ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.07.2015
DIN: Galati
ÎNSCRIS: 15.01.09
JUN-2015

Pentru a cincea oară!

Parcă vă citesc mirarea în privire… A cincea oară în același loc? Da, fiindcă am descoperit o locație perfectă pentru noi pe litoralul românesc. Se cheamă Casa Fina, iar când suntem în Mangalia, o numesc ”acasă”.

An de an însoțim familia fiului nostru, care, față de primul concediu, când nepoțelul nostru de-abia făcea primii pași, de doi ani i s-a alăturat și o surioară. Așadar, cei doi micuți beneficiază mereu la început de sezon estival de o cură de călire, cura helio-marină de nouă sau zece zile, cel puțin.

Chiar înainte de răsăritul soarelui ei erau singurii plimbăreți pe malul mării sau pe dig. Iar seara, după ora șapte, venea a doua porție de aerosoli, în acea bură marină formată la spargerea valurilor de stânci.

Noua mea recenzie despre Casa Fina se datorează faptului că acum este diferită față de aceea pe care o prezentam în urmă cu patru ani.

Fosta noastră garsonieră nr. 4 a devenit și mai confortabilă! Dispunând de o suprafață generoasă de 50 mp, ea a fost transformată în dormitor separat, living și chicinetă. Apartamentele fiind foarte solicitate, rezervarea o fac de fiecare dată din prima lună a anului. În schimbul de mail-uri până la sosirea noastră în luna iunie, aflasem că se făcuseră renovări ale vilei, dar n-am întrebat în ce constau… Am vrut ca surpriza să aibă efect maxim și chiar așa a fost, schimbarea chiar m-a impresionat!

Locația vilei este ideală, în centrul vechiului Callatis, pe o străduță liniștită, pe rândul al doilea de la mare, în spatele hotelurilor Corsa și Solymar. În 3-4 minute ai ajuns pe plajă, piața agro-alimentară, foarte bine aprovizionată, este la nici 150 m, restaurante cu terase, magazine, chiar și două plăcintării, în imediata apropiere.

Una dintre clădirile interbelice ale Mangaliei (construită în 1930), vila Casa Fina oferă cazare în cele șase apartamente pe toată perioada anului în regim de ”serviced apartments”, având atât aer condiționat, cât și centrală proprie.

Apartamentul 4 este situat la etajul al doilea.

Dormitorul este mobilat cu un pat dublu mare, dulap încăpător, cu trei uși, canapea și măsuță cu TV, iar livingul are zonă de relaxare cu două fotolii și măsuță, o canapea extensibilă, măsuță cu TV. Alături, o masă cu patru scaune. O ușă glisantă cu oglinzi pe ambele părți desparte dormitorul de living, oferind intimitate în orice clipă.

Ambele camere au aparate de aer condiționat, așa încât, oricât de cald era afară, în două minute ne asiguram o atmosferă răcoroasă. Toate ferestrele (și nu sunt puține) au plasă contra țânțarilor.

Chicineta cu deschidere în living dispune de frigider de mari dimensiuni, cu congelator, plită cu inducție, hotă de ultimă generație, cuptor cu microunde, espressor, fierbător electric, prăjitor de pâine, vase de gătit și veselă pentru patru persoane.

Un uscător de rufe, masă și fier de călcat, dar și o sticlă cu apă distilată, special pregătită pentru uzanța celui din urmă (observați atenția acordată oricărui mic detaliu…) – pe toate le aveți la dispoziție în cameră.

O parcare publică gratuită se află chiar vis-a-vis de vilă.

Vila dispune de acces cu card magnetic, sistem exterior de supraveghere video și alarmă, interfon.

Accesul la internet WiFi este gratuit.

Dar ce ar valora toate aceste facilități dacă n-ar fi comportamentul ospitalier desăvârșit și în același timp discret al gazdelor, confortul și ambianța plăcută ce domnește peste tot? Dacă mi-aș mai dori ceva? Da, o Mangalie mai îngrijită, mai curată, mai veselă, mai … mai…

Trimis de Alina53 in 15.07.15 23:08:32
Validat / Publicat: 16.07.15 06:41:40
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MANGALIA.

VIZUALIZĂRI: 3180 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Alina53); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P18 Mă-ntorc la tine iar și iar mare de soare Și-aș vrea să-ți fiu doar eu mereu, unicul val...
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 38.50 EUR pe cameră

Alina53 [15.07.15 23:14:59] »

webmaster, te rog: ” Mă-ntorc la tine iar și iar mare albastră ”... www.youtube.com/watch?v=bELWxEZJJbo Mulțumesc!

webmasterX [15.07.15 23:56:41] »

@Alina53 - Ilustrația muzicală sau video-muzicală indicată a fost atașată articolului (vezi sus, imediat sub titlu).

webmasterX [16.07.15 00:29:09] »

@Alina53: Te-am ruga să (re)verifici coordonatele GPS ale acestei destinaţii pe harta interactivă AFA/. Ne poți spune dacă-i ok? (mărește zoom-ul cât e necesar, până la afișarea la nivel de stradă - dacă-i posibil)

Mulțumesc.

Alina53 [16.07.15 01:47:56] »

@webmasterX - nu este corect poziționată. Nu se află pe strada Frumoasei, ci pe strada Vasile Alecsandri nr. 11, colț cu strada Mărășești.

webmasterX [16.07.15 06:42:29] »

@Alina53: Am refăcut coordonatele GPS ale acestei unități și te-am ruga să le (re) verifici pe harta interactivă AFA/.

Ne poți spune dacă poziționarea este acum ok? (mărește zoom-ul cât e necesar, până la afișarea la nivel de stradă - dacă-i posibil)

Mulțumesc.

crismis [16.07.15 07:09:43] »

@Alina53: Foarte frumos loc! La cat mai multe vacante la Mangalia!

Si superbi nepoteii, sa creasca mari si sanatosi!

Alina53 [16.07.15 07:47:58] »

@webmasterX - Acum este perfect!

Alina53 [16.07.15 07:54:37] »

@crismis - Mulțumesc pentru urări și toți bunicii să se bucure cât mai mult de cei mici!

marbostgms [16.07.15 08:31:35] »

@Alina53 - Interesanta locatia. Foarte utile informatiile oferite.

Superbi nepoteii. Sa fie sanatosi si norocosi in viata.

Pacat ca nu va pot vota.

Va sarutam cu drag

Floryn81 CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA [16.07.15 09:29:07] »

Bună recomandare! Sejururi plăcute în continuare!

kikiritzi [16.07.15 15:09:31] »

Locatia m-a convins si tare m-as mai intoarce si eu la marea noastra romaneasca, dupa cativa ani la marea bulgareasca, dar finalul review-ului nu ma incurajeaza... In ceea ce priveste orasul, inteleg ca e loc de mai bine. Cum e plaja (curatenie, amenajari, decibeli)? Melodia aleasa mi-a mers la suflet! Am tot ascultat-o de cand l-am auzit pe D. Iordachioaie la Forza Zu, la Sibiu. Mi-e dor de marea noastra, mai ales de aceea din vremea cand s-a lansat cantecul!

adryana [16.07.15 17:10:24] »

draga Alina, este intr-adevar un loc mai special si pozele vorbesc de la sine. Dupa ce am citit articolul m-am grabit sa vad pozele cu nepoteii vostri. Va doresc sa va bucurati de ei, sa va dea D-zeu multa putere si sanatate sa ii puteti creste si sa reveniti cu ei la mare. Candva am hranit si noi lebedele la Mangalia. Vacante frumoase sa aveti si in continuare!

Alina53 [16.07.15 20:34:57] »

@kikiritzi - M-am plimbat prin stațiunile apropiate Mangaliei și-mi aminteam cum arătau prin anii *80... Hotelurile erau noi, mulți turiști, flori peste tot, peluzele de iarbă dintre hoteluri erau udate cu aspersoare (și ce frumos arătau!), multă animație și curățenie. Acum, of, acum - hoteluri părăsite, turiștii s-au împuținat vizibil, spațiile verzi dintre hoteluri sunt de tot plânsu*. Amenajări pe plajă? Ioc! Chioșc cu băuturi răcoritoare, dușuri, toalete? Nimic. Locuri de joacă - distruse... Și autoritățile privesc impasibile... Ce-am putea face noi?

Alina53 [16.07.15 20:57:26] »

@adryana - Mulțumesc frumos pentru urări! Aștept impresiile tale de la Ipsos...

kikiritzi [17.07.15 12:06:32] »

@Alina53 - Pacat! Macar noi stim ca odata a fost altfel. Sa speram ca va fi candva mai bine, mai bine chiar decat am cunoscut noi. Aveam de gand sa o duc pe mama, care are 76 de ani si n-a mai vazut litoralul din anii 80, intr-o excursie de cateva zile la mare. Cred ca s-ar intrista, mai bine sa ramana cu ceea ce stia ea. Multumesc pt informatii si obiectivitate!

adryana, Alina53, crismis, kikiritzi, marbostgms
    Alte impresii din această RUBRICĂVila CasaFina: