ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.07.2015
DIN: Pătârlagele [BZ]
ÎNSCRIS: 09.06.10
JUL-2015
2 AD. + 2 COPII -- v: 15 şi11

O vacanţă fumoasă dar nu la fel de reuşită ca în sejurul anterior

Dupa un drum lung si obositor parcurs cu masina in aproximativ o zi si jumatate cu cazare intermediara o noapte la hotel Grand Cali Bozuyuk - vezi impresii, am ajuns la destinatia finala unde am fost luati in primire imediat de catre o receptionera pentru cazare.

Initial am fost intrebati daca nu cumva dorim sa ne transfere la un alt hotel din lantul Papillon si anume hotel Papillon Zeugma, cotat mult mai sus si care a fost renovat in 2015, in aceeasi bani pe care i-am platit pentru Belvil, banuiala noastra fiind aceea ca hotelul fusese suprarezervat. Dupa discutii cu prietenii din grup am cazut de comun acord sa ramanem aici deoarece au mai multe facilitati pentru copii in speta Papy Land-ul.

Am primit cardurile de la camerele rezervate la vile si am fost condusi catre ele. Din nefericire o familie din grupul nostru a avut surpriza neplacuta ca atunci cand fetita a intrat direct la dus, aceasta sa se murdareasca pe talpile picioarelor de vopseaua proaspat data pe cada de dus. Am anuntat receptia si imediat li s-a dat o alta camera care si aceasta la randul ei a avut probleme la deschidearea usii cu cardul, problema intampinata pe tot parcursul sejurului.

Fiind la doilea sejur la acest hotel putem face o analiza cat de cat obiectiva asupra serviciilor acestui hotel.

In primul rand-cazare: acum doi ani am avut cazare in hotel unde am platit 1465 de Euro si unde camerele sunt multa mai mari, cu mocheta pe jos, pe cand anul acesta am platit 1525 euro la vile, aici camerele fiind mai mici, cu gresie pe jos. În concluzie, serviciile s-au scumpit platind mai mult pentru o camera mai mica anul acesta.

Curatenia in camere era asigurata zilnic fara niciun fel de probleme. In fiecare zi aveam surpriza placuta de a gasi ordine desavarsita. Minibarul era umplut zilnic cu 2 doze de bere Efes, 2 cola,2 coca cola zero, 2 fanta, 2 ape minerale si 2 ape plate ,plus ceaiuri si pliculete de nescafe. Aerul conditionat functiona fara probleme, cardul putand fi lasat pentru a functiona non-stop, fara ca noi sa fim in camera. MASA-in comparatie cu sejurul de acum doi ani am observat o usoara schimbare a diversitatii preparatelor in speta tonul de acum doi ani nu a mai fost prezent anul acesta, dar in schimb aveau lup de mare pe langa dorada, pastravul, somonul si fructe le de mare.

Conform obiceiului aproape in fiacare seara era organizata in restaurantul principal seri tematice (turceasca, pescareasca, mexicana, etc). Spre exemplu in seara mexicana am ramas placut surprins asupra faptului ca mancarea nu mai era condimentata exagerat cu chilli. La preparatele din carne se putea gasi:vita, pui, oaie, rata gatite in diverse moduri. Anul acesta a lipsit fantana de ciocolata, iar rahatul nu mai era atat de diversificat ca acum doi ani, iar baclavalele nu se mai gaseau decat la masa de seara. Fructele erau la discretie-pepene rosu, pepene galben, mere, pere, cirese, caise, nectarine, portocale, struguri, grapefruit. Ca o constatare am observat ca si spre sfarsitul meselor erau platourile pline cu mancare ,aceasta fiind un lucru de care am ramas placut surprins.

Băuturi

La meniu UAI aveau incluse coniac Domeneq si Napoleon, primul fiind un coniac bun, rom Havana Club, whisky, J&B, crema de whisky Irish cream si vodka ruseasca, dar numele nu l-am retinut. La vinuri aveau o gama de vinuri demi-seci, turcesti bune, alb, rosii si roze fata de acum 2 ani cand puteai comanda orice sticla doreai la masa, anul acesta iti turnau doar in pahar, nu iti lasau sticla pe masa, dar erai servit far probleme ori de cate ori doreai. Aveau si sampanie care acum 2 ani era din Basarabia pe cand anul acesta aveau o sampanie turceasca care nu mi-a placut deloc fiind acra, nu demi-seaca.

Animatie

Au avut spectacole frumoase in fiecare seara, dar fata de acum 2 ani cred ca nu au mai fost la acelasi nivel artistic aproximativ. La Papy Land am cunoscut o fata foarte draguta din Constanta, o turcoaica pe nume Emel care lucreaza de 7 ani la acest hotel, pe care o intalniti va poate da mult mai multe detalii. Toata ziua aveau programe incepand de la ora 10 la piscina, diverse sporturi, gimnastica, polo, concursuri, baie cu spuma. La tobogane aveau colace, aveau salvamari care supravegheau totul. Seara, dupa spectacol de la ora 22 se organizau petreceri la piscina, bataie cu saltele, dans in piscina si cantau live diverse formatii de muzica care interpretau hituri internationale.

Curatenia

Era curat in permanenta la piscina, pe plaja, in camere, la toalete. Personalul ne-a uimit cat de mult munceau si alergau sa ne serveasca cu mancare si bautura, niciodata nelasand impresia ca te lasa sa astepti.

Faţă de acum 2 ani cînd aveau la lobby bar un expresor de cafea anul acesta am remarcat că aveau şi la restaurantul de la piscină şi la cel de la plajă. Ce am remarcat în mod deosebit este că în partea hotelul Bellis Deluxe fostul Iberostar era foarte multă linişte deoarece nu se mai auzeau cicadele care făceau un zgomot foarte mare în acea zonă nu erau pini deci cred că numai în acei copaci stăteau. Bonus pentru cei care ies la plimbare pe malul mării am fost cu 2 prieteni şi am fost la Susesi De Luxe şi la Sueno De Luxe care a fost deschis anul acesta şi am mers pe ponton unde am băut bere Carlsberg la 0.33 l şi am fost trataţi cu fistic ,caju,migdale. Din ce am observat aveau şi Chivas Regal şi bere Becks de 0,33l plus alte mărci internaţionale . Şi o ultimă remarcă internetul faţă de acum 2 ani mergea mult mai bine era şi în vile dar şi la restaurantele de la plajă şi pişcină .

Am scris aceste rînduri sperînd că o să vă fie de folos în continuare cum mi -au fost şi mie impresiile postate de alţi pe acest site.

Trimis de sebigeanina in 20.07.15 15:36:18
Validat / Publicat: 20.07.15 18:56:21
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Papillon Belvil, Vera Stone Palace Side Istanbul Grand Cali Hotel Bozuyuk

VIZUALIZĂRI: 3100 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (sebigeanina); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P11 Aici este zona de unde se putea lua o pizza, ayran, gozleme şi kebab
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 20450 PMA (din 24 voturi)
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 65.70 EUR pe cameră

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
    [20.07.15 21:12:47]

@sebigeanina -

Am început să citesc și mă temeam că vei scrie că a dispărut acel espressor din lobyy de care m-am îndrăgostit acum trei ani, dar m-am liniștit. Mi-ar fi părut rău având în vedere că la Belvil am băut cea mai bună cafea espresso din toată experiența mea turcească.

Ciudat, deoarece eu am avut camera cu vedere la fostul Iberostar și numai liniște nu pot spune că era. Într-o dimineață am reușit să capturez o cicadă pe când îmi beam cafeaua în balcon la etajul al doilea al vilei. Am vrut să o aduc în România, dar mi s-a făcut milă de ea și am eliberat-o.

Cazarea cu doi copii mărișori la vilă nu cred că a fost o alegere prea bună, camerele fiind vizibil mai mici decât cele din hotel, deci cam înghesuială.

sebigeaninaAUTOR REVIEW
    [20.07.15 21:58:31]

@nicole33 - Avînd în vedere că în cameră nu stăteam prea mult decît să dormim şi să facem un duş am considerat că este loc suficient

calatorul
    [13.09.15 00:48:41]

Frumos si lamuritor, mai cu seama pozele.

sebigeaninaAUTOR REVIEW
    [13.09.15 14:08:59]

@calatorul50 - Mulţumesc, am incercat să fac un comentariu cît mai obiectiv datorită faptului că mai am fost şi acum 2 ani datorită cărui fapt pot să zic că am făcut o analiză reală şi de folos celor care vor să meargă la acest hotel

dobreclaudia
    [31.12.15 17:31:20]

buna; cum ti s-a paur Susei? eu oscilez intre Belvil si Susei (m-ar interesa mai mult in ceea ce priveste animatia)

calatorul, dobreclaudia, nicole33, sebigeanina
    Alte impresii din această RUBRICĂPapillon Belvil Club Hotel [Kadriye]: