ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.07.2015
ÎNSCRIS: 15.07.15
JUL-2015

Concediu placut

Am ales acest hotel in urma parerilor de pe acest site, va multumesc pe aceasta cale, este al doilea an in care facem concediu la Bolero, deci se (va) merita sa dai mai mult fata de alte hoteluri, vei iesi mai ieftin decat un concediu facut la noi incluzand activitatiile facute in cadrul hotelului.

Recomand hotelul pentru familiile cu copii, de la 0 – 18 ani se pot distra si ei impreuna cu adultii.

Parcarea este de 20 leva per noapte ~ 10€ - adica daca stati 6 nopti ve-ti platii 120 leva sau 60€ (avantaj de 5 lei daca platiti in euro) Se poate parca si langa la Hotelul Kaliakra costa 15 leva.

Distanta de la hotel la plaja de maxim 80 metri (foarte aproape) – la plaja privata aveti Inclus: Bar; sezlong; perna sezlong; umbrela; prosoape (care se pot schimba zilnic la receptive sau punct special pentru schimb prosoape in cadrul hotelului), este loc suficient si pentru cearceașaf. (Offtopic: Daca citeste vre-un administrator de plaje din romania sa vada la bulgari cum se amenajeaza o plaja platita: in spatele plajei se pun sezlogurile cu umbrele, in fata lor sezlogurile fara umbrela, apoi pana la mare liber pentru cine vrea direct pe nisip – End offtopic)

Daca doriti sa mergeti la restaurantele a la carte – trebuie sa va faceti rezervare din timp, de exemplu daca va duceti dupa ora 15 sigur nu mai gasiti loc; cel mai bine dupa ce va cazati/va da numarul de camera sa va rezervati pentru toate serile in care vreti sa mancati a la carte.

Pentru camerele Deluxe aveti Mini seif si Wifi inclus. (in holul de la receptie este wifi gratuit) anul trecut 2014 nu am avut probleme cu wifi-ul platit, acum in 2015 a fost un chin, cand toata lumea era treaza/activa netul statea in loc. Pe iphone am avut si mai mari probleme ca trebuia sa ma reconectez de fiecare data cu user si pass cand intram pe FB/Whatsapp; pe Android nu aveam astfel de probleme. Pe ambele telefoane netul murea cand toata lumea era treaza.

Daca aveti probleme medicale, medicul hotelului are urmatoarele tarife informative 120 leva consultatia iar pentru doua creme de arsura am dat 60 leva deci in total 180 leva ~ 430 lei. Care ii platiti cash sau cu cardul si decontati acasa daca aveti asigurare de calatorie. Daca doriti decontare directa intre doctor si asigurator, sunati mai intai la asigurator si va indica medicul la care sa va indreptati – noroc sa fie in acceasi statiune.

Intrarea se face la ora 14 si iesirea la 12, daca intrebi daca poti la plecare sa stai dupa ora 12 (masa de pranz incepe la 12:30) iti va cere bani. Eu m-am dus singur, am predat cadurile, platit parcarea si le-am zis ca plec atunci si m-am dus catre parcare ca mai aveam ceva treaba la masina si surpriza! nu mi-a taiat bratara.

Ca si anul trecut am stat pana seara in cadrul hotelului cu bratarile si astfel nu am pierdut ziua.

Am vazut si cum taiau bratarile la predarea camerei. Deci cel mai bine se merge doar o singura persoana la receptie cand se preda camera, le spuneti ca ve-ti pleca atunci, mergeti in parcare pt 10 minute si apoi va plimbati fara nici-o problema prin hotel. Vedeti ca unul din restaurante incepe pranzul la ora 12 (fata de 12:30) si astfel puteti sa-i puneti pe copii la masa cand predati camera, ca defapt aici este marea problema, plecarea la drum cu copii infometati.

La restaurantele a la carte la care am fost am lasat bacsis intre 5 – 10 lei in functie de cum se miscau chelnarii, multi straini nu lasau nimic, asa ca daca vreti puteti lasa si bani romanesti.

Cam peste tot la fiecare activitate exista o cutie pentru bacsis si daca vrei fara sa fii obligat poti arata recunostinta serviciului prestat.

Piscina principala porneste la da 10cm – pana la 145cm – aici copii mici se pot balaci in voie

Piscina a doua parca tot 145cm are si intr-o parte are doua porti pentru un polo.

Piscina a treia acoperita – doar pentru zilele urate -» nu am apucat sa fac baie in ea.

Aquapark copii – 3 topogane cu doua piscine de 50cm si 85cm

Aquapark adulti – 3 topogane cu saltele de o persoana sau doua; Pentru cei care nu sunt cazati la Bolero am inteles ca costul ar fii de 8 leva pentru 4 ore; programul este de 11-15 si 15:30-18; pentru cei cazati la Bolero trebuie sa cereti gratis la receptie bratari speciale pentru aquapark adulti – au toate facilitatile seif, wc, dusuri.

La bauturi sa fiti atenti ce cereti, de exemplu daca ii zici ca vrei whisky – iti va da Whisky SAVOY, daca ii zici Jim Beam sau Teacher’s iti va da fara probleme, la fel si cu votca, vermut, etc

La camera deluxe minibarul din minifrigiderul din camera se umple automat (nu stiu la camerele normale daca este la fel) anul acesta am avut 2 beri la cutie bulgareasca; 1 mirinda; 1 pepsi; 1 apa plata; daca iti gaseste frigiderul gol sau fara ceva ti-l umple fara vre-o discutie. Daca aveti semnul la usa si a trecut de ora 16 nu mai vine credeam ca na’ are ceva cu noi, pana am intrebat la receptie care e politica si orarul.

Animatia pentru copiii mai mici este ok, mai putin pentru romani ca nu stiu limba, dar noi am lasat copilul de 4ani jumătate la locul de joaca si sau inteles bine. Ei scriu ca le dau de mancare la copii la pranz si seara, dar au o tactica de a trimite copii la parinti la sezilonguri mergand cu ei si astfel nu mai servesc masa la copii.

Animatia pentru copii mai mari si adulti se refera la jocuri de genul: darts; tir cu arma; fotbal; ping pong; tenis; volei pe plaja; plus altele de care nu-mi aduc aminte

In fiecare seara la 20 – 20:30 au mini disco in care ii pune pe copii sa danseze, le va face pofta de mancare 

Dupa 21:30 au in fiecare seara alt program de genul: cabaret, comedy show, teatru, sceneta cu copii Alba ca zapada (poti inscrie copilul sa joace, doar trebuie sa intrebi in ce zi se va juca sceneta), concursuri, opereta, etc, ca se termina saptamana. Apoi de la 22 – 02 incepe discoteca.

La sfarsit am sa scriu si cateceva despre mancare, fata de anul trecut au fost mai bune, mai gustoase supele, in rest mancarea este buna, nu te astepta la cine stie ce fite. Sunt de parere ca masa de tip bufet suedez este pentru a satiface nevoile primare (de a manca ceva) vrei ceva diferit mergi la un restaurant a la carte. De aceea cred ca cei de la Bolero au introdus seara restaurantele a la carte, pentru a manca ceva diferit, eu recomand Asiaticul, apropo seara barbatii trebuie sa poarta in restaurant pantaloni lungi.

Daca te poti adapta la activitatiile din cadrul hotelului nu mai ai nevoie sa cheltuiesti pe langa banii de cazare si parcare... si poate ceva suveniruri

Schimbat leva: din cate am observat cursuri bune au la intrarea in Bulgaria la granita atat Ruse cat si Vama Veche, in statiune sau hotel (1.80 euro) au un curs foarte slab. Mai ramane varianta oraselor mari daca aveti timp de plimbat.

Trimis de CosminBB in 15.07.15 11:03:31
Validat / Publicat: 15.07.15 13:25:09
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Aceasi statiune: Bolero si Berlin

VIZUALIZĂRI: 2503 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (CosminBB); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Seara Bulgareasca - show dansuri populare

[15.07.15 12:00:17]

@CosminBB: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / BULGARIA
    [16.07.15 06:17:17]

@CosminBB -

Acesta să fie oare motivul pentru care au început să taie brățările la check out?

[16.07.15 07:55:29]

@nicole33 - nu cred, mai degraba si-au shimbat politica.

iones
    [17.07.15 16:26:16]

am citit cu mare interes impresiile tale, sunt foarte detaliate si pline de informatii utile

am o intrebare, sezlongurile la plaja sunt incluse in pretul camerei?

e adevarat nu am luat deluxe ci dubla, dar in trecut la Arabella doar la deluxe erau free, acolo, de anul asta sunt la toate tipurile de camera, sper si aici sa fie la fel

[17.07.15 16:49:44]

@iones: da sunt incluse.

Nu mai plătești nimic pt șezlong, umbrela, saltea perna.

De la hotel îți da si prosop.

Pe plaja privată pt GRIFID au si bar pana la ora 17. Cu același băuturi din hotel. La fel inclus in prețul camerei.

iones
    [17.07.15 21:39:25]

@CosminBB -

merci mult pt raspuns, superr, abia astept sa ajung acolo.

Minos
    [19.07.15 07:33:32]

Intr-adevar semnalul WI-FI era varza, abia am putut sa-mi citesc cate un e-mail si sa transmit doua!

[20.07.15 08:06:49]

@Minos - dupa doua zile de chin, am lasat ziua telefoanele in seif si verificam e-mail-urile dimineata si seara cand mergea netul binisor.

[21.07.15 08:32:25]

@CosminBB - Revin cu urmatorarea actualizare, (fara sa fiu platit pentru aceasta reclama) legat de asigurarea de calatorie pe care am avut-o in concediu.

Am facut-o la ING, respectiv APRIL Broker, am depus actele la posta romana marti si vineri am primit banii in cont, echivalentul valutei platite la cursul zilei.

Astfel va recomand sa aveti pe perioada concediului o asigurare pentru a te scuti de neplaceri ulterioare.

Minos
    [21.07.15 11:47:28]

@CosminBB - Si eu recomand asigurarile medicale, m-am lovit de asa ceva acum 4 ani la Pomorie si am platit 50 eur. consultatia. Recomand societatile de asigurare cu cota buna de piata chiar daca sunt putin mai scumpe!

CosminBB, iones, Minos, nicole33
    Alte impresii din această RUBRICĂGrifid Bolero Hotel: