii straini au putut inchiria fara probleme, pe ghidul lor local vazandu-l destul de des pe acolo, chiar tragandu-i la raspundere pe hotelieri pt problemele legate de masa). Sa nu uitam ca nu a rezolvat problema camerelor.

Cu cateva zile inainte de plecare i-am solicitat sa ia legatura cu agentia sa nu ne puna in autocar in primele 4 locuri, noi avand copil mic. Spre surpriza noastra, in ziua plecarii, ce locuri credeti ca aveam in autocar? 1,2, 5. Am crezut ca a facut-o special sa se razbune pe noi. Intr-un final, dupa ce am facut un scandal monstru de ne stia tot autocarul (retineti ca noi am platit locurile in masina de la Bucuresti, la intoarcere nu s-a mai tinut cont de ce aveam trecut pe voucere), am beneficiat de amabilitatea a doua persoane care probabil ca nedorind sa mai ne auda certandu-ne, ne-au oferit locurile lor.

Despre Ammoudia pot sa va spun ca este o statiune foarte linistita pt cei dornici de odihna, plaja este cu nisip fin, apa foarte limpede cu intrare lina tocmai buna pt cei cu copii mici. Taverne sunt foarte multe, dar pustii, in perioada in care am fost noi nu erau foarte multi turisti in statiune, magazine de suveniruri, unul singur si se mai gasea cate ceva pe la buticuri.

In doua dintre zilele petrecute aici am beneficiat de transport dus intors gratuit catre Parga (numai unii, ceilalti au platit 10 e) in care am putut sta 4 ore, respectiv 3 (trebuia 4 ore), asta tot din cauza ghidei si a proastei organizari, tinandu-ne cca 1 ora in soare, pt ca trebuia sa aduca turistii din Parga pt a vizita Ammoudia.

In concluzie pt cei care aleg sa petreaca sejurul in Ammoudia le recomand sa plece cu masina personala pt deplasare si sa evite Philoxenia Hotel daca vor sa aiba un concediu linistit, sa evite pe cat posibil intalnirea cu ghida Daniela S.

Trimis de nico_nicole in 23.07.15 12:07:00
Validat / Publicat: 23.07.15 12:37:28
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Halkidiki, Thassos

VIZUALIZĂRI: 3141 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (nico_nicole); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

webmasterX [23.07.15 12:33:19] »

@nico_nicole: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

webmaster [23.07.15 12:36:40] »

@nico_nicole - Am setat în program coordonatele GPS ale acestei destinaţii, rezultând următoarea poziţionare pe hartă -- click aici.

Andox CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA [23.07.15 14:48:19] »

Sincer nu ma mira ce scrii. Ieftin ai vrut, ieftin ai primit.

luciaoradea [23.07.15 16:13:51] »

@Andox - si mie mi se pare ca pretul mic isi "arata coltii" .

Ce nu mi-a placut din review:

Frumos, frumos... din partea celor care au cedat locurile, ca altfel...

anthony2000 [23.07.15 16:37:14] »

De acord cu colegii de mai sus. Deci : 550 euro 7 zile cazare + demipensiune + transport autocar pentru 2 pers + 1 copil?? Pai la banii astia ce asteptari sa ai?? Ritz Paris? Burj Dubai? Sincer, si eu cred ca ai primit exact ce ai platit.

Pe bune daca va inteleg, mergeti in concedii porniti pe scandal si critica, aia nu e buna, aialalta nu e buna, si ii faceti si pe cei din jur sa se simta aiurea, ca cei din autocar. In concluzie, boala romaneasca, platesti de 2 stele si ai pretentia de super-mega-ultra all inclusive de 5.

nicole33 [23.07.15 22:45:53] »

@nico_nicole -

Nu am experiență în excursiile cu autocarul, nu cred că aș merge niciodată la asemenea distanță cu autocarul, dar nu reușesc să înțeleg care a fost motivul nemulțumirii. Eu aș fi plătit și m-aș fi bătut tocmai pe locurile refuzate de voi, primele din față, astfel având o șansă în plus să nu-mi fie foarte rău pe drum.

Referitor la prețul plătit, acesta este evident foarte mic, astfel că nu mi se par justificate pretențiile de mai mult.

cmunteanu [07.08.15 14:17:24] »

@nico_nicole - Buna Nicole, in curand (17 aug.) plecam la Philoxenia / Ammoudia.

Imi poti spune, te rog daca in hotel/zona hotelului este semnal wifi?

Si inca ceva: cum se poate ajunge la Parga? Da, am inteles ca o varianta poate fi inchiriere auto - insa, dupa cate am citit in postarea ta, s'au facut si deplasari gratuite? Cum, in ce conditii?

Multumesc pentru raspuns, O zi buna!

nico_nicole [10.08.15 15:36:54] »

@cmunteanu - Semnalul wifi este ok la piscina, slabut in camere, iar pt Parga noi am avut doua deplasari gratiute din partea agentiei, cine nu a avut a platit 10 e dus/intors de persoana, discutati mai multe cu ghida locala.

cmunteanu [11.08.15 08:20:10] »

@nico_nicole - Multumesc frumos pentru raspuns! Informatia este utila. O zi buna!

ovidiuyepi [04.09.15 12:53:45] »

Încearcă cu banii ăștia la Eforie Sud un week-end.

flori_floricika [26.10.17 12:50:56] »

Nu înțeleg de ce este criticată aceasta părere. Dacă intri pe orice agenție de turism și citești despre locația aleasa nu precizează ca nu trebuie sa ai pretenții pentru banii dați ba dimpotriva locațiile sunt prezentate toate fiind de vis cu super condiții ca atare toți ne așteptăm să găsim ce ni se promite. Și chiar este foarte bine sa citești o părere reala cu nemulțumiri fata de condiții pentru a ști ce te așteaptă și poate agențiile caută alte locații.

nrs † [26.10.17 14:28:30] »

pai asta nu inteleg multi turisti: pretentiile trebuie sa fie conforme cu banii dati. cand platesti cazare+ DP o saptamana 2+1 cu 350 euro chiar crezi ca va fi ceva grozav? normal ca va fi mancare proasta si putina. in Grecia in iulie o cazare decenta fara masa costa minim 50 euro/ camera/ noapte

flori_floricika [27.10.17 14:27:46] »

@nrs: eu călătoresc de 10 ani în grecia și știu exact la ce sa mă aștept dar sunt oameni care cred exact ce este prezentat în oferta poate pentru ca nu au mai fost, iar acești oameni nu sunt de criticat pentru ca și au expus o părere. Ramin la părerea ca cei care prezintă ofertele ca fiind nemaipomenite sunt vinovați.

nrs † [27.10.17 14:41:19] »

ba eu cred ca si turistii sunt vinovati, trebuie sa inteleaga ca nu exista "bun si ieftin"! ce costa putin nu este de calitate

anthony2000, cmunteanu, flori_floricika, luciaoradea, nico_nicole, nicole33, nrs, ovidiuyepi
Alte impresii din această RUBRICĂPhiloxenia Hotel: