ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.07.2015
ÎNSCRIS: 06.10.09
JUN-2015

Sejur excelent la John & George Hotel

Am fost cazati la John & George 7 nopti in perioada 22 -29 iunie 2015. Rezervarea am facut-o in luna martie printr-o agentie on-line din Romania. Am beneficiat de un discount de early booking de 15%. Am avut o camera tripla, partial cu vedere la gradina partial cu vedere la mare, cu demipensiune inclusa.

Drumul

La dus: Am plecat din Bucuresti, cu masina proprie si pana in Pelopones la Tolo am facut aproximativ 1300 km dintr-o bucata, fara cazare intermediara. Am plecat din Bucuresti la ora 5 dimineata si am ajuns la destinatie la hotel in Tolo, la ora 8.45 seara.

Plecati la ora 5 dimineata din Bucuresti, am fost in vama la Giurgiu la ora 6, am stat la coada la pod Giurgiu-Ruse cam 15 minute iar apoi timp de 7 ore am tranzitat Bulgaria, pe drumul spre Sofia si cu iesire prin Kulata. Drumul are multe portiuni in constructie, iar fata de acum 2 ani, mai multe portiuni din autostrada inchise. Iesirea din Bulgaria ocoleste pe la Petric, unde se pierde jumatate de ora, din acelasi motiv de deviere pentru constructii. In Grecia, spre Salonic, apoi spre Atena, drum intins, pe autostrada, cu exceptia portiunii Thiva-Mandra E962 zice harta, pentru ca am vrut sa evitam invartitul pe langa Atena.

Nenumarate puncte de taxare pe autostrada, aproximativ 35 EUR pana la iesirea spre Nafplio. Am prins radar pe autostrada imediat dupa Korinth, unde limita era de 130km/h; noi aveam 150 ara ca pentru prima oara in viata noastra de cand facem Grecia am primit amenda. 40 Eur, cu posibilitatea de a reduce la 20 EUR daca plateau in 10 zile. Pe tot drumul nu am oprit decat cate 15 minte pentru alimentari (2 in Bulgaria si una in Grecia) cand am combinat cu mancatul a ceva si cu mersul la toaleta si cu o foarte scurta oprire pentru cateva poze la Termophyle.

La intors: am avut o cazare intermediara la Delphi, unde am si vizitat site-ul si muzeul. Din Delphi am plecat dimineata la ora 6, pe ruta Amfissa, Lamia, Larissa si am intrat pe autostrada abia la Larissa. Nu am mai vrut sa ne intoarcem pe la Kulata asa ca am mers spre Salonic apoi spre Kavala, Xanthi si Komotini. La Xanthi am facut un posas pentru masa de pranz, apoi am iesit din Grecia pe la Makaza. Am stat circa jumatate la ora la punctul de frontiera, coada fiind cam de 1 km, apoi am tranzitat Bulgaria, fara nici o oprire, in 5 ore si jumatate. La Giurgiu am ajuns la 8 seara, am asteptat la o lunga coada cam o ora, asa ca am ajuns in Bucuresti la ora 22.

Un comentariu legat de drumuri

Am incercat de cateva ori sa iesim de pe autostrada, gandindu-ne ca vom gasi drumuri nationale/secundare pe unde sa evitam plata taxelor de autostrada. Ce-I drept, drumuri am gasit, dar nesemnalizate, iar acolo unde am gasit niste indicatoare, erau toate in greaca sau erau acoperite de graffiti astfel incat nu se putea citi nimic pe ele. GPS-ul nu recunostea decat autostrada, asa ca de fiecare data cand am parasit autostrada, ne-am pomenit “in the middle of nowhere”, ne-am ratacit si am pierdut timp pana cand intr-un final am gasit tot… autostrada.

Cazarea

Ajunsi la hotel la ora 9 fara un sfert seara am fost placuti surprinsi sa aflam ca ne asteptau. Ne-au indicat imediat unde e parcarea, Check-inn-ul a durat nici 2 minute, am dus bagajele in camera si ne-au indrumat imediat spre restaurant, unde cina era pe sfarsite.

Camera tripla, mare, cu un pat matrimonial si cu o canapea aditionala, confortabila, curata, cu un dulap mare, seift si aer conditionat. Nu era situata in corpul principal ci intr-unul din cele 2 corpuri secundare, la nivelul 1. Terasa camerei era mare si cu vedere partial la gradina si partial spre mare. Chiar daca corpul secundar avea doar 2 nivele, avea lift si iesire separata spre garaj.

Baia mare si foarte curata, dotata cu telefon si uscator de par. Ni s-au schimbat prosoapele de fiecare data cand le lasam pe jos in baie (hotelul are politica green), deci cam la 2-3 zile.

Usa care dadea spre terasa avea plasa de tantari si sistem de protectie pentru lumina/caldura din timpul zilei.

Din pacate plasa aia pentru tantari nu ne-a protejat indeajuns, au fost tantari garla iar noi din pacate am uitat sa ne luam de acasa aparatul contra tantarilor, ceea ce a fost destul de neplacut.

Tot neplacut a fost intr-o noapte cand in camera de langa noi s-au cazat 2 perechi de tineri francezi care probabil ca erau in tranzit (au fost acolo doar o singura noapte), dar care toata noaptea au stat pe terasa si au ascultat muzica si s-au distrat, ceea ce pentru noi a fost o problema pentru ca nu ne-am inteles cu ei neam nici sa dea muzica mai incet si nici sa discute in alta parte.

Masa

Noi am avut demipensiune inclusa. Am vazut insa ca majoritatea turistilor cazati individual aveau doar mic dejun, doar grupurile aveam la fel ca noi, demipensiune. Din aceasta cauza au fost seri in care cina ne-au servit-o la un alt hotel detinut de aceeasi proprietari, Hotel Dolphin, situat chiar pe plaja. Nu ne-a deranjat, pentru ca la Dolphin aveau organizate seri cu specific grecesc, cu muzica si dansuri traditionale.

Mesele erau servite in stil buffet suedez, la micul dejun se serveau cam aceleasi lucruri in fiecare zi, dar aveai de unde allege. Cina a fost o alta poveste, am avut in unele seri tot buffet suedez, in alte seri a fost a la carte iar cand s-a servit la Dolphin, a fost buffet suedez, cu mentiunea ca acolo, fiind mai multi turisti cazati, felurile se terminau imediat.

Au fost foarte draguti insa in doua circumstante:

1. Le-am spus ca sunt vegetariana si mi-au servit meniu separat vegetarian de fiecare data, separat fata de restul meniurilor servite celorlalti

2. Intr-o zi, cand am fost plecat intr-o excursie toata ziua, ne-am intors la hotel la ora 10 si jumatate seara si am constatat ca ei ne asteptau inca cu masa pusa, ceea ce m-a bucurat enorm.

Ambele chestii m-au impresionat, de fapt asta e adevaratul “customer care” in turism ceea ce acest hotel a demonstrat ca stie sa-l aplice din plin.

Facilitati

Piscinele. Aici as avea ceva obiectii: ambele piscine, si cea pentru copii si cea pentru adulti erau foarte mici. Piscina pentru copii fii-mio nici nu a bagat-o in seama, poate fi utila pentru copii de pana in 3-4 ani. In piscina pentru adulti, din 2-3 miscari ajungeai in partea cealalta; nu prea am putut savura reprize de inot dupa amiaza, cand nu mai aveam chef de mare

Terasa si Barul. Terasa foarte mare, cu o vedere superba asupra golfului, barul bine aprovizionat, deservea atat restaurantul cat si terasa. Am vazut ca exista si gratar la piscine, dar cat am stat noi acolo, a fost nefunctional. De fapt hotelul nu a fost la plin la capacitate maxima, poate in iulie-august sa fie mai plin.

Plaja

Hotelul John and George este la distanta de aprox 400 m in linie dreapta fata de plata. Insa ofera clientilor sai sazlonguri si umbrelute gratuite in fata hotelului frate Dolphin. Problema a fost ca plaja din fata hotelului Dolphin era aproape inexistenta, cu o latime insignifianta, asa ca sezlongurile erau puse pe un fel de dig, ceea ce noua nu ne-a convenit.

Asa ca am facut plaja pe o portiune libera, care era mai lata, la aproximativ 1 km de hotel. Existau sezlonguri de inchiriat (3 eur/bucata) cu o umbrella inclusa. Insa nu am inchiriat decat intr-o zi dupa o ploaie in ziua precedente, cand nisipul era ud. In rest am facut plaja pe pledurile din dotare si sub umbrella adusa de acasa.

Plaja din Tolo pe mine una nu m-a incantat foarte tare. Este lunga este adevarat, dar ingusta si practice mancata de nenumarate tavern/cafenele cu mesele intinse pana la liziera marii. Intrarea in apa era insa lina iar apa foarte curate ceea ce a afost ideal pentru copil.

Am mai facut plaja la Drepano si la Kiveri, la cativa Km de o parte si de alta a satului Tolo, unde mi-a placut mai mult.

Excursii

Din Tolo se pot face multe excursii. Am vazut doua agentii care vindeau excursii organizate la Nafplio, Epidaur, Micene si in insula Poros si Spetses dar nu ne-am atins de ele. Excursia la Poros si Spetses costa 35 eur/persoana, dar noi nu am avut timp de ea. De asemeni am vazut ca exista birou de inchiriere masini si scutere, dar aici nu m-au interest costurile.

Am facut pe cont propriu urmatoarele excursii:

-Tyrint si Epidaur- cam 3-4 ore dus-intors, cu vizitarea siturilor arheologice si a muzeului din Epidaur

-Mycene si Nemea- 5-6 ore dus-intors-toata dupa-amiaza, in aceea zi nu am mai apucat sa facem baie in piscine la intoarcere, era deja tarziu. Am vizitat site-urile arheologice si muzeele din ambele locatii

-Andritsena (satul de munte) - Templul lui Apollo Epikourios (situat in munti), Olympia (site-ul si muzeul) - excursie de o zi intreaga

-Sparti (site-ul arheologic) - Mystras (orasul bizantin) - Monemvasia (orasul bizantin) - excursie de o zi intreaga

La plecare, am avut o cazare intermediara la Delphi, unde am vizitat site-ul si muzeul, iar drumul si vizita ne-a luat toata ziua. Voi scrie separat despre cazarea de la Delphi, cat si despre excursii.

Pe scurt: recomand cu mare caldura hotelul John and George pentru ca sunt extreme de profesionisti, ofera servicii de calitate la un pret mai mult decat correct.

Trimis de danutza in 17.07.15 17:49:54
Validat / Publicat: 17.07.15 19:07:06
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 1538 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (danutza); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[17.07.15 18:55:34]

Mutat la rubrica ”John & George Hotel” nou creată pe site.

danutzaAUTOR REVIEW
[17.07.15 20:24:17]

@webmasterX: webmaster, locatia este corecta. Multumesc.

puiutea
[17.07.15 22:37:33]

Un review frumos structurat, detailat, bogat! Felicitări!

danutza, puiutea