ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.07.2015
ÎNSCRIS: 09.07.11
JUL-2015

Nici nemulțumit, nici mulțumit

Senzatii impartite

Din capul locului trebuie sa marturisesc faptul ca biletul de vacanta a fost achizitionat prin sindicatul din invatamint. Din experienta anilor trecuti stii cam la ce sa te astepti, primesti dupa cit platesti. La mine marea inseamna plaja, soare, apa, terase si atmosfera. Camera de hotel trebuie sa fie curata si functionala, ce este in plus reprezinta bonusuri.

Am ajuns la hotel dupa un drum cumplit, noi venind din Moldova din nord si sincer aveam un pic de emotii dupa restul comentariilor citite. Am parcat undeva pe linga proprietatea hotelului, undeva departe de copaci asta dupa ce am trecut uraganul de anul trecut din iulie cind am vazut o gramada de masini avariate (aviz amatorilor). Stiam ca hotelul percepe o taxa nesimtita de 12 lei pe zi pentru parcare. Prost nu este cine cere ci ala care plateste, pentru ca nu primesti decit dreptul de ati inghesui masina pe linga hotel, fara sa detii vreo rezervare in acest sens!

Prima surpriza placuta doamna de la receptie foarte amabila si prompta, ne-am cazat rapid, am primit cheile, telecomanada de la AC si go spre camera. Lifturile vechi dar rapide si silentioase... si cu mari emotii am deschis usa camerei. Am inceput inventarierea... dusul functioneaza, apa curge si la toileta si la chiuveta, becurile functioneaza, nu am ramas cu vreo clanta in mina, aerul conditionat surpriza... brici isi face treaba foarte bine, panorama din fata hotelului placuta ochiului!

A doua inventariere... vechi dar varul nu il iau acasa, mobilierul de cind hotelul dar functional, prosoapele... cu autograful lui nea Nicu dar curate. Am trecut cu bine testul in sinea mea mi-am zis ca isi merita pretul. Hotelul are si camere renovate deci s-ar putea sa fie cu mult mai bine.

Daca vreti o excursie in timp cel mai bine se vede in zona barului de linga receptie, acolo amprenta timpului trecut se vede cel mai bine. Un mobilier clasic al timpului comunist unde protipendata vechiului aparat isi odihneau trupurile. Eu zic sa incercati si sa meditati... cine a vazut filmul "Undeva, cindva"... poate trai o senzatie de calatorie in alt spatiu, o calatorie in timpuri adormite, in copilaria sau tineretea fiecaruia.

Si acum ajungem la cireasa de pe tort... restaurantul, servitul mesei. Oameni buni daca aveti o alternativa la servirea mesei, nu calcati prin restaurant. Nu am servit in viata mea un mediu atit de subtire ca oferta, slab variat si atit de fad. Traiam cu impresia ca suntem la un sanatoriu unde mincarea nu are nici un gust si ai de ales intre rabdari fripte, prajite sau fierte. Au un sef de sala cu multa vrajeala pe dumnealui, o sa incerce sa va adoarma, sa va vorbeasca despre vasta lui experienta sau daca vreti sa aflati pretul gicacaloriei in Mangalia, vreo patru copii pe post de ospatari care saracii nu au nici o vina ca incurca meniurile.

Nu stiu cum v-ati simti sa primiti carne de pui cruda sau o supa de legume din tainele marii, sau o mazare care se numeste oricum numai sote nu este... in fine am dorit din tot sufletul sa cunosc mastercheful restaurantului sa-si primeasca binemeritatele felicitari din partea noastra.

Nu vreau sa va mai plictisesc as spune doar ca hotelul se afla la o distanta destul de apreciabila fata de plaja, am calculat cu tot cu plimbari, am facut cam 40 km pe jos intr-o saptamina, dar vorba aia mersul pe jos face piciorul frumos, deci este sanatos.

Neptunul curat, frumos si foooarte aglomerat. Intr-un final va recomand sa mergeti la acest hotel daca vreti sa va reamintiti de tinerete, personalul dragut, promt, iar camerele sunt functionale, in rest totul este can-can.

Sedere placuta celor care vor sa mearga aici!

Trimis de cso73 in 20.07.15 22:04:41
Validat / Publicat: 20.07.15 22:37:34

VIZUALIZĂRI: 2710 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cso73); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

webmaster21 [20.07.15 22:36:07] »

Bine ai revenit după 3 ani de pauză! Bună recomandare...

Câteva fotografii de pe acolo ar fi mai mult decât bine-venite... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew.php?id=828

Michaell [21.07.15 10:11:56] »

@cso73 - Un articol pe gustul meu.

Din pacate ptr. aceasta vara am deja cazarea rezervata dar la anul s-ar putea sa fie acest hotel alegerea mea. Singurul punct care-mi face griji este lipsa locurilor de parcare.

Si cu ocazia acestui review se poate observa din nou ca ceea ce la primul nu-i place ptr. al doilea poate fi exact ceea ce cauta...

Michaell
Alte impresii din această RUBRICĂMiorița Hotel [Neptun]: