ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.01.2010
AUG-2008
1 AD. + 1 copil, 7 ani COPII

TIMP CITIRE: mai puțin de 1 MIN

Croaziera la muntele Athos

Nu are sens sa mai descriu experienta mea pe muntele Athos, vad ca s-au scris suficiente. Mentionez doar ca la plecare s-a organizat un program pentru copii, deoarece ei nu prea sunt interesati de peisaje, iar la intoarcere un program pentru adulti.

Am sa pun doar cateva poze.

Trimis de biancuta in 17.01.10 15:18:53

VIZUALIZĂRI: 4467 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Piratul de pe vasul piratilor, Menia Maria III
PUNCTAJ CRT: 0 PMA (std) PLUS 400 PMA (din 1 vot)
NOTĂ: Acest articol nu beneficiază de punctajul standard acordat automat.

[17.01.10 15:38:34]

biancuta vorbesti despre athos (experienta PE muntele Athos??? poate LA muntele Athos, PE mi-as fi dorit si eu sa putem noi femeile ajunge) dar pozele sunt de la muzeul pesterii Petralona???? nici o legatura, dupa parerea mea...... iar programul ala pentru adulti, imi suna a filme XXX, scuze, dar chiar asa suna....programul de pe vas este de muzica live si dansuri traditionale grecesti, ca sa inteleaga toata lumea ce inseamna "program pt. adulti"

[17.01.10 15:41:03]

pozele incarcate de biancuta NU sunt inca validate, ele vor apare in curand.

Dupa cum scrie acolo sus (nu destul de mare, inca, voi afisa acel titlu de sectiune mai mare) acelepoze apartin ALTOR utilizatori carea u scris despre 'Locuri MustSee in Halkidiki' (rubrica care grupeaza toate aceste reiviews-uri)

[17.01.10 15:52:16]

ah, imi cer scuze atunci....am vazut ca data e cea de astazi si m-am gandit ca acestea sunt.....sorry again, ma pregatesc sa postez un review mai amplu despre Sfantul Munte Athos si poate de aceea m-a luat valul......

[17.01.10 16:39:16]

Da' vad ca taxati fiecare cuvant si pe tonuri destul de pretentioase. Pozele nu sunt de la Petralona, (sper ca nu le-am incarcat gresit) ci de la muntele Athos. Dealtfel, se vede ca pozele sunt facute DE PE MARE, NU DE PE MUNTE!!

Programul pentru adulti a urmat ca urmare a faptului ca am mentionat program pentru copii si cred(sper) ca s-a inteles asa. Imi modific cuvintele si scriu " PROGRAM ARTISTIC CU DANS SI MUZICA GRECEASCA!"

[17.01.10 16:59:20]

Draga mea, eu nu "taxez" nimic, imi cer scuze daca asa a sunat, doar ca, daca n-as fi stiut asta as fi inteles din descrierea ta. Si ref la poze, in momentul ecoului meu nu fusesera validate de catre webmaster, asa ca n-aveam de unde sa stiu ca sunt facute de pe munte sau de pe mare, eu m-am referit iarasi la exprimarea ta "experienta mea pe muntele Athos". Consider ca o exprimare cat mai clara e benefica pentru toata lumea, si spun asta in cunostinta de cauza, am fost ghid pe croaziera de la Athos (si nu numai) si am intalnit f multi turisti care pur si simplu nu stiau ca pe Athos nu au acces femeile, ceea ce nu era un capat de tara evident, de aia viziteaza lumea locuri noi sa vada si sa afle lucruri pe care nu le stia (ea, lumea). Imi place sa cred ca toti suntem aici pentru a oferi si a beneficia de informatii cat mai diverse si exacte in domeniul turism/calatorii si nu pentru orgolii personale sau pentru a ne "taxa" intre noi, cel putin eu nu fac parte din aceasta categorie.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][1 vot]
[17.01.10 19:24:01]

Simpatic "Piratul", la intoarcerea din croaziera a fost impreuna cu frumoasa sa partenera sufletul petrecerii de pa vas, antrenand in dansuri toti pasagerii!

Interesant de mentionat este faptul ca pe vas erau aproximativ 600-700 de excursionisti.

Patronul vasului a fost ghid pentru limbile gr, eng, fr, ger, pentru romana a prezentat un ghid.

[19.02.10 22:00:36]

Adevarul e ca nici nu prea ai ce sa mai scrii , fotografiile astea te fac sa uiti de criza financiara si sa pleci :-p

Merita mai mult decat un vot

[19.02.10 22:54:38]

Multumesc, cruiser. Defapt, imi pare rau ca nu am scris si eu despre ce am simtit in croaziera, dar acum nu cred ca mai pot reveni asupra review-ului, ma gandeam atunci la detaliile tehnice (imbarcare, program, ghid, etc. ) si mi-au scapat alte lucruri din vedere.

Puteam sa spun de exemplu, ca senzatia cand esti pe vas este deosebita, se aude doar motorul vasului si chiar m-am uitat de curand pe o inregistrare unde am filmat marea in timp ce vaporul ne ducea spre destinatia dorita.

Puteam sa spun ca marea, in departare, are o culoare precum cerneala, iar langa vas, marea este imspumata datorita trecerii vaporului. Din loc in loc vedeam cate o portiune verde ca smaraldul (acolo unde era nisip) si vedeam pana pe fundul marii, care in larg, sigur avea mai mult de 10-15 metri, dar aveai impresia ca ceea ce vezi este la suprafata.

Puteam sa spun ca atunci cand transparenta apei ne permitea, vedeam niste mingi galbene si nu stiam ce sunt, ma miram si-l intrebam pe sotul meu ce-o fi acolo. Cineva de pe vas, cu mai multa experienta ne-a spus ca sunt meduze, asa sunt meduzele din Marea Egee (am si atasat poze cu meduze din Vourvourou la review-ul meu Sithonia- peisaje deosebite). Se vedeau din loc in loc si din cauza faptului ca eram in mers, nu apucam sa fac poze.

Puteam sa spun ca atunci cand eram in larg am vazut de vreo doua ori in departare un grup de delfini care sareau din apa si faceau "tumbe", noi aveam impresia ca traseul lor se intersecteaza si din cauza arcuirii corpului lor pareau a fi niste cercuri concentrice... Nici pe acestea nu am apucat sa le filmez, pana apropiam obiectivul, delfinii dispareau...

Puteam sa spun ca peisajele de pe Muntele Athos sunt foarte frumoase. Se spune ca Fecioara Maria, calatorind pe mare, a fost coplesita de frumusetea acestui loc si l-a rugat pe fiul sau sa faca din acest loc gradina sa. S-a auzit atunci o voce care a spus ca acest loc va fi un rai care sa salveze pe cei ce cauta sa fie salvati, acest loc fiind considerat de atunci gradina Maicii domnului si a fost interzis tuturor celorlalte femei. Manastirile calugarilor sunt impresionante, te intrebi cum au reusit sa construiasca acolo...

Puteam sa scriu toate acestea in review-ul meu, dar nu le-am scris si acum e prea tarziu....

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][2 voturi]
[19.02.10 23:19:04]

Hai ca nu sunt ................ sa am pretentii obscene ) pe site-ul ista . Mie chiar mi-au placut pozele si iti multumesc pentru raspuns

[19.02.10 23:23:20]

biancuta,

iti mai amintesti de pescarusii care sburau pe langa vas, erau foarte prietenosi, se apropiau chiar la 1-2 m.

Unii mai indrazneti se hraneau direct din mana turistilor, desigur, mici ciupituri pe maini, dar a fost foarte amuzant

[19.02.10 23:26:22]

Am vazut niste pescarusi cand am fost sus si am facut poze cu balena, dar nu m-am apropiat.

[19.02.10 23:39:04]

cruiser, imi dau seama ca nu ai alte pretentii, dar daca am revenit la acest review am scris in ecou ceea ce mi-am dat seama mai tarziu ca trebuia sa scriu.

Daca iti plac lucrurile spectaculoase, iti sugerez sa vezi si pozele de la Meteore.

[19.02.10 23:39:15]

poti sa le postezi, ar fi foarte interesant

[19.02.10 23:43:58]

Am pus poze la un alt review cu Meteorele - Spectaculos

click aici

Am atasat si aici cateva poze acum, dar deocamdata nu se vad pana la validare.

[19.02.10 23:50:15]

Are cineva idee daca pot inchiria o vila intreaga pentru un sezon , chiar daca nu am agentie de tursm ? daca da , cum ?

M gandesc sa inchiriez de la localnici , stiu k in Grecia sunt cam in pom cu economia si nu le-ar strica ceva bani cash

[19.02.10 23:56:01]

Vilele sunt pentru inchirieri, deci teoretic, poti inchiria. Practic, ar trebui sa vorbesti din timp ori cu o agentie de turism, sa vezi daca au oferte de la particulari, ori cauta pe net. Dar cred ca asta presupune plata in avans a tuturor locurilor de cazare pentru sezonul respectiv/vila.

[14.07.14 08:54:02]

Mutat în rubrica "Descopera Muntele Athos, #EXCURSII și CĂLĂTORII" (nou-creată pe sait)

biancuta, cruiser, KFZ, theophillina
Alte impresii din această RUBRICĂCroazieră la Muntele Athos: