ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.07.2015
ÎNSCRIS: 16.05.15
JUL-2015

Malta - Un concediu in autobuz :)

Hello,

M-am intors recent din Malta unde am petrecut 4 zile in care am incercat sa vizitez cat mai mult, dar sa stau si la plaja.

Incep review-ul de la aeroport, de unde am cumparat bilete pt o sapt (21 euro)

ATENTIE - pretul biletelor s-a schimbat, gasiti info aici tallinja.com/en/bus-ticke ... sonalised-cards!

Ne-am cazat in Qawra iar pentru a ajunge la hotel am luat busul X3.

Asta a fost prima experienta cu autobuzul in Malta, conditiile din ele sunt f decente, aer conditionat, curat doar ca traseul este fff agolomerat, oriunde te-ai duce.

E posibil sa fie asta pentru ca vorbim de luna Iulie, deci plin sezon, sau datorita faptului ca au foarte putine portiuni de drum cu mai mult de o singura banda pe sens.

Dupa cele 180 de minute petrecute in autobuz, am ajuns in Qawra (se pronunta Aura). Statiunea este una linistita si este fix langa Buggiba, o statiune un pic mai animata, as fi aleas-o pe aceasta daca gaseam un hotel cf bugetului nostru.

Prima zi am dedicat-o insulei Commino. Am facut nici mai mult nici mai putin de 2 ore pana la zona de unde se iau fery catre insula. Mentionez ca am plecat la ora 8 dimineata.

The Blue Lagoon este o insula impresionanta, poti ajunge pe ea dupa ce iei fery din portul Ċirkewwa (10 euro dus intors), se ajunge in 15 minute pe insula.

Peisajul este incredibil, apa are culoarea smaraldului. exact cum am citit, dupa ora pranzului (13-14) locul devine suprapopulat si nu te poti misca, dar o vizita pana acolo merita tot timpul petrecut in bus.

Cum stiam ca o sa plecam dupa maxim 3-4 ore de balaceala, nu ne-am luat sezlonguri (25 euro 2 sezlonguri si o umbrela) si pentru faptul ca nu poti sta decat in sezut pe ele, fiind numai stanci nu pot fi amplasate sezlonguri care sa iti permita sa stai intins sa te bronzezi.

Preturile pt mancare la Blue Lagoon sunt f ok, cam 5 euro per wrap sau portie de cartofi cu ceva pui, oferta este variata. Pretul unei beri porneste de la 2 euro.

La intoarcere, se face un tur al zonei, cel care conduce vaporasul ne-a purtat printre stancile frumos invaluite de apa cristalina. Din port a urmat excursia pana la hotel :))

A doua zi am fost la Golden Bay, aici am ajuns relativ repede, cam 40 de minute. Plaja este mai mult lata decat lunga, cu nisip. Apa nu este la fel de frumos colorata ca in Blue Lagoon, deh, nici nu avea cum sa fie. Ce nu mi-a placut aici a fost faptul ca pe nisip erau mucuri de tigari, (la bulgari nu am vazut asa ceva) desi am venit la prima ora a diminetii cand se presupune ca locul trebuie sa fie curatat.

Sezlongul este 4 euro iar umbrela tot 4 euro. Un alt aspect care m-a deranjat este faptul ca locul este PLIN de albine, am fost intepata de una in deget. Credeti-ma ca nu sunt deloc pretentioasa sau sa ma vait degeaba, dar la un moment dat, dupa intepatura am prins frica si stateam numai in sezut sa ma feresc sa mai fiu intepata. Si nu eram singura. Pe langa asta, cum a inceput caldura de foc, a inceput sa apara un miros de gunoi. Nu cred ca era vb de algele din apa - app, apa nu e foarte curata aici - sau de la cele 16 cosuri de gunoi de pe plaja. Nu vreau sa descurajez pe nimeni cu comentariile legate de aceasta plaja, poate sunt chestii temporare. Desi am fost nevoiti sa plecam ca nu ma puteam bucura de statul efectiv la plaja ca ma uitam de albine, nu regret ca am fost acolo. Peisajul in larg este unul frumos, exista un singur restaurant/bar cu mancare in zona, preturi cu 1-2 euro mai mari ca la the Blue Lagoon.

In aceasi seara am plecat la Valletta, alta ora si jumatate petrecuta in bus. Dar a meritat, capitala este uimitoare, cladirile, constructia lor, incarcatura istorica imi dadeau senzatia unei Rome incercuita de apa. Aici am petrecut cam 4 ore plimbandu-ne pe toate stradutele, zonele de mancat au preturi ok, poti manca cu 5-10 euro ceva sa nu te simti flamand, sau, poti da de la 10 euro in sus, depinde de ce buget aveti. Nu mi s-a parut aglomerat cum citeam prin toate locurile, ca nu ai cum sa faci o poza ca iti trec turisti prin fata obiectivului, am revenit si vineri dupa amiaza si tot ok era. Cum am spus, capitala este impresionanta. Am vrut sa mergem si la Mdina dar mai erau 40 de min de acolo de mers cu autobuzul, fiind deja ora 20, am renuntat.

O alta plaja frumoasa care merita vizitata este Meliehha Bay, plaja destul de mare, apa curata, dar la fel, din Qawra pana acolo am facut o ora si 10 minute. Cumva ti se lua cheful de stat la plaja dupa atata timp petrecut in bus.

Serile le-am petrecut in statiune, plimbandu-ne pana la epuizare.

Legat de caldura din luna Iulie, pot spune ca a fost suportabil, busurile sunt dotate cu aer conditionat iar plajele se bucura de briza marii.

Concluziile acestui concediu sunt:

- iti trebuie cel putin 5-7 zile sa vizitezi tot. Chiar daca se spune ca Malta este o tara mica, (300+ km) nu ai timp relativ sa vizitezi tot, due to bus motive ori pentru faptul ca iti doresti sa petreci cat mai mult timp in acele zone frumoase

- iti trebuie rabdare in bus (cum am spus mai sus, poate e o problema in plin sezon) sau datorata drumurilor cu o singura banda pe sens

- magazinele se inchid devreme, in Valletta la 7 se inchidea tot, prin statiune ramaneau deschise cele cu suveniruri si supermarketul pana la ora 9

- nu mi se pare o destinate potrivita familiilor cu copii, decat daca te cazezi intr-un loc care sa iti ofere access usor spre plaja sau zonele pe care iti doresti sa le vizitezi, altfel ii vei purta km si ore prin buses

- Malta merita vizitata cu gandul ca vei explora insula, nu ca vei petrece timp la plaja, prin urmare nu e musai sa o vizitezi in lunie de plin sezon.

Sper ca nu am dezamagit pe nimeni cu review-ul meu, sigur cele spune mai sus sunt datorate faptului ca am fost in plin sezon. Mi-ar placea sa ma intorc in lunile de toamna sau primavara sa ma pot bucura de aceasta tara minunata pe indelete.

Concedii placute si multa sanatate!

Trimis de Daniela M in 19.07.15 12:45:42
Validat / Publicat: 19.07.15 13:40:31
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MALTA.

VIZUALIZĂRI: 6723 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Daniela M); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P02 Blue Lagoon - un peisaj care iti taie respiratia

[19.07.15 13:39:41]

Bine ai revenit din concediu!

Câteva fotografii de pe acolo ar fi mai mult decât bine-venite... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew.php?id=3405

Ne-am cazat in Qawra...

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

[20.07.15 10:11:43]

felicitari, foarte interesant!

[20.07.15 14:35:10]

ca idee cat ai cheltuit in afara de cazare si avion?

doar transport, excursii optionale, brizbrizuri... etc?

intreb pentru ca am si eu un sejur in curand pe care ma bate gandul sa l anulez.

[20.07.15 14:48:24]

@gigioc - hello, o sa radeti, dar am cheltuit in afara de cazare si transport doar 75 euro

Cazarea si transportul, dupa ce am imparti costurile cu prietenul meu, m-a costat 170 euro.

Mentionez ca am mancat de la supermarket, am platit sezlong doar la Golden Bay iar costurile de mancare au fost impartite cu prietenul meu.

[20.07.15 14:50:26]

Nu rad deloc. Felicitari pt încadrarea în buget. Deja când am citit bus 21 euro, șezlong nu știu cat... deja m-a pus pe gânduri.

[25.07.15 11:31:29]

@webmaster21 - Buna ziua, imi cer scuze ca nu am incarcat pozele mai devreme, am avut niste probleme cu laptopul.

dandinoaca
[27.01.16 11:27:25]

@Daniela M - Daniela spune-mi te rog daca ai fost pe cont propiu sau in excursie organizata de agentie?

[27.01.16 13:04:03]

@dandinoaca - Buna, am fost pe cont propriu. te rog sa imi spui daca te pot ajuta cu extra info.

elena.daniela
[10.10.16 22:16:36]

@Daniela M: Buna seara, va rog daca este posibil sa-mi spuneti de unde ati luat cazarea, la ce hotel a fost, multumesc

[11.10.16 11:09:56]

@elena. daniela: am fost la White Dolphin Hotel, in Qwara.

dandinoaca, Daniela M, elena.daniela, gigioc
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Malta: