ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.07.2015
DIN: Moldova
ÎNSCRIS: 14.07.09
JUL-2015

Apex - alegerea perfecta

Dupa ce am terminat sejurul din Kusadasi, am ales sa ne petrecem ultima parte a vacantei in Istanbul, orasul ce ne fermecase cu un an inainte. Hotararea a fost cu atat mai usor de luat, cu cat urma sa ne intalnim acolo cu o familie de prieteni care la indemnul nostru au ales ca destinatie de vacanta Istanbulul.

Dupa ce am parasit Kusadasi in jurul orei 10 dimineata, am sperat ca drumul pana la Istanbul de aproximativ 700 de km il vom acoperi in 8-9 ore stiut fiind ca drumurile in Turcia sunt foarte bune.

Numai ca socoteala de acasa nu s-a potrivit cu cea din targ, deoarece drumul pana la Istanbul traverseaza numeroase localitati iar turcii au muuuuulte semnafoare, astfel ca traversarea unui orasel poate sa te intarzie si jumatate de ora. In cele din urma pe la 7 seara ne-am apropiat de aglomeratul oras Istanbul.

Nu aveam rezervare facuta anterior, astfel ca am oprit in apropierea pietii Sultanahmet, inima centrului vechi din Istanbul, unde stiam ca stradutele sunt intesate de hoteluri mici si cochete. In apropierea bazarului Arasta din spatele Moscheii Albastre, hotelurile iti fac cu ochiul si te indeamna sa le treci pragul.

Deci daca ati ajuns in Istanbul si nu v-ati rezervat camera anterior, nu disperati, orasul e plin de oferte.

Dupa primele doua hoteluri in care am intrat, iar receptionerii simtind ca suntem obositi si deci nu avem chef de negociat, ne-au spus 80 de euro pe noapte, am pasit in hotelul Apex care arata mult mai bine decat celelate vizitate si care ne-a facut sa fim sceptici in privinta sanselor de a gasi o camera libera. Receptionerul nu numai ca ne-a raspuns zambind ca are locuri libere, dar cand ne-a comunicat sfios-33 euro/noapte, am crezut ca glumeste, motiv pentru care I-am spus sa ne scrie pe o hartie pretul ca sa nu ne incurcam. Evident ca la acest pret nu am mai stat pe gansuri si i-am cerut sa vedem camera.

Aceasta era compusa dintr-un pat matrimonial foarte incapator, astfel incat am dormit fara probleme toti trei, televizor pe perete, dulap, frigider, cana electrica cu pliculete de ceai si cafea, zahar si lapte condensat, aer conditionat individual, baie cu produse de ingrijire, uscator de par, prosoape curate. Ce mai, toate conditiile.

Am ramas trei nopti si am platit 99 de euro. Micul dejun se servea la terasa de la ultimul nivel si intr-o parte se vedea marea iar in cealalta parte minaretele Moscheii Albastre. In fiecare dimineata pescarusii ne asistau la micul dejun si nu refuzau un colt de paine.

Recomand cu toata inima hotelul, in primul rand pentru pozitia sa fata de piata Sultanahmet, cam 2-3 minute pe jos, terasa micuta de la intrarea in hotel unde seara turistii stateau la o bere si isi impartaseau impresiile, lucru rar in Istanbul, hotelurile nu prea au terase in zona veche din cauza spatiului foarte stramt dintre cladiri, in tot hotelul-wi-fi, curatenie si liniste.

Doar apropierea de minarete era singurul dezavantaj, noi am prins perioada Ramadanului, cand muezinul da desteptarea la ora 3 dimineata pentru ultima masa inaintea rasaritului. Noi europeni si crestini, ne-am uitat intr-un ochi la ceas, ne-am indesat cate o perna pe ureche si ne-am dorit ca toti musulmanii sa se trezeasca mai repede sa manance, ca nenea ala cu desteptatorul sa taca in cele din urma.

Trimis de Lisa in 16.07.15 20:50:25
Validat / Publicat: 16.07.15 22:18:08

VIZUALIZĂRI: 1280 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Lisa); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Pescarusul curios care nu refuza painea, aici pe terasa hotelului Apex.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 18.20 EUR pe cameră

[16.07.15 22:22:28]

mihai.neagu*
    [17.07.15 09:23:48]

Legat de parcare, puteti sa-mi spuneti cum ati rezolvat?

mihai.neagu*