ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.07.2015
DIN: Curtea de Argeş [AG]
ÎNSCRIS: 12.06.13
JUL-2015

Paradise-ul Bulgariei

Putin peste 7 ore a durat calatoria noastra la Club Riu Helios, fiind multe masini am facut popasuri multe, dupa nevoile fiecaruia, plus 45 min cu totul trecerea granitei! Drumul catre Paradise, asa o sa-i zic de acum incolo, fiindca pastrand proportiile, isi merita denumirea a fost fara incidente, ma refer la politie, cred ca nu vor sa ne mai supere sa ne schimbam destinatia!

Am ajuns pe la 11.30 ne-am tras putin sufletul si am mers la receptie unde eu personal am fost cazat imediat! Ceilalti, in functie de cum se eliberau camerele, sau mai bine zis cum plecau cei dinaintea lor, pentru ca te lasa sa servesti si pranzul, desi cu pranzul intri, fiindca imediat ce ajungi si dai voucherele iti pun bratara imediat! Nu se cramponeaza ca altii de o masa! Asta e politica la RIU si la Obzor e la fel!

Cum intri in hotel toata lumea zambeste, aproape ca la un hotel din Turcia! Cu mici exceptii, vreo 2 chelneri, toata lumea zambeste. inclusiv femeile de serviciu! Incredibil! In Romania, femeile de serviciu se uitau la tine de parca le cereai lor bani pentru cheltuiala! Dar s-o lasam asa, oricum nimeni nu intelege nimic! De ce ei pot si noi nu! Faptul ca si hotelul este nou, curat, a dat o nota aparte acestui concediu! De data asta, nici macar sotia mea, n-a mai comentat nimic, comparativ cu Turcia, prea a fost totul peste asteptari, desi eram in Bulgaria! Primul restaurant (cel unde luam MD si cina), unde nu a aratat ca o sala de mese!

Piscinele, o incantare, (o sa postez fotografii), mese, sezlonguri in apa, cascada, totul la superlativ! Plaja acceptabila, fata de restul, compensa cu numarul imens de sezlonguri si un bar superb cu o toaleta de o curatenie cum nu gasesti la toate hotelurile noastre renumite! La orice ora mergeai la piscina sau plaja gaseai locuri! Tobiganele cam slabute pentru asemenea hotel (cele de adulti), am inteles ca se mai fac, dar iti faceai pofta!

In ceea ce priveste mancare, peste media din Bulgaria, dimineata si cina spre foarte bine, la pranz peste acceptabil putin!

Bautura de la 7 dimineata, am inteles ca la Karaoke Bar era toata noaptea (n-am avut curiozitatea) ! Bere Kamenitza, acceptabila, in vreo 2 zile la plaja a fost apatoasa rau! Ginul si Brandy inainte de masa au fost chiar bune si am inteles ca si sampania, la liber, a fost buna, eu nu prea beau vinuri fie ele si spumante!

Ce am mai remarcat a fost faptul ca unii chelneri iti puneau in fata bautura pana ziceai tu stop in pahar! Oricum puneau mult in pahar, la gin chiar iti mai luai tonic sa poti sa-l bei!

Ce nu mi-a placut si nu-mi nicaieri este acea taxa de parcare! Eu am inteles ca pretul e mic pentru ce ofera, dar pune frate, 2 euro in plus pe zi si iesi tot acolo!

Una peste alta mi-a placut si recomand oricui acet hotel!

Pana acum este singurul loc unde as reveni cu placere, eu in general, afara testez tot timpul altceva, imi place sa vad ceva nou!

P. S. Sunt curios ce preturi vor practica la anul!

Trimis de Dumitrescu Ion in 17.07.15 20:40:36
Validat / Publicat: 17.07.15 21:21:55
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Duni, Pomorie, Golden Sands, Arkutino. Sveti Vlas, Elenite, Obzor

VIZUALIZĂRI: 3010 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Dumitrescu Ion); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[17.07.15 21:18:51]

@Dumitrescu Ion - Câteva fotografii de pe acolo ar fi mai mult decât bine-venite, ar fi chiar... "bine-primite" :-). Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew.php?id=17951

puiutea
[17.07.15 23:16:23]

Bun review-ul, așteptăm și ceva poze! Am o întrebare : pentru la anul, am vrut și noi să mergem la acest hotel, dar ne-a speriat prețul!! Prețul afișat de tine apare la capitolul tarife ca fiind DE PERSOANĂ! Mă poți lămuri, eventual să-mi spui - pe PM - de la ce agenție ai luat biletele? Mulțumesc anticipat

[18.07.15 12:47:08]

@puiutea - Pretul a fost pe familie, am luat biletul la sfarsitul lui ianuarie! Am riscat sa pierd EB, in alta parte, dar a meritat! Riu este un lant prea mare si serios!

puiutea
[18.07.15 12:56:34]

@Dumitrescu Ion - Mulțumesc frumos. Îmi poți spune și agenția de unde ai luat bilete? Eventual pe PM? Chiar dacă este o agenție locală.

[18.07.15 13:04:04]

@puiutea - Bineinteles! Am lucrat cu multe agentii si aceasta e cea mai buna la preturi in acest moment, mare si serioasa! Va trimit pe privat!

mcatalin
[19.07.15 14:26:11]

@Dumitrescu Ion - Cum a fost apa în piscine? Era rece? Mulțumesc!

[19.07.15 15:49:59]

@mcatalin - Piscinele erau in soare tot timpul, va dati seama, cum este apa! Numai buna pentru copii pe care cu greu mai puteai sa-i scoti de acolo! Si apa marii era foarte calda chiar si dimineata, dupa masa numai vorbesc...

dns
[22.07.15 10:37:28]

Conform descrierilor, par foarte bune serviciile hotelului. In cateva zile vom pleca si noi la Riu Helios Paradise pentru 6 nopti si asteptam cu nerabdare sa ne convingem de laudele aduse.

In legatura cu pretul... si eu cred ca la anul va fi muuult mai mare. Dar cu un early booking poate va fi accesibil.

Multumim pentru articol!

dns, Dumitrescu Ion, mcatalin
Alte impresii din această RUBRICĂDreams Sunny Beach Resort (ex RIU Helios Paradise) :