ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.07.2015
DIN: Oradea
ÎNSCRIS: 27.07.10
APR-2015

Iubim kebab-urile! (Sau Mancare delicioasa la Divan Express)

Iubim kebab-urile!

Pentru @cristina 65- Cristina, pentru ca nu am mai reusit sa iesim la restaurant (in aprilie, cand am venit pentru prima data in Bucuresti) considera ca, oarecum, totusi am luat masa impreuna!

"Am crescut cu ele si nu putem trai fara ele, precum un miliard de alte persoane.

Puteti spune ca suntem nebuni, dar noi credem ca mancarea ar trebui sa aiba gust si, in acelasi timp, sa va faca BINE.

Asa ca am luat kebab-urile de moda veche, am aruncat toate ingredientele nesanatoase, am infometat serior doi antreprenori si un bucatar-sef CELEBRU, si atunci a aparut Divan Express.

Am RE-PROIECTAT fiecare produs in parte, am copt propriile noastre lipii, am ales furnizori LOCALI si organici, am creat propriile noastre sosuri, folosim ingrediente premium pe care nu le veti gasi in alta parte.

Am dus design-ul de fast-food obisnuit un pic mai departe, am creat practic o MINI-REVOLUTIE.

Suntem turci!

Deci, de acum inainte, gata cu amestecuri dubioase, gata cu indigestia, gata cu regretele!

Vom crea dependenta!

Divan Express"

Am citat intreaga "declaratie de intentie" imprimata pe fiecare foaie de hartie care protejeaza tavile pentru ca mi-a placut. Bine scris, formulat corect si, mai presus de orice, adevarat. Dovada multimea de clienti care le trece pragul, chiar si la ore tarzii in noapte, cum am ajuns si noi. Trecut de ora 22, inainte sa plecam din Bucuresti am mai dat o tura prin centru sa vedem daca nu gasim ceva deschis unde sa luam ceva de-ale gurii. Si am vazut de pe partea cealalta a strazii ca e lume in fata localului, asa ca am intrat si noi sa vedem ce se poate lua rapid.

Mie nu prea mi-era foame, asa ca, pana a studiat meniul si a comandat sotul meu eu am facut poze. Trebuie sa recunosc faptul ca mi-a placut cum arata locul. Mic, destul de inghesuit, pe un colt de strada, pe Bulevardul Dacia la nr. 37. Vad acum, studiind pozele (si bonurile de casa) ca localul are si subsol. (asa scrie pe bon, cel putin). Nu am stiut de el, noi am stat la o masuta din local.

Decorat cu gust, cu "stresini" de lemn brodate si faianta la exterior, localul mai are cateva mese pliabile din lemn pe peretii exteriori, mese care la nevoie pot fi folosite pentru a servi o masa afara. Usi si geamuri mari din sticla. In interior regasesti "broderia" de lemn deasupra tejghelei de servire, impreuna cu cateva table mari pe care sunt trecute meniul si preturile, cu creta alba. Peretii, acoperiti cu faianta turcoaz, mai sunt infrumusetati cu tot felul de obiecte decorative, tablouri, talgere metalice, farfurii din ceramica, si, desigur, ochiul lui Allah, menit sa protejeze impotriva raului. Pe o polita sunt insirate frumos cateva ibrice din alama si alte carafe din metal. Corpurile de iluminat au abajururi din sticla viu colorata, rosii si albastre. In fata toaletei, mica dar impecabil de curata, este o chiuveta SUPERBA, cu un robinet din alama cred, unde te poti spala pe maini inainte sa mananci. Mi-a placut in mod deosebit ceramica acesteia.

Ce am servit

Sotul meu a luat un Izmir Kebap de vita- 15 ron (foarte bun si bine facut), o limonada- 3 ron (extrem de amara dupa gustul meu), si Portokalli Pasta- adica placinta turceasca cu portocale- 8 ron. Interesant, nimic de zis. Mie nu imi era foame, dar, de pofta, si sa nu stau fara nimic in fata m-am decis la un Ayran- 3 ron (extrem de sarat, si eu de obicei mananc sarat, asta insa mi s-a parut prea de tot) si un Sutlac (budinca de orez cu lapte) -5 ron- buna, fina, aromata.

Cu ocazia vizitei de acum, din iunie, am revenit la Divan Express, de data asta hotarata sa iau si eu ceva. Si am ales un kebab clasic de pui iar sotul meu Peynirli de vita si Portokalli Pasta din nou. DELICIOS! Totul foarte bun, foarte digerabil, nu iti cade greu la stomac. Bravo!

Mi-au mai placut ambalajele in care sunt servite produsele. Toate sunt personalizate, si toate au motive traditionale turcesti, viu colorate, imprimate pe un fond negru. Mi se pare remarcabila atentia la astfel de detalii, mai ales la un local de fast-food, care nu este totusi unul de prost-gust, dimpotriva. E o reintrerpretare a conceptului de fast- food, exact asa cum e scris si in "declaratia de intentie" pe care am citat-o mai sus.

Servirea rapida, ireprosabila. (doar e fast-food). Angajatii amabili. Curatenie desavarsita. Ambient original. Pacat ca nu e mai spatios localul. In rest nimic de comentat. Mi se pare un loc foarte bun unde poti gasi mancare fast-food care nu e nesanatoasa, e doar servita rapid si la preturi foarte accesibile.

Trimis de luciaoradea in 22.07.15 12:30:37
Validat / Publicat: 22.07.15 14:00:06
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BUCUREȘTI.

VIZUALIZĂRI: 2400 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (luciaoradea); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P19 Divan Express- cea mai mica chiuveta de baie pe care am vazut-o vreodata

Dan&Ema
[22.07.15 15:48:50]

Acest articol ma face sa scriu si eu despre un loc de papa in bucuresti unde am tot servit masa ultimele zile pentru ca aveam santier acasa. Nu sunt fan sa scriu despre terase desi am mai scris cate ceva dar acum ai declansat apetitul

[22.07.15 16:05:26]

@Dan&Ema - Ehehe, ma bucur ca te-am starnit pentru terase, sau cel putin pozele. Plus ca, pentru mine, ca provincial venit in Bucuresti in cautare de locuri bune pentru servit masa, sunt foarte utile astfel de review-uri. Asa ca abia astept sa vad ce scrii.

Din pacate stiu cum e cu santierul... Noi avem, de mai bine de 5 saptamani, santier nu in casa ci in fata blocului. A blocului de vizavi, ca sa fiu mai exacta. Ni se fac locuri de parcare! Si, de 5 saptamani deci se lucreaza la maximum 100 metri de trotuar transformat in parcare!! De atunci nemtii construiau 100 km de autostrada! e inadmisibil sa vezi cum o echipa de 10-15 oameni vine zilnic la lucru si trage de timp. Cred ca sunt platiti la ora, altfel nu imi explic ce interes ar avea firma sa taraganeze atat lucrarile. Sa nu mai pomenesc de faptul ca o luna de zile au spart, ZILNIC, de la ora 8 la 10 dimineata, cu picamerul, cativa metri de trotuar, fara nici un pic de interes sau mila pentru bietii locatari din zona. Noroc cu dopurile de urechi, ca altfel o luam razna... Si ma gandesc cu groaza ca urmeaza sa ajunga si in fata blocului meu, si alta distractie de vreo 2 luni...

iulianic CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[22.07.15 17:22:49]

@luciaoradea - Ei, da, pentru chiuveta din P21 aş merge şi eu la Divan Express măcar că – în afara unor situaţii de excepţie - nu prea obişnuiesc să iau masa la localurile din Bucureşti. Tu însă ai prezentat Divan Express în asemenea mod încât mi-ai stârnit curiozitatea. E frumos şi vreau să văd şi eu ce au făcut turcii la noi că la ei… n-am mai fost de mult.

[22.07.15 17:55:15]

@iulianic: Mulțumesc pentru vizită și vot. și cuvintele frumoase! Mă bucur cand primesc laude. Locul ăsta chiar merita vizitat și apreciat. Totul este foarte fain. De la locația din buricul târgului, la decoruri, amabilitatea și promptitudinea personalului și, nu în ultimul rand, mâncarea care este pur și simplu DELICIOASA. Eu sunt destul de fitoasa când vine vorba de mâncare, dar aici nu se poate sa nu găsești ceva pe gustul oricui, . Eu cred că merită o vizita. Soțul meu și acum salivează când își aduce aminte de Divan. Au fost cele mai bune kebaburi mâncate de noi vreodată.

c-kosty
[22.07.15 18:44:31]

Şi noi mergem mereu la acest fast-food când suntem în Bucureşti, şi mergem cam de 3-4 ori pe an în capitală, fata noastră este studentă la ASE şi cazată la căminul MOXA deci aproape de P-ţa Romană. ŞI noi mâncăm cam ce-aţi comandat şi dumneavoastră, ne place că este curat, baia curată, vânzătoare drăguţe, mâncarea foarte bună şi muzica turcească în surdină. Sâmbătă dimineaţă plecăm iar în Bucureşti de data asta la un botez la rest. Passion club undeva prin Drumul Taberei şi cu siguranţă voi trece şi pe la Divan express.

Felicitări pentru descrierea acestui fast-food.

[22.07.15 19:17:46]

@c-kosty: Mulțumesc pentru ecou. Mă bucur să văd că avem gusturi comune. Poate la întoarcerea de la botez scrieți un articol să vedem unde ați fost și ce ați mâncat

irinad
[22.07.15 21:03:57]

@luciaoradea - Frumos articol despre un restaurant turcesc, stii, şi eu sunt o mare admiratoare a bucătăriei turceşti din care am posibilitatea să mai încerc din când în când ceva în oraşul meu unde funcţionează un restaurant care strânge laolaltă membrii unei mici comunităţi de afacerişti turci. Aşa îmi aduc aminte de frumoasele vacanţe petrecute în Turcia. Şi cel mai bun desert, în opinia mea, recomandat cu căldură de turci este renumitul künefe, un soi de cataif cu brânză dulce, delicios, ce mai! Dacă ai ocazia, încearcă-l!

În altă ordine de idei, am remarcat că la ecouri ai folosit diacriticele!

Toate cele bune!

[22.07.15 21:38:03]

@irinad - da, în ecouri folosesc diacriticele pentru ca le scriu de pe telefon sau tableta

DaRKruCS
[22.07.15 22:50:31]

@luciaoradea: Mi-ai facut pofta d-un kebab ???? Spre rușinea mea, n-am mai trecut demult pe la Romană "la pas". Se pare că e din nou timpul să merg p'acolo ???? Merci de pont!

[23.07.15 02:21:17]

@DaRKruCS - cu multă plăcere. Să ai poftă!

calatorul
[15.09.15 16:37:44]

Arata destul de imbietor, acasa n/am mancat, dar in Turcia erau niste meniuri grozave, la farfurie sau in lipie. POfte bune si vacante frumoase.

[15.09.15 19:42:15]

În Turcia nu am ajuns încă, decât indirect, prin intermediul bucătăriei turcești. E bine și așa ????

c-kosty, calatorul, Dan&Ema, irinad, iulianic, luciaoradea
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în București?: