ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.07.2015
DIN: Târgu Mureş
ÎNSCRIS: 24.06.15
JUL-2015

Recomadare traseu Romania-Muntenegru

Buna ziua am ales sa scriu acest review referitor la traseul cu auto spre statiunea Budva din Muntenegru deoarece consider ca pot oferii cateva sfaturi utile la alegerea traseului.

In primul rand vreau sa va spun ca am iesit din Romania prin vama Portile de Fier II de la Drobeta Turnu Severin. La vama se sta foarte putin daca nu nimeresti schimbul de tura care este la ora 19.00 sau 07.00, noi am fost cu nepotii si am avut procura, va trebuie la vama romaneasca pt a trece cu copii altcuiva procura, pasapoartele copiilor, si cazier judiciar pt cel imputernicit sa treaca copii granita. Va sugerez sa aveti si copii xerox ale procurii si cazierului pt a nu pierde timp, daca nu aveti va vor face cei de la vama. Dupa aceea atat in Serbia cat si in Muntenegru la vama nu trebuie sa mai aratati decat pasapoartele copiilor nu trebuie aratata procura. Va trebui carte verde de la asigurare sa aveti grija sa fie scrisa Serbia si Muntenegru pe asigurare.

De la Drobeta am continuat pe traseul Kladovo-Negotin-Zajecar un drum destul de bun majoritatea drumului este in afara localitatilor limita in exterior in Serbia este de 80 km/h aveti insa grija foarte mare in Serbia si Muntengru sunt foarte multe radare asa ca va recomand sa circulati cu atentie. In caz ca sunteti opriti se poate negocia cu ei :)).

De la Krusevac la dus am ales Traseul Novi Pazar- Bozaje-Berane-Kolasin. Nu va recomand acest traseu decat daca sunteti impatimiti ai mersului cu masina pe drumuri care ofera un peisaj muntos deosebit. Este un drum foarte obositor cu multe multe serpentine, destul de necirculat, foarte bun din punct de vedere al carosabiliului, un Transfagarasan foarte lung.

De la Berabe am luato spre Andriejivica si apoi Kolasi un drum de aproximativ 25 de km pe un carosabil ingust pe care incapea maxim o masina si o bicicleta, foarte aprupt, cu multe serpentine si curbe stranse in care nu se vedea venind masina de pe contrasens. Este foarte stresant datorita faptului ca nu poti vedea masinile de pe sensul opus venind insa ca peisaj este extraordinar. Carosabilul este foarte bun.

De la Kolasin se intra pe drum european spre Podgorica un drum foarte bun, o Vale a Oltului mai lunga si mai frumoasa. Singurul impediment este ca sunt foarte multi km de linie continua si daca prinzi tiruri sau autocare este greu de depasit.

De la Podgorica la Budva este iar un drum foarte frumos, dar de asemenea foarte aglomerat.

Aveti grija in Muntenegru pt ca politistii stau in masini civile pe marginea drumului si sar efectiv din masina daca depasiti pe linie continua.

Inapoi am venit pe traseul Budva-Podgorica-Kolasin-Bjielo Polje-Zlatibor- Uzice - Cacak-Kralievo-Krusevac-Paracin-Zajecar-Negotin-Kladovo.

Va recomand acest traseu, este foarte bun mergi aproape tot drumul pe drumuri europene, circulate, fara probleme. Se prinde si o bucata de autostrada de aprox 12 km, care se plateste la iesire de pe ea. Daca nu aveti dinari sarbesti se poate plati si in euro costul este de 50 eurocenti.

In muntenegru puteti alimenta la benzinarii pretul este un pic mai mic ca la noi, se plateste in euro si nu sunt probleme. Pt cei cu masini pe gpl se gaseste la un pret foarte bun la aproape toate benzinariile din Muntenegru. In Serbia daca nu aveti dinari puteti plati si in euro.

Drum bun si concediu placut.

Trimis de ray in 23.07.15 09:54:53
Validat / Publicat: 23.07.15 10:27:54
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MUNTENEGRU.

VIZUALIZĂRI: 24590 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ray); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

ECOURI la acest articol - pg. 1 / 2

se afișează ecourile [1 - 30] din total 36
[23.07.15 11:01:03]

Foarte bun si util articolul. L-am votat.

[23.07.15 16:41:11]

@zlatna: Multumesc daca mai aveti nelamuriri va pot raspunde

[24.07.15 11:19:28]

@ray - Salut, am citit cu mare atentie si iti multumesc pentru detaliile postate. Urmeaza sa merg spre Kotor in luna august si tot caut detalii despre traseu. Intentia mea este sa merg tot prin Zajecar apoi spre Paracin, Kragujevac, Cacak, Canionul Tara. Drumul este OK din cate spui, sau daca nu este prea mult, astept si alte detalii. O zi buna.

[24.07.15 15:09:10]

@vasile50: Salut traseul pe care l-ai ales este cel mai bun dupa parerea mea eu pe acolo m-am intors din budva si e foarte lejer. granita poti sa o treci pe la Bolije Polije e foarte lejera nu e aglomerata am stat maxim 2 minute si la sarbi si la muntenegreni.

Din Kotor daca vrei poti sa faci un drum pana la Dubrovnik in Croatia e foarte frumos poti sa treci cu bacul la Lepetane, ca sa nu inconjori bacul circula non stop e 4.5 euro un drum, in Croatia dupa granita la vreo 20 de km esti in Dubrovnik. Sa ai grija in Podgorica sa mergi pe varianta de centura ca sa nu intri prin centrul capitalei. Drumul calitatic e foarte bun sa ai grija sunt cateva tunele care nu sunt iluminate.

Drum bun!!!

Sejur placut.

[24.07.15 16:26:01]

@ray - buna ziua

Bacul e 4.5 euro de masina sau cu tot cu pasageri?

[24.07.15 17:37:17]

@ray - salut! intentionez si eu sa merg cu prietenii in luna august, tot in Budva... ai putea sa-mi zici mai exact in ce zona ai fost sau unde ar fi ok, pt ca Budva am inteles ca ar fi un fel de zona/regiune/judet? ... daca este ok Budva ca si oras-statiune, sau am vazut ca mai este o alta localitate (sper sa nu gresesc) Becici... si daca poti sa-mi spui cumva daca este nevoie de pasaport sau e ok doar cu buletinul prin Serbia?! Merci

[24.07.15 22:48:10]

@lore88: Salut!

Da Budva este o regiune care cuprinde riviera Budva unde sunt catrva mici statiuni, cam ca la noi la mare, insa budva in sine statiunea este cea mai mare si mai frumoasa. Este statiunea lor de top, un fel de Mamaia.

Becici e o statiune ma mica doar cateva hoteluri au plaja cu nisip mai mare, asta daca vreti sa stati doar pe plaja la un complex.

Daca vreti distractie alegeti Budva au cateva cluburi dragute, foarte multe restaurante pe malul marii cu mancaruri traditionale, peste, preturi ca pe afara 2-3 euro o bere la terasa, 3 euro o shaorma, 1,5 euro o felie de pizza mare, ciorbe de la 1,5 euro la impinge tava, la terase mai dragute cam 10 euro un fel principal.

Exista o promenada foarte frumoasa care se termina cu Cetatea Veche Budva in care sunt niste terase superbe si un teatru in aer liber.

Noi am stat la complexul Slovenska Plaza dar locuri de cazare sunt chiar o gramada.

Plaja e cu pietricele marunte nu sunt foarte deranjante sunt si portiuni de plaja cu nisip. Pretul la sezlonguri este intre 8-10 euro 2 sezlonguri si o umbrela.

Daca mergeti cu masina puteti da o fuga pana in Dubrovnik care e Perla Adriaticii si sunt de la Budva 90 de km pe malul marii e un drum foarte frumos.

La vama sunt suficiente buletinele nu aveti nevoie de pasapoarte nici in Serbia, Muntenegru sau Croatia.

In Muntenegru se plateste in euro.

Drum bun si sejur placut!

[24.07.15 22:53:05]

@zlatna: pretul e pe masina nu conteaza numarul pasagerilor, lucrul cel mai bun e ca au cam 4-5 bacuri care se duc si se intorc continuu astfel incat nu stai sa se umple unul si doar atunci sa pleci. In maxim 5 minute platesti te imbarci si pleci.

Plata se face la niste casute amplasate langa ponton o sa le observi foarte usor.

[24.07.15 23:46:46]

@ray - Multumesc, voi tine cont de recomandari. Din Kotor vreau sa vizitez Budva si Dubrovnik apoi merg spre Trogir si Opatija. In acest traseu este inclus si Parcul Plitvice. La intoarcere traseul este pe autostrada, Zagreb-Belgrad- Tr. Severin.

O seara buna

[25.07.15 00:03:24]

@ray: am inteles! tare util tot ce mi-ai descris aici as mai vrea sa te intreb, ca am vazut ca esti din Tg-Mures, aproape de mine, cam la ce ora ati pornit, cat timp v-a luat sa ajungeti pana la destinatie?! pentru ca am inteles ca ar fi de preferat sa nu calatorim noaptea fiind si un traseu montan destul de dificil... ar fi mai ok sa mergem pe ruta pe care ai zis ca voi v-ati intors?

[25.07.15 00:22:16]

@lore88: Mersi de aprecieri, noi am plecat din Drobeta Turnu Severin, pe la 12,30 noaptea si am ajuns la Budva la ora 12:00, cu vreo 2 opriri pe drum, din tg mures pana la drobeta turnu severin si respectiv iesirea pe la vama Portile de Fier care e la 15 km de Drobeta sunt cam 400 de km asta insemnand aproximativ 6 ore. Daca nu sunteti 2 soferi e destul de greu drumul mers continuu pt ca in total ar fi cam 17-18 ore. Ideea e ca ar fi bine sa iesiti din tara undeva pe la 12:00-01:00 noaptea ca sa prindeti partea cea mai grea a drumului pe lumina si sa si admirati peisajul.

Si da va recomand traseul pe care ne-am intors pt ca este in principal drum european pe care mergi bine chiar daca e aglomerat si cu serpentine primul traseu pe care l-am ales la dus la indicatia google map si mio nu l-as mai alege pt nimic in lume. Oricum va veti satura de munte si de peisaje . Si inca o data mare atentie la radare in Serbia si in Muntenegru la depasirea pe linie continua pt ca au politisti in masini civile si sa nu va treziti opriti din mers.

[25.07.15 00:26:27]

@vasile50: Mersi la fel

[25.07.15 00:31:02]

wow! anul trecut am fost in Makarska - Croatia... au fost 1400 de km aproximativ si tot cam asa am facut vreo 16-17 ore, cu specificatia ca am mers mult pe autostrazi si pe Ungaria si pe Croatia... am condus 2 soferi si a fost ok... anul asta am emotii putin pt traseu, dar sper sa ne descurcam (chiar si daca ar fi cu politistii )) oricum merci mult inca odata pt rabdarea si atentia la detaliile pe care mi le-ai pus pe tava, ca sa zic asa

[25.07.15 00:58:03]

@lore88: Cu placere si noi am plecat acum 2 ani din tg mures pana la dubrovnik am fost tot 2 soferi si a fost ok, deci in cazul acesta puteti sa va ganditi sa plecati undeva pe la ora 18:00 ca sa ajungeti pe dimineata in zona mai grea si pe la ora 12:00-13:00 la cazare parerea mea e sa alimentati la Drobeta daca iesiti pe la Portile de Fier ca sa evitati alimentarea in Serbia pt ca apoi in Muntenegru se poate plati in euro si pretul carburantului e cam ca la noi. Nu se platesc roviniete nici in muntengru nici in serbia, si apropo circuland cat de cat regulamentar noi am fost opriti deloc de politie.

[26.07.15 09:27:00]

@ray - multumesc pentru informatii.

[01.08.15 00:00:06]

Inca o intrebare, in Croatia se plateste vreo taxa de drum (vineta) pana la Dubrovnik?

[01.08.15 11:33:30]

@zlatna: nu se plateste taxa de drum... ei au foar taxele pe autostrazi (care se calculeaza in functie de cati km mergi pe autostrada)

Bambi
[12.08.15 13:50:41]

buna,

multumesc pt detalii, la sfarsitul luni august plecam si noi in Muntenegru, chiar ne este de folos toate informatiile pe care ni le-ati ofert.

[02.05.16 12:08:49]

Buna ziua si multumesc pentru informatiile utile!

Vreau sa va intreb si eu ceva. Vom pleca la sfarsit de iulie pentru prima data in MNE, pentru 10 zile. Am ales o cazare in zona Lepetani, conform booking, un apartament situat la egala distanta fata de Tivat si Kotor, aprox. 10-15 km.

As alege ruta prin Rozaje, unde am gasit o cazare intermediara convenabila, dar...

Dar... am o boala cu drumurile proaste! Ma enerveaza cand trebuie sa merg in concediu si sa. mi clantane dintii de la gropile din asfalt. Nu sunt vitezist, sunt familist, prefer sa fac 100km in plus dar sa vin cu masina intreaga acasa. M. am saturat de asa zisa autostrada dinspre Sofia, pe care am arat-o ani de zile spre Grecia si in general stiu ca Balcanii stau prost la capitolul infrastructura, comparativ cu vestul Europei. De aceea va intreb, cam care ar fi ruta cea mai buna intre Bucuresti si Tivat dpdv al calitatii asfaltului, bineinteles, exceptand Kosovo sau Albania!

Si inca ceva! Pe vremuri auzisem de niste cazuri de furturi de masini in Serbia. Aveti ceva informatii in acest sens? As lua in calcul si o oprire intermediara in Zlatibor sau Novi Pazar daca pot dormi noaptea linistit, daca nu, MNE pare mai sigur, cel putin la prima vedere...

Multumesc anticipat pentru orice sfat!

[02.05.16 20:13:51]

@Ciparte - Salut, mergi fara grija, respecta-ti statutul de familist (sunt radare, drumul destul de circulat si oricum nu prea ai unde sa mergi cu viteza) si nu vor fi probleme.

Eu am ales sa vad si Canionul Tara pe care ti-l recomand la intoarcere.

Concediu placut.

[02.05.16 22:23:33]

Sincer sa fiu, nu ma trage ata sa vad Camionul Tatra... nu ca n-as fi amator de lucruri frumoase dar fiica. mea are rau de serpentine si poate o lasam pe alta data, cand mai creste.

Deci, ma gandeam la traseul simplu pe care mi-l da Google Maps sau Sygic: Bucuresti - Craiova - Calafat - Vidin - Zajecar - Paracin - Kruševac - Novi Pazar - Andrijevica, oprire intermediara - Podgorica - Lepetani.

750 km in 11h30 cu tot cu tva. Oricare alt traseu mi. a dat cu cel putin 100 km mai lung si 1h30 mai mult ca timp.

La intoarcere cred ca o sa vin prin Drobeta.

[03.05.16 08:42:35]

@Ciparte - E drumul cel mai scurt, dar si eu tot din Bucuresti am plecat si am ales sa trec pe la Portile de Fier apoi am mers pe malul drept al Dunarii, in amonte si a fost f. frumos.

Nu cred ca e o problema nici pe la Vidin insa depinde de ce trafic prinzi pe tot parcursul sa te incadrezi in cele 11.30 ore.

Ca si cazare am stat in Kotor pe latura cealalta (Prcanj). Esti aproape de bac si ajungi rapid la Dubrovnik.

Apropo de serpentine cred ca dupa Andrijevica daca o iei spre Kolasin ai o zona intortochiata (mareste harta mai mult pt. detalii traseu).

O zi buna.

[06.05.16 08:20:44]

Mda... multumesc pentru sugestie. E cam adevarat ce spuneti voi, e greu sa gasesti o linie dreapta pe traseul acesta!

De altfel, am tot rasfoit netul zilele acestea si nu sunt prea incantat de ce citesc, referitor la drumul pana in Tivat. Pentru mine, care am o experienta modesta de sofer, am permis de 20 de ani, insa nu am mai mult de 200.000 km la bord, mi se face parul maciuca atunci cand aflu ca multe serpentine nu au parapeti, ca traseul e o lunga insiruire de ace de par, ca drumul este foarte ingust pe anumite portiuni sau ca dupa prima zi de condus esti rupt in doua de oboseala!

Unde mai pui ca, a doua zi te mai asteapta inca 2-300 de kilometri de chin...

Parca nu mai sunt asa de atras de tara asta, care in poze si descrieri arata minunat

[06.05.16 13:50:18]

@Ciparte - Salut din nou,

Nu renunța pentru că nu e de renunțat. Merită din plin. În ceea ce privește traseul dacă îl calculezi cum trebuie de la început nu are cum sa nu iasă. Nu te teme de drum si respecta-ți programul. Traseul nu e unul de viteza, nu se compara cu autostrada, se merge destul de încet în sensul că sunt masini de toate felurile/tonajele si media orară va fi una redusa. Dacă tot esti in concediu nu are rost sa fii stresat nici de timp și nici de trafic. Cu siguranță că la întoarcere vei fi mulțumit de alegerea facută. Totul depinde de tine. Mie mi-a placut foarte mult aceasta calatorie (Bucuresti-Serbia-Muntenegru-Croatia-Serbia-Bucuresti). Mai exact am facut un circuit care a inclus Muntenegru, tot litoralul Croat, lacurile Plitvice, Opatija, am avut mai multe cazari de 1-3 zile si la intoarcere am venit pe autostrada Zagreb-Belgrad. O zi buna,

elena.lucia
[12.06.16 18:56:08]

Plecam in august in becici muntenegru, dai intai ne oprim la rafting i Bosnia Hertegovina, a-si dori sa intreb daca se poate plati cu cardul la benzinarii in ambele tari.

[12.06.16 19:35:44]

@elena. lucia - da

Malko
[23.07.16 13:51:43]

@ray - buna ziua!

Urmeaza sa plec in Ulcinj, as dori cateva idei privind drumul. Plecarea se face din Craiova. Traseul meu ar fii:Craiova-Vidin-Zajecar-Paracin-Krusevac-Kraljevo-Novi Pazar-Berane-Mojkovac-Podgorica-Ulcinj.

Apreciez ceva sfaturi. Multumesc si tcb.

[23.07.16 14:02:28]

@elena. lucia: da poti platii cu cardul, sa aveti grija in bosnia sunt foarte multe radare la iesire din localitate. Drum bun

[23.07.16 14:06:22]

@Ciparte: e un traseu foarte bun cel pe care l-ai ales si noi am fost cu 2 copii in masina si desi si acest traseu are destule drum este destul de incovoiat nu este la fel de dificil ca cel prin canion. Iti recomand intoarcerea prin drobeta este foarte ok si nu se sta la vama deloc. Drum bun

[23.07.16 14:08:53]

@zlatna: nu se plateste taxa la intrarea in croatia, ei au sistem de taxare al autostrazilor doar si pana la dubrovnik dinspre muntenegru ne e autostrada.

Bambi, Ciparte, elena.lucia, lore88, Malko, ray, vasile50
Alte impresii din această RUBRICĂDrumul spre litoralul muntenegrean: